Pri týchto veciach nikdy neustupujte pri kúpe bývania. Vážne.

Inak kúpite niečo, čo časom môžete ľutovať.

Ľuba Školová

Aktualizované
13. júna 2018

Kategórie
Ako dobre bývať

Pri týchto veciach nikdy neustupujte pri kúpe bývania. Vážne.
5 3 hodnotení

Myslíte si, že pri kúpe vášho bývania vás nič neprekvapí.

Omyl.

Ani sa nenazdáte a realitný maklér, predávajúci či skúsenosť z obhliadky vás môže poriadne zaskočiť. Aby ste neostali v pomykove alebo sa zbytočne neunáhlili majte na pamäti týchto 6 vecí, z ktorých nesmiete poľaviť.

1. Nehnuteľnosť

Bude to dom alebo byt?

V rozhodovaní by ste mali mať jasno. Ak sa cítite na dom, hľadajte domy. Ak je naopak byt pre vás praktickou voľbou, nestrácajte čas s pozeraním inzerátov domov. Raz si ujasnite, čo chcete a zamerajte sa.


Zmenou postoja k vášmu novému bývaniu, sa iba stratíte medzi hromadou inzerátov a ponúk. A koniec koncov, nič vás nezaujme.

Rozhodnite sa sami, s rodinou či partnerom. Vzájomne sa podporte a nepoľavte v presvedčení, že vaša voľba bola správna. Ide o vašu budúcnosť.

2. Cena nehnuteľnosti – váš rozpočet

Hypotéku či spotrebný úver si môžeme stále zaobstarať pomerne jednoducho. Dostupnosť peňazí pre kúpu nového bývania nás vábi. Niekedy natoľko, že zabudneme na to, že čím väčší rozpočet, tým väčšie finančné záväzky.

Ak budete potrebovať financovať bývanie za pomoci úveru, stanovte si jasnú cenu a nežeňte ju zbytočne hore. Zarábať na splátky za nehnuteľnosť, ktorú nedokážete plnohodnotne využiť vás môže prísť veľmi draho.

3. Lokalita

Lokalita zohráva nielen pri výbere, ale hlavne v žití po kúpe, veľmi dôležitú úlohu. Dobré nehnuteľnosti sa kupujú ako teplé rožky. Aktuálne aj rýchlejšie. Vaša lokalita snov môže byť ľahko fuč. Preto jej význam berte inak.


Napríklad, pracujete v centre mesta, ale nemáte auto a ideálom by bol pre vás byt najviac do pol hodiny pešou chôdzou? Riaďte sa maximálnou vzdialenosťou v okruhu do 30 minút. Navyše, stále ostanete vo vašom mieste.

Pri lokalite sa skôr zamerajte na občiansku vybavenosť a dostupnosť a požiadavky s nimi spojené. Obľúbená ulica, sídlisko, či lepší koniec dediny v konečnom dôsledku nič neznamená, ak budete každé ráno hromžiť v hodinovej kolóne. Hľadanie môže trvať viac, ako by ste očakávali. Ale, kto si počká, ten sa dočká. V Bratislave je niekoľko viacej či menej obľúbených lokalít na výber.

4. Stav nehnuteľnosti

Nemáte čas robiť stavebný dozor pri prerábke bytu alebo stavbe domu? A už vonkoncom sa konštrukčným prácam nerozumiete?

Áno?

Tak sa obzerajte po nehnuteľnosti, ktorú si prispôsobíte minimálne a v žiadnom prípade si nemyslite, že sa to naučíte za pochodu. Nebude to jednoduché. Prekvapí vás aj to, o čom ste pre prerábkou nemali ani tušenie. S bonusom zaplatenia ďalších peňazí navyše.


Budete si to však môcť dovoliť?

5. Vybavenosť

Kupujete byt? Tak asi vás bude zaujímať vyššie poschodie, ako prízemie. Možno ho budete zariaďovať či prerábať.

Kľúčová otázka: Nachádza sa v bytovke výťah? Nie? Smola.

Ak chcete byt s výťahom, lebo plánujete deti, rekonštrukciu, či máte zdravotné problémy, neoblomne trvajte na svojom. Realitný maklér aj známi, ktorí výťah nemajú vás budú presviedčať, že zvládnete všetko ľavou zadnou. Ale, dobre si premyslite, čo budete skutočne potrebovať.

Malá vzorová situácia: Meníte kúpeľňu a potrebujete sa zbaviť odpadu zo starého obkladu zo 6. poschodia z 8-mich. Viete si predstaviť vyniesť pol tony odpadu po schodoch? Aj keď zaplatíte chlapov na prácu, miniete ďalšie nemalé peniaze na ich plácu.


6. Dojem

Aj keď pri obhliadke nehnuteľnosti nemáme veľa času, niekedy aj to málo stačí, aby sa vám nehnuteľnosť, ktorá vás z inzerátu očarila, doslova zhnusila.

Okrem prostredia na vás môže zapôsobiť predajca, realitný maklér, ich komunikácia, ba niekedy aj ich podanie ruky. Samozrejme samotný stav a atmosféra bytu, či ľudia, ktorých stretnete na okolí.

Dajte na svoj dojem. Porozprávajte sa o ňom, ak na obhliadke nebudete sami. Verte, žiadna nehnuteľnosť ani riešenie vám nebude na 100 % vyhovovať.

