Vysvetlíme vám, čo znamenajú všetky symboly prania

domadoma.sk

Symboly prania nájdeme na každej etikete, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou odevov a bytového textilu. Pri nákupe a najmä po ňom by ste si ich mali pozrieť a naštudovať. Skrývajú v sebe totižto informácie o správnej údržbe výrobku. Tento krok netreba podceniť. S vlastnej skúsenosti viem, že vás môže stáž draho.

V nákupnom hľadáčiku som mala dlho čiernobiele pásikavé tričko. Radosť, keď mi ho priniesol kuriér ma obrala o trpezlivosť. Odstrihla som všetky zbytočné etikety a hodila ho do práčky. Nadšenie opadlo so skončením pracieho programu. Biela farba sa zmenila na sivomodrú a inak pekný kúsok (za nie malé peniaze) mi zostal akurát na upratovacie promenády po byte. Odvtedy si dávam pozor a symboly prania pozorne skúmam, aby sa podobná situácia neopakovala.

Symboly prania, ktoré treba mať v malíčku

Základných symbolov nie je veľa, no majú rôzne variácie, ktoré by ste mali poznať.

 • Vanička: symbol prania
 • Žehlička: symbol žehlenia
 • Trojuholník: symbol pre bielenie
 • Štvorec: symbol sušenia
 • Kruh: symbol čistenia

Symbol vanička – pranie

 • Piktogram vaničky je jednoducho čitateľný a hovorí nám, že odev či bytový textil môžeme prať v práčke.
 • Ak na vaničke figuruje číslo, ide o upozornenie na najvyššiu teplotu, na ktorej môžeme odev prať.
 • Pod vaničkou sa môže nachádzať podčiarknutie – jedno, jedno prerušované alebo dvojité. Jedno podčiarknutie znamená, že bielizeň musíte prať na šetrnom pracom programe so zníženou rýchlosťou (plákanie pri nízkej teplote s krátkym odstreďovaním). Ak je na vaničke aj číslo, prací program nesmie prať na vyššiu teplotu, ako je uvedené.
 • Ak je čiarka pod vaničkou prerušovaná, okrem mierneho plákania a krátkeho odstreďovania, odev navyše nesmiete žmýkať v rukách.
 • V prípade, že sa pod vaničkou nachádzajú dve čiarky, mali by ste značne znížiť objem pranej bielizne, ktorý sa pri praní vášho kúsku bude nachádzať.
 • Ak je vanička preškrtnutá, graficky rozumej X, váš odev v práčke prať nesmiete.

Symbol žehlička – žehlenie

 • Prítomnosť piktogramu prázdnej žehličky na etikete odevu informuje o dovolenom žehlení.
 • V žehličke sa môžu tiež nachádzať čierne krúžky. Tri znamenajú žehlenie do 200 °C, dve do 150 °C , jedna do 110 °C .
 • Ak zo spodnej časti žehličky vystupujú dve čiarky smerom dole – symbolizujú paru, môžete pri žehlení použiť naparovanie. Ak je preškrtnuté, nie je vhodné.
 • Celá prečiarknutá žehlička symbolizuje zákaz žehlenia výrobku.

Symbol trojuholník – bielenie

 • Prázdny trojuholník informuje, že textilný výrobok možno bieliť.
 • Ak sa v trojuholníku nachádza „cl“, možno použiť bielidlo s obsahom chlóru.
 • Trojuholník môže byť aj šrafovaný. Vtedy je dovolené použiť len oxygenové bielidla.
 • Ak je symbol prečiarknutý, bielenie je zakázané.

Symbol štvorec – sušenie

 • Ak sa v štvorci nachádza preškrtnutý kruh, odev sa nemá sušiť v bubnovej sušičke.
 • Môžete sa stretnúť aj s variantom, kedy kruh vo vnútri nie je preškrtnutý, ale za to sa v ňom nachádzajú maličké čierne krúžky. Ak sú dva, odev by mal podstúpiť štandardné sušenie, ak jeden, na nižšej teplote.
 • V štvorci sa môžete stretnúť aj s vodorovnou čiarkou, ktorá hovorí, že danú bielizeň môžete sušiť na šnúre. Ak sú čiarky tri a zvislé, odev musíte sušiť na rovnej ploche.

Symbol kruh – čistenie

S týmto symbolom sa možno stretnete aj doma, ale ide o piktogram, ktorý si všímajú najmä v čistiarňach.

 • Ak sa v kruhu nachádza písmeno F, textilný produkt by mal podstúpiť štandardný postup chemického čistenia. Používajú sa prostriedky s uhľovodíkmi a dovolený je aj trifluórotrichlórethán. Ak je tento symbol podčiarknutý mal by byť zvolený šetrný prístup.
 • Pri označení kruhu s písmenom P je možné používať aj rozpúšťadlá uvedené pri symbole F a tetrachlóretylén. Jedno podčiarknutie symbolizuje taktiež šetrný prístup pri čistení.
 • V kruhu môžete nájsť aj písmeno W – mokré chemické čistenie. Piktogram sa používa s jedným (šetrný prístup) alebo dvojitým (veľmi šetrný prístup) podčiarknutím.
 • Symbol s písmenom dovoľuje čistenie so všetkými pracími prostriedkami.
 • Aj samotný symbol čistenia (len štvorec s prázdnym kruhom) môže byť podčiarknutý. V tomto prípade, je potrebné obmedziť potrebu vody pri čistení a dbať na to, aby bolo mechanické pôsobenie či teplota mierna.
 • Ak je kruh prečiarknutý (X), tak sa produkt nesmie chemicky čistiť. Ak kruh s prečiarknutím obsahuje aj W, nesmie sa čistiť chemicky mokrým spôsobom.

Na záver ešte zopár užitočných rád

Pri praní dbajte na to, aby ste veci z farebnej bavlny prali osobitne od svetlých odevov a kusov textilu. Ak máte radi kvalitné oblečenie z vlny, myslite na to, že pri teplotách vyšších ako 40 °C sa môžu zraziť. Je potrebné dbať na zníženie mechanického žmýkania sušiť ho na plocho, aby ste predišli natiahnutiu tkaniny.

Na záver nezabúdajte dbať na informácie, ktoré výrobcovia textilu uvádzajú na etiketách. Pokiaľ nemusíte, etikety neodstrihávajte, aby ste symboly na pranie a pokyny, ktoré zastupujú nezabudli.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest