Ako pestovať, polievať a starať sa o ibištek?

shutterstock

Ibištek má svoj pôvod v ďalekých krajoch východnej Ázie – v Sýrií, Číne či Indii, vďaka čomu sa nazýva aj ruža z východu (čínska ruža). V Európe sa začal pestovať v 16. a 17. storočí. Obľúbený je vďaka svojím pestrým kvetom, ktoré kvitnú v odtieňoch bielej, modrej, ružovej a červenej. Aktuálne poznáme viac ako 200 druhov ibišteku, z ktorých možno vybrať ibištek na pestovanie do interiéru aj exteriéru.

pexels.com
Ibištek kvitne v rôznych pestrých farbách.

Pestovanie ibišteku v interiéri

Izbovým druhom ibišteku je Ibištek čínsky. Ide o izbovú rastlinu, ktorej kvety sú dlhé 6 až 10 centimetrov. Má výrazné kvety, ktoré môžu byť široké až 15 centimetrov. Kvitne od jari do jesene v rôznych odtieňoch červenej, žltej alebo oranžovej.

Ibištek je svetlomilná rastlina.  Pestujeme ho pri teplote 18 až 22 stupňov na slnečnom mieste. Nižšej teplote sa poteší len v zime, kedy je pre neho ideálna teplota okolo 13 stupňov. Počas tohto obdobia sa môže stať, že ibištek opadne. Netreba sa toho báť. Rastlina zbiera sily na ďalšie obdobie. Na jar opäť zazelenie a zakvitne.

Mladým rastlinkám je na začiatku leta potrebné zrezať vrcholky výhonkov. Staršie rastlinky je vhodné orezávať na jar. Hlboký rez podporí tvorbu nových výhonkov a najmä kvetov. Jar je taktiež najvhodnejším obdobím aj na presádzanie.

pexels.com
Letnenie podporuje kvitnutie ibišteku.

Cez leto je možné umiestniť ho aj na terasu, avšak na teplo ho treba prispôsobovať postupne, aby sa predišlo spáleniu listov na ostrom slnku. Najskôr je vhodné rastlinu umiestniť len na polotienisté miesto a otužovať postupne.

Ako väčšinu izbových rastlín aj ibištek možno jednoducho rozmnožiť odrezkami. Vrcholové, drevnaté odrezky namočíme do prípravku podporujúceho zakoreňovanie, zapichneme do zeminy a prikryjeme igelitovým vrecúškom. Po zakorenení ich postupne presadíme do výživného substrátu.

Pestovanie ibišteku v exteriéri

Najvhodnejším ibištekom na pestovanie v exteriéri je v našich podmienkach Ibištek sýrsky. Ide o zimeodolný ker, ktorý je navyše nenáročný na ošetrovanie. Ker dorastá do výšky troch metrov, kvitne pravidelne každý rok od jari do leta.

Ibištek v záhrade vysádzame na slnečné miesto, na ktorom mu vytvoríme dostatočné závetrie, nakoľko príliš veterné stanovisko by mu uškodilo. Okrem vetra a tieňa sa nekamaráti aj s ťažkou a príliš premočenou zeminou. Ideálna zemina na výsadbu ibišteka by mala byť ľahká, priepustná a dostatočne vyživená.

Rastliny vysádzame ako bezlisté v období jari. Kru trvá pomerne dlho, kým sa príjme. Preto pokiaľ sa vám zdá, že rastlina je od výsadby aj mesiac stále bez pukov a budí dojem, že sa neprijala, nepanikárte. Doprajte jej dostatočný čas, predtým ako ibišteku uštedríte rozsudok smrti.

pexels.com
Za ľahkú vyživenú zeminu sa ibištek odmení bohatým kvitnutím.

Mladé ibišteky aspoň prvé 3 roky cez zimu chráňte prikrytím, následne už bude rastlina odolnejšia.  Prvé roky rastú ibišteky pomalšie, neskôr majú každý rok niekoľko desiatok centimetrov dlhé prírastky.

Rastlina nevyžaduje každoročné zastrihávanie. Radikálny rez sa odporúča len pri starších ibištekoch, ktoré majú dlhé vetvy a postupne prestali rásť či málo kvitnú. Vhodným obdobím pre rez je leto.

Ďalšie druhy

Ibištek ružový

Ide o okrasný ker, ktorý kvitne od polky leta do začiatku jesene. Obľubuje kyslejšiu pôdu, ktorá je bohatá na živiny. Má rád slnečné prostredie. Vďaka svojím blahodárnym účinkom sa používa pri liečbe močových ciest a na prečistenie organizmu.

Ibištek sudánky

Tento druh je jednoročná rastlina, ktorá je pomerne náročná na pestovanie, nakoľko si potrpí na svetlo aj teplo. Vďaka antistresovým a uvoľňujúcim účinkom sa používa pri liečbe vyčerpanosti.

Ibištek jedlý

Nasledujúci druh ibišteku je náročný na dostatočnú vlahu a taktiež teplo. Obsahuje množstvo bielkovín, draslíka, horčíka, vápnika a fosforu, preto sa považuje aj za prevenciu rakoviny.

