Správna starostlivosť o pleť v lete

Bilanol / Shutterstock.com

V chladnom období našu pokožku trápia mrazy, vietor, suchý vzduch, nedostatok slnečných lúčov a náhle zmeny teploty. V lete sú hlavnými negatívnymi faktormi vysoká teplota vzduchu, často vysoká vlhkosť a intenzívne ultrafialové žiarenie. Všetky tieto negatívne faktory môžu spôsobiť zvýšené potenie, rozšírené póry, dehydratovanú pokožku a hyperpigmentáciu. Preto musíme aj v lete pokožku chrániť pred negatívnymi vplyvmi prostredia.

Čistenie tváre

Dôležitou súčasťou v starostlivosti o pokožku tváre je jej čistenie. Pokožku čistíme minimálne 2 krát denne: ráno a večer. No v horúcom období, kvôli zvýšenému poteniu, môže byť potrebné dodatočné čistenie. Ak nemáte možnosť si tvár umyť, môžete si pokožku vyčistiť vlhkými obrúskami, utrieť tvár tonikom, naniesť ľahký hydratačný krém a nalíčiťsa.

Denný krém na tvár a make-up

V lete si zvoľte ľahké textúry a nepoužívajte veľa make-upu. V mrazivom počasí môžete na tvár naniesť sérum, denný krém, podkladovú bázu a všetko to zafixovať púdrom. No v horúci letný deň sa vám pokožka poďakuje, ak použite iba ľahký hydratačný krém a sypký púder. Majiteľky suchej, normálnej a zrelej pokožky môžu v lete používať ľahké emulzie a tekutiny. Ženy so zmiešanou a mastnou pokožkou by mali uprednostniť gély, séra alebo ľahké emulzie s matujúcim účinkom. Je dôležite aby krém obsahoval vitamíny C a E na ochranu pokožky pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré sa v lete nadmerne tvoria pod vplyvom slnečného žiarenia a prispievajú k starnutiu pokožky.

Dodatočná starostlivosť

V lete by sa mal peeling robiť pravidelne a ešte častejšie ako v iných ročných obdobiach. Pre mladú zmiešanú a mastnú pokožku sú v lete vhodné čistiace masky, napríklad s ílom, ktorý absorbuje prebytočný maz a pomôže vyčistiť a zmenšiť póry. Rôzne druhy masiek na tvár nájdete na našej internetovej stránke https://makeup.sk .

Letná starostlivosť o pleť: Tipy na líčenie

  • Vylúčte kozmetiku s kyselinami glykolovou a salicylovou a tiež retinolom.
  • Používajte make-upy, ktoré zvlhčujú a chránia pred UV žiarením (SPF 15-30).
  • Textúry by mali byť ľahké a jemné.
  • Nepoužívajte púder, aby ste dodatočne neupchali póry. Ak sa objaví mastný lesk, môžete ho odstrániť pomocou matujúcej obrúsky.
  • Mastné textúry dobre interagujú s tekutými látkami a látkami, ktoré obsahujú tuky.

Ochrana proti UV žiareniu

Používajte krém na opaľovanie. Mal by sa nanášať 20 minút pred opaľovaním. Hľadajte širokospektrálne výrobky, ktoré chránia pred UVB a UVA.

Vždy používajte výrobky s SPF. Lúče A-spektra sú nebezpečné, stimulujú starnutie pokožky a spôsobujú vážne choroby.

Výber trávnika k domu: Aké typy poznáme a akú starostlivosť si vyžadujú?

pexels.com

Správna starostlivosť o trávnik počas celého roka

Aby bol trávnik poriadne pripravený na letné leňošenie s drinkom v ruke, opaľovanie, či zábavu s deťmi, je nutné začať už na jar. Keď sa vonkajšia teplota počas dňa drží stabilne v rozmedzí 10 až 15 °C, môžete začať s kosením. Na dokosenie a dočistenie ťažšie dostupných miest sú skvelou voľbou akumulátorové vyžínače, ktoré výrazne pomôžu aj v boji proti prvej burine. 

Ďalej by ste mali trávniku dopriať vertikuláciu, hnojenie, dosiatie novej trávy, postrek proti burinám a dostatočnú závlahu, na ktorú si dajte pozor najmä v lete. Okrem toho patrí do starostlivosti o trávnik počas letných mesiacov aj jeho pravidelné kosenie a hnojenie.

S nástupom chladnejších dní na jeseň ho môžete opäť vertikulovať, pohnojiť, ošetriť proti burinám a stále podľa potreby kosiť. Síce si v zime nevyžaduje toľko pozornosti, rozhodne by ste si mali dať pozor na jeho prípadné ušliapanie v dobe, keď je pokrytý snehom, pretože práve to by mohlo viesť k jeho nenávratnému poškodeniu.

pexels.com

Typy trávnikov, z ktorých si vyberiete ten najideálnejší

Na to, aby ste sa nemuseli prispôsobovať vášmu trávniku, musíte myslieť dopredu a zvoliť si ten správny typ na vašu záhradu. Ešte predtým, ako sa rozhodnete nejaký si zakúpiť, odpovedzte si na niekoľko základných otázok. 

Ako dlho počas dňa svieti slnko na vašu záhradu? Máte na dvore veľa stromov, prístrešok alebo iné prvky, ktoré by výrazne tienili trávnik? Máte deti alebo domáce zvieratká, ktoré dajú vášmu budúcemu trávniku poriadne zabrať? Chcete trávnik vysadiť len na plochy, kde sa nebudete zdržiavať?

Trávnik na namáhané plochy

Odpovede na tieto otázky vám môžu pomôcť prispôsobiť si trávnik ideálny pre vašu záhradu. Športový a ihriskový trávnik je určený na namáhané plochy, časti s detskými preliezkami alebo k pieskovisku. Použite ho jednoducho v záhrade, o ktorej viete, že dostane poriadne zabrať. 

Je odolný proti opotrebovaniu, schopný regenerácie, a tak vydrží aj športové turnaje vašich ratolestí. O čosi miernejšie zaťaženie zvládne aj rekreačná trávna zmes a na málo zaťažované plochy odporúčame parkovú zmes.

pexels.com

Okrasný trávnik ako pastva pre oči

Naopak, okrasný trávnik slúži, ako inak, na okrasu. Môžete sa kochať pohľadom naň počas rannej kávy z terasy a pochvalu isto zožnete aj od susedov a prípadných návštevníkov. Je tvorený z jemných tráv, ktoré v konečnom dôsledku vytvoria hustý trávnatý koberec. 

Hodí sa najmä na dokonale udržiavanú záhradu bez detí a zvierat, pretože by vám pukalo srdce, ak by ho čo i len trošičku znehodnotili. Keď sa rozhodnete pre tento typ trávnika, uvidíte, ako pri ňom vyniknú kvetinové záhony, s ktorými ste sa tak natrápili.  

Trávnik do tieňa na miesta s nedostatkom slnečných lúčov

Ak ste na otázku, či máte na dvore veľa stromov, prístrešok alebo iné prvky, ktoré by výrazne tienili trávnik, odpovedali áno, v tom prípade sa poobzerajte po trávniku do tieňa. Je menej náročný na svetlo, preto porastie do krásy aj keď naň nebude dopadať dostatok slnečných lúčov.

pexels.com

Pred konečným rozhodnutím odporúčame preštudovať si aj odtieň vami preferovaného trávnika, pretože sa môže v závislosti od typu trávy líšiť.