Infračervená lampa: Mýtus alebo skutočný pomocník?

Čo je to fototerapia?

Fototerapiu môžeme zjednodušene nazvať ako liečbu svetlom, ktoré tak preniká do našich nervových zakončení a svalov. Pri tejto terapii sa využíva infračervená lampa, o ktorej sa často vedú rôzne odborné i laické diskusie. Ich témou zväčša je, či skutočne pomáha a má priaznivé účinky, alebo sa jedná len o mýtus, resp. placebo. V týchto témach je vždy dôležité to, čo hovoria fakty. Práve tie sa totiž nedajú nijako poprieť, a len cez ne môže viesť cesta k skutočnej pravde. 

New Africa / Shutterstock.com

Ako teda funguje fototerapia? Vyžarované svetlo pri nej preniká cez kožu, kde sa mení na teplo. A práve teplo môže mať priaznivé účinky, napríklad môže byť prospešné pri uvoľnení svalového napätia, liečbe upchatých dutín alebo aj pri snahe zbaviť sa kožných problémov typu akné.

Aké sú účinky infračervenej lampy?

Infračervená lampa, inak nazývaná aj solux, môže priniesť prostredníctvom fototerapie viacero prospešných účinkov pre naše telo a organizmus. Práve to sú spomínané fakty, ktoré vám svojou vlastnou rečou azda pomôžu rozlúsknuť otázku, či sa jedná o skutočného pomocníka. Infračervená lampa pôsobí priaznivo na kĺby a svaly, zohráva úlohu pri úľave od bolesti, podpore vstrebávania živín a liečbe zápalov dýchacích ciest či gynekologických ochorení. Má pozitívny vplyv na imunitu (v podobe eliminácie baktérií a vírusov) a prekrvenie tkanív. Samozrejme, lampu je potrebné správne použiť a taktiež k nej pridať zdravý životný štýl. 

Ako vybrať a používať infračervenú lampu?

Ako sme už uviedli, dôležité je správne použitie infračervenej lampy a taktiež vhodný výber samotného prístroja. Podstatným ukazovateľom pri výbere lampy je jej výkon. Logicky platí, že čím je výkon vyšší, tým sa lampa rýchlejšie nahreje a vygeneruje teda viac tepla. Medzi jednotlivými lampami je rozdiel aj v tom, akú plochu dokážu osvetliť a taktiež, či ponúkajú možnosť náklonu. Táto alternatíva je skutočne praktická, pretože sa vďaka nej môžete dostať aj na ťažšie dostupné miesta a zvýšite tak účinok fototerapie. 

franconiaphoto / Shutterstock.com

Pri samotnom použití si volíte intenzitu nahrievania dĺžku vysielaných vĺn. Čo sa týka intenzity, jej nízka úroveň je vhodná na dlhodobé osvetľovanie, pretože svetlo preniká do väčšej hĺbky, no pri nižšej teplote. Vysoká intenzita sa naopak odporúča na krátku dobu a pôsobí povrchovo na prehriatie pokožky. Nezabúdajte na prípadnú konzultáciu s odborníkom a na to, aby ste si pri použití solux lampy chránili svoje oči.  

Ideálna v kombinácii s masážou

Ako sme v úvode spomenuli, najmä ľudí so sedavým zamestnaním častokrát trápia bolesti krku a chrbta. Ďalej sú tu rekreační športovci, ktorí majú často poskracované svaly, a to predovšetkým na nohách. Nielen pri týchto problémoch môže prospieť relaxačná masáž s použitím infračervenej lampy. Lampa prehreje a prekrví pokožku, a počas samotnej masáže sa krém či balzam, ktorý na vás masér/ka nanáša, lepšie vstrebe. Takáto masáž môže byť prospešná predovšetkým pri bolestiach svalov či zápaloch. 

Automatický kávovar: Precízny pomocník, ktorý vám pripraví dokonalú kávu na počkanie

Zoznam je pri tejto pochutine pomerne rozsiahly, okúsiť tak môžete aj silnejšie, slabšie či tie ochutené lahodné nápoje. Môžete mať jednu obľúbenú kávu, striedať viacero druhov kávových nápojov či neustále experimentovať. Príprava jedného jediného z nich však môže mať rôzne výsledné podoby. Pri pákovom kávovare vám napríklad stačí rozdielne množstvo mletej kávy a táto konečná verzia bude chutiť úplne inak než tá predošlá.

