Vysvetlíme vám, čo znamenajú všetky symboly prania

domadoma.sk

Symboly prania nájdeme na každej etikete, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou odevov a bytového textilu. Pri nákupe a najmä po ňom by ste si ich mali pozrieť a naštudovať. Skrývajú v sebe totižto informácie o správnej údržbe výrobku. Tento krok netreba podceniť. S vlastnej skúsenosti viem, že vás môže stáž draho.

V nákupnom hľadáčiku som mala dlho čiernobiele pásikavé tričko. Radosť, keď mi ho priniesol kuriér ma obrala o trpezlivosť. Odstrihla som všetky zbytočné etikety a hodila ho do práčky. Nadšenie opadlo so skončením pracieho programu. Biela farba sa zmenila na sivomodrú a inak pekný kúsok (za nie malé peniaze) mi zostal akurát na upratovacie promenády po byte. Odvtedy si dávam pozor a symboly prania pozorne skúmam, aby sa podobná situácia neopakovala.

Symboly prania, ktoré treba mať v malíčku

Základných symbolov nie je veľa, no majú rôzne variácie, ktoré by ste mali poznať.

 • Vanička: symbol prania
 • Žehlička: symbol žehlenia
 • Trojuholník: symbol pre bielenie
 • Štvorec: symbol sušenia
 • Kruh: symbol čistenia

Symbol vanička – pranie

 • Piktogram vaničky je jednoducho čitateľný a hovorí nám, že odev či bytový textil môžeme prať v práčke.
 • Ak na vaničke figuruje číslo, ide o upozornenie na najvyššiu teplotu, na ktorej môžeme odev prať.
 • Pod vaničkou sa môže nachádzať podčiarknutie – jedno, jedno prerušované alebo dvojité. Jedno podčiarknutie znamená, že bielizeň musíte prať na šetrnom pracom programe so zníženou rýchlosťou (plákanie pri nízkej teplote s krátkym odstreďovaním). Ak je na vaničke aj číslo, prací program nesmie prať na vyššiu teplotu, ako je uvedené.
 • Ak je čiarka pod vaničkou prerušovaná, okrem mierneho plákania a krátkeho odstreďovania, odev navyše nesmiete žmýkať v rukách.
 • V prípade, že sa pod vaničkou nachádzajú dve čiarky, mali by ste značne znížiť objem pranej bielizne, ktorý sa pri praní vášho kúsku bude nachádzať.
 • Ak je vanička preškrtnutá, graficky rozumej X, váš odev v práčke prať nesmiete.

Symbol žehlička – žehlenie

 • Prítomnosť piktogramu prázdnej žehličky na etikete odevu informuje o dovolenom žehlení.
 • V žehličke sa môžu tiež nachádzať čierne krúžky. Tri znamenajú žehlenie do 200 °C, dve do 150 °C , jedna do 110 °C .
 • Ak zo spodnej časti žehličky vystupujú dve čiarky smerom dole – symbolizujú paru, môžete pri žehlení použiť naparovanie. Ak je preškrtnuté, nie je vhodné.
 • Celá prečiarknutá žehlička symbolizuje zákaz žehlenia výrobku.

Symbol trojuholník – bielenie

 • Prázdny trojuholník informuje, že textilný výrobok možno bieliť.
 • Ak sa v trojuholníku nachádza „cl“, možno použiť bielidlo s obsahom chlóru.
 • Trojuholník môže byť aj šrafovaný. Vtedy je dovolené použiť len oxygenové bielidla.
 • Ak je symbol prečiarknutý, bielenie je zakázané.

Symbol štvorec – sušenie

 • Ak sa v štvorci nachádza preškrtnutý kruh, odev sa nemá sušiť v bubnovej sušičke.
 • Môžete sa stretnúť aj s variantom, kedy kruh vo vnútri nie je preškrtnutý, ale za to sa v ňom nachádzajú maličké čierne krúžky. Ak sú dva, odev by mal podstúpiť štandardné sušenie, ak jeden, na nižšej teplote.
 • V štvorci sa môžete stretnúť aj s vodorovnou čiarkou, ktorá hovorí, že danú bielizeň môžete sušiť na šnúre. Ak sú čiarky tri a zvislé, odev musíte sušiť na rovnej ploche.

Symbol kruh – čistenie

S týmto symbolom sa možno stretnete aj doma, ale ide o piktogram, ktorý si všímajú najmä v čistiarňach.

 • Ak sa v kruhu nachádza písmeno F, textilný produkt by mal podstúpiť štandardný postup chemického čistenia. Používajú sa prostriedky s uhľovodíkmi a dovolený je aj trifluórotrichlórethán. Ak je tento symbol podčiarknutý mal by byť zvolený šetrný prístup.
 • Pri označení kruhu s písmenom P je možné používať aj rozpúšťadlá uvedené pri symbole F a tetrachlóretylén. Jedno podčiarknutie symbolizuje taktiež šetrný prístup pri čistení.
 • V kruhu môžete nájsť aj písmeno W – mokré chemické čistenie. Piktogram sa používa s jedným (šetrný prístup) alebo dvojitým (veľmi šetrný prístup) podčiarknutím.
 • Symbol s písmenom dovoľuje čistenie so všetkými pracími prostriedkami.
 • Aj samotný symbol čistenia (len štvorec s prázdnym kruhom) môže byť podčiarknutý. V tomto prípade, je potrebné obmedziť potrebu vody pri čistení a dbať na to, aby bolo mechanické pôsobenie či teplota mierna.
 • Ak je kruh prečiarknutý (X), tak sa produkt nesmie chemicky čistiť. Ak kruh s prečiarknutím obsahuje aj W, nesmie sa čistiť chemicky mokrým spôsobom.

