Návod: Ako na mrazenie zeleniny, ovocia a potravín

domadoma.sk

Chcete si počas roka uskladniť sezónne ovocie a zeleninu, s čo najmenšou stratou vitamínov? Zbytočne nevyhadzovať zvyšok nedojedeného koláča? Za pol roka mrazenia dôjde k strate vitamínu C približne o 30 %, čo predstavuje celkom slušné číslo. Mrazenie je lacný, dobrý a rýchly spôsob, ako na to. Nepotrebujete nič, len vašu mrazničku, mikroténové vrecká či dózy s uzávermi.

Príprava a tipy, ako mraziť

Aby ste našli čarovný kompromis medzi dobou mrazenia a čerstvosti v potravinách či domácich výrobkoch, dodržujte tieto jednoduché pravidlá:

  • Dbajte na rýchlosť. Mraziť by ste mali tak, aby potravina zamrzla rýchlo a zároveň do hĺbky. Pomôže vám pri tom nastavenie mrazenia na program rýchleho mrazenia. Do mrazničky vkladajte potraviny v menších objemoch. Rýchlejšie sa zmrazia. Napríklad, jeden kus mäsa by nemal presiahnuť hmotnosť 2 kg, chlieb si nakrájajte na menšie časti.
  • Pri mrazení používajte kvalitné dózy (umelohmotné alebo sklenené) či mikroténové vrecká, špeciálne vrecká určené na mrazenie, z ktorých vytlačte (pri niektorých potravinách môžete nechať medzeru) všetok nepotrebný vzduch. Ten nielenže bude v mrazničke zaberať miesto navyše, ale vďaka jeho prítomnosti z potravín prirodzenou sublimáciu unikne voda. Následkom toho môžu byť potraviny vyschnuté. Obzvlášť to platí pri mäse.
  • Na mrazenie tukov a potravín s ich vysokým obsahom radšej zabudnite. Ak to predsa len vyskúšate, vedzte, že zamrazené potraviny môžu zmeniť konzistenciu. Viditeľné je to najmä v prípade masla, ktoré dokonca môže aj zožltnúť. Ak ste sa stretli so zmrazením zrnkovej kávy, pozor, aj ona obsahuje tuk, takže ju zamrazovať neodporúčame.

Ako dlho vydržia potraviny

  • V mrazničke pravidelne robte revíziu a potraviny ukladajte podľa čerstvosti. Tie najstaršie držte vo vrchnej časti a najnovšie ukladajte na spodok. Takto budete potravinám prirodzene udržiavať optimálnu dobu zamrazenia a docielite spotrebu s dobrým zachovaním ich čerstvosti.
  • Zamrazené potraviny by ste nemali skladovať viac ako rok. V prípade mäsa je ideálny čas na spotrebu okolo 4 mesiacov (niektoré druhy mäsa vydržia dlhšie).
  • Vrecká a dózy označujte podľa dátumu mrazenia.

Príklady odporúčanej doby mrazenia

Príklady potravínOdporúčanie
Ovocie a zelenina6/8-12 mesiacov
Chlieb a rožkyideálne 3 mesiace (max. 6 mesiacov)
Hovädzie mäso9 maximálne 12 mesiacov
Bravčové a teľacie mäaso6-9 mesiacov
Hydina a morčacie mäso12 mesiacov
Huby 12 mesiacov
Polievky, špagety, cestoviny2-4 mesiace
Pečené mäso a ryby1-3 mesiace
Pečené koláče6 mesiacov

Mrazenie zeleniny

Ak často zamrazujete doma vypestovanú zeleninu alebo si pripravujete zeleninové zmesi do polievok, k zamrazovaniu by ste mali pristupovať podľa konkrétneho druhu zeleniny.

Mrazenie koreňovej zeleniny

Pred mrazením zeleninu očistite a olúpajte. Aby ste sa zbavili možných baktérií a zabezpečili dlhšie zdravé skladovanie (10 – 12 mesiacov), zeleninu blanšírujte. Čo to znamená? Očistenú zeleninu na 2-3 minúty (v niektorých prípadoch aj 5 minút) hoďte do vriacej vody a vzápätí ju schlaďte v studenej vode s ľadom. Nechajte odkvapkať, oschnúť a potom ju hneď nakrájajte, zabaľte a dajte zamraziť.

