Bobkový list: Pestovanie v interiéri i na záhrade

Sadenička bobkového listu bol malý suvenír, ktorý som dostala ako darček od známeho z dovolenky v Grécku. Bolo to v časoch, keď som s pestovaním byliniek ešte len začínala a mala som malú zbierku v podobe bazalky, koriandratymiánu.

Bobkový list u nás bol ešte pomerne ťažko zohnateľný, a tak ma nový prírastok mojej bylinkovej rodiny veľmi potešil. Dnes je z neho metrový ker, ktorý mi robí radosť nielen chutnými lístkami, ale aj zaujímavým vzrastom.

Vavrín alebo bobkový list

Bobkový list je stálo zelený ker pôvodom z Malej Ázie, odkiaľ sa postupne rozšíril do Stredomoria, kde rastie voľne v okolí ciest či v priekopách. Vo svojej domovine dosahuje pomerne veľké rozmery, rastie však pomaly. Starí Rimania a Gréci využívali vavrín najmä na dekoračné účely (známe vavrínové vence). V kuchyni, ako ho poznáme dnes, sa začal využívať až postupom času.

Vo svojej domovine rastie bobkový list voľne pri cestách

U nás sa v kuchyni využívajú najmä čerstvé alebo sušené listy bobkového listu, v Stredomorí sa zbierajú aj jeho plody, z ktorých sa lisuje olej.

Známy je aj svojou schopnosťou zlepšiť trávenie a uľaviť od nadúvania.

Ako pestovať bobkový list

Bobkový list nie je odolný voči mrazu, a preto sa v našich podmienkach zvykne pestovať v skleníkoch alebo kvetináčoch v interiéri. Rozmnožovanie bobkového listu je jednoduché. Rastlinu možno vypestovať zo semien aj sadeníc. Sadenica by mala mať dostatočne slnečné stanovisko a byť chránená pred prievanom.

Bobkový list je nenáročná rastlina, ktorá nevyžaduje špeciálny substrát ani náročnú starostlivosť. Základom je, aby spodok črepníka tvorila kvalitná drenáž.

Hnojenie bobkového listu je ideálne vykonávať raz za 14 dní od marca do augusta. V tomto období je vhodné rastlinu aj pravidelne zastrihávať, čo podporí jej hustejší rast.

Bobkový list je možné pestovať čisto len v interiéri, ale veľmi sa poteší letneniu. Pri pestovaní bobkového listu čisto v interiéri nevyžaduje výdatnú zálievku, no ak rastlinu letníte, najmä ak je vystavená priamemu slnku, nezabúdajte na pravidelné výdatné polievanie.

Varín možno dopestovať aj v našich klimatických podmienkach

Tri kroky k pestovaniu

Pestovanie bobkového listu možno jednoducho zhrnúť do 3 základných krokov:

Prvý krok – výber sadenice

Pri kúpe sadenice vyberáme sadenicu, ktorá už má viacero výhonkov. Malá rastlina potrebuje dostatok svetla a bohatú zálievku. Pri dobrej starostlivosti podrastie aj o 5 centimetrov za mesiac. Prvé mesiace by mala byť sadenica bobkového listu držaná v miestnosti s konštantnou teplotou okolo 21 stupňov.

Druhý krok – tvorenie kmeňa

Spodné vetvičky zbavíme lístkov a zamotáme ich o seba. Jednotlivé prúty vďaka tomu postupom času zrastú a vytvoria kmeň s korunou.

Tretí krok – využívanie dopestovaných lístkov

Naobľúbenejší krok pri pestovaní bobkového listu je spracovanie dopestovaných lístkov. Pozbierané listy usušíme a skladujeme v suchu. Z listov bobkového listu je taktiež možné pripraviť aj liečivý olej.

