Poznáte tieto tipy, ako schladiť izbu v lete bez klimatizácie?

Bez domácej pohody sa nám funguje omnoho ťažšie. Jej udržiavanie počas letných mesiacov čelí silnému protivníkovi – letnej horúčave. Každá miestnosť má svoj účel, od ktorého sa odvíja aj jej odporúčaná teplota. Štandardne sa pohybuje okolo 20 °C.

Ideálna teplota v byte, inokedy jednoducho dosiahnuteľná, sa tak počas pár dní premení na nepríjemné peklo, ktoré najviac ohrozuje malé deti a starších členov rodiny.

Jednoduché zlepšováky, ako schladiť izbu a vzduch

Aby ste mohli spokojne spávať a žiť, cez leto musíte teplo skrotiť. A v najlepšom prípade zabrániť, aby sa vám dostalo dovnútra.

Tienenie pomôže

Závesy na 100 % zatiahnuté

Jednoduché ako facka a účinné. Aby ste eliminovali prienik tepla do vnútra, zatvorte okná a zatiahnite závesy. V každej izbe počas celého dňa. Závesy vyberajte z materiálu, ktorý čo najmenej prepustí slnečné lúče. Tmavý priestor na vás môže zo začiatku pôsobiť ponuro, ale je rozhodne prijateľnejší ako pot stekajúci cícerkom dolu.

Vlhké závesy, uteráky alebo handra pri okne vedia zachrániť

Ak hľadáte prvú pomoc, ako schladiť miestnosť v extrémnych horúčavách, zachráni vás aj vlhká handra, ktorú po vyžmýkaní zaveste na garnižu. Okrem toho, že zníži príchod tepla, do miestnosti privedie blahodarnú vlhkosť.

Tento spôsob môžete aplikovať aj na závesy, stačí ich namočiť do studenej vody, vyžmýkať a zavesiť. Alebo aj uteráky. Stačí, ak ich prevesíte, či počas dňa alebo cez noc, na radiátor a o ochladenie priestoru sa už postarajú.

Žalúzie oceníte

S tienením si výborne poradia aj žalúzie. Na okná si môžete dať vonkajšie alebo vnútorné. Výhodou vonkajších žalúzií je, že teplo neprepúšťajú ani na povrch vášho obydlia a tak ho zbytočne nevyhrievajú.

Klasické vnútorné hliníkové žalúzie počas dňa dokážu teplo rovnako dobre zastaviť. Spoločne so závesmi je ich účinok silnejší. Na noc ich však nezabúdajte vytiahnuť hore, aby nahromadené teplo vypustili odkiaľ prišlo.

Rozhodnite sa pre pergolu

Ak sa rozhodnete investovať do pergoly, nebudete ľutovať. Jej montáž je taktiež dobrým spôsobom, ako si schladiť byt aj dom. Ponuka na trhu je široká. Nájdete v nej pergolu na terasu, na balkón, loggiu či okno. Rovnako, dokáže efektívne znížiť prílev tepla.

Nezabúdajte ani na vetranie

Zatváranie a otváranie okien cez deň a v noci

Nemýlite sa, váš domov môže pripomínať zabarikádovaný bunker. Aby ste sa v ňom cítili fajn, nezabúdajte vetrať. Najlepšie vtedy, keď vonkajšia teplota bude menšia ako teplota vo vnútri. Celý byt či dom teda vyvetrajte hneď zrána a na večer. Ak sa v noci ochladí, môžete nechať aj zatvorené okno. Hneď ako teplota stúpne, zatvorte ho.

Ventilátor – malý a praktický pomocník

Cez deň si príjemnú atmosféru zabezpečíte aj vďaka ventilátoru, ktorý si zadovážite za pár eur i v supermarkete. Použijete ho na rýchle vyhnanie tepla. Stačí, ak ho otočíte smerom k oknu. Ochladenie izby dosiahnete aj vďaka handre, ktorú cez ventilátor prevesíte. Rovnako zafunguje aj lavór, do ktorého nasypete kocky ľadu a pred ventilátor položíte.

Elektronika môže počkať

Domáce spotrebiče prispievajú k rastu vašej domácej teploty. Jej reguláciu zlepšíte tak, že vypnete tie, ktoré nutne k dennej rutine momentálne nepotrebujete. Prinajmenšom počítač či televízor si počas teplých dní zaslúžia oddych.

