Chcete mať machové steny u vás doma? (cena + starostlivosť)

Príroda na stenách v interiéri? Hoci na prvý pohľad to môže znieť nereálne, je to možné! Reč je o machových stenách, ktoré sú doslova pastvou pre oči, voňajú a čistia vzduch. Ak nemáte záhradu, ide o skvelú voľbu ako si prírodu priniesť domov!

Súčasná doba ide stále dopredu, mestá sú preplnené modernými budovami a zelene čoraz viac ubúda. Práve túžba udržať spojenie s prírodou sa stala inšpiráciou interiérového dizajnu k vzniku machových stien a obrazov.

Čo je to stabilizovaný mach?

Machové steny predstavujú súvislú plochu, veľký machový obraz, resp. „plátno“, ktorý zdobí tzv. stabilizovaný mach. Vlhkosť v machu je nahradená konzervačným prostriedkom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

Akonáhle mach absorbuje konzervačný prostriedok, zachová si svoj prirodzený vzhľad a farbu po dlhé roky. Keďže machové steny môžu pokryť niekoľko desiatok štvorcových metrov až celú stenu, nazývajú sa machové steny.

machove steny

Umiestnenie živej steny

Živá stena z machu sa hodí takmer kdekoľvek. Môže zaujímavým spôsobom oživiť obývačku, spálňu, ale aj detskú izbu – zakaždým dosiahnete jedinečný efekt a harmonické pocity spojenia s prírodou. Menšie machové obrazy môžu byť umiestnené aj do kúpeľne, no pozor na kontakt s vodou a príliš veľkú vlhkosť.

Výhody machu na stene

Podľa viacerých odborných štúdií, zeleň v interiéri prináša pocit šťastia, zdravia a celkovej pohody. Machove steny však majú omnoho viac výhod!

Výhody machových stien a obrazov:

 • Stály atraktívny vzhľad
 • Jednoduchá údržba
 • Nepotrebujú denné svetlo
 • Majú schopnosť pohlcovať hluk
 • Sú nehorľavé
 • Prírodný zvlhčovať vzduchu
 • Majú antistatické vlastnosti
 • Široký výber machu v rôznych materiáloch, tvaroch a farbách
 • Navodzujú duševnú pohodu
 • Vhodné aj pre alergikov

machove steny

Zásady starostlivosti o machové steny

Životnosť machových stien je približne 7-10 rokov. Záleží aj od toho, ako sa staráte o živú stenu. Hoci ide o interiérový doplnok, ktorý funguje bez údržby a zalievania, existujú hlavné zásady starostlivosti, vďaka ktorým si mach zachová svoju farbu a jedinečné vlastnosti.  

Ako sa starať o mach na stene:

 • Nevystavujte mach slnečnému žiareniu a v blízkosti zdrojov tepla.
 • Pozor na umiestnenie machovej steny do priestoru s príliš vysokou vlhkosťou (nad 80 %).
 • Neprospieva mu ani miestnosť, ktorá nie je vzdušná a zdržuje sa v nej suchý vzduch (vlhkosť pod 50 %).
 • Nepolievajte, ani nekropte stabilizovaný mach.

machove steny

Vlastná výroba machového obrazu

Machovú stenu si môžete vyrobiť aj sami! Treba však počítať so zložitejším procesom. Na výrobu obrazov potrebujete rám, pletivo, mach, zeminu, substrát a tiež náradie. Keďže nie sú vyrobené zo stabilizovaného povrchu, treba ich polievať.

Návod, ako vyrobiť machovú stenu alebo obraz z machu:

Vyberáme machové steny

Na výber máte niekoľko druhov machov, vrátane španielskeho, írskeho, islandského či švédskeho machu. Ide o kvalitný mach z európskych lesov. Môžete siahnuť po rôznych odtieňoch zelenej v plochom alebo vypuklom tvare. Jednotlivé druhy machu sa líšia farbou, môžu byť sivo-, žlto- či modro-zelené. Taktiež, niektoré z nich vytvárajú nízke a husté porasty, iné sú naopak redšie.

Je na vás, či dáte prednosť menším machovým obrazom alebo bude vašou voľbou celá machová stena. Na trhu sa nachádzajú predpripravené rozmery, no veľa dodávateľov ponúka aj výrobu obrazov na mieru.

Mnohí dodávatelia zaručujú pôvod a ekologickú úpravu machov, ktoré sú dovážané od pestovateľov. Vo svojej výrobni mach ručne spracovávajú do podoby panelov na pevnom alebo flexibilnom podklade. Vyrábajú rôzne obrazce, ale aj iné dekorácie či firemné logá.

Cena machových stien

Cena machových stien je rôzna, záleží od druhu machu, prevedenia a veľkosti. Napríklad machový obraz s dĺžkou 70 cm a výškou 100 cm sa pohybuje okolo 300 eur. Menšie veľkosti sa pohybujú okolo 100 eur.

Nezľaknite sa, ak po inštalácii stabilizovaného machu pocítite špecifický pach – ide o výsledok stabilizačného procesu. Je zdraviu prospešný a po približne 4 týždňoch vyprchá. Za kus prírody vo svojom domove, ktorý prinesie harmóniu, pokoj, šťastie a ešte k tomu dobre vyzerá, to predsa stojí, nie?

Obrázky: Pinterest

Detské izby: 11 inšpirácií, ktoré budú vaše deti milovať

Pri zariaďovaní detskej izby máte najväčšie možnosti, ako sa doslova kreatívne vyhrať. Kde inde znamená menej je viac, pri detskej izbe to platí presne naopak.

Viac je viac a to doslova.

Detské izby by mali podporovať vnímanie detí a ich fantáziu. Zapojte preto množstvo farieb, použite nábytok a doplnky, ktoré môžu slúžiť ako hračky alebo môžu deti učiť nové veci.

Pozrite si tieto inšpirácie pre detské izby, ktoré vo vás prebudia časy, keď ste boli sami deťmi.

detske-izby-inspiracie-2

Ak chcete deti učiť poriadku a pravidlám, môžete to spraviť takýmto hravým spôsobom. Na každú zásuvku napíšte, čo kde kam patrí a najlepšie iným písmom.

detske-izby-inspiracie-3

Detské izby môžete skrášliť úplne jednoduchými doplnkami ako sú napr. tieto vlajky.

detske-izby-inspiracie-4

Deti milujú bunkre a rôzne skrýše, kde sa dospelí nikdy nedostanú. Vytvorte im vlastný priestor, kde môžu skrývať svoje vlastné poklady.

detske-izby-inspiracie-5

Kto ako malý nechcel záves okolo postele?

detske-izby-inspiracie-6

Poličky v detskej izbe nemusia byť vôbec nudné. Stačí im pridať strechu a hneď z nich máte veľký dom.

detske-izby-inspiracie-7

Detské izby by nemali byť nudné. Farbu im môžete pridať napr. takýmto štvorcovým kobercom.

detske-izby-inspiracie-8

Tabuľa na kreslenie rozvíja detskú fantáziu a nič vás nestojí.

detske-izby-inspiracie-9

Kto povedal, že steny musia byť len jednej farby? Nechajte ich vyniknúť peknou tapetou alebo zaujímavou kresbou.

detske-izby-inspiracie-10

detske-izby-inspiracie-11

Detské izby by nemali mať množstvo ostrých a výrazných farieb, ktoré pôsobia agresívne. Pastelové farby sú omnoho príjemnejšie.

detske-izby-inspiracie-12

Ak máte radi provensálsky štýl, môžete si v tomto štýle zariadiť v bielej farbe v kombinácii s prírodnými materiálmi.

Obrázky: Pinterest.com