Charakteristika rastliny – zhrnutie

Botanický názov: Laurus nobilis

Bežné názvy: vavrín, bobkový list

Druh: bylina

Výška: 7 metrov

Kvitnutie: leto

Farba kvetov: žltá

Typ listov: voňavé, vajcovité

Odolnosť: nie je odolný voči mrazu

Substrát: pôda bohatá na humus

Náročnosť pestovania: rastlina nie je náročná na starostlivosť

Svetlo: slnečné stanovisko, polotieň

Voda: má rád výdatnú zálievku

Rozmnožovanie: odrezkami, semenami

Hnojenie: okrem zimy

Tvarovanie: pravidelné tvarovanie

Využitie bobkového listu

Bobkový list má všestranné použitie, najobľúbenejší je však rozhodne ako prísada do mnohých jedál. Avšak rastlina je nie len chutná, ale aj pekná, takže rozhodne z nej bude aj výborný bytový doplnok.

Kuchyňa

Bobkový list dobre dopĺňa jedlá z paradajok, smotanové omáčky, rôzne polievky, cestoviny, sviečkovú, hodí sa k vareným rybám, divine, mäsovému ražniči, do marinád, aromatických octov, využíva sa aj pri zaváraní uhoriek alebo húb a pečení mäsa.

Listy z bobkového listu možno v kuchyni používať čerstvé, sušené alebo naložené vo vínnom octe.

Bobkový list má v kuchyni široké využitie

Ľudové liečiteľstvo

Okrem výbornej chute, listy bobkového listu obsahujú aj množstvo zdraviu prospešných látok. Rastlina pomáha pri problémoch s trávením a zmierňuje nadúvania. Kúpeľ z čerstvých listov bobkového listu sa odporúča pri problémoch s pohybovým aparátom. Kúpeľ uľaví od bolesti a uvoľní stuhnuté svalstvo.

Okrasný ker

Pri správnom, trpezlivom tvarovaní možno z bobkového listu vytvarovať malý stromček, ktorý bude okrasou interiéru. Základom je pravidelne odstrihávať spodné lístky, aby ker mohol tvoriť kmeň. Košatú korunu môžete tvarovať ľubovoľne podľa fantázie do rôznych tvarov.

Bobkový list, dekoratívny ker, ktorý k nám pricestoval zo Stredomoria. Hoci sa mu v našich podmienkach darí skôr pri pestovaní v interiéri, dopestovať si bobkový list z vlastnej záhradky, nie je až také náročné. Navyše, z rastliny možno hravo vytvarovať dekoratívny malý stromček, ktorý oživí každý interiér.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

25 tipov pre jesenné dekorácie: Pozrite si inšpirácie pre váš domov

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.

Začnite dverami

Exteriér vášho domova by mal hovoriť jasnou jesennou rečou. K tomu postačí naozaj len zopár dekorácií. Pre minimalistov postačí veniec z farebných listov, šišiek a ozdobných tekvičiek.

Ak ste náročnejší, zakomponujte jesenné dekorácie aj na schody a verandu. Môžu to byť tekvice, okrasné rastliny, ale aj lampáše naplnené šiškami či mini tekvicami.

Sústreďte sa na ohnisko

Vyberte si v interiéri domu svoje najobľúbenejšie miesto, či priestor, kde sa rada zdržiava vaša rodina alebo návšteva. Nazvime ho ohnisko. Môže to byť jedáleň, predsieň, či obývačka. Ak ho máte vybraté, vytvorte sviežu jesennú scénu pomocou farieb, textúr a sušeného lístia.

Vezmite do úvahy dĺžku miestnosti a veľkosť priestoru. V niektorých prípadoch vám postačí behúň na stôl kombinovaný s jesennými vázami, sviečkami a ďalšími dekoráciami. Aby sa jeseň dotkla aj stien, použiť môžete girlandu.

Jeseň si pýta aj umelecké diela. Ak máte tie, ktoré ňou dýchajú a sú sfarbené do týchto farieb, neváhajte a dajte ich na stenu.

