Chcete mať machové steny u vás doma? Ukážeme vám, ako na to!

Príroda na stenách v interiéri? Hoci na prvý pohľad to môže znieť nereálne, je to možné! Reč je o machových stenách, ktoré sú doslova pastvou pre oči, voňajú a čistia vzduch. Ak nemáte záhradu, ide o skvelú voľbu ako si prírodu priniesť domov!

Súčasná doba ide stále dopredu, mestá sú preplnené modernými budovami a zelene čoraz viac ubúda. Práve túžba udržať spojenie s prírodou sa stala inšpiráciou interiérového dizajnu k vzniku machových stien a obrazov.

Čo je to stabilizovaný mach?

Machové steny predstavujú súvislú plochu, veľký machový obraz, resp. „plátno“, ktorý zdobí tzv. stabilizovaný mach. Vlhkosť v machu je nahradená konzervačným prostriedkom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

Akonáhle mach absorbuje konzervačný prostriedok, zachová si svoj prirodzený vzhľad a farbu po dlhé roky. Keďže machové steny môžu pokryť niekoľko desiatok štvorcových metrov až celú stenu, nazývajú sa machové steny.

machove steny

Umiestnenie živej steny

Živá stena z machu sa hodí takmer kdekoľvek. Môže zaujímavým spôsobom oživiť obývačku, spálňu, ale aj detskú izbu – zakaždým dosiahnete jedinečný efekt a harmonické pocity spojenia s prírodou. Menšie machové obrazy môžu byť umiestnené aj do kúpeľne, no pozor na kontakt s vodou a príliš veľkú vlhkosť.

Výhody machu na stene

Podľa viacerých odborných štúdií, zeleň v interiéri prináša pocit šťastia, zdravia a celkovej pohody. Machove steny však majú omnoho viac výhod!

Výhody machových stien a obrazov:

 • Stály atraktívny vzhľad
 • Jednoduchá údržba
 • Nepotrebujú denné svetlo
 • Majú schopnosť pohlcovať hluk
 • Sú nehorľavé
 • Prírodný zvlhčovať vzduchu
 • Majú antistatické vlastnosti
 • Široký výber machu v rôznych materiáloch, tvaroch a farbách
 • Navodzujú duševnú pohodu
 • Vhodné aj pre alergikov

machove steny

Zásady starostlivosti o machové steny

Životnosť machových stien je približne 7-10 rokov. Záleží aj od toho, ako sa staráte o živú stenu. Hoci ide o interiérový doplnok, ktorý funguje bez údržby a zalievania, existujú hlavné zásady starostlivosti, vďaka ktorým si mach zachová svoju farbu a jedinečné vlastnosti.  

Ako sa starať o mach na stene:

 • Nevystavujte mach slnečnému žiareniu a v blízkosti zdrojov tepla.
 • Pozor na umiestnenie machovej steny do priestoru s príliš vysokou vlhkosťou (nad 80 %).
 • Neprospieva mu ani miestnosť, ktorá nie je vzdušná a zdržuje sa v nej suchý vzduch (vlhkosť pod 50 %).
 • Nepolievajte, ani nekropte stabilizovaný mach.

machove steny

Vlastná výroba machového obrazu

Machovú stenu si môžete vyrobiť aj sami! Treba však počítať so zložitejším procesom. Na výrobu obrazov potrebujete rám, pletivo, mach, zeminu, substrát a tiež náradie. Keďže nie sú vyrobené zo stabilizovaného povrchu, treba ich polievať.

Návod, ako vyrobiť machovú stenu alebo obraz z machu:

Vyberáme machové steny

Na výber máte niekoľko druhov machov, vrátane španielskeho, írskeho, islandského či švédskeho machu. Ide o kvalitný mach z európskych lesov. Môžete siahnuť po rôznych odtieňoch zelenej v plochom alebo vypuklom tvare. Jednotlivé druhy machu sa líšia farbou, môžu byť sivo-, žlto- či modro-zelené. Taktiež, niektoré z nich vytvárajú nízke a husté porasty, iné sú naopak redšie.

Je na vás, či dáte prednosť menším machovým obrazom alebo bude vašou voľbou celá machová stena. Na trhu sa nachádzajú predpripravené rozmery, no veľa dodávateľov ponúka aj výrobu obrazov na mieru.

Mnohí dodávatelia zaručujú pôvod a ekologickú úpravu machov, ktoré sú dovážané od pestovateľov. Vo svojej výrobni mach ručne spracovávajú do podoby panelov na pevnom alebo flexibilnom podklade. Vyrábajú rôzne obrazce, ale aj iné dekorácie či firemné logá.

Cena machových stien

Cena machových stien je rôzna, záleží od druhu machu, prevedenia a veľkosti. Napríklad machový obraz s dĺžkou 70 cm a výškou 100 cm sa pohybuje okolo 300 eur. Menšie veľkosti sa pohybujú okolo 100 eur.

Nezľaknite sa, ak po inštalácii stabilizovaného machu pocítite špecifický pach – ide o výsledok stabilizačného procesu. Je zdraviu prospešný a po približne 4 týždňoch vyprchá. Za kus prírody vo svojom domove, ktorý prinesie harmóniu, pokoj, šťastie a ešte k tomu dobre vyzerá, to predsa stojí, nie?

Obrázky: Pinterest

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

„Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…“

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest