Bobkový list: Pestovanie v interiéri i na záhrade

Sadenička bobkového listu bol malý suvenír, ktorý som dostala ako darček od známeho z dovolenky v Grécku. Bolo to v časoch, keď som s pestovaním byliniek ešte len začínala a mala som malú zbierku v podobe bazalky, koriandratymiánu.

Bobkový list u nás bol ešte pomerne ťažko zohnateľný, a tak ma nový prírastok mojej bylinkovej rodiny veľmi potešil. Dnes je z neho metrový ker, ktorý mi robí radosť nielen chutnými lístkami, ale aj zaujímavým vzrastom.

Vavrín alebo bobkový list

Bobkový list je stálo zelený ker pôvodom z Malej Ázie, odkiaľ sa postupne rozšíril do Stredomoria, kde rastie voľne v okolí ciest či v priekopách. Vo svojej domovine dosahuje pomerne veľké rozmery, rastie však pomaly. Starí Rimania a Gréci využívali vavrín najmä na dekoračné účely (známe vavrínové vence). V kuchyni, ako ho poznáme dnes, sa začal využívať až postupom času.

Vo svojej domovine rastie bobkový list voľne pri cestách

U nás sa v kuchyni využívajú najmä čerstvé alebo sušené listy bobkového listu, v Stredomorí sa zbierajú aj jeho plody, z ktorých sa lisuje olej.

Známy je aj svojou schopnosťou zlepšiť trávenie a uľaviť od nadúvania.

Ako pestovať bobkový list

Bobkový list nie je odolný voči mrazu, a preto sa v našich podmienkach zvykne pestovať v skleníkoch alebo kvetináčoch v interiéri. Rozmnožovanie bobkového listu je jednoduché. Rastlinu možno vypestovať zo semien aj sadeníc. Sadenica by mala mať dostatočne slnečné stanovisko a byť chránená pred prievanom.

Bobkový list je nenáročná rastlina, ktorá nevyžaduje špeciálny substrát ani náročnú starostlivosť. Základom je, aby spodok črepníka tvorila kvalitná drenáž.

Hnojenie bobkového listu je ideálne vykonávať raz za 14 dní od marca do augusta. V tomto období je vhodné rastlinu aj pravidelne zastrihávať, čo podporí jej hustejší rast.

Bobkový list je možné pestovať čisto len v interiéri, ale veľmi sa poteší letneniu. Pri pestovaní bobkového listu čisto v interiéri nevyžaduje výdatnú zálievku, no ak rastlinu letníte, najmä ak je vystavená priamemu slnku, nezabúdajte na pravidelné výdatné polievanie.

Varín možno dopestovať aj v našich klimatických podmienkach

Tri kroky k pestovaniu

Pestovanie bobkového listu možno jednoducho zhrnúť do 3 základných krokov:

Prvý krok – výber sadenice

Pri kúpe sadenice vyberáme sadenicu, ktorá už má viacero výhonkov. Malá rastlina potrebuje dostatok svetla a bohatú zálievku. Pri dobrej starostlivosti podrastie aj o 5 centimetrov za mesiac. Prvé mesiace by mala byť sadenica bobkového listu držaná v miestnosti s konštantnou teplotou okolo 21 stupňov.

Druhý krok – tvorenie kmeňa

Spodné vetvičky zbavíme lístkov a zamotáme ich o seba. Jednotlivé prúty vďaka tomu postupom času zrastú a vytvoria kmeň s korunou.

Tretí krok – využívanie dopestovaných lístkov

Naobľúbenejší krok pri pestovaní bobkového listu je spracovanie dopestovaných lístkov. Pozbierané listy usušíme a skladujeme v suchu. Z listov bobkového listu je taktiež možné pripraviť aj liečivý olej.

Charakteristika rastliny – zhrnutie

Botanický názov: Laurus nobilis

Bežné názvy: vavrín, bobkový list

Druh: bylina

Výška: 7 metrov

Kvitnutie: leto

Farba kvetov: žltá

Typ listov: voňavé, vajcovité

Odolnosť: nie je odolný voči mrazu

Substrát: pôda bohatá na humus

Náročnosť pestovania: rastlina nie je náročná na starostlivosť

Svetlo: slnečné stanovisko, polotieň

Voda: má rád výdatnú zálievku

Rozmnožovanie: odrezkami, semenami

Hnojenie: okrem zimy

Tvarovanie: pravidelné tvarovanie

Využitie bobkového listu

Bobkový list má všestranné použitie, najobľúbenejší je však rozhodne ako prísada do mnohých jedál. Avšak rastlina je nie len chutná, ale aj pekná, takže rozhodne z nej bude aj výborný bytový doplnok.

Kuchyňa

Bobkový list dobre dopĺňa jedlá z paradajok, smotanové omáčky, rôzne polievky, cestoviny, sviečkovú, hodí sa k vareným rybám, divine, mäsovému ražniči, do marinád, aromatických octov, využíva sa aj pri zaváraní uhoriek alebo húb a pečení mäsa.

Listy z bobkového listu možno v kuchyni používať čerstvé, sušené alebo naložené vo vínnom octe.

Bobkový list má v kuchyni široké využitie

Ľudové liečiteľstvo

Okrem výbornej chute, listy bobkového listu obsahujú aj množstvo zdraviu prospešných látok. Rastlina pomáha pri problémoch s trávením a zmierňuje nadúvania. Kúpeľ z čerstvých listov bobkového listu sa odporúča pri problémoch s pohybovým aparátom. Kúpeľ uľaví od bolesti a uvoľní stuhnuté svalstvo.

Okrasný ker

Pri správnom, trpezlivom tvarovaní možno z bobkového listu vytvarovať malý stromček, ktorý bude okrasou interiéru. Základom je pravidelne odstrihávať spodné lístky, aby ker mohol tvoriť kmeň. Košatú korunu môžete tvarovať ľubovoľne podľa fantázie do rôznych tvarov.

Bobkový list, dekoratívny ker, ktorý k nám pricestoval zo Stredomoria. Hoci sa mu v našich podmienkach darí skôr pri pestovaní v interiéri, dopestovať si bobkový list z vlastnej záhradky, nie je až také náročné. Navyše, z rastliny možno hravo vytvarovať dekoratívny malý stromček, ktorý oživí každý interiér.

Komentáre (Bobkový list: Pestovanie v interiéri i na záhrade)

  1. Bobkový list mam vysoký asi 1 meter na balkone v kvetinači, rad bych ho dal do zahrady. Mam ho prekrit igelitovym pytlom aby nezamrzol, lebo ho celý obrat?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať bazalku u vás doma v kuchyni

shutterstock

V záhradách sa bazalka v našich končinách pestuje ako jednoročná rastlina. Omnoho obľúbenejšie je jej pestovanie v kvetináči v interiéri, vďaka čomu si viete dopriať voňavé lístky bazalky aj v zime.

Druhy bazalky

Bazalky poznáme viacero druhov. Na Slovensku sa dajú bežne kúpiť semená minimálne desiatich druhov. Každý druh má svoje špecifiká a je vhodný na inú úpravu. Jeden chutí najlepšie v surovom neupravenom stave, ďalší je vhodný na prípravu pesta či kombináciu s kozím syrom.

Medzi najznámejšie a v našich podmienkach najviac pestované patria: Bazalka pravá, Bazalka červenolistá a Bazalka trpasličia.

pexels.com
Vhodný druh bazalky je potrebné vybrať podľa toho, na čo chcete jej listy v kuchyni využívať

Výsadba bazalky

Priesady bazalky kúpite takmer celoročne, no vhodnejším spôsobom pestovania je jej výsadba priamo zo semienok. V bytových podmienkach môžete bazalku zo semien vysádzať celoročne, pri pestovaní v záhrade sa výsadba odporúča po pominutí posledných mrazov, to je na prelome marca až apríla.

Semienka sadíme do nádoby naplnenej zmesou organického kompostu, trochou perlitu a substrátom zo záhradkárstva. Semienka sadíme s dostatočným rozostupom a nezatláčame hlboko, postačí jeden až jeden a pol centimetra. Bazalka obľubuje vzdušnú a výživnú pôdu. Ide o rastlinu, ktorá rýchlo klíči. Do mesiaca sa môžete tešiť na malé rastlinky, ktoré bude možné presadiť.

Rastliny presádzame, keď majú 4 až 6 listov, pričom dávame pozor, aby sme im nepoškodili korienky. Kvetináč na pestovanie bazalky by mal byť dostatočne hlboký. Dno nádoby vyložíme kamienkami, aby sme vytvorili drenáž. Následne kvetináč naplníme substrátom a bazalku zasadíme.

pexels.com
Bazalku možno pestovať na záhrade aj v kvetináči v interiéri

Vhodné podmienky na pestovanie bazalky

Bazalka vyžaduje slnečné stanovisko, teplo, dostatok vlahy a živín. Nemá rada preliatie, ale zároveň ani prílišné sucho. Umiestniť v byte bazalku môžete prakticky kdekoľvek, kde dopadá aspoň 6 hodín slnečné svetlo.

Najlepšie sa jej bude dariť na okne na východnej strane. Nespáli ju tam ostré popoludňajšie slnko a zároveň bude mať dostatok slnečných lúčov, ktoré sa prejavia na jej mohutnosti a bohatosti listov. V zimnom období sa bazalka nekamaráti s radiátorom, ktorý spôsobuje prílišné teplo a vysušuje vzduch.

Pri pestovaní v záhrade umiestnite bazalku na slnečné záveterné miesto. Nemá rada chlad, vietor a je extrémne citlivá na mráz. Počas dlhej zimy a vlhkého počasia trpí plesňami. Taktiež je dobré ju chrániť pred dažďom. Dažďové kvapky by mohli poškodiť listy a vytvoriť na nich čierne fľaky.

Polievanie bazalky

Správne polievanie bazalky je pri jej pestovaní nevyhnutnosťou. Má rada vlhkú pôdu s neutrálnym pH, preto je ju vhodné polievať ráno aj večer. Dôležité je, aby pôda nebola premočená. V takom prípade postupne bazalke začnú hniť korienky a vyhynie.

Vždy polievajte iba pôdu, nie celú rastlinku. Predídete tak znehodnoteniu listov čiernymi fľakmi.

pexels.com
Pri polievaní bazalky, dajte pozor až nezamočíte jej listy

Bazalkini kamaráti

Bazalka je vhodná aj na pestovanie v bylinkovej záhradke. Ideálne spolunažíva s paradajkami, petržlenovou vňaťou, oregánom či harmančekom.

Zber bazalky

Z bazalky sa v kuchyni využívajú jej voňavé lístky. Najsilnejšiu arómu majú tesne predtým, ako bazalka začne kvitnúť. V kuchyni sa používajú najmä čerstvé. Ak máte nadbytok bazalky, ktorý nestíhate spotrebovať, môžete jej listy vysušiť prípadne zamraziť.

Pozor. Listy nemrazíme samotné, stratili by tak živiny aj vôňu. Namiesto toho ich umiestnime do nádoby na ľad, zalejeme vodou a vytvoríme tak bazalkové kocky, ktoré je možno v kuchyni kedykoľvek použiť obdobne ako čerstvú bazalku.

pexels.com
Bazalka je neodmysliteľnou súčasťou talianskej kuchyne

Bazalka nie je obľúbená len v kuchyni, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Pomáha k odbúraniu stresu, zrýchľuje metabolizmus, zmierňuje bolesti hlavy či urýchľuje hojenie rán. Taktiež sa traduje že vie zbaviť človeka opitosti či pomôcť láske. Jej výrazná vôňa odháňa hmyz, takže poslúži taktiež ako výborný repelent proti komárom.