Čím dlhšie oblanšírovanú zeleninu necháte na vzduchu, tým viac vitamínov môže stratiť. Prirodzenú vôňu zeleniny môžete zachovať vložením do 2 igelitových vreciek, do ktorých vkladajte len také množstvo, ktoré dokážete spotrebovať hneď po rozmrazení.

Mrazenie mrkvy

O mrkve sa hovorí, že má zázračné účinky na zrak. Aby ste ich z nej mohli ťažiť aj po rozmrazení, vyberajte si mrkvu, ktorá nie je poškodená a stará. Na mrazenie je vhodná mrkva so sladkou chuťou, s pekným oranžovým až sýtočerveným sfarbením a malým žltým stredom. Mrkvu si vždy ošúpajte. Malé kúsky môžete zamrazovať v celku. Väčšie si nakrájajte na pásy.

Pred zamrazením ju oblanšírujte. Pri krájanej mrkve vo vreckách môžete nechať 1 cm vzduchovú medzeru, pri celej mrkve žiadnu. Pri -18 °C by vám mala vydržať 10 až 12 mesiacov. Pri menšej teplote mrazenia kratšie a pri vyššej naopak.

Mrazenie cvikle

Cviklu si pred mrazením očistite a rovnako ako mrkvu predvarte 3 až 5 minút vo vriacej vode. Potom ju hneď vložte do ľadovej vody, aby sa schladila. Môžete si pomôcť sitkom, ktorým ju vytiahnete rýchlo a premiestnite. Vyberte ju, nechajte oschnúť, zabaľte a vložte do mrazničky.

Mrazenie reďkovky

Reďkovkám pred mrazením odstráňte vňať/listy/stopky. Poriadne ich očistite. Môžete si pomôcť kefou na čistenie zeleniny a nakrájajte ich na menšie kúsky, napr. polovice. Rovnako ich oblanšírujte. V dužine tak zachováte dôležité enzýmy a žiarivú farbu zeleniny.

Mrazenie tekvice

Tekvice odporúčame zamraziť nastrúhané. Ak ich nedokážete spotrebovať, takto si ich zvyšok uchováte napríklad do mixovanej polievky. Tekvicu ošúpajte, vyberte stred a takisto ju zbavte prípadných poškodení. Následne zeleninu nastrúhajte a vložte do misky, do vrecka, zatvorte do dózy a zamrazte.

Mrazenie cukety

Cuketu môžete nastrúhať podobne ako tekvicu alebo zamraziť aj v celku, hoci v tomto prípade môže stratiť zo svojej chuti. Neodporúčame vám ju po zamrazení pražiť, nakoľko obsahuje veľa vody a rozmrazením sa jej obsah len zväčší a pripraví vás o pôžitok z chuti, na ktorú ste za čerstva zvyknutí.

Mrazenie karfiolu

Karfiol umyte a rozdeľte ho na rovnaké kúsky/hlavičky, tak aby sa nedrobili, zhruba na veľkosť s priemerom okolo 3 cm. Hlavičky následne namočte na 30 sekúnd do slaného roztoku (2 ČL soli na 3 litre vody). Vyberte ho, nechajte odkvapkať, oblanšírujte a vložte do igelitových vreciek, ktoré uzatvorte bez vzduchu.

Mrazenie kukurice

Z kukurice odstráňte listy a vlasy. Očistenú ju takto nechajte oblanšírovať 5 až 6 minút vo vriacej vode, schlaďte v ľadovej (môžete pridať aj kocky ľadu). Následne z nej nožom oddeľte zrná, ktoré vložte do vrecka/dózy a zamrazte.

Mrazenie hrášku

Pekne zelený a sladký hrášok je na mrazenie ideálny. Keď ho vylúpete, treba ho taktiež oblanšírovať po dobu 1 a pol minúty od jeho vloženia do vriacej vody. Ak máte hrášku viac, v jednej vode ho môžete blanšírovať 5x. Po ochladení hrášok zabaľte bez vzduchu a zamrazte.

