Triky na zútulnenie interiéru

Vlada Karpovich from Pexels

Osvetlenie

Osvetlenie priestoru je veľmi dôležité pre zdravie vašich očí, ale rovnako má vplyv aj na útulnú atmosféru. Okrem hlavného svetla, ktoré používate pri vykonávaní nejakých dôležitých činností, je dobré zvoliť aj iný zdroj svetla. Veľmi dobrým príkladom sú stojace lampy, ktoré predstavujú skvelú dekoráciu a zároveň vyžarujú jemné teplé svetlo, ktoré priestor zútulní a dodá mu pocit pokoja. Je ideálnym praktickým doplnkom na večery v deke s knihou, či dobrým filmom a zároveň je trendy dekoráciou, ktorá nikdy nevyjde z módy.

Izbové rastliny

Rastliny sú pre ľudí fascinujúcim úkazom a ich pestovanie patrí k obľúbeným voľnočasovým aktivitám. Jednoduchou starostlivosťou tak viete získať nádherný doplnok do domácnosti, ktorý zároveň dodá priestoru nádych zelene. Rastlinky sú symbolom života a dotvárajú každý priestor do dokonalosti. Venujte im trošku svojho času a oni sa vám odvďačia v podobe nádherného interiérového doplnku, ktorý prispeje k tvorbe čarovného domova.

Prírodné materiály

Veľmi útulné je aj pokiaľ zaradíte do vášho interiéru rôzne prírodné materiály. Drevené stoly, poličky, či dekorácie vám pomôžu priestoru dodať určitú definíciu. Drevo je materiál, ktorý nikdy nevyjde z módy a je veľmi moderné kombinovať ho s rôznymi neutrálnymi tónmi. Rovnako sú populárne aj rôzne slamené , či pletené kvetináče, alebo koše. Prírodné materiály dodajú vášmu domovu, napríklad aj v kombinácii s izbovými rastlinami, veľmi príjemnú atmosféru a budete sa cítiť viac spojení s prírodou.

Pohodlie

S útulnosťou veľmi súvisí aj pohodlie, ktoré pociťujete keď prídete domov. Vaše zariadenie by preto malo byť najmä účelné. K tomu veľmi poslúžia mäkké deky, či vankúše, ktoré majú svoje praktické využitie, ale tiež sú aj skvelým dekoratívnym prvkom vášho interiéru. Rovnako sa za pohodlný kúsok dajú považovať aj teplé koberce, ktoré najmä v zime určite oceníte.

Pohodlie, útulnosť a pokoj by mali byť symbolom vášho domova. Snažte sa vytvoriť priestor, ktorý je pre vás príjemný na relaxáciu, ale rovnako aj prácu. Zariadenie interiéru by malo byť účelné, ale rovnako aj kvalitné a nadčasové, aby ste ho mohli využívať niekoľko rokov. Snažte sa používať nadčasové kúsky, ktoré okrem estetickej stránky majú aj svoje praktické využitie. 

Ako zariadiť detskú izbu? Tipy, triky, dobré rady

freepik.com

Poriadok v detskej izbe

Možno si po prečítaní predchádzajúceho nadpisu mnoho rodičov mávlo rukou. Poriadok v detskej izbe pritom nie je len utopistický sen. Krabice, koše, boxy môžu byť obrovskou pomocou, ale nie je úplne jedno, ako sa budú používať. Samotný fakt, že sa do nich môže všetko nahádzať „len tak“ je rovnako ich nevýhodou ako benefitom. 

freepik.com

Pred kúpou krabíc sa dohodnite s obyvateľmi detskej izby na pravidlách používania. Berte ohľad na ich preferencie v dizajne, pri spoločnom nákupe im ale určite dajte na výber iba kvalitné produkty. V opačnom prípade sa pri frekventovanom používaní ľahko zničia, a to bude pre deti frustrujúce nielen z praktického, ale aj estetického hľadiska. Podstatné je aj to, aby ste ich mali dosť, budú slúžiť na triedenie, preto by sa v nich nemali miešať rôzne typy vecí, napríklad školské potreby s hračkami, plyšáky. Aby sa tento systém udržal, na každý box nalepte nápis alebo obrázok, ktorý bude označovať to, na ktoré položky je určený. Nezabudnite ani na to, že spĺňajú účel bežného nábytku, takže v izbe by mali mať stále a ľahko prístupné miesto.

