Pri týchto veciach nikdy neustupujte pri kúpe bývania. Vážne

shutterstock

Myslíte si, že pri kúpe vášho bývania vás nič neprekvapí.

Omyl.

Ani sa nenazdáte a realitný maklér, predávajúci či skúsenosť z obhliadky vás môže poriadne zaskočiť. Aby ste neostali v pomykove alebo sa zbytočne neunáhlili majte na pamäti týchto 6 vecí, z ktorých nesmiete poľaviť.

1. Nehnuteľnosť

Bude to dom alebo byt?

V rozhodovaní by ste mali mať jasno. Ak sa cítite na dom, hľadajte domy. Ak je naopak byt pre vás praktickou voľbou, nestrácajte čas s pozeraním inzerátov domov. Raz si ujasnite, čo chcete a zamerajte sa.

Zmenou postoja k vášmu novému bývaniu, sa iba stratíte medzi hromadou inzerátov a ponúk. A koniec koncov, nič vás nezaujme.

Rozhodnite sa sami, s rodinou či partnerom. Vzájomne sa podporte a nepoľavte v presvedčení, že vaša voľba bola správna. Ide o vašu budúcnosť.

2. Cena nehnuteľnosti – váš rozpočet

Hypotéku či spotrebný úver si môžeme stále zaobstarať pomerne jednoducho. Dostupnosť peňazí pre kúpu nového bývania nás vábi. Niekedy natoľko, že zabudneme na to, že čím väčší rozpočet, tým väčšie finančné záväzky.

Ak budete potrebovať financovať bývanie za pomoci úveru, stanovte si jasnú cenu a nežeňte ju zbytočne hore. Zarábať na splátky za nehnuteľnosť, ktorú nedokážete plnohodnotne využiť vás môže prísť veľmi draho.

3. Lokalita

Lokalita zohráva nielen pri výbere, ale hlavne v žití po kúpe, veľmi dôležitú úlohu. Dobré nehnuteľnosti sa kupujú ako teplé rožky. Aktuálne aj rýchlejšie. Vaša lokalita snov môže byť ľahko fuč. Preto jej význam berte inak.

Napríklad, pracujete v centre mesta, ale nemáte auto a ideálom by bol pre vás byt najviac do pol hodiny pešou chôdzou? Riaďte sa maximálnou vzdialenosťou v okruhu do 30 minút. Navyše, stále ostanete vo vašom mieste.

Pri lokalite sa skôr zamerajte na občiansku vybavenosť a dostupnosť a požiadavky s nimi spojené. Obľúbená ulica, sídlisko, či lepší koniec dediny v konečnom dôsledku nič neznamená, ak budete každé ráno hromžiť v hodinovej kolóne. Hľadanie môže trvať viac, ako by ste očakávali. Ale, kto si počká, ten sa dočká. V Bratislave je niekoľko viacej či menej obľúbených lokalít na výber.

4. Stav nehnuteľnosti

Nemáte čas robiť stavebný dozor pri prerábke bytu alebo stavbe domu? A už vonkoncom sa konštrukčným prácam nerozumiete?

Áno?

Tak sa obzerajte po nehnuteľnosti, ktorú si prispôsobíte minimálne a v žiadnom prípade si nemyslite, že sa to naučíte za pochodu. Nebude to jednoduché. Prekvapí vás aj to, o čom ste pre prerábkou nemali ani tušenie. S bonusom zaplatenia ďalších peňazí navyše.

Budete si to však môcť dovoliť?

5. Vybavenosť

Kupujete byt? Tak asi vás bude zaujímať vyššie poschodie, ako prízemie. Možno ho budete zariaďovať či prerábať.

Kľúčová otázka: Nachádza sa v bytovke výťah? Nie? Smola.

Ak chcete byt s výťahom, lebo plánujete deti, rekonštrukciu, či máte zdravotné problémy, neoblomne trvajte na svojom. Realitný maklér aj známi, ktorí výťah nemajú vás budú presviedčať, že zvládnete všetko ľavou zadnou. Ale, dobre si premyslite, čo budete skutočne potrebovať.

Malá vzorová situácia: Meníte kúpeľňu a potrebujete sa zbaviť odpadu zo starého obkladu zo 6. poschodia z 8-mich. Viete si predstaviť vyniesť pol tony odpadu po schodoch? Aj keď zaplatíte chlapov na prácu, miniete ďalšie nemalé peniaze na ich plácu.

6. Dojem

Aj keď pri obhliadke nehnuteľnosti nemáme veľa času, niekedy aj to málo stačí, aby sa vám nehnuteľnosť, ktorá vás z inzerátu očarila, doslova zhnusila.

Okrem prostredia na vás môže zapôsobiť predajca, realitný maklér, ich komunikácia, ba niekedy aj ich podanie ruky. Samozrejme samotný stav a atmosféra bytu, či ľudia, ktorých stretnete na okolí.

