Chcete mať machové steny u vás doma? (cena + starostlivosť)

Príroda na stenách v interiéri? Hoci na prvý pohľad to môže znieť nereálne, je to možné! Reč je o machových stenách, ktoré sú doslova pastvou pre oči, voňajú a čistia vzduch. Ak nemáte záhradu, ide o skvelú voľbu ako si prírodu priniesť domov!

Súčasná doba ide stále dopredu, mestá sú preplnené modernými budovami a zelene čoraz viac ubúda. Práve túžba udržať spojenie s prírodou sa stala inšpiráciou interiérového dizajnu k vzniku machových stien a obrazov.

Čo je to stabilizovaný mach?

Machové steny predstavujú súvislú plochu, veľký machový obraz, resp. „plátno“, ktorý zdobí tzv. stabilizovaný mach. Vlhkosť v machu je nahradená konzervačným prostriedkom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

Akonáhle mach absorbuje konzervačný prostriedok, zachová si svoj prirodzený vzhľad a farbu po dlhé roky. Keďže machové steny môžu pokryť niekoľko desiatok štvorcových metrov až celú stenu, nazývajú sa machové steny.

machove steny

Umiestnenie živej steny

Živá stena z machu sa hodí takmer kdekoľvek. Môže zaujímavým spôsobom oživiť obývačku, spálňu, ale aj detskú izbu – zakaždým dosiahnete jedinečný efekt a harmonické pocity spojenia s prírodou. Menšie machové obrazy môžu byť umiestnené aj do kúpeľne, no pozor na kontakt s vodou a príliš veľkú vlhkosť.

Výhody machu na stene

Podľa viacerých odborných štúdií, zeleň v interiéri prináša pocit šťastia, zdravia a celkovej pohody. Machove steny však majú omnoho viac výhod!

Výhody machových stien a obrazov:

  • Stály atraktívny vzhľad
  • Jednoduchá údržba
  • Nepotrebujú denné svetlo
  • Majú schopnosť pohlcovať hluk
  • Sú nehorľavé
  • Prírodný zvlhčovať vzduchu
  • Majú antistatické vlastnosti
  • Široký výber machu v rôznych materiáloch, tvaroch a farbách
  • Navodzujú duševnú pohodu
  • Vhodné aj pre alergikov

machove steny

Zásady starostlivosti o machové steny

Životnosť machových stien je približne 7-10 rokov. Záleží aj od toho, ako sa staráte o živú stenu. Hoci ide o interiérový doplnok, ktorý funguje bez údržby a zalievania, existujú hlavné zásady starostlivosti, vďaka ktorým si mach zachová svoju farbu a jedinečné vlastnosti.  

Ako sa starať o mach na stene:

  • Nevystavujte mach slnečnému žiareniu a v blízkosti zdrojov tepla.
  • Pozor na umiestnenie machovej steny do priestoru s príliš vysokou vlhkosťou (nad 80 %).
  • Neprospieva mu ani miestnosť, ktorá nie je vzdušná a zdržuje sa v nej suchý vzduch (vlhkosť pod 50 %).
  • Nepolievajte, ani nekropte stabilizovaný mach.

machove steny

Vlastná výroba machového obrazu

Machovú stenu si môžete vyrobiť aj sami! Treba však počítať so zložitejším procesom. Na výrobu obrazov potrebujete rám, pletivo, mach, zeminu, substrát a tiež náradie. Keďže nie sú vyrobené zo stabilizovaného povrchu, treba ich polievať.

Návod, ako vyrobiť machovú stenu alebo obraz z machu:

Vyberáme machové steny

Na výber máte niekoľko druhov machov, vrátane španielskeho, írskeho, islandského či švédskeho machu. Ide o kvalitný mach z európskych lesov. Môžete siahnuť po rôznych odtieňoch zelenej v plochom alebo vypuklom tvare. Jednotlivé druhy machu sa líšia farbou, môžu byť sivo-, žlto- či modro-zelené. Taktiež, niektoré z nich vytvárajú nízke a husté porasty, iné sú naopak redšie.

Je na vás, či dáte prednosť menším machovým obrazom alebo bude vašou voľbou celá machová stena. Na trhu sa nachádzajú predpripravené rozmery, no veľa dodávateľov ponúka aj výrobu obrazov na mieru.

Mnohí dodávatelia zaručujú pôvod a ekologickú úpravu machov, ktoré sú dovážané od pestovateľov. Vo svojej výrobni mach ručne spracovávajú do podoby panelov na pevnom alebo flexibilnom podklade. Vyrábajú rôzne obrazce, ale aj iné dekorácie či firemné logá.

Cena machových stien

Cena machových stien je rôzna, záleží od druhu machu, prevedenia a veľkosti. Napríklad machový obraz s dĺžkou 70 cm a výškou 100 cm sa pohybuje okolo 300 eur. Menšie veľkosti sa pohybujú okolo 100 eur.

Nezľaknite sa, ak po inštalácii stabilizovaného machu pocítite špecifický pach – ide o výsledok stabilizačného procesu. Je zdraviu prospešný a po približne 4 týždňoch vyprchá. Za kus prírody vo svojom domove, ktorý prinesie harmóniu, pokoj, šťastie a ešte k tomu dobre vyzerá, to predsa stojí, nie?

Obrázky: Pinterest

Tehlová stena v interiéri: Ukážeme vám, ako jednoducho si ju u vás doma vytvoríte

tehlová stena
pexels.com

Tehlová stena dokáže v interiéri vášho bytu či domu vyčarovať jedinečnú atmosféru. Poradíme vám, ako si ju môže dovoliť aj vaše bývanie.

Krásne červené tehly s nádychom minulosti sú snom mnohých milovníkov dizajnu. Perfektne vytvoria útulnú atmosféru rustikálneho štýlu alebo podčiarknu drsnosť industriálneho dizajnu.

Ak vás láka, ale vaše steny sú z panelu, alebo si neviete predstaviť, že by ste robili novú stenu kvôli príjemnému pocitu na duši či jednoducho ďalšia investícia neprichádza v úvahu, máme pre vás výborný návod.

Skvelú alternatívu, s ktorou vaša tehlová stena ožije, objavíte v tehlových obkladových pásikoch. Vďaka ich zhotoveniu sa v interiéri premenia na pohľad na dokonalú červenú lícovú tehlu. A nielen červenú. Obklad nájdete v ponuke v rôznych odtieňoch. Od svetlých až po tmavé, s rôznym efektom patiny.

tehlové pásiky
pexels.com
Pri tvorbe steny lepíte a skladáte jednotlivé kúsky.

Moja tehlová stena: Ako na to

V prvom rade potrebujete obklad. Pred kúpou si dôkladne zmerajte plochu, na ktorú obklad budete lepiť. S jej výberom vám pomôže slnečné svetlo. Tehlová stena vynikne najlepšie, ak na plochu bude svetlo dopadať šikmo. Obklad vyberajte u overeného dodávateľa alebo výrobcu, ktorý má dobré referencie a i široký sortiment. Pri nákupe nezabúdajte, že určite sa vám zíde aj malá rezerva do zásoby (ak by vám pri práci, prevoze alebo časom obklad praskol). Ak ste zdedili staré, ale zachovalé tehličky, môžete ich použiť rovnako ako obklad. Budete ich potrebovať narezať. A to zvládnete sami, alebo vám pomôžu majstri v blízkej dielni.

Pred samotnou aplikáciou skontrolujte rovnosť steny, ktorú sa chystáte obložiť. Ideálnym podkladom pre obklad je pevná a rovná omietka. Nerovnosti by ste mali odstrániť napríklad aj prebrúsením. Celú plochu nezabudnite následne natrieť penetrákom. Po jeho zaschnutí môžete začať lepiť pomocou lepiacej akejkoľvek malty určenej na keramický obklad. Ten si namiešate podľa návodu na obale.

A potom už len stačí rozložiť väčšie množstvo pásikov na zem a postupne ich lepiť na stenu. Odporúčame vám každú jednu pred prilepením očistiť od prachu alebo nečistôt. Pri obkladaní nezabúdajte myslieť na dodržiavanie veľkosti škár, ktoré by nemali presiahnuť šírku 1-ného centimetra.

tehlová stena
pexels.com

Škárovacia hmota by mala farebne korešpondovať s obkladom. Ideálne je, ak ju budete vyberať už spoločne s obkladom a rozhodnete sa na základe obloženej vzorky, ktorú ste videli na vlastné oči. Kupovať „škárovku“ oddelene od obkladu môžu byť tak trochu risk. Priloženie jedného pásiku k jej farebnej vzorke na predajni môže vyzerať fajn, ale na veľkej ploche to ukáže úplne inak.

Škárovať môžete škárovacou pištoľou alebo špachtľou. Ak sa vám podarí zafŕkať obklad, nič sa nedeje. Stačí ho pohotovo utrieť mokrou handrou, ktorú si už vopred nachystáte s vedrom čistej vody. Na záver treba už len vyčkať, kým škárovka vyschne a môžete sa pustiť do dotvorenia dizajnu interiéru podľa vlastných predstáv. Tak do toho! Výsledok bude určite stáť za malú investíciu, trochu času a vašej tvorivej nálady.

Inšpirujte sa tehlovými stenami

A post shared by Marzena (@marzena.marideko) on

A post shared by Ashley || My Bohemian House (@mybohemianhouse) on

A post shared by Studio Po.mysł (@po.mysl) on