Udržiavanie čistoty vám môže uľahčiť správny výber zariadenia. Napríklad, omrvinky z podlahy alebo koberca s nízkym vlasom z prírodného materiálu zmiznú skôr ako zo syntetických látok s dlhými chlpmi. No veľmi efektívne bude to, ak časť zodpovednosti za čistotu a poriadok prenecháte svojim deťom. Kúpte im upratovacie pomôcky v detských rozmeroch a dobrej kvalite, je pre nich lákavé robiť to, čo bežne býva úlohou dospelých.

freepik.com

Multifunkčnosť pre väčší priestor

Detská izba určite nemá byť náhradou ihriska, pravidelný pohyb vonku, na veľkej ploche pod holým nebom podporuje zdravý vývin tela aj psychiky. Avšak aj v interiéri by mali mať najmladší členovia domácnosti dosť miesta na voľnú hru. Splnenie tejto podmienky nemusí byť jednoduché. 

V malej izbe vám môže pomôcť multifunkčný nábytok. Veľa voľného priestoru sa uvoľní vďaka poschodovej posteli, pre mnohé deti je to aj veľmi lákavé a vzrušujúce riešenie. Buď všetky stupne slúžia na spánok (v prípade spolubývania súrodencov) alebo dolná časť má inú funkciu v podobe písacieho stola, šatníka, možno umeleckého kútika. Podobnou multifunkčnosťou vás môže potešiť sedačka s úložným priestorom, ktorý šikovne ukryje posteľnú bielizeň, plyšové hračky alebo veci, ktoré sa nevyťahujú frekventovane. Môžete naraziť aj na skladací nábytok, ktorý sa rozloží iba počas používania, napríklad rozkladacia posteľ alebo stolička. 

freepik.com

Multifunkčnosť ale môže byť aj výsledkom vašej kreativity. Napríklad, keď vaše dieťa vlastní elektrické autíčko parkujúce priamo v byte, za volantom môže sedieť aj pri pokojných aktivitách, napríklad čítaní. Ak na ňom nejazdí často, poslúži aj ako miesto na školskú tašku, ruksaky alebo malé kabelky. V žiadnom prípade by sa však autíčko nemalo topiť v obrovskej kope oblečenia, no ideálne by bolo i to, keby sa svojou farbou hodilo do izby. Rôzne modely v milých prevedeniach nájdete v obľúbenom internetovom obchode aeromodel.sk, budú sa páčiť nielen vaši deťom, ale aj dospelým s detskou dušou.

freepik.com

Kvalita nad kvantitu

Preplnené priestory väčšinou nepôsobia dobre, nie je výnimkou ani detská izba. Navyše, veľké množstvo predmetov v izbe znamená aj viac prachu a pre organizmy vo vývine to môže zvyšovať riziko objavenia alergií alebo zdravotných ťažkostí s dýchacími cestami. Ak máte veľkú rodinu, asi sa len ťažko vyhnete tomu, aby vaše deti nedostali raz za čas nejaké zbytočnosti, hračky, s ktorými sa nebudú hrať. Tých sa zbavte čím skôr, samozrejme s tým, že dostanete súhlas od ich malých majiteľov. Môžete si vytvoriť spoločný projekt na návštevu centier pre deti a rodiny, ubytovní pre rodiny zo slabších sociálnych pomerov alebo útulkov. Vysvetlite svojmu dieťaťu, prečo je lepšie mať menej vecí.

freepik.com

Pred oslavami sa dohodnite s pozvanými, aké veci by potešili vaše deti a zároveň by nepatrili do kategórie nepotrebných položiek. Povedzte im, že pokojne to môže byť nejaká maličkosť, že uprednostňujete originálne hračky v menších formátoch pred veľkými predmetmi „bez duše“. Môžete ich nasmerovať napríklad na portál uzasnedarceky.sk, ktorý ponúka rôzne skvelé maličkosti pre všetky vekové kategórie za veľmi dostupné ceny.