Mrazenie uhoriek

Šalátové uhorky obsahujú veľký podiel vody, preto sa ich mrazenie neodporúča. Po rozmrazení by jej pustili veľa a takto pripravený uhorkový šalát (príklad) by sa vôbec nepodobal na ten, ktorý si zvyknete dopriať cez leto.

Mrazenie brokolice

Brokolicu si môžete zamraziť podobne ako karfiol. Či zámerne alebo vám po varení ostanú jej nevyužité hlavičky, umyte ich, rozdeľte tak, aby boli v celku, oblanšírujte, nechajte oschnúť, vložte do vrecka a zamrazte na časy, keď budete mať na ňu opäť chuť.

Mrazenie špargle

Špargľa by nemala byť drevnatá, naopak biela, prípadne s ružovkastým odtieňom. Ak predsa len obsahuje drevnaté vlákna, odstránite ich a zeleninu nakrájate na väčšie kúsky, výhonky môžete nakrájať na 3 cm dlhé kúsky. Následne ich blanšírujeme, menšie kúsky 2 minúty, väčšie 3 až 4 minúty. Vychladnutú a osušenú špargľu uskladnite tiež bez vzduchu.

Mrazenie kelu

Kelu odstráňte hlúbik a nadbytočné listy. Na mrazenie je vhodná stredná časť kelu, ktorú si nakrájajte na rezance a oblanšírujte ich 1,5 minúty vo vriacej vode. Po vychladnutí uskladnite. Kel potrebuje trochu vzduchu, tak mu vo vrecku nechajte aspoň 2 cm medzeru.

Mrazenie papriky

Papriku umyte, vyberte stred, nakrájajte ju na rezance alebo väčšie kúsky a oblanšírujte 1 minútu, potom schlaďte v ľadovej vode, nechajte oschnúť na utierke a uzatvorte do vrecka bez vzduchu.

Mrazenie paradajok

Zeleninu môžete nakrájať na kolieska, položiť na podložku, dať zamraziť a po zamrazení dať do vrecka, zatvoriť a vložiť späť do mrazničky. Nebudete ich mať zlepené. Paradajky mrazením prichádzajú o svoju konzistenciu, preto sa ich oplatí mraziť skôr vo forme šťavy alebo pretlaku.

Paradajky umyte, zbavte stopky, nechajte oblanšírovať, zbavte ich šupky a dajte povariť na 10 až 20 minút, kým sa nerozvaria. Zmes následne nechajte vychladnúť, naplňte do nepriepustných nádob a dajte zamraziť.

Mrazenie špenátu

Špenát môžete zamraziť vo forme pretlaku alebo ako listy. Ak sa rozhodnete pre listy, mrazte mladý špenát. Jeho listy blanšírujte 3 minúty, nechajte vychladnúť, naukladajte do nádob, nechajte na vrchu 2 cm vysokú vzduchovú medzeru a zamrazte.

Pretlak vytvoríte tak, že očistené listy povaríte 10 až 15 minút a následne ich pomeliete, alebo na drobno nakrájate a pretlačíte cez sitko. Na jeden kilogram špenátu môžete pridať 15 g soli. Pretlak necháte vychladnúť a potom ním naplníte dobre uzatvárateľne vrecká a dáte mraziť. Rovnako v nich nechajte 2 cm medzeru vyplnenú vzduchom.

Mrazenie rukoly

Rukolu veľmi neodporúčame mraziť. Ak ju však potrebujete spotrebovať, môžete si z nech urobiť pesto na spôsob bazalkového. Jeho povrch zalejte olivovým olejom. V chladničke vám takto dokáže vydržať pár týždňov.

Mrazenie ovocia

Ak sa rozhodnete pre mrazenie ovocia, myslite na to, že mäkký druh ovocia bude vhodnejší na mrazenie prostredníctvom pretlaku. Ak pôjde ovocie, ktoré má kôstky, pred mrazením ich nezabudnite odstrániť.

Ovocie môžete mraziť na sucho (pozor, táto alternatíva nie je veľmi vhodná pre ovocie, ktoré zvykne rýchlo hnednúť – marhule, broskyne). Plody vtedy umyjete, nakrájate, necháte vyschnúť a vložíte do uzatvárateľného obalu.

Do ovocia môžete prisypať i cukor (200-300 g/1 kg cukru). Obsah vrecká poriadne pretrepte a zatvorte. Taktiež môžete využiť spôsob zamrazenia v sladkom náleve v dobre uzatvárateľných nádobách. Na 1 liter vody nálevu budete potrebovať 300 až 400 g kryštálového cukru a do 5 g kyseliny citrónovej. Nálev predtým uvarte, kým sa cukor nerozpustí a nechajte vychladnúť. Pri vkladaní do nádoby nechajte malú vzduchovú medzeru. Množstvo cukru pri jednom alebo druhom spôsobe závisí od kyslosti/sladkosti plodov ovocia a môžete si ho prispôsobiť.

Mrazenie čerešní

Na mrazenie sa hodia čerešne tmavých odrôd. Môžete ich takto uskladniť presypané cukrom alebo v cukrovom náleve. Čerešne je potrebné umyť a odkôstkovať.

Mrazenie hrozna

Strapce poriadne umyte, nechajte zaschnúť a vložte do vrecka. Hrozno nevydrží však v mraziaku dlho. Ak ho chcete zamraziť na dlhšie, treba ho kandizovať.

Mrazenie čučoriedok

Na mrazenie si vyberte veľké a zdravé čučoriedky. Poškodené plody odstráňte. Môžete ich mraziť na sucho alebo s cukrom. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, cukor a čučoriedky presypte v pomere 1:3.

Mrazenie jabĺk

Aby si jablká uchovali svoje vitamíny, odporúčame ich mraziť vo forme pretlaku alebo v podobe jablkových rezov. Tie si nakrájate z umytých, od jaderníka a stopky, očistených jabĺk. Jablká následne nakrájate na rezy, ktoré do vrecka alebo nádoby môžete presypať cukrom. Jablká môžete zamraziť na sucho aj bez cukru. Nakrájané ich položte na plech, dajte zamraziť, následne vyberte a vložte už zamrazené do nádobky alebo vrecka a opäť vložte do mrazničky. Jablká môžete zamraziť aj nastrúhané. Takto ich budete mať rýchlo pripravené na koláč.

Mrazenie marhúľ

Pred mrazením marhule na 30 sekúnd oblanšírujte. Po vychladnutí ich ošúpajte, prekrojte na polovicu alebo štvrtinky a zbavte kôstky. Môžete ich zamraziť v cukrovom náleve alebo presypané cukrom. Na mrazenie si vyberajte tvrdé a zrelé plody.

Mrazenie jahôd

Jahody môžete zamraziť s presypaným kryštálovým cukrom (1 kg jahôd = 200 g cukru). Jahody s cukrom môžete aj rozdrviť. Rovnako ich môžete zamraziť v cukrovom náleve (nálev – 1 liter vody = 0,7 kg cukru).

Mrazenie ríbezlí

Ríbezle si umyte, odstopkujte ich a skontrolujte či sa medzi nimi nenachádzajú poškodené plody. Bobuľky nasypte do nádobiek alebo vreciek, v ktorých nechajte malú vzduchovú medzeru. Ríbezle môžete mraziť taktiež premiešané s cukrom. Rovnako im nechajte vzduchovú medzeru.

Mrazenie rebarbory

Rebarboru môžete zamraziť vcelku alebo nakrájanú na kúsky na sucho alebo v cukrovom náleve. Pri spôsobe na sucho, vyberajte nepoškodené stonky, vlákna odstráňte a rebarboru oblanšírujte 1 minútu vo vriacej vode (ak ju budete spotrebovávať neskôr). Potom ju uskladnite do vzduchotesného vrecka alebo nádoby a nechajte jej vzduchovú medzeru.

Mrazenie byliniek

Bylinky si umyte vo vode, zbavte ich prípadných suchých častí, na drobno nožom nasekajte alebo nastrihajte nožnicami. Môžete ich vložiť do vrecka na zip alebo do kelímku.

Taktiež ich môžete natrhať, vložiť do nádobky na ľad, zaliať vodou a nechať zamraziť. Môžete k nim pridať aj olivový olej. Takto si bylinky uchovajú viac zo svojej špecifickej vône. Využite to napríklad pri oregáne či rozmaríne. Ak v jednej nádobe zamrazíte viacero byliniek spoločne, do pokrmov ich môžete strúhať/alebo vyškrabať lyžicou.

Mrazenie kôpru, pažítky alebo petržlenovej vňate

Na začiatok si ich očistite, nechajte uschnúť na utierky, na drobno nastrihajte do plastovej dózičky alebo vrecka, zatvorte a vložte do mrazničky. Ak budete bylinky krájať nožom, dbajte na to aby bol čistý a nebol hrdzavý.

Mrazenie ďalších potravín

Do mrazničky môžete uskladniť aj predpripravené pokrmy, mäso, syr či ryby.

Mrazenie mäsa

Mrazíme ho vari najčastejšie a najviac. Bravčové, hovädzie, morčacie či kuracie mäso. Posledné dva druhy (ak ich mrazíme v celku) vydržia v dobrom stave po rozmrazení najdlhšie, až rok. Ak ich budete porciovať, do 9 mesiacov. Mäso môžete porciovať do mikroténových vreciek podľa použitia, napr. mäso s kosťou na polievku, mäso na rezne, stehná osobitne. Z mäsa vždy odstráňte viditeľný tuk.

Na tuk bohaté bravčové mäso alebo hydinu zamrazujte ideálne na 2 až 3 mesiace, prešpikované mäso môžete mať v mrazničke okolo 6-tich mesiacov. Zverinu do mraziaka ukladajte prešpikovanú alebo naloženú. Slanina v chladničke vydrží jeden mesiac.

Keď budete mäso porciovať, nezabudnite na malý kúsok papiera napísať typ, druh a dátum uskladnenia. Získate tak jednoduchý prehľad o vašich zásobách.

Mrazenie rýb

Ryby najprv zbavte šupín, vnútornosti, prípadne i hlavy. Potom ich umyte. Vložte ich do mrazničky na hodinu, potom ich vyberte a predmrazené umyte v chladnej vode. Nechajte odkvapkať a dajte definitívne zamraziť. Takto sa ryby zamrazia dobre aj vo vnútri. Sladkovodné ryby z mrazničky vyberajte do 3 mesiacov, morské vám naopak vydržia vo vnútri dlhšie, až rok.

Mrazenie pečiva

Pečivo (chlieb, rožky, …) skladujte zamrazené maximálne do 3 mesiacov mikroténových alebo špeciálnych vreckách na mrazenie. Ak ste pečivo piekli doma, nechajte ho najprv vychladnúť. Celý chlieb do mrazničky vkladajte rozdelený na menšie časti, prípadne nakrájaný. Keď ho budete chcieť rozmraziť, iba ho vyložte na tanier a dajte mu čas. Malo by sa tak udiať do 3 hodín. Mikrovlnke sa, pokiaľ to nie je prípad veľkej núdze, vyhýbajte.

Mrazenie bryndze

Ak si chcete odložiť dobrú májovú bryndzu, dajte ju schladiť na pár hodín do chladničky, kde vám pekne stuhne. Potom ju nakrájajte na rovnaké kúsky, zatvorte do igelitových vreciek určených na mrazenie, aby ste bryndzu ochránili od nasiaknutia pachov z iných potravín. Bryndzu rozmrazujte pri pomaly izbovej teplote a najneskôr do jesene/začiatku zimy ju spotrebujete.

Mrazenie pirohov

Keď si podľa receptu pripravíte viac, ako dokážete zjesť na večeru, zmrazte ich. Svoj odhad a mrazenie urobte predtým, než ich dáte variť. Stačí, ak ich dáte na hodinu – dve predmraziť samostatne na plech alebo rozloženú fóliu, potom vyberiete naporciujete do dózy a zamrazíte.

Mrazenie ryže a cestovín

Ryži a cestovinám chladením na chuti nepridáte, ale zamraziť ich môžete. Vydržia vám do 3 mesiacov a skladovať ich môžete ideálne v dóze s dobrým uzáverom. Neuvarené ich do mrazničky nevkladajte.

