Tehlová stena dokáže v interiéri vášho bytu či domu vyčarovať jedinečnú atmosféru. Poradíme vám, ako si ju môže dovoliť aj vaše bývanie.
Krásne červené tehly s nádychom minulosti sú snom mnohých milovníkov dizajnu. Perfektne vytvoria útulnú atmosféru rustikálneho štýlu alebo podčiarknu drsnosť industriálneho dizajnu.
Ak vás láka, ale vaše steny sú z panelu, alebo si neviete predstaviť, že by ste robili novú stenu kvôli príjemnému pocitu na duši či jednoducho ďalšia investícia neprichádza v úvahu, máme pre vás výborný návod.
Skvelú alternatívu, s ktorou vaša tehlová stena ožije, objavíte v tehlových obkladových pásikoch. Vďaka ich zhotoveniu sa v interiéri premenia na pohľad na dokonalú červenú lícovú tehlu. A nielen červenú. Obklad nájdete v ponuke v rôznych odtieňoch. Od svetlých až po tmavé, s rôznym efektom patiny.
Moja tehlová stena: Ako na to
V prvom rade potrebujete obklad. Pred kúpou si dôkladne zmerajte plochu, na ktorú obklad budete lepiť. S jej výberom vám pomôže slnečné svetlo. Tehlová stena vynikne najlepšie, ak na plochu bude svetlo dopadať šikmo. Obklad vyberajte u overeného dodávateľa alebo výrobcu, ktorý má dobré referencie a i široký sortiment. Pri nákupe nezabúdajte, že určite sa vám zíde aj malá rezerva do zásoby (ak by vám pri práci, prevoze alebo časom obklad praskol). Ak ste zdedili staré, ale zachovalé tehličky, môžete ich použiť rovnako ako obklad. Budete ich potrebovať narezať. A to zvládnete sami, alebo vám pomôžu majstri v blízkej dielni.
Pred samotnou aplikáciou skontrolujte rovnosť steny, ktorú sa chystáte obložiť. Ideálnym podkladom pre obklad je pevná a rovná omietka. Nerovnosti by ste mali odstrániť napríklad aj prebrúsením. Celú plochu nezabudnite následne natrieť penetrákom. Po jeho zaschnutí môžete začať lepiť pomocou lepiacej akejkoľvek malty určenej na keramický obklad. Ten si namiešate podľa návodu na obale.
A potom už len stačí rozložiť väčšie množstvo pásikov na zem a postupne ich lepiť na stenu. Odporúčame vám každú jednu pred prilepením očistiť od prachu alebo nečistôt. Pri obkladaní nezabúdajte myslieť na dodržiavanie veľkosti škár, ktoré by nemali presiahnuť šírku 1-ného centimetra.
Škárovacia hmota by mala farebne korešpondovať s obkladom. Ideálne je, ak ju budete vyberať už spoločne s obkladom a rozhodnete sa na základe obloženej vzorky, ktorú ste videli na vlastné oči. Kupovať „škárovku“ oddelene od obkladu môžu byť tak trochu risk. Priloženie jedného pásiku k jej farebnej vzorke na predajni môže vyzerať fajn, ale na veľkej ploche to ukáže úplne inak.
Škárovať môžete škárovacou pištoľou alebo špachtľou. Ak sa vám podarí zafŕkať obklad, nič sa nedeje. Stačí ho pohotovo utrieť mokrou handrou, ktorú si už vopred nachystáte s vedrom čistej vody. Na záver treba už len vyčkať, kým škárovka vyschne a môžete sa pustiť do dotvorenia dizajnu interiéru podľa vlastných predstáv. Tak do toho! Výsledok bude určite stáť za malú investíciu, trochu času a vašej tvorivej nálady.
