Zavárané jablká sú klasikou. Tieto recepty zvládnete aj vy

Jablká sú v našich končinách dobre známym a pomerne obľúbeným ovocím, ktoré nájdete na juhu, východe, severe aj západe. Sú bohatým zdrojom vlákniny a vitamínov. Najviac sa ich oplatí jesť za čerstva.

Počas sezóny ich kúpite lacnejšie, no v zime sa ceny môžu rýchlo vyšplhať. Preto neváhajte a využite tohtoročnú (dúfajme, že peknú) slovenskú úrodu na domáce zaváranie jabĺk. Vďaka správnemu postupu ovocie nestratí svoje zdravé bohatstvo a vy si na ňom pochutíte kedykoľvek vám príde na um.

Navyše, ak vám doma jablká padajú na záhradu a trápia vás v podobe os, ktoré sa na nich pasú, zaváranie je výbornou cestou, ako sa problému zbaviť a navyše ho premeniť vo váš prospech.

Čo všetko potrebujete na zavárané jablká?

Odpoveď jednoduchá. Zdravé jablká, vodu, cukor, zavárací hrniec, zaváracie poháre, čas a dostatok priestoru vo vašej kuchyni.

Výber a príprava správneho ovocia

Hoci, aby váš jablkový kompót chutil výborne a zároveň v ovocí ostalo maximum živín, nesmiete podceniť výber ovocia. Jablká by nemali byť prezreté, teda príliš mäkké a múčnaté, ani nedozreté, zelené (ak to nie je charakteristika odrody) a kyslé. Dostatočne zrelé, tvrdé a zároveň chutné. Pekne zdravé jablká so sladkokyslou chuťou. Tie potrebujete.

Vybraté ovocie si poumývajte v studenej vode, odstopkujte a odstráňte celý jaderník. Plody následne poprekrajujte na štvrtinky alebo osminky a potrite vodou s kyselinou citrónovou (na liter dajte malú čajovú lyžičku) alebo citrónovou šťavou. Jablká vám tak nezhnednú. Môžete vyskúšať zaváranie ovocia so šupkou aj bez nej.

Ak chcete z jabĺk vydolovať maximum a zabrániť ich lámaniu pri vkladaní do pohárov, predtým než ich začnete plniť do fľaše, môžete (ale nemusíte) ich predvariť na 2 – 3 minúty v hrnci s vriacou vodou. Nezabudnite do nej taktiež pridať kyselinu citrónovú (5 -7 g). Jablká nechajte vychladnúť.

Pripravte si nálev a zaváracie poháre

Ak použijete nálev z predvarenej vody po jablkách, môžete doň pridať menej cukru. Pre prípravu klasického nálevu si nachystajte

  • na 1 liter vody 400 – 500 g kryštálového cukru.
  • Do nálevu môžete vložiť kúsok celej škorice a pár kusov klinčekov.

Vodu varte dovtedy, kým sa v nej cukor nerozpustí. Množstvo odhadnite naložením nakrájaných jabĺk do zaváracieho pohára a vynásobte ho ich celkovým počtom. Na zaváranie môžete použiť menšie aj väčšie zaváracie poháre (0,72 l). Myslite na to, ako rýchlo a na čo dokážete a chcete kompót po otvorení spotrebovať.

Jablkový kompót dotiahnite do úspešného konca

Nakrájané jablká naukladajte na seba od vrchu pohára do 1 cm a zalejte nálevom, ktorý by mal ovocie úplne zakryť. Z nálevu nezabudnite vybrať klinčeky a škoricu. Kompóty sterilizujte 15-20 minút pri teplote 90 °C. Poháre následne vytiahnite a otočte hore dnom a nechajte vychladnúť. Na druhý deň uskladnite v suchu a chládku. Sterilizovať jablká môžete aj na plechu v rúre alebo v umývačke riadu.

Aj tieto super recepty z jabĺk vyskúšajte

Domáci jablkový džem

Z jabĺk si môžete pripraviť aj veľmi chutný džem. Ingrediencie, ktoré na prípravu budete potrebovať pozostávajú z:

  • 1,5 kg aj mäkších jabĺk ,
  • 1,4 kg cukru krupica,
  • 1-2 vanilkový cukor,
  • 2-3 kúsky celej škorice,
  • klinčeky.

Ovocie si rozdeľte na polovice. Obe odstopkujte a odstráňte im jaderníky. Jednu polovicu však ošúpajte a nakrájajte na drobné kúsky, druhej polovici šupky nechajte. Ovocie so šupkou zvarte s trochou vody do mäkka a prelisujte do hrnca, pridajte zvyšok nakrájaných jabĺk bez šupky, škoricu a klinčeky. Za stáleho miešania zmes varte. Keď zhustne, pridajte cukor a nechajte variť 5 minút.