Mrazenie párkov

Ak si ich kúpite viac, párky môžete uskladniť maximálne na 3 mesiace. Pred vložením ich môzete predvariť 3 minúty vo vriacej vode. Nebudú vám praskať (párky s obsahom múky to majú vo zvyku).

Mrazenie palaciniek

Palacinky môžete zamraziť samostatne aj s náplňou. Pred mrazením medzi ne vložte fóliu, aby ste zabránili ich vzájomnému zlepeniu. Vložte ich do dobre uzatvorenej dózy alebovrecka, aby vám nenapáchli od iných potravín a zamrazte.

Mrazenie hotových jedál

Omáčky, polievky či rôzne hotové mäsové jedlá, mrazte vtedy, ak ide o jedlá urobené z čerstvých surovín a rozhodne vždy úplne vychladnuté. Používajte dobre uzatvorené nádoby, ktoré môžete ešte vložiť do mikroténových vreciek. Tieto už tepelne spracované potraviny by ste nemali skladovať dlhodobo.

Mrazenie orechov

Kvalitu a chuť orechov mrazením dokážete zachovať 6 mesiacov, potom sa ich snažte spotrebovať. Vlašské orechy vylúpnite a čisté ich nasypte do dobre uzatvárateľného mikroténového vrecka alebo dózy. Na orechy si môžete takisto poznačiť dátum, kedy ste ich dali zamraziť.

Mrazenie hríbov

Huby si vždy poriadne očistite a pokrájajte, buď na plátky alebo kúsky (podľa spôsobu následného použitia), vložte ich do vriacej vody, nechajte chvíľu povariť, potom ich sceďte, nechajte okvapkať, oschnúť a rozložte na misku, podnos, plech. Vložte ho do mrazničky a nechajte ich tam, kým nebudú zamrazené. Otestujete to prelomením jedného plátku. Ak pukne, tak je hotovo. Huby vyberte, premiestnite do vrecka a opätovne dajte definitívne zamraziť.

Na záver: ako správne odmraziť

Pri každom výbere mrazených potravín a jedál myslite na to, že rýchlym rozmrazovaním môžete prísť o cenné látky a dobrú chuť. Pokiaľ máte priestor a čas, potraviny rozmrazujte postupne v chladničke alebo na vzduchu prirodzene a pomaly. Rýchlym procesom za pomoci mikrovlnky, alebo vložením do horúcej vody sa vitamíny zo zeleniny či ovocia môžu vyplaviť spoločne s rýchlo rozmrazenou vodou. A to by bola škoda, keď ste ich tak dlho vo vašej mrazničke uchovávali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Návod: Ako na zaváranie marhúľ (kompót, džem, sirup + ako ich sušiť)

Zavárané marhule sú výbornou pochúťkou. Hodia sa nielen na prípravu koláčov, ale aj do zmrzliny, šľahačky, pudingu či kuraciemu mäsu. Hoci si ich dnes kúpite v každom obchode, pri domácom zaváraní máte však pod kontrolou všetky suroviny, celý proces a chuť, ktorá vám vyhovuje. Viac sladkú či menej kyslú, alebo naopak.

Počas letnej sezóny si navyše marhule od pestovateľov zadovážite za celkom dobrý peniaz. Vytvoríte si tak poctivé zásoby kompótov či džemu, za ktorý by ste obchode zaplatili viac na celý rok.

Postup na marhuľový kompót

Na zavarenie dobrého marhuľového kompótu budete potrebovať nálev. Menej alebo viac sladký.
Príprava nálevu si bude vyžadovať:

  • kryštálový cukor – 500 g na 1 liter vody – marhule budú kyslejšie,
  • kryštálový cukor – 700 g až 800 g na 1 liter vody – kompót bude sladší,
  • protiplesňový prípravok – nie je povinný, do nálevu ho pridávajte podľa dávkovania na obale.

Nálev môžete do fliaš dávkovať teplý aj studený. S teplým nálevom sa k sterilizácii dostanete rýchlejšie. Keď máte nálev hotový, môžete do pripravených fliaš začať ukladať nakrájané ovocie.

Postupujte tak, aby ste ich vždy vkladali reznou plochou smerom k dnu fľaše a klobúčikom hore na seba. Takto sa vám ich do fľaše zmestí omnoho viac.

