Pri týchto veciach nikdy neustupujte pri kúpe bývania. Vážne

shutterstock

Myslíte si, že pri kúpe vášho bývania vás nič neprekvapí.

Omyl.

Ani sa nenazdáte a realitný maklér, predávajúci či skúsenosť z obhliadky vás môže poriadne zaskočiť. Aby ste neostali v pomykove alebo sa zbytočne neunáhlili majte na pamäti týchto 6 vecí, z ktorých nesmiete poľaviť.

1. Nehnuteľnosť

Bude to dom alebo byt?

V rozhodovaní by ste mali mať jasno. Ak sa cítite na dom, hľadajte domy. Ak je naopak byt pre vás praktickou voľbou, nestrácajte čas s pozeraním inzerátov domov. Raz si ujasnite, čo chcete a zamerajte sa.

Zmenou postoja k vášmu novému bývaniu, sa iba stratíte medzi hromadou inzerátov a ponúk. A koniec koncov, nič vás nezaujme.

Rozhodnite sa sami, s rodinou či partnerom. Vzájomne sa podporte a nepoľavte v presvedčení, že vaša voľba bola správna. Ide o vašu budúcnosť.

2. Cena nehnuteľnosti – váš rozpočet

Hypotéku či spotrebný úver si môžeme stále zaobstarať pomerne jednoducho. Dostupnosť peňazí pre kúpu nového bývania nás vábi. Niekedy natoľko, že zabudneme na to, že čím väčší rozpočet, tým väčšie finančné záväzky.

Ak budete potrebovať financovať bývanie za pomoci úveru, stanovte si jasnú cenu a nežeňte ju zbytočne hore. Zarábať na splátky za nehnuteľnosť, ktorú nedokážete plnohodnotne využiť vás môže prísť veľmi draho.

3. Lokalita

Lokalita zohráva nielen pri výbere, ale hlavne v žití po kúpe, veľmi dôležitú úlohu. Dobré nehnuteľnosti sa kupujú ako teplé rožky. Aktuálne aj rýchlejšie. Vaša lokalita snov môže byť ľahko fuč. Preto jej význam berte inak.

Napríklad, pracujete v centre mesta, ale nemáte auto a ideálom by bol pre vás byt najviac do pol hodiny pešou chôdzou? Riaďte sa maximálnou vzdialenosťou v okruhu do 30 minút. Navyše, stále ostanete vo vašom mieste.

Pri lokalite sa skôr zamerajte na občiansku vybavenosť a dostupnosť a požiadavky s nimi spojené. Obľúbená ulica, sídlisko, či lepší koniec dediny v konečnom dôsledku nič neznamená, ak budete každé ráno hromžiť v hodinovej kolóne. Hľadanie môže trvať viac, ako by ste očakávali. Ale, kto si počká, ten sa dočká. V Bratislave je niekoľko viacej či menej obľúbených lokalít na výber.

4. Stav nehnuteľnosti

Nemáte čas robiť stavebný dozor pri prerábke bytu alebo stavbe domu? A už vonkoncom sa konštrukčným prácam nerozumiete?

Áno?

Tak sa obzerajte po nehnuteľnosti, ktorú si prispôsobíte minimálne a v žiadnom prípade si nemyslite, že sa to naučíte za pochodu. Nebude to jednoduché. Prekvapí vás aj to, o čom ste pre prerábkou nemali ani tušenie. S bonusom zaplatenia ďalších peňazí navyše.

Budete si to však môcť dovoliť?

5. Vybavenosť

Kupujete byt? Tak asi vás bude zaujímať vyššie poschodie, ako prízemie. Možno ho budete zariaďovať či prerábať.

Kľúčová otázka: Nachádza sa v bytovke výťah? Nie? Smola.

Ak chcete byt s výťahom, lebo plánujete deti, rekonštrukciu, či máte zdravotné problémy, neoblomne trvajte na svojom. Realitný maklér aj známi, ktorí výťah nemajú vás budú presviedčať, že zvládnete všetko ľavou zadnou. Ale, dobre si premyslite, čo budete skutočne potrebovať.

Malá vzorová situácia: Meníte kúpeľňu a potrebujete sa zbaviť odpadu zo starého obkladu zo 6. poschodia z 8-mich. Viete si predstaviť vyniesť pol tony odpadu po schodoch? Aj keď zaplatíte chlapov na prácu, miniete ďalšie nemalé peniaze na ich plácu.

6. Dojem

Aj keď pri obhliadke nehnuteľnosti nemáme veľa času, niekedy aj to málo stačí, aby sa vám nehnuteľnosť, ktorá vás z inzerátu očarila, doslova zhnusila.

Okrem prostredia na vás môže zapôsobiť predajca, realitný maklér, ich komunikácia, ba niekedy aj ich podanie ruky. Samozrejme samotný stav a atmosféra bytu, či ľudia, ktorých stretnete na okolí.

Dajte na svoj dojem. Porozprávajte sa o ňom, ak na obhliadke nebudete sami. Verte, žiadna nehnuteľnosť ani riešenie vám nebude na 100 % vyhovovať.

Vždy sa niečo nájde a mnoho ponúk vás sklame. Aj pocit rozhoduje. A ak povie, že nie tak sa s tým zmierte a nespochybňujte ho. Vždy sa ukáže, že neklamal. Keď nájdete nehnuteľnosť, kde sa cítite neutrálne, nič vám extrémne nebude prekážať a stále sa budete k nej vracať myšlienkami, to je vaše ÁNO. Takže, neustupujte ideálnemu bytu na úkor zlému dojmu.

Rada na záver

Ak niečo chcete a viete prečo, nechajte si poradiť, ale nedajte sa opiť múdrosťami, ktoré pramenia iba z jedného typu skúsenosti. Totižto vám nebude musieť vôbec sadnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vieme, na čo všetko by ste si mali dať pozor pri kúpe bytu

shutterstock

Kúpa bytu je pre väčšinu z nás najväčšia finančná transakcia za celý život. Pri jeho kúpe sa tak netreba ponáhľať, ale byť skôr opatrný.

V tomto článku vám ukážem, na ktoré veci si treba dávať pozor.

Na čo si musíte dať pozor pri kúpe bytu

  1. overte si údaje o majiteľovi – ako prvá vec je preverenie majiteľa nahliadnutím do originálu listu vlastníctva, kde nájdete presné údaje o majiteľovi a osobách, ktoré môžu nakladať s nehnuteľnosťou. Ak je predávajúci jeden zo spoluvlastníkov nehnuteľnosti, je potrebné uzatvoriť zmluvu o prevode vlastníctva k bytu so všetkými spoluvlastník­mi bytu.
  2. stav vlastníka – je dôležité zistiť, v akom stave je vlastník nehnuteľnosti a či nie je v manželstve. Ak v manželstve je, musí svojho partnera požiadať o potvrdenie, že predmetná nehnuteľnosť je v jeho výlučnom vlastníctve, a nie predmetov bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
  3. ťarchy a vecné bremenású najmä vecná bremená, predkupné právo, doživotné užívanie, exekúcia a iné práva, ktoré musia byť pred prevodom nehnuteľnosti na liste vlastníctva vymazané
  4. technický stav nehnuteľnosti – mali by ste si dať pozor na rôzne technické nedostatky, ktoré vám môžu byť na prvý pohľad skryté. Napr. popraskané múry, plesne a pod.
  5. dôkladná kúpna zmluva nehnuteľnosti, ktorú by mal pripraviť, resp. minimálne pred podpisom skontrolovať skúsený právnik. Tak budete skutočne chránený pred možnými problémami.