Na rýchly test môžete do džemu pichnúť varešku a cez dno hrnca urobiť cestičku. Ak vám cestička ostane, džem je pripravený na vypnutie a naliatie do pohárov. Tie hneď zatvorte, položte hore dnom na utierku a nechajte vychladnúť. Na druhý deň uskladnite do chládku a tmy.

Strúhané zavárané jablká

Oceníte ich pri príprave koláča či domácej štrúdle. V zime ušetria kopec času. Na ich prípravu budete potrebovať zaváracie poháre, očistené jablka, ktoré zbavíte aj šupky a na strúhadle si ich na hrubo nastrúhate.

Potom nimi naplníte poháre. Od vrchu však nechajte medzeru do výšky 1 cm. Zatvorte a dajte sterilizovať na 20 minút pri teplote 80 °C. Ovocie nemusíte sladiť. Zbytočne by vám mohlo kvasiť. Dochutíte si ho pri samotnej príprave koláčikov.

Jablkové čatní

Výborného spoločníka k vareniu sviatočných jedál nájdete aj v jablkovom čatní. Na jeho prípravu budete potrebovať trochu viac ingrediencií, no nemajte obavy. Peniaze i čas, ktoré do neho investujete sa vám vrátia na lahodnej chuti.

Na čatní si nachystajte:

  • 1,4 kg jabĺk,
  • 500 g trstinového cukru,
  • 0,5 kg cibule,
  • hrozienka – sultánky,
  • 1 čajovú lyžičku soli,
  • 2 lyžičky korenia na nakladanú zeleninu,
  • rozpučený cesnak – 2 strúčiky,
  • 300 ml octu,
  • 50 ml vody
  • štipku kajanskej papriky a kúsok koreňa zázvoru (do dĺžky 2 cm).

Pripravte si dostatočne veľký hrniec, do ktorého vložte jablka a cibuľu. Ovocie predtým odstopkujte, zbavte jadierok i šupky a na drobno spoločne so zeleninou nakrájajte. Spoločne s hrozienkami, vodou, soľou, octom, pretlačeným cesnakom, cukrom a kajanskou paprikou dajte variť. Zmes nezabudnite miešať, aby vám neprihorela. Koreň zázvoru a korenie zabaľte do bavlnenej látky, omotajte bavlneným motúzikom alebo niťou a ponorte do zmesi.

Čatní priveďte do varu a nechajte na ohni dobrú pol hodinku, kým vám celá zmes poriadne nezhustne. Potom ju povarte ešte 5 minút a naložte do pripravených pohárikov. Zatvorte, hore dnom položte na utierku a nechajte vychladnúť do druhého dňa. Potom uskladnite. Po otvorení, rýchlo spotrebujte.

Detská výživa – jablkové pyré

Ak máte v rodine malého huncútika, detská výživa z domácich jabĺk bude pre vás ako stvorená. Na jej prípravu si buď kúpite alebo zbierajte menšie fľašky z obchodu aj s viečkami.

Potrebujete:

  • 2 kg od šupky, stopky, jaderníka očistených jabĺk,
  • 2 vanilkové cukry alebo med či trstinový cukor (prípadne sladidlo použiť nemusíte),
  • ¾ l vody.

Jablká nakrájajte na drobné kocky, vložte do hrnca, zalejte vodou a nechajte rozvariť spoločne s cukrom. Potom zmes ručným mixérom rozmixujte a vlejte do pohárov. Vložte do hrnca na zaváranie tak, aby poháre voda zakrývala do dvoch tretín a sterilizujte 20 minút pri teplote 80 °C. Výživy následne vyberte, položte na utierku hore dnom, zakryte vlhkou utierkou a nechajte vychladnúť.

Jablká sú skvelým ovocím, ktoré chutí malým aj veľkým. V zaváranej podobe s nimi môžete pracovať po celý rok. Navyše, nič vám nebude chutiť viac ako to, čo si spracujete doma a láskou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pred investíciou do fotovoltiky si radšej kvalitne zateplite dom: ušetríte viac!

shutterstock

Investícia, ktorá má zmysel

Ceny energií nemusia byť v budúcnosti zastropované a každá investícia do energetickej úspornosti domu má z pohľadu šetrenia význam. Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia tepelné čerpadlá, solárne panely a ďalšie moderné zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Ak však rodinný dom nie je kvalitne odizolovaný, stačiť nebudú. Tepelné straty stoja nemalé výdavky a tiež predĺženie času návratnosti týchto investícií.

Drvivá väčšina rodinných domov na Slovensku bola postavená pred 40-timi rokmi a obnovou prešla zatiaľ menej ako polovica. Ak aj ten váš patrí medzi ne, je na čase sa pustiť do precíznej obnovy. Zamerajte sa na detaily, ktoré zvýšia účinnosť zateplenia fasády a vyvarujte sa častým chybám.