Vždy sa niečo nájde a mnoho ponúk vás sklame. Aj pocit rozhoduje. A ak povie, že nie tak sa s tým zmierte a nespochybňujte ho. Vždy sa ukáže, že neklamal. Keď nájdete nehnuteľnosť, kde sa cítite neutrálne, nič vám extrémne nebude prekážať a stále sa budete k nej vracať myšlienkami, to je vaše ÁNO. Takže, neustupujte ideálnemu bytu na úkor zlému dojmu.

Rada na záver

Ak niečo chcete a viete prečo, nechajte si poradiť, ale nedajte sa opiť múdrosťami, ktoré pramenia iba z jedného typu skúsenosti. Totižto vám nebude musieť vôbec sadnúť.

Pri týchto veciach nikdy neustupujte pri kúpe bývania. Vážne.
5 3 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vintage doplnky a dekorácie, ktorými vytvoríte štýlový domov

Ľuba Školová

Aktualizované
23. mája 2018

Vintage doplnky a dekorácie, ktorými vytvoríte štýlový domov
5 4 hodnotení

Obzeráte sa po originálnych bytových doplnkoch či dekoráciách, ktoré vášmu bývaniu vdýchnu originálny charakter?

Inšpirujte sa našim výberom, v ktorom si možno aj vaše bývanie príde na svoje.

Vintage doplnky s históriou

Nájdete ho na povale, v pivnici či v internetových bazároch. Retro nábytok, ktorý sa vyrovná svojim charakterom, originalitou a aj kvalitou i novodobým vintage bytovým doplnkom. Malé skrinky, komody spoločne v spojení s kreslom výborne doplnia priestor v obývacej izbe či priestrannej chodbe.

stolikVintage kút plný pohodlia

Kreslá s čistými líniami boli populárnym sedením v 60-tych, 70-tych aj 80-tych rokov. Ich výdrž je nezameniteľná, kvalita dreva nestarne a jediné, čo potrebujú obnoviť je poťah alebo výplň. Úkon, ktorý zvládnete sami alebo za poplatok s pomocou profíka.   

kresloAk nefandíte starým kúskom, aktuálne sa tešia comebacku.

Nové bez problémov ich nájdete v každom dobrom online obchode či skalnej predajni.

Kufor, ktorý docestoval do vášho domova

Staré nepotrebné cestovné alebo lodné kufre s viditeľnou patinou výborne využijete ako vintage dekoráciu, ktorá vám dobre poslúži na odkladanie drobností.

kuforHrdza a zub času

Zaujímavý efekt, ktorým podčiarknete moderný a štýlový duch vášho bývania navodia staré kusy stavebného materiálu alebo funkčné časti z domov či bytov. Paradoxná kombinácia nového so starým očarí nielen vás, ale aj vašich hostí a známych. Staré obkladačky, okenné rámy či dvere sa stanú vašim tromfom pri dolaďovaní priestoru.

dvereKoleso, ktoré roztočí spomienky

Vintage doplnky, ktoré sa hodia či už do spálne alebo obývacej izby sú kolesá zo starého bicykla alebo voza. Môžete na ne povešať vaše rodinné fotografie. Milú atmosféru doplnku dotvoríte malými svetielkami, ktoré zachytíte na jeho ráme.

KOLESONavyše, retro bicykel a jeho súčasti môžete v interiéri využiť aj ako stolík pod umývadlo či pracovný stôl. A z jeho ozubeného kolieska a retiazky dokážete vyrobiť alebo si nechať vyrobiť efektnú lampu.

lampaStôl od šijacieho stroja je klasika

Nájde sa skoro v každej domácnosti. Stôl zo starých šijacích strojov niekdajších vlajkových lodí v oblasti ich výroby: SINGER, MINERVA, VERITAS, … . Niekedy ich stačí len trochu preleštiť či prelakovať. Poslúžia ako pracovný stôl či stôl na ukladanie kvetov.

maśinaVintage plagáty

Retro plagáty ľahko zoženiete na internete alebo v starších antikvariátoch. Neváhajte a pri ich počte nešetrite. Výborne pomôžu vykresliť priestor bývania a dotvoriť osobitú atmosféru vášho ja.

plagat2

plagat3

komodaTelevízor zapne zábavu

Vintage dekorácia, ktorou rozhodne zaujmete známych, sa ukrýva aj v televízore. Konkrétne v starej klasike – televíznom prijímači, ktorý poskytne priestor pre odkladanie nápojov pre všetky oslavy či dobré návštevy.

televizorZrkadielko, zrkadielko, staré si, pekné si

Zrkadlo so starým rámom, jednoduchým či zdobeným zapadne do spálne či do chodby. V kombinácii  s ďalšími vintage doplnkami príjemne zväčší objem priestoru a zútulní charakter miestnosti.

zrkadloPri zariaďovaní bývania sa oplatí inšpirovať minulosťou, ktorá kráča ruka v ruke s moderným dizajnom a ľahko vytvorí neopakovateľný útulný interiér vášho domova.

Efektný doplnok či dekoráciu dokážete nájsť v rôznych veciach staršieho dáta alebo iba so „starším lookom“. Aby ste ich však objavili, potrebujete zmeniť uhol pohľadu a popustiť uzdu vašej fantázii. Takže, smelo do toho! 

Fotografie: Pinterest