Nákupy – obľúbená činnosť najmä žien. Viete však nakupovať s rozumom?

Nakupovanie s prehľadom a za dobré ceny

Myslíte si, že je to nemožné? Určite nie! Nakupovanie potrebných vecí do domácnosti nám vie neraz zaťažiť náš rodinný rozpočet, najmä, ak niekedy máme aj nečakané výdavky. Vtedy rozmýšľame nad tým, kde a ako najlepšie ušetriť, aby sme vystačili s financiami celý mesiac, až do ďalšej výplaty. A verte, že sa to dá! Stačí si len urobiť určitý prieskum a prehľad o ponukách jednotlivých obchodov a nájsť tie, ktoré budú pre nás najvýhodnejšie. Jedným zo spôsobov, ako to docieliť, je napr. webová stránka www.kupino.sk, kde nájdeme prehľadné ponuky viacerých spoločností ponúkajúcich rôzny sortiment – od potravín cez drogériu až po chovateľské potreby. Výhodou je, že všetko potrebné nájdeme na jednom mieste z pohodlia domova a k tomu ešte aj za výhodné ceny.

Všetko do domácnosti

To, čo pred niekoľkými rokmi ešte nebolo možné, dnes je už samozrejmosťou. Minulé generácie si určite nemohli vychutnávať luxus z nakupovania mnohých vecí do domácnosti pod jednou strechou. Museli navštíviť viacero obchodov, ak potrebovali potraviny, kozmetiku, posteľnú bielizeň alebo napr. nábytok do detskej izby. Stálo ich to veľa času a určite aj nemálo peňazí. My takéto problémy dnes, našťastie, nemusíme riešiť!

Ak zariaďujeme domácnosť – počnúc kuchyňou a končiac pracovňou, najlepšie urobíme, ak si všetko vyhliadneme v jednom obchode. Ušetríme tak čas i peniaze. Dobrou voľbou v tomto prípade môže byť Jysk leták, v ktorom nájdeme mnoho lákavých ponúk za ceny, ktoré sa určite oplatia.

Viete, ako správne čistiť sprchovú batériu?

Prevenciou proti vodnému kameňu

Jednou z najčastejších nepríjemností, ku ktorej u vodovodných batérií dochádza, je tvorba vodného kameňa. Kazí estetický dojem svojím nepekným vzhľadom a zároveň zapríčiňuje zlý chod páky. Navyše sa na ňom dobre uchytávajú baktérie, ktoré tu nachádzajú vhodné podmienky pre rozmnožovanie. Za všetko môžu určité zložky vody, ktoré vodný kameň spôsobujú. 

Snáď najúčinnejšou metódou proti jeho vzniku je pravidelné utieranie batérie do sucha ako po každom jej použití, tak aj po každom čistení. Ak sa vám nechce sprchovú batériu neustále sušiť, tak ju namažte parafínom, ktorý odpudzuje vodu. 

Čo robiť, keď už sa vodný kameň vytvoril?

Skúsiť môžete zmes z kyseliny citrónovej, ktorú zmiešate s vodou v pomere päťdesiat na päťdesiat. Vzniknutú tekutinu natrite na miesta, kde sa vodný kameň vyskytuje, po chvíli ju omyte horúcou vodou a nakoniec sprchovú batériu dôkladne osušíte handričkou do sucha. Aj klasický citrón urobí službu: rozkrojte ho a jednoducho s ním potrite povrch batérie. Následne ho nechajte pôsobiť cez noc a ráno opäť opláchnite vodou a usušte. 

Ak dávate prednosť chemickým prípravkom z obchodov, tak medzi zákazníkmi majú v boji proti vodnému kameňu najčastejšie skvelé hodnotenie značky Pulirapid a Fixinela. 

Babské rady nad zlato

Ak chcete navrátiť sprchovej batérii jej pôvodný lesk, potom vyskúšajte múku – nasypte ju na handričku a s tou batériu vyleštite. S odstránením usadenín si poradí aj ďalší pomocník, ktorého bežne nájdete doma – jedlá sóda. Tú naneste na zubnú kefku a vyčistite s ním miesta, kde sa usadeniny nachádzajú. Potom už nasleduje známy postup: sprchovú batériu je nutné opláchnuť horúcou vodou a usušiť do sucha. 

Ktoré čistiace prípravky majú u nás zelenú? A akým by ste sa naopak mali radšej vyhnúť? 

Vždy je potrebné dávať si pozor, aby údržba nenarobila viac škody než úžitku. Často sa odporúča klasická zubná pasta alebo ocot, ktorý funguje ako rozpúšťadlo. Avšak jedná sa o pomerne agresívne spôsoby čistenia, ktoré síce môžu pomôcť v boji proti nánosom, ale rovnako tak aj hrozí, že povrchu sprchovej batérie uškodia. Preto si ich použitie poriadne rozmyslite, zvlášť ak ste majiteľmi batérie s farebnou povrchovou úpravou (čierna, biela či iná farba) alebo ju zdobí mosadzný povrch. V tomto prípade by ste si všeobecne mali dávať pozor, čo na ňu v priebehu údržby nanášate. Na umývanie takých batérií je ideálne používať len mydlovú vodu a jemnú handričku. 

Ďalej sa medzi nevhodné prostriedky radia čistiace piesky či iné hygienické prípravky s obsahom brusív, ktoré by mohli na vašej sprchovej batérii ľahko spôsobiť nevzhľadné škrabance, či už majú akúkoľvek povrchovú úpravu. Rovnako tak nikdy k údržbe batérie nepoužívajte drôtenku. Úplne ideálne sú prípravky s tekutou konzistenciou. 

Pozor na malý prúd – aj ten môže značiť znečistenie 

V batériách bývajú umiestnené malé sitká, ktorých úlohou je zabrániť nečistotám, aby vstúpili dovnútra batérie. A práve tieto sitká môžu byť po čase preplnené nečistotami, čo spôsobí, že nepretečie väčšie množstvo vody, takže sa veľkosť prúdu postupne zmenšuje. Nezúfajte! Sitko si môžete vyčistiť doma sami: opäť si na pomoc vezmite kyselinu citrónovú, ktorej bude stačiť len lyžica na misku vody. Vybrané sitko z batérie ponorte do misky na 20 minút a potom mechanicky dočistite v ruke. Pomôcť si môžete starou kefkou na zuby.