Ak vás čaká žehlenie, odložte ho. Žehlička do okolia vyžaruje teplo podobne ako trúba. Ak nemusíte, vyvarujte sa veľkému a dlhému vypekaniu či vareniu. Namiesto toho pripravte chutné recepty zo studenej kuchyne.

Voda vo vani zabezpečí vlhkosť

Vlhký vzduch osvieži nielen vašu pokožku, ale aj náladu. Aby ste ho získali, napustite do vane studenú vodu a nechajte v kúpeľni otvorené dvere. Ak chcete ochladiť inú izbu, vodu napustite do lavóra či vedra, prisypte ľad a položte ho do miestnosti.

Protislnečné fólie na okno výrazne zamedzia teplo

Pred teplom vás spoľahlivo ochránia aj špeciálne fólie na okná. Okrem toho, že teplo v lete neprepustia von, využijete ich aj v zime, kedy ho pri vás naopak uchovávajú. Sú transparentné a dokážu zachytiť 80 % prichádzajúceho tepla.

Nájdete typ, ktorý sa lepí z vnútra (interiérové fólie), ale aj z vonkajšej strany (exteriérové fólie dokážu odraziť viac tepla). Fólie môžu byť neutrálne, farebné a zrkadlové. Určite ste si všimli na kancelárskych budovách okná, ktoré pripomínajú zrkadlo. Ide o špeciálne zrkadlové fólie, ktoré sú však priehľadné len s jemným zatmavením.

Úsporné žiarovky musíte mať

Je to maličkosť, ale pomôže. Na svietenie používajte úsporné žiarovky. Nakoľko sa neprehrievajú, ich tepelný príspevok bude nulový, príp. minimálny.

Ďalšie tipy, ako sa ochladiť v teple

Opatreniami, ako schladiť domácnosť pomôžete svojmu okoliu. Okrem nich je však v extrémnych horúčavách dôležité myslieť aj na seba a vaše telo ako samostatnú jednotku, ktorá potrebuje kvalitnú izoláciu.

Pri obliekaní siahajte po kvalitných tkaninách. Merino vlna, bambusové vlákno, bavlna či ľan budú dobrými voľbami.

Varenie na ohni obmedzte

Aj vaše stravovanie bude zohrávať dôležitú úlohu. Svoju pozornosť sústreďte na studené a zároveň ľahké jedlá, ktorých kalorický obsah vás pri jedení nebude zohrievať a pri trávení zalievať ďalším potom navyše.

Pri varení sa vyvarujte používaniu chilli, ktoré vám zdvihne tlak aj teplotu. Pozor, rovnaký efekt navodzuje aj pór, mušle, hovädzie mäso, zázvor, gaštany, paštrnák, kurkuma, med, škorica, sezam, šafran, vajíčka, chren, čierne korenie či strukoviny.

Viete, ako sa schladiť v noci? Takto

Pokojný spánok nadovšetko. Aby ste ho v lete dosiahli, pomôže vám vlažná sprcha pred spaním. Ak vám horúčava nedovolí spať v noci, zopakujte si ju.

Dbajte na to, aby ste spali pod posteľnou bielizňou zo saténu, bavlneného saténu či ľanu alebo pod ľahkými bavlnenými prikrývkami. Rovnaké materiály vyberajte aj v prípade pyžama, ktoré pri extrémnych teplotách, môžete na chvíľu schladiť aj v mrazničke. Naozaj len chvíľu.

Možno vás to prekvapí, ale ponožky počas spánku dokážu výborne regulovať vašu vnútornú telesnú teplotu a doprajú vám tak kvalitný spánok.

V posteli aj v byte sa vyvarujte akýchkoľvek huňatých tkanín a prikrývok. Psychika zohráva dôležitú úlohu vo všetkom. Aj vo vnímaní tepla a našom pocite spokojnosti, ktorý si pred spánkom navodíte pustením zvukov dažďa, búrky alebo šumenia vĺn.

Aj toto sú možnosti, ako schladiť panelákový alebo podkrovný byt

Prirodzenú reguláciu teploty dosiahnete kvalitným zateplením obvodovej konštrukcie, modernými riešeniami (napr. viackomorové okná) či zabudovaním klimatizácie už do výstavby.

