Medzi alternatívne bývanie patrí aj slamený dom. Aké sú jeho výhody a nevýhody?

slamený dom
shutterstock

S príchodom rôznych alternatív pre klasické bývanie čoraz častejšie rezonuje v trendoch bývania aj pojem slamený dom. Jeho prívlastok ho predurčuje k špekuláciám o tom, či nám dokáže ponúknuť plnohodnotný panelákový alebo tehlový život, na ktorý sme boli doteraz zvyknutí v obale slamy.

V kombinácii s inými prírodnými materiálmi, ako je hlina či drevo prináša kvalitnú možnosť, ako bývať nízkoenergeticky, udržateľne, spoločensky zodpovedne a popritom i pohodlne. Tak ako každá, aj táto alternatíva sa sebou prináša určité výhody aj nevýhody.

stoh slamy
pexels.com

Slamený dom a jeho výhody

Slama, v skutočnosti celulóza, je podobne ako drevo prírodným materiálom, ktorý patril k našej kultúre aj spôsobu života v minulosti. Jej využitie na stavbu domu znamená šetrenie životného prostredia. Forma, v ktorej sa slama využíva na stavbu, predstavujú slamené balíky, ktoré si môžete vyrobiť sami (ak máte doma lis na slamu) alebo jednoducho kúpiť od farmára či z poľnohospodárskeho družstva. Poľnohospodársky odpad sa tak mení na stavebný materiál, ktorý životnému prostrediu či pri vzniku, či zániku nijak neuškodí.

Slama ma výbornú izolačnú vlastnosť. Slamený dom nemusíte zatepľovať, pretože samotná slama je perfektným izolantom, ktorý tento typ stavia medzi nízkoenergetické varianty. Spoločne v kombinácii s externým doteplením ponúka pasívny štandard pre vaše bývanie.

Rovnako ide o materiál, ktorý sa v prípade kvalitného spracovania vyznačuje dlhou trvácnosťou. Má podobné vlastnosti ako drevo, ktoré veľmi dobre poznáme, a preto poznatky o ňom môžeme pri stavbe čiastočne využiť aj pri nej.

Veľké plus výstavby slameného domu môžeme nájsť aj rýchlosti jeho hrubej stavby. Nosnou konštrukciou stavby sú samotné baly slamy alebo drevená stĺpiková či rámová konštrukcia, do ktorej sa použijú samonosné baly. Zvolený výber konštrukcie ovplyvňuje aj voľbu zakladania. Zabudovanie balíkov pre malý dom môže tak trvať iba 2 dni. Počiatočné stavanie zvládnete aj svojpomocne alebo s priateľmi, podobne ako iné fázy projektu.

Existujú aj nevýhody?

Ťažko povedať či ide o nevýhody. Výstavba slamených domov v našom regióne nie je bežnou záležitosťou, čo predstavuje prvú, a azda aj kľúčovú slabú stránku tejto alternatívy. Na trhu nie je dostatočná osveta o problematike. Zároveň chýba široká ponuka dodávateľov, ktorí zastrešia kvalitný návrh projektu i jeho realizáciu.

Taktiež ani legislatívne opatrenia nie sú slame ako materiálu naklonené. Slama ako stavebný materiál nemá zákonom podložené technické osvedčenie ani certifikát. Ak sa rozhodnete stavať slamený dom svojpomocne, rozhodnutie stojí na stavebnom úrade. Môže vo vašom prípade prižmúriť oko. Na trhu však existuje aj prefabrikovaný systém ecococon, ktorý je certifikovaný. Predstavuje riešenie, ktoré vám môže zabezpečiť dodávateľ.

Postup pri získaní stavebného povolenia nie je rozdielny od klasickej murovanej stavby. K vypracovaniu projektu pre získanie stavebného povolenia je však potrebné projektantom dodať podklady, ktoré sú potvrdením resp. certifikátom o požiarnych skúškach.

Ani toto by ste nemali podceniť

V prípade dokončovacích prác by ste mali mať na zreteli, že ideálna voľba pre omietku je hlina. V interiéri môžete jej konzistenciu (jemná/hrubá) ovplyvňovať primiešavaním piesku, ktorý omietku ochráni aj pred praskaním. Slamený dom je voľbou, ktorá ide ruka v ruke s prírodnými materiálmi.

Tak ako sú oni rázovité, bude rázovitá aj atmosféra domu. Či už v interiéri alebo exteriéri (prekrýva sa opakovaným vápenným náterom). Aby ste sa ušetrili sklamaniu, mali by ste si byť svojim rozhodnutím istý. S hlinou je spojená aj náročnosť na čas, nakoľko steny si vyžadujú niekoľko náterov a každý z nich musí poriadne vyschnúť.

Veľkou slabou stránkou či skôr hrozbou pre slamený dom je neznalosť materiálu, jeho vlastnosti, potrieb na kvalitu spracovania v procese návrhu projektu a realizácie. Pri nesprávnom zaobchádzaní môže slama napríklad začať hniť. Je veľmi dôležité, aby bol projekt domu premyslený a dobre spracovaný. Ideálne pod alebo s odborným dohľadom.

Pri stavbe môžete ušetriť na materiáli, no na druhej strane pracnosť postupov a zvyšok stavby si svoju cenu vyžiadajú. Nejedná sa o štandardný materiál, preto napríklad ani inštalácia sietí nie je štandardnou, a to sa odrazí na cene, tak ako v prípade iných dokončovacích prác. Nedá sa tak povedať, či v prípade ceny ide o plus alebo mínus.

Slamený dom nie je na Slovensku bežnou záležitosťou, avšak ani nereálnou. Je viac o presvedčení vás ako jeho budúceho majiteľa žiť ekologicky a komfortne v jednom. Možnosti, ako ho realizovať za najlepšiu cenu si nájdete alebo si vás nájdu postupne samé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Aké výhody majú kontajnerové domy? Napríklad aj nižšiu cenu a moderný vzhľad

shutterstock

S pokrokom doby a neustálym rastom cien klasických nehnuteľností na trh bývania prichádzajú netradičné riešenia, ktoré prekvapia nielen nižšou cenou, nápadom, či materiálom, ale aj maximálne útulným interiérom. A jedným z nich sú kontajnerové domy.

shutterstock
Moderné prevedenie s terasou v strede

Síce pri počutí prívlastku kontajnerové nás často napadne dom vyrobený z prepravných lodných kontajnerov (aj také, a dokonca veľmi útulné už ľudia postavili), ide o domy,  ktoré s nimi majú spoločný názov a podobnosť v tvare.

Pre úplnosť.

Poznáme ich aj pod pojmom modulárne, modulové domy či prefabrikované domy.

Príbytok pozostáva zo samostatných kontajnerov, ktoré podľa projektu naukladajú k sebe či na seba a vytvoria tak moduly, ktoré sa spoja do finálneho výsledku – celistvého domu.

Jeho základ tvorí oceľový skelet – konštrukcia v tvare kocky alebo kvádra. Skelet vytvárajú oceľové profily, ktorých povrch pre zvýšenie trvácnosti výrobcovia nafarbia alebo pozinkujú.

shutterstock
Jednoduché prevedenie v bielej farbe

Tak ako u klasických stavieb, aj kontajnerové domy vznikajú na základe vašich požiadaviek na vysnívané a želané bývanie. Vypracovaný projekt predchádza výrobe skeletu a jednotlivým modulom a ich oplášteniu.

Moduly, ktoré sa vyrobia samostatne podľa dokumentácie návrhu domu, disponujú rozvodmi elektriny, plynu, či vody. Na vašom pozemku sa už len spoja do vytúženej podoby. Bez obáv, špeciálne úchyty zabezpečia stabilitu celej konštrukcie.

