Kedy sa oplatí zveriť dohľad nad stavbou do rúk nezávislého odborníka?

pixabay.com

Plánujete stavbu domu a chcete ho postaviť rýchlo, s čo najnižšími nákladmi a zároveň čo najkvalitnejšie? Veľkou pomocou každého stavebníka je nezávislý dozor, ktorý dozrie na hladký priebeh vašej stavby. Poradí vám pri príprave projektovej dokumentácie, pomôže s realizáciou stavby a dotiahne s vami kolaudáciu nehnuteľnosti a jej zápis do katastra. 

Kedy je odborný dohľad na stavbe nevyhnutný? 

Ak rodinný dom staviate svojpomocne, ukladá vám zákon povinnosť zabezpečiť stavebný dozor. Nezávislý stavebný dozor je užitočný aj vtedy, keď sa rozhodnete, že stavbu zadáte firme na kľúč. So skúseným a kvalitným odborným dohľadom budete mať istotu, že na nej prebehne všetko v poriadku, a že neminiete veľa peňazí navyše.

Kto môže vykonávať stavebný dozor?

Stavebný dozor je odborník, ktorý dohliada na hladkú realizáciu stavby. Je to odborne spôsobilá osoba, ktorá musí mať oprávnenie na výkon tejto činnosti. Definuje ho stavebný zákon § 46b.

Tomuto odborníkovi môžete zveriť dohľad na dodržiavanie časového harmonogramu a koordináciu prác. Zaručí vám, že vaša stavba bude zrealizovaná kvalitne, v dohodnutom čase a za dohodnutú cenu. 

pexels

Aké sú hlavné zodpovednosti a úlohy stavebného dozoru? 


Stavebný dozor zodpovedá, aby bola stavba postavená v súlade s projektom a dohodnutým časovým harmonogram, dohliada na dodržiavanie všeobecných technických požiadaviek. Zodpovedá tiež za to, že všetky úkony na stavbe sú uskutočnené v súlade so zákonmi Slovenskej republiky.

Stavebný má ďalej na starosti: 

  • zisťovanie nedostatkov na stavbe a zabezpečenie ich odstránení,
  • zabezpečenie priebehu stavby tak, aby bola zaručená bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, 
  • sledovanie stavebného denníka a vedenie záznamov,
  • odsúhlasovanie prípadných zmien oproti projektu,
  • riešenie reklamácií so zhotoviteľom, zabezpečenie ich riešení,
  • priebežné zhotovovanie fotodokumentácie počas výstavby,
  • kontrolovanie faktúr a dohľad nad dodržiavaním stanoveného rozpočtu. 
pixabay.com

Koľko stojí stavebný dozor? Oplatí sa to?

Ceny za stavebný dozor bývajú rôzne. To, koľko vás nakoniec bude stáť, závisí od viacerých faktorov. Patrí medzi ne veľkosť stavby, lokalita, časový harmonogram, rozsah prác, či zložitosť projektu. Bežná cena kvalitného stavebného dozoru je 2 % z celkovej ceny realizácie stavby. Náklady vynaložené na stavebný dozor sa vám vrátia. Kvalitný stavebný dozor vám ustráži termíny a ušetrí celkové náklady, pričom bude zachovaná kvalita stavby. Najväčším prínosom stavebného dozoru je najmä to, že vám ušetrí veľa starostí so stavbou.

Najlepší čas na kúpu spotrebičov a vybavenia domácnosti

Každý produkt má svoju hodnotu, svoju cenu. Aj tá sa ale časom mení a nie náhodne. Nákup želaného spotrebiča si môžete naplánovať doslova podľa kalendára a my vám poradíme, kedy je najvhodnejší čas na kúpu vysnívaného zariadenia.

Január

Ak ste sa po vianočných sviatkoch opäť aj tento rok rozhodli chudnúť a zhodiť nabraté kilá, najlepšie je začať hneď v januári. Práve v tomto mesiaci sú obvyklé zľavy na fitness výbavu, napríklad na bežecké pásy.

V tomto období nájdete vo výhodnej zľave často aj televízory a či ich už použijete na pozeranie motivačných videí k cvičeniu, alebo len na bežnú zábavu, január je ideálny mesiac pre ich kúpu.

Február

Málokedy si uvedomujeme aký dôležitý je dobrý spánok. Základom dobrého spánku je pohodlný matrac. Ideálne obdobie pre jeho nákup je práve vo februári, kedy nájdete cestu k príjemným ránam vo veľmi priaznivých cenách.

Nízku cenovku nájdete vo februári aj pre zvlhčovače vzduchu. Práve v zimných mesiacoch, kedy sú byty často prehriate kvôli vykurovaniu a plné suchého vzduchu tento spotrebič oceníte naplno.

Marec

V marci nájdete často zľavy na fotoaparáty či kamery. Práve prichádzajúca jar je tou najlepšou príležitosťou pre nádherné zábery, ktoré vám takto neujdú.

Rovnako ak plánujete vo svojom domove meniť podlahy, najlepšie je ich kúpu načasovať práve na marec.

Apríl

Ak si v marci poviete, že miesto podlahy by to chcelo koberce, nemusíte čakať dlho. V apríli totiž nájdete dobré ceny práve na ne.

Okrem toho sú obvyklé výhodné ceny pre počítače a notebooky. A ak vás marec nepresvedčil, že je čas fotiť, možno to dokáže práve apríl. Aj v ňom veľmi často nájdete fotoaparáty a kamery v zľave.

Máj

Koniec jari je, možno nečakane, plný možností na kúpu vybavenia do domácnosti. V zľave môžete očakávať hlavne matrace, vysávače a klimatizačné jednotky. Na svoje si ale prídete aj ak obľubujete záhradné grilovanie, keďže práve v máji môžete kúpiť nový gril za veľmi priaznivú cenu.

A síce asi nebudete zbytočne otáľať s kúpou kočíka, ale ak zvažujete nový, najlepšie práve v tomto mesiaci.

Jún

Ak pomýšľate nad výmenou okien, začiatok leta je na to ideálny. Nielen vďaka dobrému počasiu, ale aj vďaka dobrej cene.

Na svoje si príde aj vaša záhradka. Hoci budú už v tomto čase prvé vlny kosenia za vami, práve v júni odporúčame nákup novej kosačky.

Júl

Hoci sa v horúcich mesiacoch málokedy potýkate s vlhkým vzduchom, práve odvlhčovač môžete často nájsť za výhodnú cenu. Ten je skvelým pomocníkom hlavne v boji proti plesniam v domácnosti.

Na júl odporúčame naplánovať aj kúpu tej najdôležitejšej bielej techniky, a to chladničky.

August

August je ďalším mesiacom vhodným na kúpu podlahy. Ak už podlahu máte, ale potrebujete ju udržiavať čistú, nový vysávač za zvýhodnenú cenu nájdete pravdepodobne tiež práve v auguste.

Okrem toho si môžete naplánovať nákup aj kancelárskej, či audio techniky, hlavne slúchadiel a tlačiarní.

September

Ak premýšľate nad kúpou práčky, toto rozhodnutie je najlepšie spraviť v septembri. Rovno k nej môžete nájsť za výhodné ceny aj sušičky prádla. Okrem toho, že ušetríte, je to ideálne načasovanie, keďže s prichádzajúcim ochladením už asi nebudete sušiť prádlo vonku.

Priaznivé ceny a zľavy robia september ideálnym aj pre kúpu počítačov, či už stolových alebo notebookov. A nájdete sa aj niečo pre vašu kuchyňu, konkrétne umývačky riadu.

Október

V prípade, že odhadzovanie snehu nie je váš obľúbený zimný šport, práve v októbri máte šancu rozlúčiť sa s ním za dobrú cenu. V akcii totiž nájdete zimné frézy, ktoré z tejto nepríjemnosti spravia prakticky prechádzku. Okrem toho odporúčame kúpu matracov, ale napríklad aj náterov, či farieb.

November

V novembri sa už aj u nás začína objavovať Black friday, ktorý so sebou prináša veľké zľavy na všetky druhy elektroniky. Obzvlášť sa v tomto období oplatí kúpa televízorov. Veľmi výhodné ceny nájdete aj pre kuchynské spotrebiče, chladničky, mixéry ale aj presso stroje pre milovníkov kávy.

December

S prichádzajúcimi sviatkami a nimi spojenou nákupnou horúčkou nie je núdza o zľavy na všetky druhy produktov. Aj tu sa ale nájdu také, ktoré je najlepšie kupovať v decembri. Ušetríte predovšetkým pri nákupe slúchadiel a bezdrôtových reproduktorov.

Za veľmi dobrú cenu často nájdete aj tablety, ktoré sú často ideálnym darčekom na Vianoce. Spojíte tak príjemné s užitočným.