Knauf Insulation

1. Nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie

Cieľom zateplenia fasády je predovšetkým ochrániť murivo pred poveternostnými vplyvmi a zvýšiť povrchovú teplotu stien v interiéri. Z pohľadu investície a úspory vo všeobecnosti platí – čím viac, tým lepšie. Podľa odborníkov je ekonomicky efektívna hrúbka tepelnej izolácie minimálne 16 cm. Majitelia domov veľakrát siahajú po izolantoch s nižšou hrúbkou. Šetriť na centimetroch sa však neoplatí najmä z dvoch dôvodov.

Nedostatočná hrúbka izolantu môže viesť ku kondenzácii, vlhnutiu a vzniku plesní, hlavne v kútoch stien. Naviac skutočne neušetríte. Úspory na izolačnom materiáli sa za pár rokov premietnu do zvýšených nákladov na vykurovanie. Reálne totiž najviac, z pohľadu celkovej ceny zateplenia fasády, platíte za realizačné práce, nie za samotný izolant.

Dôležitý je tiež správny výber tepelnoizolačného materiálu. Okrem úspory energie a tepelnej pohody, dokáže priniesť aj ďalšie výhody. Napríklad minerálna vlna, vyrobená z prírodných a recyklovaných materiálov, je účinným ekologickým riešením. Tento paropriepustný materiál minimalizuje možný vznik plesní v dome. Efektívne tlmí hluk z rušnej ulice a je nehorľavý.

Knauf Insulation

2. Nevhodný a navlhnutý podklad

Montáž izolantu na vlhkosťou poškodené steny má za následok vznik plesní. Odstránenie príčiny vlhnutia stien pred samotnou realizáciou je podstatné. Zatepľuje sa až vtedy, keď murivo vyschne. Dôležité je tiež mechanické očistenie stien od machov, nečistôt a plesní. Vystupujúce časti malty, nesúdržné a odlupujúce sa vrstvy náteru a omietky je nutné odstrániť.

Ak chcete zatepľovať existujúcu fasádnu omietku alebo brizolit, je potrebné sa vopred uistiť, či má podkladová vrstva dostatočnú nosnosť. Podklad musí byť schopný udržať nalepené fasádne dosky pred kotvením.

3. Nekvalitné kotviace prvky a ich montáž

Pri plánovaní zatepľovania fasády netreba podceniť výber kotviacich prvkov. Kotvenie systému sa vykonáva 1 až 3 dni po nalepení izolácie.

Odborný poradca vám odporučí vhodný typ kotvy. Kotvy by mali byť dostatočne dlhé, aby boli v správnej hĺbke zafixované do muriva. Problém môže nastať ak je kotvenie realizované pomocou iných, “nesystémových” hmoždiniek i v prípade nedodržania rozostupov medzi kotvami.

Najlacnejšie, „natĺkacie“ kotvy, je pomerne zložité ošetriť tak, aby nevznikla priehlbina, ktorá sa následne zaplní lepidlom, čo na finálnej omietke  môže vytvoriť tzv. „Panter efekt“. Efektívnejšie sú zapustené izolačné kotvy s minerálnou zátkou, pri ktorých nevzniká tento efekt.

Knauf Insulation

4. Nezabúdajte na detaily pri zatepľovaní

Členité fasády, balkóny, prístrešky či zložité strechy s množstvom klampiarskych detailov, môžu byť pri nedbalom zateplení príčinou zatekania a vzniku tepelných mostov.

Častým problémom býva aj nedostatočné zateplenie v okolí okien a dverí. Montáž okien, dverí a práce súvisiace s osadzovaním vonkajších otvorov je vhodné realizovať ešte pred začiatkom zatepľovania.

Zateplenie musí siahať úplne k rámu okna, pretože každá medzera znamená tepelný most. Teplo potom medzerami nielen uniká, ale v okolí okna sa tiež zráža vlhkosť a tvoria sa plesne. Pre správne napojenie zateplenia s rámom otvorových konštrukcií odporúčame použiť dilatačné profily. Vďaka nim sa zamedzí vzniku prasklín v okolí rámu okien a dverí.

Knauf Insulation

Pri inštalácii vonkajších prvkov, akými sú napríklad klimatizačné jednotky, satelitné konštrukcie či sušiaky na bielizeň, je potrebné dávať pozor či nedošlo k narušeniu izolácie fasády. Ideálne je myslieť na tieto zariadenia vopred a pripraviť si pre ne vybrané miesto tak, aby nevznikali v budúcnosti na fasáde dodatočné tepelné mosty. Ak ste s nimi pri rekonštrukcii najskôr nepočítali, zainvestujte do kvalitných špeciálnych kotviacich prvkov.

Rada na záver:

Ak sa chcete pustiť do zatepľovania, poraďte sa pred samotnou realizáciou s odborníkom. Oprava nekvalitnej izolácie a odstraňovanie vyššie spomenutých chýb je zbytočne komplikované a nákladné. Do 9. októbra 2023 môžete tiež požiadať o príspevok na obnovu rodinného domu z Plánu obnovy a preplatiť si tak až 75 % z celkových oprávnených výdavkov.