Marh­ule naložte do 80 % výšky fľaše a zalejte s nálevom, ktorý by mal byť od okraja hrdla fľaše 1 až 1,5 cm a mal by vložené ovocie úplne zakrývať. Do jednej sedmičky fľaše sa takto zmestí 200 až 250 ml nálevu.

Poháre dôkladne a pevne zavrite viečkom a vložte ich do hrnca, v ktorom ich nechajte variť. Teplotu vody v zaváracom hrnci musíte neustále kontrolovať. Keď dosiahne výšku  80-85 °C, kompóty sterilizujte 15 až 20 minút a fľaše hneď vyberte. Uložte ich na utierku viečkom dole a nechajte vychladnúť.

Všetky fľaše na záver skontrolujte, či sa v nich náhodou nenachádzajú vzduchové bubliny alebo nevytekajú. Nezľaknite sa, ak zavárané marhule nebudú hneď sýto oranžové. Svoj typický nádych získavajú postupne s vychladnutím.

Pripravte si chutný marhuľový džem

Vianočka s čerstvým maslom a marhuľovým džemom je ideálnou kombináciou ku rannej kávičke. Na jeho prípravu budete potrebovať zrelé až prezreté marhule. Dužina by mala byť mäkká a ich farba pekne oranžovo-žltá.

Pomer potrebných ingrediencií:

  • 1 kg marhúľ,
  • ¼ čajovej lyžičky kyseliny citrónovej,
  • 800 g cukru.

Umyté a pokrájané marhule dajte do hrnca a začnite ich variť. Nepridávajte žiadnu vodu, plody sami pustia šťavu. Marhule musíte však stále miešať, aby sa vám neprichytili a šťavu z nich postupne odoberať do osobitnej misky.

Keď marhule dostatočne zmäknú, rozmixujte ich do hladka a opäť postavte na oheň pričom nezabúdajte zbierať penu, ktorá sa bude tvoriť. Postupne do nich pridajte cukor a kyselinu citrónovú, pokým sa cukor neroztopí.

Pripravte si malé poháre, ktoré je potrebné vopred sterilizovať a džem do nich po uvarení nadávkujte. Zatvorte ich a nechajte odstáť. Po vychladnutí ich uschovajte na chladnejšom mieste.

Marhuľový sirup, ktorý osvieži

Na výrobu domáceho sirupu z budete potrebovať podobné ingrediencie:

  • 1 kg marhúľ,
  • ½ l vody,
  • 1 kg cukru.

Očistené a narezané marhule s vodou dajte variť na 10 – 20 minút. Miešajte ich, aby sa nepripálili a po uplynutí doby dajte vychladnúť. Potom do nich pridajte cukor a nechajte odstáť cez noc.

Na druhý deň zo zmesi pretlačte pomocou sitka šťavu do hrnca, ktorú ešte povarte aspoň 3 až 5 minút. Potom ju nalejte do už zasterilizovaných fliaš, zatvorte ich a nechajte vychladnúť. Uskladnite pre ďalšie použitie. Myslite na to, že otvorený sirup je potrebné, čo najskôr spotrebovať.

Marhule sú nielen chutné, ale aj zdravé. Podporujú zdravé trávenie, majú pozitívny efekt pri prevencii pred rakovinou, znižujú cholesterol a pomáhajú aj pri chudnutí. Ich konzumáciou za čerstva robíte pre svoje telo zázraky. Bohužiaľ, letná sezóna končí a s nimi aj čerstvé marhule. Tento chutný poklad si však môžete dopriať vďaka zaváraniu po celý rok.

Domáce sušené marhule

Na domáce vysušenie v sušičke ovocia marhúľ budete potrebovať 95 °C až 100 °C, ktoré pri konci znížite na 60 °C. Čas sušenia sa pohybuje do 5 hodín. Samozrejme, marhule sušíte bez kôstiek a pred prípravou si ich rovnako umyte.

Marhule môžete sušiť aj na slnku, napríklad na balkóne alebo terase. Sušenie vám zaberie 5 až 7 dní. Po jeho úspešnom absolvovaní, marhule uskladnite v uzatvorenej nádobe alebo vrecku.