Správna starostlivosť o pleť v lete

Bilanol / Shutterstock.com

V chladnom období našu pokožku trápia mrazy, vietor, suchý vzduch, nedostatok slnečných lúčov a náhle zmeny teploty. V lete sú hlavnými negatívnymi faktormi vysoká teplota vzduchu, často vysoká vlhkosť a intenzívne ultrafialové žiarenie. Všetky tieto negatívne faktory môžu spôsobiť zvýšené potenie, rozšírené póry, dehydratovanú pokožku a hyperpigmentáciu. Preto musíme aj v lete pokožku chrániť pred negatívnymi vplyvmi prostredia.

Čistenie tváre

Dôležitou súčasťou v starostlivosti o pokožku tváre je jej čistenie. Pokožku čistíme minimálne 2 krát denne: ráno a večer. No v horúcom období, kvôli zvýšenému poteniu, môže byť potrebné dodatočné čistenie. Ak nemáte možnosť si tvár umyť, môžete si pokožku vyčistiť vlhkými obrúskami, utrieť tvár tonikom, naniesť ľahký hydratačný krém a nalíčiťsa.

Denný krém na tvár a make-up

V lete si zvoľte ľahké textúry a nepoužívajte veľa make-upu. V mrazivom počasí môžete na tvár naniesť sérum, denný krém, podkladovú bázu a všetko to zafixovať púdrom. No v horúci letný deň sa vám pokožka poďakuje, ak použite iba ľahký hydratačný krém a sypký púder. Majiteľky suchej, normálnej a zrelej pokožky môžu v lete používať ľahké emulzie a tekutiny. Ženy so zmiešanou a mastnou pokožkou by mali uprednostniť gély, séra alebo ľahké emulzie s matujúcim účinkom. Je dôležite aby krém obsahoval vitamíny C a E na ochranu pokožky pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré sa v lete nadmerne tvoria pod vplyvom slnečného žiarenia a prispievajú k starnutiu pokožky.

Dodatočná starostlivosť

V lete by sa mal peeling robiť pravidelne a ešte častejšie ako v iných ročných obdobiach. Pre mladú zmiešanú a mastnú pokožku sú v lete vhodné čistiace masky, napríklad s ílom, ktorý absorbuje prebytočný maz a pomôže vyčistiť a zmenšiť póry. Rôzne druhy masiek na tvár nájdete na našej internetovej stránke https://makeup.sk .

Letná starostlivosť o pleť: Tipy na líčenie

  • Vylúčte kozmetiku s kyselinami glykolovou a salicylovou a tiež retinolom.
  • Používajte make-upy, ktoré zvlhčujú a chránia pred UV žiarením (SPF 15-30).
  • Textúry by mali byť ľahké a jemné.
  • Nepoužívajte púder, aby ste dodatočne neupchali póry. Ak sa objaví mastný lesk, môžete ho odstrániť pomocou matujúcej obrúsky.
  • Mastné textúry dobre interagujú s tekutými látkami a látkami, ktoré obsahujú tuky.

Ochrana proti UV žiareniu

Používajte krém na opaľovanie. Mal by sa nanášať 20 minút pred opaľovaním. Hľadajte širokospektrálne výrobky, ktoré chránia pred UVB a UVA.

Vždy používajte výrobky s SPF. Lúče A-spektra sú nebezpečné, stimulujú starnutie pokožky a spôsobujú vážne choroby.

Zatočte so zápachom zo žumpy či ČOV bio tabletami v lete či zime

aRTI01 / stock.adobe.com

Žumpy a čističky sú efektívnym spôsobom, ako vyriešiť problematiku odpadových vôd. Sú využívané v rodinných domoch, na chatách ale aj rôznych pracovných priestoroch. Ak sa však z nich začne šíriť nepríjemný zápach, môžu zásadne znížiť kvalitu bývania. Dnes však existuje veľmi jednoduché riešenie, ako týmto problémom zabrániť.

Baktérie do čov pri preplnení kapacity

Zvyškový kal či usadeniny znižujú schopnosť čistiarne odpadových vôd plnohodnotne pracovať. Okrem upchávania potrubia navyše vytvárajú špecifický zápach. Baktérie do čov pomáhajú rozložiť zvyšky na tekutinu, čo sa hodí najmä v tých čističkách, ktoré sú ohrozené preplnením ich kapacity. Spomenuté bakteriálne prípravky predĺžia životnosť ČOV, zlepšia ich činnosť a poradia si aj s penením. Použitie je navyše mimoriadne jednoduché. Po aplikácii do WC sa spustí proces rozkladu odpadu, ktorý je z 90% tvorený kyslíkom, uhlíkom a vodíkom. Výsledkom sú jednoduchšie látky rozložené až na vodu a CO2, ktorý sa uvoľní vo forme plynu do ovzdušia. 

Môžem využiť baktérie do žumpy aj počas mrazov?

Prípravky Mr.Bacteria No.1 a No.7 slúžia na rozklad kalov a organických nečistôt vo vašej žumpe či septiku. Baktérie do žumpy No.1 sú určené na celoročné využitie, teda aj v domácnostiach. V prípade prípravku No.7 vám pomáhajú napríklad na chalupách alebo chatách pri nízkych teplotách v zimnom období. Ušetrite tak na drahých vývozoch a likvidácii organického odpadu. Aj v tomto prípade prichádza k efektívnemu rozkladu všetkých látok, ktoré môžu spôsobovať nepríjemný zápach alebo znížiť účinnosť napríklad aj suchých záchodov. Poradia si s uhľohydrátmi, škrobom, bielkovinami, papierom, rastlinným a živočíšnym tukom a iným organickými odpadovými materiálmi.