Vysvetlíme vám, čo znamenajú všetky symboly prania

domadoma.sk

Symboly prania nájdeme na každej etikete, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou odevov a bytového textilu. Pri nákupe a najmä po ňom by ste si ich mali pozrieť a naštudovať. Skrývajú v sebe totižto informácie o správnej údržbe výrobku. Tento krok netreba podceniť. S vlastnej skúsenosti viem, že vás môže stáž draho.

V nákupnom hľadáčiku som mala dlho čiernobiele pásikavé tričko. Radosť, keď mi ho priniesol kuriér ma obrala o trpezlivosť. Odstrihla som všetky zbytočné etikety a hodila ho do práčky. Nadšenie opadlo so skončením pracieho programu. Biela farba sa zmenila na sivomodrú a inak pekný kúsok (za nie malé peniaze) mi zostal akurát na upratovacie promenády po byte. Odvtedy si dávam pozor a symboly prania pozorne skúmam, aby sa podobná situácia neopakovala.

Symboly prania, ktoré treba mať v malíčku

Základných symbolov nie je veľa, no majú rôzne variácie, ktoré by ste mali poznať.

  • Vanička: symbol prania
  • Žehlička: symbol žehlenia
  • Trojuholník: symbol pre bielenie
  • Štvorec: symbol sušenia
  • Kruh: symbol čistenia

Symbol vanička – pranie

  • Piktogram vaničky je jednoducho čitateľný a hovorí nám, že odev či bytový textil môžeme prať v práčke.
  • Ak na vaničke figuruje číslo, ide o upozornenie na najvyššiu teplotu, na ktorej môžeme odev prať.
  • Pod vaničkou sa môže nachádzať podčiarknutie – jedno, jedno prerušované alebo dvojité. Jedno podčiarknutie znamená, že bielizeň musíte prať na šetrnom pracom programe so zníženou rýchlosťou (plákanie pri nízkej teplote s krátkym odstreďovaním). Ak je na vaničke aj číslo, prací program nesmie prať na vyššiu teplotu, ako je uvedené.
  • Ak je čiarka pod vaničkou prerušovaná, okrem mierneho plákania a krátkeho odstreďovania, odev navyše nesmiete žmýkať v rukách.
  • V prípade, že sa pod vaničkou nachádzajú dve čiarky, mali by ste značne znížiť objem pranej bielizne, ktorý sa pri praní vášho kúsku bude nachádzať.
  • Ak je vanička preškrtnutá, graficky rozumej X, váš odev v práčke prať nesmiete.

Symbol žehlička – žehlenie

  • Prítomnosť piktogramu prázdnej žehličky na etikete odevu informuje o dovolenom žehlení.
  • V žehličke sa môžu tiež nachádzať čierne krúžky. Tri znamenajú žehlenie do 200 °C, dve do 150 °C , jedna do 110 °C .
  • Ak zo spodnej časti žehličky vystupujú dve čiarky smerom dole – symbolizujú paru, môžete pri žehlení použiť naparovanie. Ak je preškrtnuté, nie je vhodné.
  • Celá prečiarknutá žehlička symbolizuje zákaz žehlenia výrobku.

Symbol trojuholník – bielenie

  • Prázdny trojuholník informuje, že textilný výrobok možno bieliť.
  • Ak sa v trojuholníku nachádza „cl“, možno použiť bielidlo s obsahom chlóru.
  • Trojuholník môže byť aj šrafovaný. Vtedy je dovolené použiť len oxygenové bielidla.
  • Ak je symbol prečiarknutý, bielenie je zakázané.

Symbol štvorec – sušenie

  • Ak sa v štvorci nachádza preškrtnutý kruh, odev sa nemá sušiť v bubnovej sušičke.
  • Môžete sa stretnúť aj s variantom, kedy kruh vo vnútri nie je preškrtnutý, ale za to sa v ňom nachádzajú maličké čierne krúžky. Ak sú dva, odev by mal podstúpiť štandardné sušenie, ak jeden, na nižšej teplote.
  • V štvorci sa môžete stretnúť aj s vodorovnou čiarkou, ktorá hovorí, že danú bielizeň môžete sušiť na šnúre. Ak sú čiarky tri a zvislé, odev musíte sušiť na rovnej ploche.

Symbol kruh – čistenie

S týmto symbolom sa možno stretnete aj doma, ale ide o piktogram, ktorý si všímajú najmä v čistiarňach.

  • Ak sa v kruhu nachádza písmeno F, textilný produkt by mal podstúpiť štandardný postup chemického čistenia. Používajú sa prostriedky s uhľovodíkmi a dovolený je aj trifluórotrichlórethán. Ak je tento symbol podčiarknutý mal by byť zvolený šetrný prístup.
  • Pri označení kruhu s písmenom P je možné používať aj rozpúšťadlá uvedené pri symbole F a tetrachlóretylén. Jedno podčiarknutie symbolizuje taktiež šetrný prístup pri čistení.
  • V kruhu môžete nájsť aj písmeno W – mokré chemické čistenie. Piktogram sa používa s jedným (šetrný prístup) alebo dvojitým (veľmi šetrný prístup) podčiarknutím.
  • Symbol s písmenom dovoľuje čistenie so všetkými pracími prostriedkami.
  • Aj samotný symbol čistenia (len štvorec s prázdnym kruhom) môže byť podčiarknutý. V tomto prípade, je potrebné obmedziť potrebu vody pri čistení a dbať na to, aby bolo mechanické pôsobenie či teplota mierna.
  • Ak je kruh prečiarknutý (X), tak sa produkt nesmie chemicky čistiť. Ak kruh s prečiarknutím obsahuje aj W, nesmie sa čistiť chemicky mokrým spôsobom.

