5 tipov, ako sa raz a navždy zbaviť holubov (a čo na holuby nefunguje)

shutterstock

Sú v každom meste a sú ich celé kŕdle. Hlavnou vlastnosťou holubov mestských je drzosť. Bez pardónu premenia váš balkón na svoju toaletu. A to je len jedna z vecí, ktoré sa s týmito mestskými vtákmi spájajú. V článku vám poradíme, ako sa zbaviť holubov na balkóne i na parapete.

Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi a ani nevieme ako, stali sa súčasťou takmer každej prechádzky v meste. Spolunažívanie s ľuďmi, ich naučilo nebyť plachými. Je veľmi ťažké odplašiť ich nejakým strašiakom. Len si vezmite typický príklad prechádzky v centre mesta. Trojročný chlapec vyplaší holubov. Holuby vzlietnu a vrátia sa na svoje miesto. Ako ranná rozcvička. Zabudnite teda na to, že ich odplašíte niečim statickým.

Vyzerá to tragicky, však? Nezúfajte. Máme tu pre vás pár nápadov, ktoré fungujú.

5 účinných tipov ako sa zbaviť holubov

 1. Sieť 

Sieť je účinný spôsob ako sa zbaviť holubov na parapete či na balkóne. Nedovoľte, aby holuby mali vôbec prístup k vášmu balkónu. Upevnite sieť a zamedzte holubom zosadnúť na roh balkóna či parapetnú dosku pod oknom. Balkón so sieťkou nie je možno ideálny estetický doplnok, ale svoj účel rozhodne splní. Na trhu nájdete napríklad cenovo dostupné pletivo, ktoré vydrží roky. Ak sa nechcete cítiť ako vo väzení, môžete na trhu nájsť aj sieťky, ktoré sa dajú zhrnúť ako rolety. Pri voľbe tejto možnosti treba brať do úvahy fakt, že vyberať zaseknutého holuba v očku kovovej siete nie je veľmi príjemný zážitok.

2. Spravte z vašej terasy či balkón nezaujímavé miesto pre holuby

Toto je tak trochu krajné riešenie, kedy bude trpieť vaša susedská reputácia. Pekné rozkvitnuté kvety, kyprá pôda v kvetináčoch alebo zabudnutá miska s pukancami môžu holubov prilákať. Vyskúšajte sa zbaviť „lákavých“ vecí na terase a odpozorujte, čo na to holuby.

3. Bodce

Na roh strechy, zábradlie terasy či balkóna je možné osadiť ostne, bodce, či pichliače. Prakticky ide o asi 10 cm dlhé kovové ostne, ktoré sú osadené asi na pol metrovej plechovej základni. Nastrčením ostrých bodcov nedovolíte holubovi zosadnúť a určite sa ich zbavíte. Nie je to vôbec finančne náročné, no pri voľbe tohto riešenia musíte brať do úvahy fakt, že váš dom nebude vyzerať veľmi útulne.

 

pexels.com
Zbavte sa nepríjemných okrídlených návštevníkov pomocou jednoduchých tipov.

4. Deratizácia holubov

Najkrutejšie a konečné riešenie ako sa zbaviť holubov. Túto špinavú prácu vie vykonať deratizačná služba v rámci svojich právnych možností a smerníc.

5. Tmel

Možné pristávacie plochy vášho obydlia pokryte vrstvou tmelu. Vtáky nerady stoja alebo spia vo vlhkej hmote. Výrobcovia garantujú dva roky účinnosti tejto látky v závislosti od vplyvu počasia a prašnosti prostredia, do ktorého bola aplikovaná. Ak zhrnieme túto možnosť, tak vtáky ešte chvíľu u vás pobudnú, no napokon im nikdy neusýchajúci tmel začne byť nepríjemný.

pexels.com
Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi

Čo na holubov nefunguje

V každej vojne sa skúšajú rôzne metódy a až čas skutočne odhalí, ktoré z nich boli naozaj úspešné na ceste za vytúženým víťazstvom. Ak vyskúšate tieto dva tipy, tak sa holubov pravdepodobne nezbavíte.

1. Strašiaky

Neúčinná, ale stále možnosť. Zo začiatku funguje. Vtáci budú s nedôverou a z bezpečnej vzdialenosti sledovať ako vypchatý jastrab sídli na vašom balkóne. Lenže holuby si napokon zvyknú a na vašu lesť prídu. Z dlhodobejšieho hľadiska ste prehrali.

2. Lesklé visiace predmety

Podmienkou pre účinnosť tejto metódy je kontakt predmetu so slnečnými lúčmi. Svetlo sa odráža od napríklad starého poškriabaného CD. Postupom času však holuby opäť prídu na to, že tento predmet kolísajúci sa vo vetre nie je nijak nebezpečný, a tak je to z dlhodobého hľadiska zbytočné riešenie.

Ako sa zbaviť mravcov v byte a dome (+ druhy mravcov)

shutterstock

Stačí pár hodín nepozorného vetrania, pootvorené dvere a onedlho môžete čeliť armáde malých, no usilovných bojovníkov – mravcov, ktorí hľadajú potravu práve vo vašej domácnosti. A tu sa začína skutočný boj.