Aké výhody prinášajú kontajnerové domy?

Nesporným pozitívom, ktoré vo svete hrá v prospech modulárnych príbytkov sú financie. Atraktívnejšia cena za vytvorenie ich návrhu a samotná realizácia predstavuje veľké eso v rukáve pre dodávateľov kontajnerových riešení.

Modularita ich dispozície a veľkosti priestoru prináša množstvo alternatív, ktoré uspokoja aj pozemok menšej rozlohy.

shutterstock
Kontajnerový dom môže byť vyskladaný z rôznych tvarov

Realizácia domu prebieha omnoho rýchlejšie ako v prípade klasických stavieb murovaných domov a pri jej realizácii sa ani nenazdáte a váš dom vám bude stáť pred očami. Roky a mesiace nahradí niekoľko týždňov.

Namiesto pohľadu na rozbagrovaný, zablatený a nerovný pozemok, ktorého svedkami sa stávame na pomerné dlhé obdobie pri každej stavbe, spojenie modulov kontajnerového domu predstavuje naozaj príjemnú zmenu.

Moderný a funkčný dizajn splní do bodky vaše predstavy o útulnom domove nielen z vnútra ale aj z vonkajšej strany domu.

shutterstock

Majú vôbec nevýhody?

Každé bývanie, pre ktoré sa rozhodnete v zaslepení trendu so sebou prinesie viac nevýhod ako výhod. Tak ako na dom namiesto bytu, aj na kontajnerový dom namiesto murovaného bungalovu, musíte byť pripravený a presvedčený, že jeho riešenie vám bude vyhovovať.

Hoci aj na Slovensko prenikajú prvé záblesky alternatív, stále prevláda zaľúbenie do stavieb, na ktoré sme zvyknutí. Klasický bungalov, malý 2-poschodvý domček, či nadstavba rodičovského domu, ideálne v žltej alebo krémovej farbe sa považuje za must-have.

shutterstock
Kontajnerový dom s prístupnou strechou

Navyše, slovo kontajner, môže vzbudiť dojem malého smetiaka, ktorý len z počutia ťažko presvedči potenciálnych zákazníkov o svojich kvalitách.

Nakoľko dopyt po “iných” je malý, je malá i ponuka dodávateľov a teda aj cena za riešenie sa v našich podmienkach môže javiť ako dosť vysoká v porovnaní so štandardom, na ktorý sme zvyknutí.

Náklady zvyšujú aj technické požiadavky na komfortné bývanie spojené s kvalitnou izoláciou, vetraním a na Slovensku v neposlednom rade aj so získaním stavebného povolenia.

Kontajnerové domy prinášajú komfortný pohľad na bývanie, ktorý sa však stále nachádza mimo komfortnej zóny nielen mnohých Slovákov, ale i Európanov. Ich atraktivita, funkčnosť, dizajn, obnoviteľné zdroje a flexibilita riešenia smerom k požiadavkám na bývanie a rozlohe pozemku hrá však do karát budúcnosti.

shutterstock
Kontajnerový dom s drevenou fasádou

Cena kontajnerových domov

Je veľmi ťažké povedať presnú sumu za kontajnerový dom, spravidla sú ceny nižšie ako pri klasických murovaných. Cena začína približne od 30 000 EUR až po 80 000 EUR za holodom. Závisí hlavne od veľkosti a náročnosti dispozície.

Zhrnutie

Ak ste začali uvažovať o vlastnom bývaní v dome, nevylučujte ich. Naopak, vložte si ich myšlienku do hlavy a pracujte s ňou pri prieskume vašich možností. Je veľmi pravdepodobné, že o pár rokov sa kontajnerové domy udomácnia aj u nás.

Nebojte sa predbehnúť dobu. Zajtrajšok, ktorý patrí “patrí” kontajneru, môže prísť veľmi rýchlo.