Inšpirujte sa, drevodomy postavené na Slovensku

drevodomy
pixabay.com

Drevodom č. 1

Drevodom je individuálnym projektom, ktorý si majitelia nechali vypracovať podľa ich predstáv. Čierna strecha perfektne ladí s bielou fasádou drevodomu. Na realizáciu drevodomu boli použité CLT panely, ktoré sa vyrábajú z PEFC certifikovaného smrekového dreva. Sú tvarovo stále a samotná konštrukcia je bez tepelných mostov.

drevodomy
Archív autora
Drevodom 1

Drevodom č. 2

Druhý drevodom bol postavený v modernom prevedení s presklenou zimnou záhradou. Pevná základová doska zaručuje stabilitu drevodomu. Individuálny projekt bol taktiež prevedený s využitím CLT panelov. Lepenie bolo riešené ekologicky, bez obsahu formaldehydu.

drevodomy
Archív autora
Drevodom 2
základová doska
Archív autora
Pevná základová doska

Možnosti stavby na Slovensku

Na Slovensku existuje veľa stavebných firiem, ktoré Vám dokážu postaviť drevodom na akomkoľvek pozemku. V dnešnej dobe nezáleží, či je váš pozemok strmý alebo rovinatý. Dôležité je však vybrať si firmu, ktorá stavia drevodomy naozaj kvalitne. Drevodom, aj napriek jeho nižšej cene je investíciou na dlhé roky, a preto je samotný výber materiálov dôležitý. Pri výbere materiálov ako sú napríklad CLT panely sa nemusíte báť rôznych mýtov, ktoré kolujú po internete.

Potrebujete na stavbu drevodomu stavebné povolenie?

Na Slovensku potrebujete stavebné povolenie pre každú stavbu, ktorá nie je mobilná. Mobilné domy sú väčšinou malého rozmeru, ktoré je možné prenášať. Aj napriek tomu, že je drevodom montovanou stavbou, nie je to mobilná stavba a stavebné povolenie pre jeho stavbu je potrebné. Všetky potrebné informácie a definície sú obsiahnuté v zákone č. 50/1976 o územnom plánovaní a stavebnom poriadku.

Kupujete novú manželskú posteľ? Inšpirujte sa trendmi, ktoré sú stále in!

Atribúty kvalitnej postele

Je dôležité si uvedomiť, že posteľ si vyberáme na dlhý čas a nie je to len sezónna záležitosť. Pri kúpe postele treba brať do úvahy nielen jej vzhľad, ale najmä kvalitu matracu a roštu. Ako a podľa čoho si teda máme vybrať správnu posteľ?

Prvým atribútom pri výbere postele je jej materiál. Najčastejšie sú postele vyrobené z drevotriesky a plastových komponentov. Sú síce cenovo výhodné a pomerne lacné, ale nie kvalitné. Po čase sa rozpadajú a vŕzgajú. Takže by sme rozhodne nemali kupovať posteľ z tohto materiálu, ale radšej investovať do síce drahšej, ale kvalitnej postele. A takou je napr. drevená, kovová alebo čalúnená posteľ.

Ďalším atribútom je rozmer postele. Pohodlná posteľ musí byť dostatočne veľká a mať optimálnu dĺžku, v prípade manželskej postele sa odporúča 180 až 200 cm.

Ak vyberáte manželskú posteľ, najlepšie je rozhodnúť sa pre manželské postele, ktorých súčasťou je čelo a bočnice – je to vlastne rám postele, v ktorom sú uložené rošty a matrace. Čelo postele pôsobí esteticky, je dobrou pomôckou pri čítaní v posteli, môžeme sa oň pohodlne oprieť a vankúš vďaka nemu nepadá.

Súčasné trendy v posteliach

Vždy je niečo, čo momentálne letí. Či už ide o svet módy v oblečení, v obuvi alebo aj o nábytok. Takmer všetci podliehame novým alebo opakujúcim sa trendom a možno si to niekedy ani neuvedomujeme. Žijeme v obklopení neustále meniacej sa alebo vracajúcej sa módy a snažíme sa kráčať s dobou. Nové trendy sa dostali už doslova aj do našich spální a ovplyvňujú zariadenie nášho domu či bytu.

Veľmi obľúbenými sú postele s čelom a bočnicami, mohutnejšieho vzhľadu, na vyšších nôžkach, ale aj v rustikálnom štýle či kovovej konštrukcie. Možno povedať, že trend je aj otázkou vkusu a štýlu, ktorý každý z nás preferuje. A podľa toho si vyberáme aj vhodné doplnky do spálne, napr. nočný stolík. Ten je veľmi dobrým pomocníkom, pretože vďaka nemu máme všetko potrebné vždy poruke.

Nezabudnite na správny matrac a rošt

Pri výbere postele treba brať do úvahy aj jej dôležité súčasti, ako sú matrac a rošt. Pri rozhodovaní by sme mali upriamiť pozornosť  najmä na tvrdosť a materiál matraca a jeho vhodnú kombináciu s roštom. Po ako tvrdom matraci treba siahnuť, nám napovie telesná hmotnosť. Ľudia s vyššou hmotnosťou majú voliť tvrdšie matrace. Pre nižšie hmotnostné kategórie sú určené mäkšie matrace.

Úlohou roštu je zabezpečiť pohodlie. Existujú dva typy roštov: lamelové a pevné. Niektoré lamelové sú polohovateľné, a tie sa skôr hodia pre starších ľudí. Najobľúbenejšie sú lamelové rošty, lebo príjemne pružia a zabezpečujú dobré odvetrávanie.