Ako pestovať, polievať a starať sa o monsteru

shutterstock

Je množstvo izbových rastlín, ktoré si vás získajú svojou farebnosťou alebo tvarom kvetov. Tropická liana Monstera vám učaruje, hoci je vždy zelená. Monstera má unikátne tvarované listy, ich povrch je nádherne lesklý a príjemný na dotyk. Dorastá do väčších rozmerov, čo z tejto rastliny robí unikátnu a neprehliadnuteľnú izbovú rastlinu.

Monstera je ideálna do väčších priestorov, kde bude mať svoj vlastný priestor na rast. Dosahuje 3-5 metrov, čo si vyžadaje svoj osobitý priestor.

Pochádza z tropických pralesov Západnej Indie a Strednej Ameriky. Exotickosť jej dodávajú vzdušné korene šedohnedej farby. Hoci je Monstera tropická rastlina, je skutočne nenáročná. Darí sa jej aj v tmavých a chladných priestoroch, čo ocenia najmä pestovatelia – začiatočníci.

monstera
pexels.com

Starostlivosť o Monsteru v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Monstere sa bude najlepšie dariť, ak ju umiestnite na svetlé miesto. Ostré slnečné svetlo neznesie, preto si na výber vhodného miesta doprajte čas. Monstera dokáže prežiť aj v tmavších miestach, no adekvátne k tomu sa jej spomalí rast. V miestnosti by mala byť primeraná izbová teplota minimálne 15° a maximálne 24° Celzia. Pri výbere vhodného miesta myslite aj na to, že Monstera sa za pár rokov rozrastie a bude dosahovať väčšie rozmery. Monstera je dlhoveká rastlina, ktorá dokáže dorásť do gigantických rozmerov 3-5 m. Ich rast však môžete korigovať zrezaním najvyšších stoniek. Rastline však nikdy nestriháme vzdušné korene.

2. krok: zalievanie rastliny

V letných mesiacoch si Monstera žiada výdatnú zálievku. Polejte ju vždy, keď zemina preschne. V zimných mesiacoch vie rastlina s vodou zaobchádzať šetrnejšie a tak pôda ostáva dlhšie vlhká. V letných mesiacoch doprajte Monstere pravidelné rosenie listov z rozprašovača. Taktiež jej môžete veľké kožovité listy utierať vlhkou handričkou. Zbaví sa nielen prachu, no doprajete jej vlhkosť, vďaka ktorej dobre prospieva.

Starostlivosť
SvetloJasné rozptýlené svetlo bez priamych slnečných ľúčov alebo polotieň. V zime je možné ju umiestniť i na priame svetlo.
Voda Dôkladne ju zalievajte. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte povrh substrátu mierne preschnúť. V zime ju zalievajte menej a nechajte substrát len trochu vlhký.
TeplotaBěžná izbová teplota je ideálna, v zime minimum 12 ˚C.
Vlhkosť vzduchuVyžaduje si vysokú vlhkosť vzduchu. Listy občasne rosíme počas tropických letných dní alebo v zime, kedy je vzduch suchý.
PresadzovaniePresadzujeme každý rok, prípadne každé dva roky vždy na jar, pokiaľ korene prerastajú z kvetináča von. Dávajte pozor na vzdušné korene, aby ste ich nepoškodili.
RozmnožovanieRozmnožujeme vrchnými odrezkami, ktoré odstrihnite tesne pod vzdušnýni koreňmi. Odstrihnite stonku aspoň z dvomi alebo tromi listami a koniec stonky dajte do vody.
HnojenieHnojíme od jari po jeseň zhruba 2x mesačne štandartným tekutým hnojivom.
monstera
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Monstera si raz za mesiac vyžiada aj dodatočnú dávku výživy. Najlepšie je použiť 0,2 % roztok viaczložkového hnojiva, ktorý rastlinu ochráni pred množstvom neduhov. Hnojiť ju môžete len v teplých mesiacoch, kedy má vegetačné obdobie, v zimných mesiacoch dodatočnú výživu vôbec nepotrebuje. Monstera si vďaka svojim rozmerom žiada pravidelné presádzanie do postupne väčších črepníkov. Pri presádzaní si dajte záležať na spodnej drenáži, ktorá bude dobre odvádzať vodu. Následne dosypte stredne ťažkú zeminu, ktorá udrží váhu rastliny.

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Monstera je odolná rastlina, ktorá si svoje zdravie udržuje aj za nepriaznivejších podmienok. Jej vitalitu však môžete ovplyvniť aj dobrou starostlivosťou. Ak má rastlina plné listy, ktoré sa typicky nerozdeľujú, žiada si Monstera viac svetla. Ak má naopak Monstera slnka priveľa časom jej vyblednú listy. Stačí si preto dobre všímať, ako rastlina mení vzhľad a na základe toho prispôsobiť starostlivosť.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinu je možné si namnožiť semenom alebo z odrezkami z pôvodnej rastliny. Kvalitné semená sa však zháňajú podstatne ťažšie, preto je jednoduchšie rozmnožiť si rastlinu za pomoci odrezkov. V lete odrežeme vrcholky rastliny a necháme ich zakoreniť v pohári vody 4-5 mesiacov.