Pripraviť si tak všetky z nich a dodržať stanovený postup zvládne najmä ostrieľaný barista a ten, kto sa o celkový proces tvorby nápojov zaujíma. Postupne sa však k tomu môžete dopracovať aj vy v domácom prostredí, máte totiž hneď dve možnosti a dokonca nemusíte ovládať ani presné pomery potrebných prísad. Všetko za vás spravia práve kapsulové a automatické kávovary. Tie prvé, kapsulové, sú charakteristické jednoduchou prípravou a patria k tým lacnejším, no ich nevýhodou je obmedzený výber nápojov, nakoľko tie sú limitované súčasnou ponukou kapsúl. O voľbe káv z rôznych odrôd tak síce veľmi nemožno hovoriť, no táto verzia vás nebude veľa stáť a pokiaľ chcete ešte niečo navyše ušetriť, v rámci ponuky vyjdú kávovary Krups najlacnejšie.

Pozrime sa však bližšie na automatické prevedenia, a to, čo ich voľbou môžete v domácnosti získať.

OlegDoroshin / Shutterstock.com
Automatické kávovary majú inteligentnú funkciu a vedia si zapamätať postup vášho obľúbeného nápoja.

Vyhľadávané kvality

Prednosťou tohto prevedenia je najmä to, že má možnosť zapamätať si prípravu nápojov. Vyššia trieda týchto modelov tak presne vie, o aké množstvo kávy pôjde a koľko mlieka aj mliečnej peny budete potrebovať. Navyše je typický svojou jednoduchou prevádzkou, rýchlosťou pri príprave a dokonca vám aj čerstvo zomelie kávu. Svoje zaslúžené miesto si tak získava nielen v domácnostiach, ale aj v mnohých firmách.

Jeho nenáročnosť, variabilita a funkčnosť sú kvalitami, pre ktoré sa mnohí rozhodnú a uprednostnia pred ostatnými modelmi. Nielenže si tento inteligentný model dokáže zapamätať váš obľúbený nápoj, zvládne aj prípravu dvoch šálok súčasne. Vaša polovička tak nebude musieť na kávu čakať, vychutnať si lahodnú šálku tejto pochutiny budete môcť spoločne.

OlegDoroshin / Shutterstock.com
Kúpou tohto spotrebiča zrýchlite prípravu kávových nápojov v domácnosti, tento model dokáže pripraviť hneď dve šálky naraz.

Inteligentné verzie

Zamerajte sa pri výbere na všetky parametre a informujte sa aj o funkciách. Cena týchto modelov patrí k tým vyšším v porovnaní s ďalšími typmi, no ide o investíciu, ktorá vám pripraví lahodné kávové nápoje takmer na počkanie. Voľba nápoja pomocou stlačenia tlačidla spočíva na vás, všetko ostatné spraví tento prístroj bez vašej obsluhy. Jediné, čo budete sledovať, je dopĺňanie všetkého, čo bude chýbať. Nalejete mlieko do zásobníka, doplníte chýbajúcu vodu či nasypete ďalšie zrná.

Pokročilé a plne automatické kávovary vedia tieto zrná pomlieť, kapsulový kávovar je oproti tomu výrazne limitovaný, pri takom si vyberáte len podľa daných kapsúl. V tomto prípade tak máte možnosť vybrať si z viacerých odrodových káv a staviť na bohatú chuť kávy s výraznou arómou.

Ľahšiu údržbu však môžete dosiahnuť aj vtedy, keď váš model bude disponovať hneď niekoľkými funkciami. Ide predovšetkým o možnosť samočistenia, systém odkvapkávania či automatické odvápňovanie. Najmä poslednú funkciu uvítate, nakoľko vás totiž kávovar sám vyzve na to, aby ste aktivovali odvápnenie.

Ramilya Bogens / Shutterstock.com
Pri kúpe automatických kávovarov sa upriamte aj na funkcie a jednotlivé parametre, tie sa môžu výrazne líšiť.

Umožňujú nadštandard počas prípravy káv

Skvalitniť si prípravu tohto chutného nápoja s bohatou arómou môžete ešte viac. Mnohé modely disponujú nadštandardnou výbavou a práve tá vám zaručene ušetrí čas. Ich manipulácia je jednoduchá a sú precízne, okrem toho ponúkajú aj ďalšie funkcie, ktoré chod prípravy či finálneho čistenia ešte zjednodušia. V súčasnosti už dokonca môžete pri niektorých typoch aj nastaviť teplotu výslednej kávy alebo zapnúť časovač a dopriať si kávu presne vtedy, keď budete chcieť. Vítaná je čoraz častejšie napríklad aj plocha, čo vám zohreje šálku. Vaša výsledná káva bude tak oveľa dlhšie teplá.

Ak sa vo vašej domácnosti pije káva vo veľkom množstve, tento typ kávovaru by vám nemal doma chýbať. Pripravte mu doma svoje stále miesto, no nezabúdajte, že plne automatický kávovar je známy svojimi veľkými rozmermi. Príprava viacerých kávových nápojov a jednoduchá manipulácia vám ešte viac zjednodušia každodenný rituál s rannou šálkou kávy. Spraviť hneď niekoľko káv nebude vôbec zdĺhavé, na svoje si tak prídu všetci členovia rodiny.