Na záver ešte zopár užitočných rád

Pri praní dbajte na to, aby ste veci z farebnej bavlny prali osobitne od svetlých odevov a kusov textilu. Ak máte radi kvalitné oblečenie z vlny, myslite na to, že pri teplotách vyšších ako 40 °C sa môžu zraziť. Je potrebné dbať na zníženie mechanického žmýkania sušiť ho na plocho, aby ste predišli natiahnutiu tkaniny.

Na záver nezabúdajte dbať na informácie, ktoré výrobcovia textilu uvádzajú na etiketách. Pokiaľ nemusíte, etikety neodstrihávajte, aby ste symboly na pranie a pokyny, ktoré zastupujú nezabudli.

Ktorý retro nábytok by ste po starých rodičoch nemali vyhadzovať?

Dom vašich starých rodičov skrýva množstvo prekvapení.

Ak si myslíte, že nič v ňom už nevyužijete, tak sa určite mýlite. Práve dnes je veľmi populárne dávať starým veciam nový život a funkčne ich využiť v rôznych izbách vášho domu či bytu.

Ktorý retro nábytok po starých rodičoch by ste teda rozhodne nemali vyhadzovať?

Nebojte sa retro nábytok umiestniť v modernom dome

Prvé, čo vás možno napadlo, je to, či sa štýlovo starý nábytok hodí do moderného domu.

Prečo nie?

Vďaka rôznym retro kúskom nadobudne váš dom oživenie a okrem toho získa punc nevšednosti, romantiky, a zároveň z toho starého budete mať znova úžitok.

Špeciálne využitie majú všetky retro a starožitné nábytky zvlášť v rustikálnom, vidieckom, či provensálskom štýle bývania. Ktorý z nich si vyberiete, je teda na vás. My vám ponúkame tipy, ako tento retro nábytok v dome použiť.

Skrine a komody

Každá nevšedná spálňa obsahuje aspoň jeden retro kúsok. Môže byť práve v podobe skrine alebo komody.

Tieto staré môžete smelo natrieť, patinovať, dať im lesk, či použiť techniku krakelovania, ktorá na nich vytvorí popraskaný efekt.

stará skriňa využitá v modernej spálniAk sú tieto retro kúsky nábytku zachovalé, nemusíte robiť nič, stačí ich len umiestniť na vhodné miesto a doladiť k nim zvyšné doplnky.

Kreslá a pohovky

Nový nádych a využitie môže zažiť aj kreslo a pohovka vášho dedka a babky. Ak sa vám nepáči ich poťah, pokojne ich môžete dať čalúnnikovi, aby ich opäť oživil a vy môžete ukázať svetu svoje dokonalé kúsky v obývačke.

staré kreslá, ktoré prešli redizajnomStaré dvere

Páčia sa vám staré dvere?

Dajte si ich za svoju posteľ v spálni. Vytvoria vám starý antický nádych a zároveň premeníte niečo staré na skutočné umelecké dielo.

staré dvere za posteľou v spálniStará knihovníčka

Našli ste starú knihovníčku bez kníh? Obnovte ju a vytvorte z nej malý bar, v ktorom budete mať po ruke alkohol, poháre či iné dôležité veci.

stará knižnica zmenená na bar
Zo starých kufrov nočný stolík

Staré kufre rozpovedia množstvo príbehov. Vedeli by ste si ich však predstaviť vedľa svojej postele ako nočný stolík?

Skúste to!

staré kufre ako nočný stolíkTento vintage štýl si rýchlo obľúbite, a ani nebudete vedieť ako, a budete v starých veciach doslova namočený.

Starý sekretár ako bielizník

Pamätáte si staré sklenené sekretáre a kredence plné vecí, ktoré vaši starí rodičia dostali ako svadobný darček?

sekretár využitý ako šatník na bielizeňTak si v nich predstavte všetky biele uteráky, župany, a ďalšiu bielizeň.

Celkom dobrý nápad, čo poviete?

Drevená truhlica ako stolík v obývačke

Pokiaľ ste našli tento zaujímavý kúsok v dome vašich starých rodičov, máte šťastie. Drevená truhlica vám môže poslúžiť ako stolík v obývačke. Tento obľúbený druh retro nábytku sa využíva väčšinou v anglickom vidieckom štýle, takže vintage nádych máte zaručený.

stará truhlica použitá ako stolík v obývačkeStoličky, podnosy, hodiny

Ide už o skutočné maličkosti. No pokiaľ ich premaľujete, použijete patinovanie, a rôzne ďalšie techniky, prostredníctvom ktorých ožijú, zabezpečíte si dokonalý a štýlový domov.

stará stolička v prírodnom duchuĎalšie doplnky

Aj starý kávovar, hrnček, šijací stroj, či dokonca kvetináče dokážu vynikajúco poslúžiť v každom dome. Ako doplnky, ktoré z neho vytvoria miesto príbehov.

Do hrnčeka môžete dať pokojne kytičku levandulí. Starý kávovar si môžete položiť na policu v kuchyni. Šijací stroj môže poslúžiť v chodbe na kvety.

starý šijací stroj našiel využitie v kúpeľniČo hovoríte na tieto nápady?

Stojan, či rebrík

Aj toto sú kúsky, ktoré budú zapadať do vašej predstavy. Stojan, ktorý možno slúžil na maľovanie môžete využiť na TV v obývačke.

Rebrík môžete použiť v spálni či v inej izbe na svoje spomienky, či kvety.

Každý retro nábytok je plný fantázie a unikátnych vlastností. Spája sa nám s tým, že to staré nemusí by hneď na vyhodenie, ale stačí trošku starostlivosti, či života, a stane sa z neho výnimočný kúsok, ktorý vám budú všetci závidieť.

Obrázky: Pinterest.com