5 tipov, ako sa raz a navždy zbaviť holubov (a čo na holuby nefunguje)

shutterstock

Sú v každom meste a sú ich celé kŕdle. Hlavnou vlastnosťou holubov mestských je drzosť. Bez pardónu premenia váš balkón na svoju toaletu. A to je len jedna z vecí, ktoré sa s týmito mestskými vtákmi spájajú. V článku vám poradíme, ako sa zbaviť holubov na balkóne i na parapete.

Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi a ani nevieme ako, stali sa súčasťou takmer každej prechádzky v meste. Spolunažívanie s ľuďmi, ich naučilo nebyť plachými. Je veľmi ťažké odplašiť ich nejakým strašiakom. Len si vezmite typický príklad prechádzky v centre mesta. Trojročný chlapec vyplaší holubov. Holuby vzlietnu a vrátia sa na svoje miesto. Ako ranná rozcvička. Zabudnite teda na to, že ich odplašíte niečim statickým.

Vyzerá to tragicky, však? Nezúfajte. Máme tu pre vás pár nápadov, ktoré fungujú.

5 účinných tipov ako sa zbaviť holubov

 1. Sieť 

Sieť je účinný spôsob ako sa zbaviť holubov na parapete či na balkóne. Nedovoľte, aby holuby mali vôbec prístup k vášmu balkónu. Upevnite sieť a zamedzte holubom zosadnúť na roh balkóna či parapetnú dosku pod oknom. Balkón so sieťkou nie je možno ideálny estetický doplnok, ale svoj účel rozhodne splní. Na trhu nájdete napríklad cenovo dostupné pletivo, ktoré vydrží roky. Ak sa nechcete cítiť ako vo väzení, môžete na trhu nájsť aj sieťky, ktoré sa dajú zhrnúť ako rolety. Pri voľbe tejto možnosti treba brať do úvahy fakt, že vyberať zaseknutého holuba v očku kovovej siete nie je veľmi príjemný zážitok.

2. Spravte z vašej terasy či balkón nezaujímavé miesto pre holuby

Toto je tak trochu krajné riešenie, kedy bude trpieť vaša susedská reputácia. Pekné rozkvitnuté kvety, kyprá pôda v kvetináčoch alebo zabudnutá miska s pukancami môžu holubov prilákať. Vyskúšajte sa zbaviť „lákavých“ vecí na terase a odpozorujte, čo na to holuby.

3. Bodce

Na roh strechy, zábradlie terasy či balkóna je možné osadiť ostne, bodce, či pichliače. Prakticky ide o asi 10 cm dlhé kovové ostne, ktoré sú osadené asi na pol metrovej plechovej základni. Nastrčením ostrých bodcov nedovolíte holubovi zosadnúť a určite sa ich zbavíte. Nie je to vôbec finančne náročné, no pri voľbe tohto riešenia musíte brať do úvahy fakt, že váš dom nebude vyzerať veľmi útulne.

 

pexels.com
Zbavte sa nepríjemných okrídlených návštevníkov pomocou jednoduchých tipov.

4. Deratizácia holubov

Najkrutejšie a konečné riešenie ako sa zbaviť holubov. Túto špinavú prácu vie vykonať deratizačná služba v rámci svojich právnych možností a smerníc.

5. Tmel

Možné pristávacie plochy vášho obydlia pokryte vrstvou tmelu. Vtáky nerady stoja alebo spia vo vlhkej hmote. Výrobcovia garantujú dva roky účinnosti tejto látky v závislosti od vplyvu počasia a prašnosti prostredia, do ktorého bola aplikovaná. Ak zhrnieme túto možnosť, tak vtáky ešte chvíľu u vás pobudnú, no napokon im nikdy neusýchajúci tmel začne byť nepríjemný.

pexels.com
Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi

Čo na holubov nefunguje

V každej vojne sa skúšajú rôzne metódy a až čas skutočne odhalí, ktoré z nich boli naozaj úspešné na ceste za vytúženým víťazstvom. Ak vyskúšate tieto dva tipy, tak sa holubov pravdepodobne nezbavíte.

1. Strašiaky

Neúčinná, ale stále možnosť. Zo začiatku funguje. Vtáci budú s nedôverou a z bezpečnej vzdialenosti sledovať ako vypchatý jastrab sídli na vašom balkóne. Lenže holuby si napokon zvyknú a na vašu lesť prídu. Z dlhodobejšieho hľadiska ste prehrali.

2. Lesklé visiace predmety

Podmienkou pre účinnosť tejto metódy je kontakt predmetu so slnečnými lúčmi. Svetlo sa odráža od napríklad starého poškriabaného CD. Postupom času však holuby opäť prídu na to, že tento predmet kolísajúci sa vo vetre nie je nijak nebezpečný, a tak je to z dlhodobého hľadiska zbytočné riešenie.

Ako sa zbaviť vlhkosti v byte alebo v dome? Máme niekoľko tipov a rád

vlhkosť
pexels.com

Ak je neprimeraná vlhkosť v byte aj vaším neželaným spoločníkom, pridali ste k viac ako 50 % domácností, ktoré riešia rovnaký problém. Či už sa potýkate s nadmerným množstvom vlhkosti alebo s jeho nedostatkom, ponúkame vám efektívne riešenia, ktoré vyliečia váš chorý byt.

Ako riešiť problém s vlhkosťou v byte?

V prvom rade by ste si mali odmerať hodnoty vlhkosti bytu. Poslúži vám na to vlhkomer, ktorý zoženiete samostatne alebo v kombinácii s interiérových teplomerom. Ideálna vlhkosť v byte má byť v rozmedzí od 45 do 60 %. Vyššia alebo nižšia hranica predstavuje zásadný problém pre celú rodinu. Ohrozuje vaše zdravie aj funkčnosť vášho bytu.

Ak ste zistili, že nie ste v tolerancii, poďme spoločne vyriešiť vzniknutú nepríjemnosť.

Kto je vinníkom vlhkosti vášho bytu?

Jediný a hlavný vinník, zapríčiňujúci vlhkosť v byte, neexistuje. Je ich hneď niekoľko. Kombináciou svojho poddielu vinny spôsobujú nepríjemnosti, ktoré majú nielen estetický, no najmä zdravotný dosah na váš každodenný život.

pixabay.com

Vetrajte, vetrajte, vetrajte!

V celom procese ste najdôležitejším riešením práve vy sami. Možno si to ani neuvedomujete, no každodenný život prináša do vašej domácnosti množstvo zbytočnej vlhkosti. Dýchanie, sprchovanie, varenie, či sušenie prádla sa podieľajú na zvyšovaní vlhkosti. A pritom stačí tak málo, stačí len pravidelne vetrať.

Správne vetranie nemusí byť veda. No zároveň pre správnu cirkuláciu vzduchu nestačí vyvetrať len ráno a večer. Vetrajte aspoň 4 krát za deň a rozhodne pocítite rozdiel v komforte bývania. Vetranie jednoducho pomáha vášmu bytu dýchať. Vlhkosť v byte bude tak len nepríjemnou spomienkou.

Nové kvalitné okná udržia teplo, ale aj vlhkosť.

Kúpa nových tesniacich okien vždy poteší. Eliminujú vám rušivý zvuk z ulice, udržia vás pekne v teple a zároveň neprepustia vlhkosť. Preto sa z vášho bytu môže stať jedna veľká špongia, ktorá to dlhodobo celé nasáva, až bude mať dosť.

Riešenie je jednoduché. Na správnu cirkuláciu vzduchu nepotrebujete meniť okná, stačí si len podrobne naštudovať funkcie a nastavenia okien, ktoré zabezpečia kvalitnú výmenu vzduchu aj bez tepelných strát. Pomerne veľká zmena nastane aj vtedy, ak si na oknách nastavíte letný a zimný režim. Prípadne, ak si v najčastejšie obývaných miestnostiach otvoríte mikrovetranie.

Dovoľujú stavby vaším bytom dýchať?

Samotná stavba, v ktorej je váš byt zasadený, predstavuje možné riziká spojené s otázkou udržiavania a prepúšťania vlhkosti. Ak neboli pri stavbe dodržané hydroizolačné štandardy, prípadne neskoršie zateplenie bytu prebehlo bez väčšej dôslednosti, problém s vlhkosťou je raz dva na svete.

V prípade, ak je porušená základná hydroizolácia, ktorá sa prejaví v podobe zatekajúcej strechy alebo ako závada v zateplení, je potrebné volať na pomoc odborníkov. Rozhodne však veľkú časť bežnej bytovej klímy viete ovplyvniť vlastným konaním.

Novostavby nie sú zárukou bezproblémového bývania.

V čerstvo dostavanej novostavbe sa drží zvýšená vlhkosť približne dva roky. Všetky vnútorné omietky, nátery a maľby potrebujú na úplné preschnutie oveľa dlhší čas a kvalitne tesniace okná množiacej sa vlhkosti ešte viac pridávajú. Ak ste sa ocitli v tejto situácii, nemajte strach, máme pre vás optimálne riešenie.

Prvé roky bývania v novostavbe si vyžadujú vysporiadanie sa s vlhkosťou dostatočným vykurovaním. Zvýšte preto teplotu kúrenia o minimálne jeden stupeň, čím predídete množeniu vlhkosti a plesniam vo vašom novom byte.

Prvé roky môžete očakávať vyšší účet za vykurovanie, no uisťujeme vás, že je to rozhodne nižšia investícia, ako keby ste museli bojovať s plesňami a zdravotnými následkami. Merajte vlhkosť v priebehu celého obdobia, aby ste naopak nestratili potrebnú vlhkosť na úrovni minimálne 45 %.

Výber správnych pomocníkov je kľúčový pre zdravie celej rodiny.

Kvalitné materiály sú pri ideálnom pomere vlhkosti v byte alfou a omegou. Najnovším trendom, pri optimalizácii ovzdušia vo vašej domácnosti, sú difúzne otvorené mineralizované omietky, ktoré vám zabezpečia ideálnu absorpciu a odovzdávanie vlhkosti vzduchu.

Ďalšími možnosťami regulácie bytovej klímy sú zvlhčovače a pohlcovače vlhkosti. V závislosti od toho, či máte vysokú alebo nízku vlhkosť je vhodné siahnuť po týchto pomocníkoch až potom, ako sa pokúsite situáciu riešiť pravidelným vetraním.

Ak vo vašej domácnosti máte problém so zvýšenou vlhkosťou a zároveň často sušíte prádlo v interiéri, ideálne bude pre vás zvážiť investíciu do sušičky prádla. Dokážete tak eliminovať veľmi veľký zdroj vodných pár vo vašom byte.