Tieto maličké stvorenia sa vám onedlho dostanú úplne všade. Ako prvú obsadia vašu kuchyňu. Je predsa zdrojom potravín a najlepším miestom na vytvorenie si hniezda pre svoju kráľovnú. Mravce sa veľmi rýchlo rozmnožujú a preto si vytvárajú ďalšie a ďalšie hniezda, ktoré môžete nachádzať skutočne kdekoľvek. V chlebníku, v múke, v starých časopisoch a najviac im chutia sladkosti. Preto je nesmierne dôležite zahájiť boj ešte na začiatku.

Mravce v dome? Čo to znamená?

Možno sa pýtate, či ste mohli zabrániť neželaným nájomníkom okupovať váš byt. Z časti áno, mohli. Jednoduchým riešením, ako do buducnosti zamedziť podobným neželaným návštevám je zabezpečenie bytu, či domu tak, aby mravce nemali jednoduchý prístup dnu. Najčastejším miestom vstupu mravcov do vašej domácnosti sú okná, preto stačí nainštalovať sieťky na okná, zatmeliť pukliny v stenách okolo okien a riziko útoku mravcov sa zníži na minimum.

Akým druhom mravcov čelíte?

Ešte pred samotným bojom s mravcami v byte je potrebné poznať protivníka, voči ktorému stojíte. Dostupné prostriedky na odstránenie a vyhubenie mravcov vo vašom byte sa líšia, podľa toho, aký druh mravcov je aktuálne vo vašej kuchyni.

Keď už budete mať jasnú predstavu s kým máte v boji tú česť, môžete sa poobzerať po najúčinnejších prostriedkoch, ktoré vás mravcov raz a navždy zbavia.

Vo všeobecnosti platí pár jednoduchých zásad:

Zabezpečte si okná a balkónové dvere tak, aby sa už žiadny mravec nemohol dostať dnu. Vynikajúce sú práve okenné, ochranné sieťky.
Všetky potraviny si uložte na bezpečné miesto, ktoré bude pevne uzavreté, prípadne ho môžete skladovať v chladničke. Nezabudnite aj na suché potraviny, ako je múka, cukor, strúhanka a koreniny.

Pravidelne po sebe umývajte riad a kuchynskú linku a podlahu, aby ste náhodou mravcom nenechávali potravu v podobe omrviniek, či kvapiek chutnej omáčky.

Pre lepšie rozpoznanie vám prinášame základný prehľad najčastejších druhov mravcov v byte a spôsob ako proti nim bojovať.

mravce
pexels.com

Malé červené mravce v byte

Ak si vo vašom byte vykračujú malé červené mravce, máte čo dočinenia s Mravcom faraónskym. Tieto malé tvory vedia veľmi rýchlo vytvoriť superkolónie, čím zamoria aj celé sídlisko. Pri boji s nimi je potrebné zaktivizovať celé napadnuté okolie.

Účinné rady ako bojovať s faraónmi

Na červené mravce je potrebný silný insekticídny postrek. Jeho aplikácia je trochu náročnejšia, pretože nezahŕňa len váš byt. Pre úspešnosť boja proti mravcom oslovte aj susedné byty. Mravce sú veľmi inteligentné, vzájomne komunikujú napríklad aj o hrozbe v podobe jedu a čakajú na vyprchanie škodlivej látky. Preto je možné, že si aplikáciu insekticídu opätovne zopakujete.

Okrídlené mravce v dome

Okrídlené mravce spoznáte do pár sekúnd. Majú výrazné členité telo, ktoré je rozdelené na tri časti a v strede im vyrastajú krídla. Radi sa zahniezďujú vo veľkých kolóniách napríklad v strúhanke, či v odpadkovom koši.

Účinné rady ako bojovať s okrídlenými mravcami

Ak nájdete hniezdo jednoducho vezmite do rúk vysávač a hniezdo zlikvidujete behom pár sekúnd. Ak ste hniezdo nenašli, účinné sú aj doma vyrobené postreky. Mravce nemajú radi mydlovú vodu. Dajte ju do rozprašovača a kolóniu ostriekajte. Rovnako môžete postupovať i s octovou vodou v pomere 1:1. Vynikajúci je tiež prášok z kurkumy, ale aj jedlá sóda, ktorú sú pre mravce jedom. Preto ich nasypte do oblasti, kde sa zdržiavajú. Chémiu používajte až v prípade, že sa do domu vrátia opakovane.

Malé čierne mravce v byte

Ak vám pochodujú po byte malé čierne mravce, môže ísť o Mravca mačinového. Hoci je to nepríjemný a otravný spoločník, je oveľa menej nebezpečný, ako červené faraónske mravce. Tvorí kolóniu len s jednou kráľovnou a do hniezda si nesie akúkoľvek potravu, ktorú dokáže uniesť.

Účinné rady ako sa zbaviť čiernych mravcov

Čierne mravce vyhubíte pomerne rýchlo, stačí si zaobstarať mravčí domček s jedom a čoskoro máte po probléme. Najideálnejšie je, ak túto procedúru vykonáte ihneď, pretože mravce veľmi rýchlo pochopia, že ide o nebezpečnú látku a vyhnú sa jej. Stačí len vystihnúť ten správny moment.