Teraz, keď už viem kto stojí za značkou si.li. je to zrazu celkom jasné. Prvé čo mi však názov evokoval bola hravosť a čistota. Podľa mňa som ani nebola tak vedľa. Ako váš spoločný projekt začal a o čom je?
Simona︱Áno. Dá sa povedať, že keramika a porcelán, ktorú tvoríme pod značkou si.li. je hravá a jednoznačne nás práca na nej baví. To, čo vzniká pre značku si.li. je výsledkom kolaborácie, spoločnej práce. Ideovo, formálne aj obsahovo sa stretávame a práve spolupráca určuje charakter našich výrobkov. To čo vytvoríme vo dvojici, by pravdepodobne nevzniklo individuálne.
Čo pod spoločnou značkou vytvárate a s akými materiálmi pracujete?
Linda︱Keramické a porcelánové práce, navrhujeme, tvoríme, realizujeme a vypaľujeme v našom spoločnom ateliéri my dve, štyrmi rukami. V portfóliu máme širokú škálu šálok s podšálkami, poháre, misky, misy, vázy a iné utilitárne výrobky. Okrem toho, že naše práce sú úžitkové, sú zároveň aj výrazným výtvarným doplnkom interiéru.
Keramika sprevádza človeka odjakživa. Je každodennou súčasťou našich rituálov, či si to uvedomujeme alebo nie. Naše práce sú funkčné, ale snažíme sa aby mali niečo navyše, aby tieto rituály vytrhli z každodennosti.
Úžitková keramika na denné použitie. Na prvé počutie to znie ako niečo obyčajné, nutnosť. Aký je váš prístup k vytváraniu produktov a kde beriete inšpiráciu ?/strong>
Linda︱Prevažná väčšina mojej tvorby su veci, po ktorých sama túžim, ktoré mám rada a ktoré viem aj prakticky v domácnosti využiť. Zdroje pre inšpiráciu sú v dnešnej modernej dobe rozmanité. Snažím sa do keramiky vniesť to, čo mi v tej rozmanitosti ešte chýba – niečo vlastné.
Simona︱Ja som za nápadmi prednedávnom chodila do archívov a depozitov galérií, ktoré som navštevovala v rámci doktorandského výskumu. To čo načerpám tam, sa mixuje s tým čo denne vidím, čítam, počujem a potom moje podvedomie reaguje.
Linda︱ Áno, keramika sprevádza človeka odjakživa. Je každodennou súčasťou našich rituálov, či si to uvedomujeme alebo nie. Naše práce sú funkčné, ale snažíme sa aby mali niečo navyše, aby tieto rituály vytrhli z každodennosti.
Simona︱ To „niečo“ je napríklad kvalitný materiál, príjemné farby, dotiahnutý detail, estetika. Na vlastnú prácu máme obe najvyššie nároky, nerobíme kompromisy medzi estetikou a funkčnosťou.
Ako u vás prebieha fáza navrhovania produktov ? Ako to funguje, keď sa spoja dve dizajnérky s vlastným pohľadom a názorom aby vytvorili kvalitný produkt?
Simona︱ Proces je veľmi rôznorodý. Napríklad naša sada si.li. basics (obsahuje šálky, tanieriky, misy a misky) je výsledkom spoločného sedenia nad technickými výkresmi a veľmi premysleného navrhovania, pri ktorom bolo potrebné počítať objemy nádob a podobne. Dózy stash jars sú v podstate kompletne Lindiným projektom, na ktorom som sa podieľala ďalej len pri navrhovaní farebných variantov. Model džbánu 1L Jug som zase navrhla ja, Linda prišla s nápadom, ako vyriešiť jeho ucho.
Práca s keramickými materiálmi a remeslo, ktorému sa venujeme, je vlastne dedičstvom, na ktoré našou tvorbou zodpovedne nadväzujeme. Keramika a porcelán patria medzi cenné predmety, ktoré sa dedia z generácie na generáciu a to v celosvetovom kontexte.
Ako návrhy realizujú a koľko trvá samotný proces výroby?
Simona︱Všetky práce, či už označené logom si.li., alebo podpísané menom Viková a Janišová sú originálnymi autorskými dielami, ktoré vznikajú v našom spoločnom bratislavskom ateliéri. Ten máme už celkom slušne vybavený, a zabezpečujeme v ňom celý proces – od navrhovania, cez prototypovanie modelov, výrobu foriem, liatie a modelovanie keramických hmôt, glazovanie, retušovanie a samozrejme aj vypaľovanie na vysoké teploty. Používame kvalitné materiály, ktoré by nás mali „prežiť“. Nejde o žiadnu „pásovú“ výrobu, ale môžeme skôr hovoriť o tvorbe. Aj preto si naši zákazníci musia často na vybavenie objednávky počkať. Veríme, že sa im to vyplatí :)
Na Slovensku pribúda čoraz viac ľudí, ktorí si toto všetko uvedomujú a vedia ručne vyrábanú, originálnu keramiku oceniť. Ale nie sme na tom ešte tak, ako je tomu v niektorých iných krajinách, kde je keramické remeslo vysoko hodnotené a rešpektované.
Všimla som si, že na stránke máte dve rozdielne kolekcie. O čom sú?
Linda︱Využitie kolekcií je čitateľné už z ich názvov. Práce zo sady basics vyrábame v malých autorských sériách a sú určené na každodenné použitie. Keďže ale stále ide o ručnú, autorskú prácu, bežným rituálom – ako je napríklad pitie kávy – dodajú pocit výnimočnej chvíle. Práce označené ako statement majú okrem funkčnej, pridanú hodnotu. Interiéru majú dodať určitý názor, sú výrazným prvkom s objektovo-výtvarnou hodnotou.
Kto sú vaši zákazníci? Darí sa vám presadiť aj v zahraničí ?
Simona︱Do USA a do Anglicka zasielame práce pravidelne, okrem toho putovali už aj do Austrálie. Najväčší záujem v USA je o naše mydelničky. Slovenský zákazníci väčšinou zájdu priamo k nám do ateliéru, kde ich voľba padne väčšinou na šálky. K domácej a zahraničnej klientele sa naše práce dostávajú tiež prostredníctvom designshopu slávica, ktorý je v centre Bratislavy jediným obchodom, kde je možné si.li. zohnať. Aktuálne si.li. kúpite aj v obchode Kumšt v Trnave.
Prečo sa podľa vás oplatí investovať do originality? Vieme ju na Slovensku oceniť?
Linda︱ Práca s keramickými materiálmi a remeslo, ktorému sa venujeme, je dedičstvom, na ktoré našou tvorbou zodpovedne nadväzujeme. Keramika a porcelán patria medzi cenné predmety, ktoré sa dedia z generácie na generáciu a to v celosvetovom kontexte. Našou ambíciou je tvoriť keramiku, ktorá všetky tieto atribúty prenesie aj do budúcnosti. Na Slovensku pribúda čoraz viac ľudí, ktorí si toto všetko uvedomujú a vedia ručne vyrábanú, originálnu keramiku oceniť. Ale nie sme na tom ešte tak, ako je tomu v niektorých iných krajinách, kde je keramické remeslo vysoko hodnotené a rešpektované.
Čo z vašej produkcie (si.li.) by sme našli aj u vás doma? Z akej šálky napríklad pijete kávu?
Simona︱Kávu pijem z našej šálky Espresso 2, no preferujem verziu bez ucha. Na čaj používam Big Coffee/Tea Mug a v kúpeľni som zásobená mydelničkami a miskami rôznych veľkostí. Ale v našej domácnosti rotujú aj práce kolegov. Rada sa nimi obklopujem a používam ich denne.
Linda︱ Najradšej pijem doma čaj z kameninového Big Coffee/Tea Mug, ktorý má porcelánové uško, a z ktorého mi veľmi radi chlípu vodu aj moji kocúri, keď ho mám položený na nočnom stolíku. :) V kúpeľni samozrejme mydelničky a pohár na kefky. Veľký šalát a cestoviny si pripravujem do XL bowl, do dózy stash jar si ukladám šperky.
Čo plánujete v rámci spoločnej tvorby do budúcna? Máme sa na čo tešiť?
Simona︱ Plánov je veľa a času málo. Navyše sa nie vždy všetko na čom pracujeme, dostane aj von – na verejnosť. Ale novinku predstavíme už čoskoro, nechajte sa prekvapiť a príďte navštíviť náš stánok na zimný Urban Market v Bratislave.
Mladý pár prerazil na Slovensku s unikátnymi doplnkami z hrejivej Merino vlny
Mladí manželia Františka a Marián Juristí vložili do svojej práce srdce a realizujú sa v tom, čo si spoločne vysnívali. Príbeh ich lokálnej značky frensia, začal pri budovaní spoločného domova. Talentovaná dvojica, pochádzajúca zo stredného Slovenska, z malebného mesta Nová Baňa, vyrába jedinečný drevený nábytok a interiérové doplnky z merino vlny.
Františka na začiatku bol sen „živiť sa niečim, čo milujem” a dnes je realitou. Aká cesta viedla k založeniu vlastnej značky a čo vás na nej motivovalo?
Začalo to vtedy, keď sme – teraz už – s manželom Mariánom hľadali miesto, dom či byt, kde by sme sa usadili. S tým bolo spojené aj zariaďovanie interiéru, hľadanie nábytku a všetkého s tým súvisiaceho. Tu však nastal problém. Stretli sme sa my dvaja, dve osoby, ktoré si radi komplikujú život zložitejším spôsobom riešenia situácie, pokiaľ by sme mohli dosiahnuť vysnívané predstavy. Na základe toho sme mali v mysliach svojský obraz o vzhľade nášho budúceho domova.
Na internete sme našli nádherné nesériové kusy nábytkov či doplnkov, ktoré však na Slovensku nebolo možné zohnať alebo boli, kvôli pochopiteľne vyššej cene, pre nás nedostupné. Ako som pozerala všetky tieto inšpirácie, tak mi začala vŕtať hlavou myšlienka, že by som si mohla aj sama také pekné veci vyrobiť. Možno by som sa tým mohla raz aj živiť. Potom prišiel môj manžel a vyslovil túto myšlienku nahlas nevediac, že o tom premýšľam aj ja. A vtedy to celé započalo.
"Drevo je niečo, čo nám ponúka naša zem. Merino vlna, ktorá pochádza zo špeciálne vyšľachtených ovečiek, tiež."
Začali sme pracovať hlavne s paletami. Rozoberali sme ich a recyklovali do drevených nábytkov a bytových doplnkov. Skúšali sme, tvorili u mojich rodičov v garáži – veď aj najväčší velikáni, ako zakladatelia Apple, Google, Amazon či Disney začali v garáži.(smiech) Prácu s drevom máme čiastočne v rodine. Starký má krásne rezbárske diela vystavené v múzeu. Ocko tiež krásne vyrezáva a práca s drevom je jeho veľká záľuba. Možno som niečo od nich pochytila. Spolu s manželom sme sa pre tvorbu nadchli a celému tomu sme dali názov frensia.
Tvoríte z prírodných materiálov. Prečo ste si vybrali práve drevo a vlnu?
Máme veľmi radi prírodné materiály. Drevo je niečo, čo nám ponúka naša zem. Merino vlna, ktorá pochádza zo špeciálne vyšľachtených ovečiek, tiež. Nie je to niečo umelo vytvorené, ako napríklad plast. Je to niečo, čím našu planétu ďalej nezaťažujeme. Na tom nám záleží. Sú to materiály rozložiteľné a ďalej zrecyklovateľné.
100% merino vlna má okrem všetkého veľmi veľa úžasne oceniteľných vlastností, ako napríklad antibakteriálnosť, jemnosť, hypoalergénnosť, hrejivosť a veľa, veľa ďalších.
S vašou značkou sa mi neodmysliteľne spája – obrovská vlnená deka. Predpokladám, že ide o jeden z najpredávanejších produktov. Ako ste prišli na tento nápad?
K vlne sme sa dostali až neskôr. Keďže som videla, že práca s drevom je pre ženu naozaj fyzicky náročná chcela som nájsť niečo, čo bude “jemnejšie”, ženskejšie. Raz som narazila na fotografiu merino obrej deky a bola to láska na prvý pohľad. Vyhľadávala som si o vlne informácie a zadovážila prvú vlnu. Vždy nás veľmi teší, keď máme pozitívne odozvy a keď sa náš výrobok zákazníkovi páči. Keď pošlú fotografie, ako si ňou skrášlili a zútulnili svoju domovinu.
Vytvárate prevažne interiérové doplnky i nábytok. Čo všetko si môžu zákazníci u vás kúpiť a kde?
Zákazníci si môžu vybrať obrie prikrývky zo 100 % merino vlny s výberom z množstva farieb a rozmerov, rôzne merino vankúše, pelechy pre domáce zvieratká a taktiež si môžu kúpiť samotnú vlnu, ak si chcú vytvoriť niečo vlastné. Máme svoj internetový obchod frensia.sk, kde máme všetky vlnené výrobky. Drevený nábytok sme však na nejaký čas stiahli z ponuky, keďže sme sa mu už nestíhali venovať. No veríme, že sa k nemu čoskoro znovu prinavrátime. Okrem eshopu ponúkame výrobky aj na slovenskom handmade portáli SaShe. Využívame aj náš Instagram @frensia_atelier a Facebook stránku frensia.
Čo z vašej homemade produkcie by sme našli aj u vás doma?
Nuž, je toho viac. Z toho, čo ponúkame aj naším zákazníkom je to peliešok pre mačku, merino deky i vankúše. Potom viacero takých, ktoré v ponuke nemáme a sú iba naše.
Ktorý výrobok je vašou srdcovou záležitosťou? Čo vyrábate najradšej?
Najviac srdcu blízky je mi môj úplne prvý výrobok, a to drevená stropná polička na lane. Stále ju kdesi v dome uchovávam. :) Máme radi nové výzvy. Keď môžeme vyrobiť niečo netypické, podľa predstáv zákazníka. Je to také oživenie samotnej tvorby. Vymyslieť ako to urobiť, vykomunikovať ako to bude vyzerať, naplánovať proces tvorby, domyslieť detaily…
Ako vznikajú idey na nové produkty? Sledujete zahraničné trendy, alebo skôr pri navrhovaní veríte svojmu vkusu a intuícii?
Určite oboje. Je dôležité trh sledovať, no zároveň dať do výrobkov svoje srdce, obohatiť ho svojím nápadom, detailom, myšlienkou, posunúť ho do vlastnej dimenzie firmy. Urobiť to podľa seba. Veľakrát z prvotnej inšpirácie a zámeru vznikne niečo úplne iné, nové. To je na tom to najkrajšie. Tiež sa snažíme sledovať praktickú stránku a o čo majú ľudia záujem.
"Na Slovensku je plno konzervatívnych ľudí, ktorí stavia radšej na klasiku, no taktiež sa čoraz viac stretávame s ľuďmi, ktorí sa inakosti neboja."
Páči sa mi, že popri čistote štýlu jednotlivých výrobkov pracujete, obzvlášť pri vlnených produktoch aj so širokou paletou farieb. Je to náhoda?
Ja osobne milujem takúto hru. Niečo jednoduché, minimalistické obohatiť niečím zložitejším, výraznejším. Poviem príklad. Čistý, vzdušný interiér ladený do neutrálnych farieb rozbijem výraznou cyklamenovou obro merino dekou. Krása.
Prečo sa podľa vás oplatí investovať do originality? Vieme ju na Slovensku oceniť?
Potešuje to. Odlišujeme sa tak jeden od druhého. Niekomu sa páči to a druhému zas ono. Svoj vkus, náhľad, štýl máme možnosť pretaviť do výsledku a ukázať ho svetu, čo je príjemné a pekné. A či vieme originalitu oceniť? Je to diskutabilná otázka. Na Slovensku je plno konzervatívnych ľudí, ktorí stavia radšej na klasiku, no taktiež sa čoraz viac stretávame s ľuďmi, ktorí sa inakosti neboja.
Aké sú vaše ďalšie plány a ciele v podnikaní?
Je strašne veľa toho, na čom pracujeme, no zhrniem to. Chceme stále viac zlepšovať kvalitu a vzhľad našich výrobkov. Chceme pracovať na nových dizajnoch a využitiach vlny. Máme v pláne vypustiť série článkov o rekonštrukciách starého nábytku aj interiéru. Taktiež uvedieme na trh nový super materiál, ktorý na Slovensku ešte nemáme, no o tom potom. Treba nás len sledovať a uvidíte.