Inšpirujte sa tehlovými stenami
Aké farby si vybrať v interiéri, aby sa vám nielen páčili, ale aj spolu ladili
Vybrať si vhodné farby v interiéri nie je jednoduchá voľba. Možno sa pýtate, kde začať a ako vlastne docieliť, aby farby v celom interiéri spolu hrali. Jedným zo šikovných spôsobov je spraviť si prechádzku po dome či byte a všimnúť si, ktoré izby sa vám prelínajú v pohľade. Urobte si nákres domu a rozloženia jednotlivých miestností, pričom si k nim napíšte krátke poznámky. Ako prvú vyberte farbu do najväčšej a centrálne umiestnenej miestnosti. Zvyčajne je to obývačka alebo kuchyňa. Od výberu farieb pre túto miestnosť sa bude odvíjať výber farebnej palety pre ďalšie izby.
Ako kombinovať farby v interiéri
Možno sa neviete rozhodnúť, a tak by ste mali v tom prípade siahnuť po mäkkých a neutrálnych odtieňoch. Napríklad klasickou bielou farbou nikdy nič nepokazíte.
Vhodnou stratégiou je tiež začať s miestnosťou, ktorú chcete namaľovať najvýraznejšou farbou. Ďalšie miestnosti by sa mali niesť v jemnejších a menej výrazných farbách, prípadne slabších a bledších odtieňoch použitej výraznej farby. Samozrejme, že môžete použiť aj dve výrazné farby vedľa seba, avšak ide o trošku riskantný krok, ktorý nemusí vždy dopadnúť dobre.
Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, vystavajte si paletu odtieňov rovnakej farby, v ktorej sa bude niesť celý váš interiér. V prípade, že do spálne zvolíte tmavú hnedú farbu, obývačka by mala byť o odtieň, dva, bledšia, a tak ďalej. Krásne na tejto metóde výberu farieb je, že celý váš domov bude akoby tón v tóne a nemusíte sa obávať toho, že by jednotlivé izby so sebou neladili.
Tipy pre jednoduchý výber farieb v byte
Návod na to, ako vybrať farbu do interiéru, síce nie je univerzálny, no môže vám pomôcť. Pozrite si tipy, ktoré vám uľahčia rozhodovanie a zabezpečia, že váš domov bude pôsobiť príjemne a zladene.
1. Vyberajte farby, ktoré máte radi
Najjednoduchším spôsobom, ako vybrať farbu v interiéri, je zvoliť tie farebné odtiene, ktoré preferujete a máte radi. Použite svoju obľúbenú farbu ako základnú a ostatné miestnosti môžete namaľovať v jej odtieňoch.
2. Hľadajte inšpiráciu
Niekedy predstavivosť nestačí, a tak si pozrite časopisy venované bytovému dizajnu alebo Pinterest, kde uvidíte kombinácie rôznych farieb.
3. Objavte tajomstvo neutrálnych odtieňov
Ak sa neviete pohnúť, siahnite po farbách, ktorými nemôžete nič pokaziť. Paleta neutrálnych farebných odtieňov vytvorí príjemnú a útulnú atmosféru. Pastelové farby pôsobia nevtieravo a vytvárajú teplo domova.
4. Nezabudnite vyskúšať vzorku
Toto jednoduché pravidlo by ste nemali nikdy porušiť. Farba sa vám môže v obchode pod umelým osvetlením zdať dokonalá, no keď ňou namaľujete steny vo vašom byte, zrazu pôsobí úplne inak. V obchode s farbami by vám mali dať vzorku, aby ste si farbu vyskúšali a až potom kúpili celé jej balenie.
5. Vneste do interiéru prírodu
Obľúbenou metódou pri výbere interiérových farieb je prenesenie vonkajšieho prostredia dnu. Ak neviete, ako vybrať farbu do interiéru, jednoducho doň vneste napríklad zeleň alebo príjemnú pieskovú farbu pripomínajúcu pláž. Tieto farby navodzujú pocit relaxácie a oddychu.
6. Prispôsobte farbu zariadeniu
Ďalším jednoduchým spôsobom, ako vybrať farby v interiéri, je prispôsobiť ju zariadeniu. Môžete sa riadiť napríklad farbou gauča, závesov alebo vankúšov na sedačke. Skúste napríklad zvoliť najbledšiu farbu zo vzorovaných vankúšov na vašom gauči a vymaľujte ňou obývačku.