Dajte na svoj dojem. Porozprávajte sa o ňom, ak na obhliadke nebudete sami. Verte, žiadna nehnuteľnosť ani riešenie vám nebude na 100 % vyhovovať.

Vždy sa niečo nájde a mnoho ponúk vás sklame. Aj pocit rozhoduje. A ak povie, že nie tak sa s tým zmierte a nespochybňujte ho. Vždy sa ukáže, že neklamal. Keď nájdete nehnuteľnosť, kde sa cítite neutrálne, nič vám extrémne nebude prekážať a stále sa budete k nej vracať myšlienkami, to je vaše ÁNO. Takže, neustupujte ideálnemu bytu na úkor zlému dojmu.

Rada na záver

Ak niečo chcete a viete prečo, nechajte si poradiť, ale nedajte sa opiť múdrosťami, ktoré pramenia iba z jedného typu skúsenosti. Totižto vám nebude musieť vôbec sadnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako vzniká a zaniká podielové spoluvlastníctvo nehnuteľností?

shutterstock

Podielové spoluvlastníctvo je vlastnícky vzťah minimálne dvoch osôb k istej nehnuteľnosti (veci). Dôležité je pochopiť to, že všetci majitelia vlastnia danú vec ako celok a žiaden z nich nemá konkrétnu časť.

Výška spoluvlastníckeho podielu sa určuje percentuálne alebo zlomkom a nepredstavuje reálnu časť na veci.
Podstava spoluvlastníctva tkvie v tom, že každý sa podieľa na právach a povinnostiach v takom rozsahu, ktorý zodpovedá veľkosti jeho podielov.

Vznik podielového vlastníctva

Ak podiel nie je vyjadrený konkrétnym číslom, musí platiť zákonná domnienka o rovnosti všetkých podielov. Ako spoluvlastnícky podiel vzniká?

 • právnym predpisom,
  • dedením,
  • vysporiadaním manželstva,
  • vydržaním,
 • právnym úkonom,
  • dohodou o kúpe,
  • zmluvou o prevode spoluvlastníckeho podielu,
  • dohodou o založení spoluvlastníckych vzťahov,
 • rozhodnutím súdu.

Zaobchádzanie so spoločnou nehnuteľnosťou

Ide najmä o údržbu, opravu, úpravu a používanie spoločnej nehnuteľnosti. Pri rozhodovaní o hospodárení sa najčastejšie uplatňuje väčšinový princíp, ktorý je založený na veľkosti podielov vlastníkov.

Ako môžete nakladať so svojim podielom?

 • prevedenie na iného majiteľa,
 • darovanie,
 • prenechanie inej osobe závetom.

Ako vyzerá podielového spoluvlastníctvo reálne?

Bohužiaľ, nezhody pri spoločnom vlastníctve nie sú ničím výnimočným. Spolu so svojím súrodencom zdedíte po starej mame byt, ktorý zrekonštruujete.

Váš brat/sestra žijú v byte, ktorý máte v spoločnom vlastníctve. Pri rekonštrukcii od vás vyžadujú peniaze. Ako spoluvlastník bytu ste povinný podieľať sa na obnove a udržiavaní spoločných častí a spoločných zariadení domu, v ktorom sa byt nachádza.

Treba si uvedomiť to, že podriadiť sa musí ten, kto má menšiu časť majetku. Výnimkou sú len situácie, pri ktorých ide o podstatné zmeny pri hospodárení. Menšinové práva sú chránené predkupným právom.

Spoluvlastníci musia nehnuteľnosť predávať za rovnakú sumu ako tretej osobe, s výnimkou prevádzania nehnuteľnosti na blízku osobu.

Platenie daní

Pri daní z nehnuteľností je povolená úprava spoluvlastníkmi, najlepšie písomnou dohodou. Tiež si môžete určiť svojho zástupcu. Ak nehnuteľnosť prenajímate, každý z vlastníkov sa musí zaregistrovať na daňový úrad (samozrejme, len ak zaregistrovaný ešte nie ste).

Daňové priznanie podáva každý vlastník samostatne podľa spoluvlastníckych podielov. Príjem z prenájmu si rozdelíte a uvádzate len svoj podiel.

Zánik podielového vlastníctva

Dohodou

Táto forma je oveľa preferovanejšia. Ak neuspejete, jedinou cestou je súd. Je dôležité, aby dohoda upravovala všetky vzájomná práva, povinnosti a nároky, akými sa podielové vlastníctvo ruší. Nesmiete zabudnúť ani na zákonné ustanovenia:

 • písomnú formu,
 • uvedenie na kataster.

Rozhodnutím súdu

 • rozdelenie veci,
 • prikázanie 1. alebo viacerým spoluvlastníkom za náhradu,
 • predaj 3. osobe a rozdelenie sumy medzi spoluvlastníkov podľa veľkosti podielu.