Nezabudnite ani na rímsy kozubov či bočné stolíky, kde môžete zakomponovať rôzne listy, svietniky či dokonca oriešky a girlandy

Malé – veľké aranžmány

Aby ste svoj domov zjemnili a zároveň v ňom zachovali jesennú tému, pokúste sa o malé jesenné dekorácie aj na iných miestach v dome.

Farebné tekvice, svietniky, žalude medzi knihami v knižnici či na okenných rámoch.

Borovicové šišky v kúpeľni.

Váza či izbové rastliny v jesenných kvetináčoch, ktoré okrem zelene vyčistia vzduch.

Skvelým a nízkonákladovým prvkom môžu byť aj obyčajné sklenené nádoby po zaváraninách, ktoré môžete vyplniť čímkoľvek od LED svetielok až po lieskové oriešky.

Výmena jesenného šatníka

Samozrejme, myslí sa tým šatník vášho domova. Jesenné dekorácie si zaslúžia textúry a materiály ako vlna, zamat, kožušina, či mohér.

Farebná paleta je presne taká, ako ponúka opadané lístie. Môže vytvárať skvelý kontrast napríklad so sedačkou.

Upgrade jesenného šatníka sa môže týkať vankúšov, diek, ale aj obyčajných prehozov na posteľ. Aj ony dokážu vyplniť celú scénu tohto ročného obdobia.

Zožnite plody svojej úrody

V jeseni zbierame plody. Od jabĺk cez hrušky až po fazuľu a kukuricu. Ukážte ich v sklenenej mise na stole, kde naaranžujete rôzne veľkosti jabĺk a hrušiek. Naproti nim, niekde na kuchynskej linke nechajte odpočívať fazuľu v priehľadom skle. Tento kontrast si obľúbite.

Zapojte deti

Aby sa nenudili ani tí najmenší, ľahko vám pomôžu vytvoriť niektoré jesenné dekorácie z gaštanov, či obyčajného papiera v kombinácii s farebnými listami nazbieranými v záhrade. Stačí sa inšpirovať rôznymi DIY projektmi, ktoré zaujmú celú rodinu.

Zakomponujte vône

Niektorí si nevedia predstaviť jeseň bez typickej škoricovo-jablkovej arómy. Ľahko ju nájdete vo vonných sviečkach a dokonca aj v čajových vrecúškach.

Veľmi obľúbenou jesennou vôňou je aj drevo v kombinácii s pižmom. Táto vôňa je decentnejšia, a umocniť ju môžete čerstvou drevenou dekoráciou, ktorá veľmi ľahko zapadne do jesennej atmosféry.

Prestrite stôl

Čakajú vás formálne návštevy? Umocnite svoju jeseň v domove aj štýlom prestierania. Aj jednoduché biele taniere môžu byť oživené hnedými obrúskami či pletenými podložkami.

Nezabudnite ani na obrus, vrstvené tkaniny či utierky a ďalšie drobnosti, ktoré umocnia aj obyčajný deň.

Jesenné dekorácie vás oslovia svojou jednoduchosťou, nespočetnými možnosťami a farbami, ktoré premenia váš domov na dobrodružné, ale aj romantické miesto.

Nepotrebujete k nim veľký rozpočet, pretože väčšinu z nich si dokážete vyrobiť aj sami. Príroda vám ponúka listy, vetvičky, šišky, orechy, gaštany.

Obchody zase špagáty, dekoračné tekvice, sušené či umelé listy a bobule.

Ak to všetko dokážete spojiť do jedného celku s využitím toho, čo ponúka vaša kuchynská linka či pivnica, jesenné dekorácie budú ozdobou vášho príbytku a prebudia vás k životu.

Obrázky: Pinterest.com

Odkazy:
https://www.rd.com/home/decorating/how-to-decorate-for-fall/
https://www.womansday.com/home/decorating/g2600/fall-decorating-ideas/?slide=4