Na záver ešte zopár užitočných rád

Pri praní dbajte na to, aby ste veci z farebnej bavlny prali osobitne od svetlých odevov a kusov textilu. Ak máte radi kvalitné oblečenie z vlny, myslite na to, že pri teplotách vyšších ako 40 °C sa môžu zraziť. Je potrebné dbať na zníženie mechanického žmýkania sušiť ho na plocho, aby ste predišli natiahnutiu tkaniny.

Na záver nezabúdajte dbať na informácie, ktoré výrobcovia textilu uvádzajú na etiketách. Pokiaľ nemusíte, etikety neodstrihávajte, aby ste symboly na pranie a pokyny, ktoré zastupujú nezabudli.

5 jednoduchých krokov ako vyčistiť práčku a opäť získať sviežejšiu bielizeň

shutterstock

Pre niekoho to môže byť zjavná vec, pre iných úplná novinka. Automatická práčka je obrovský pomocník, no automaticky sa sama nevyčistí. Ak jej čistotu zanedbáte, môže sa to prejaviť na sviežosti vašej bielizne, alebo v najhoršom prípade aj na životnosti samotnej práčky.

Ako vyčistiť práčku?

Vo videu vám ukážeme, jednotlivé kroky, vďaka ktorým bude vaša práčka čistá a bielizeň svieža ako jarný deň.

Jedlá sóda (0:51)

Jedlá sóda sa používa na mnoho iných účelov a jedným z nich je aj čistenie práčky. Nie je to nič zložité. Stačí nasypať dva hrnčeky jedlej sódy priamo do bubna práčky. Potom už len vybrať najdlhší program v kombinácii s najvyššou možnou teplotou pracieho programu. Funguje to na spredu plnené práčky, ako aj na práčky plnené zvrchu. Sóda zbaví vašu práčku nepríjemných pachov a rovnako odbúra nečistoty z bubna a hadice.

Ocot (1:28)

Každý ho doma máme, no je vhodný na mnoho iných vecí, ako len do zaváraných uhoriek. Ocot rozpúšťa vodný kameň a rovnako pohlcuje pachy a dezinfikuje. Tieto vlastnosti ho takmer predurčujú na úlohu vyčistiť práčku. Budete potrebovať iba dva hrnčeky octu. Pre vylepšenie odporúčame pridať aj päť až desať kvapiek levanduľového oleja. Celú zmes len vylejeme do bubna práčky a spustíme najdlhší prací program s najvyššou teplotou. Vďaka octu zbavíte vašu práčku baktérií a vodného kameňa. Práve vodný kameň a jeho usadzovanie skracuje životnosť a účinnosť práčky. Ocot ho odstráni aj z tak nedostupných miest, ako je hadica.

Vysušenie vlhkosti (2:07)

Vlhkosť je príčinou mnohých nepríjemností. Výnimkou nie sú ani automatické práčky. Aby sa vlhkosť vždy stihla odpariť, odporúčame nechávať otvorené dvierka na práčke vždy, kedy je to možné. Minimálne vždy po dokončení pracieho programu. Ak v práčke nezostane žiadna vlhkosť, vyhnete sa nepríjemnostiam, ako sú plesne a zatuchnutá bielizeň.

Dávkovací zásobník pracieho prášku a aviváže (2:21)

Ani šuplík, do ktorého nalievate aviváž a pridávate prací prostriedok neoplýva samočistiacou schopnosťou. Je dôležité ho preto čistiť aspoň raz za tri mesiace. Celý dávkovač sa dá jednoducho vytiahnuť. Vo väčšine prípadov je istený malou poistkou. Pre jeho vybratie postupujte podľa návodu od výrobcu. Dávkovač jednoducho vyčistíte horúcou vodou a saponátom. Na nedostupné miesta poslúži napríklad zubná kefka.

Tesnenie okolo dvierok (2:41)

Pri práčkach plnených spredu nezanedbávajte údržbu tesnenia okolo dvierok. Zachytávajú sa v ňom zabudnuté vreckovky, mince a iné predmety, ktoré ste zabudli vo vreckách. Na dôkladné vyčistenie zmiešajte čistiaci prostriedok Savo a teplú vodu v pomere 50:50. Následne do tohto mixu namočte handru, alebo nepotrebný uterák. Tým následne vytriete celé tesnenie. Nezabudnite tesnenie odhrnúť, nakoľko v tomto priestore nájdete najviac usadenín. Ak špina odoláva bežnému čisteniu, nechajte uterák pôsobiť približne 30 minút. Pokojne si môžete pomôcť aj nepotrebnou zubnou kefkou. Po dôkladnom vyčistení utrite tesnenie suchou handrou alebo uterákom.

Filter (3:00)

Posledný, no rozhodne nemenej podstatný je filter práčky, ktorý slúži na zachytávanie nečistôt ako sú nitky, vlasy alebo časti vreckoviek, ktoré by mohli práčku poškodiť. Nájdete ho v prednej časti práčky za plastovými dvierkami. Tento filter odskrutkujete a očistíte teplou vodou. Tento proces nezabudnite zopakovať každých 6 mesiacov.

Už viete, ako vyčistiť práčku? Nemusí to byť nič zložité a zvládnete to aj s prostriedkami, ktoré nájdete u vás doma. Pravidelnou údržbou práčky zabezpečíte vždy sviežu bielizeň a dlhú životnosť vášho domáceho pomocníka.