Vyššia kvalita materiálov i postupov spoločne s integráciou klímy priamo úmerne zdvihne aj cenu. Pri výbere bytu sa vždy informujte o jeho zateplení, roku, hrúbke a kvalite. Nebojte sa opýtať ani susedov, aby ste sa pri kúpe rozhodli správne. Najmä, ak byt hľadáte v teplejších regiónoch.

Investícia do kvalitne tepelne izolovanej nehnuteľnosti sa určite vyplatí, no nie všetci si ju môžeme dovoliť. Spomínané vonkajšie žalúzie, rovnako ako zrkadlová fólia významne znižujú až minimalizujú priepustnosť tepla. V porovnaní s inštaláciou vonkajších žalúzií bude nalepenie zrkadlovej fólie cenovo omnoho výhodnejšie.

Počas horúcich dni nenechávajte veci na náhodu. Ak vám rozpočet dovoľuje montáž roliet, žalúzii, nalepenie fólie, investujte. Ak nie, vyskúšajte naše odporúčania, ktoré vám znížia domáce teplo a zdvihnú náladu. Príjemný paradox, ktorý jednoduchými úkonmi docielite, aj oceníte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Hľadáte inšpiráciu na zariaďovanie dievčenskej izby? Pozrite sa na tieto kreatívne a zábavné nápady na kráľovstvá pre vaše princezné. Aby ste začali budovať priestor snov, naplníme všetky vaše vizuálne potreby k tomu, aby sa sen stal skutočnosťou.

aKeď nezostane nazvyš žiadna farba

Dúha sa v tejto detskej izbe dotýka všetkého od stien až po vankúše. Ak chcete niečo skutočne dievčenské, dúhová izba to splní. Samozrejme, aby nepôsobila príliš ostro, vyberte si tvar, ktorý sa bude opakovať, ako napríklad kruhy. Na zjemnenie použite bielu farbu.

bZábavne a funkčne

Pokiaľ chcete dievčatku vytvoriť pracovný, funkčný, no zároveň zábavný priestor, skúste to! Dôkazom, že sa to dá, je aj táto izba. Pracovnú zónu tvorí stolík so stoličkou. Zábavná zóna je doplnená hravými doplnkami ako stvorenými pre dievčenské chichotanie a zábavu.

cBez ružovej, prosím

Upustite od tradičnej dievčenskej ružovej farby a všetkých jej odtieňoch. Skúste to s oranžovou farbou a odtieňmi modrej. Pridajte kvetinky, a dievčenská izba bez ružovej bude dokonalá.

dSila v detailoch

Pri tvorbe dievčenského kráľovstva môžete využiť aj vlastnú kreativitu. Obdĺžniky, štvorce, nápisy. V kurze sú aj samolepky, fotografie a ďalšie detaily, ktoré robia izbu čarovnou.

eIzba, ktorá rastie

Ak túžite po izbe, ktorá bude rásť spolu s vekom vášho dievčatka, dôležitým prvkom je biela farba v podobe postele, skríň a iného nábytku. K bielej farbe si môže ona sama doladiť ten zvyšok presne podľa veku, v ktorom sa bude nachádzať.

fAko pre princeznú

Trošku dospeláckej a tradičnej sofistikovanosti do dievčenskej izby neuškodí. Kráľovské rámy postele, tradičná drevená posteľ, kozub, mäkká biela farba kombinovaná s kvetmi ruže. Elegantnosť a tradičnosť – to je niečo pre skutočné princezné.

Čo vy na to?

gStaré a nové

Zmiešajte staré prvky s novými a modernými kúskami. Vytvoríte tak jedinečný vzhľad, ktorý sa hodí do každej dievčenskej izby.

hVšade samé bodky

Rozhodnite sa pre konkrétnu tému, ktorou sa bude niesť izba vášho dievčatka. Jednou z nich môžu byť aj bodky. Veselosť a aktuálnosť týchto typov miestností budú milovať do svojej osemnástky.

iIzba v zónach

Z dievčenskej izby môžete spraviť miesto, kde má každý kút svoju zónu. Priestor pri okne bude slúžiť na čítanie. Poličky s hračkami na hranie. V strede izby vytvorte kútik pre umelecké činnosti či štúdium. Tieto zóny sa postarajú o funkčnú a rozprávkovú izbu.

jZábava pre všetkých

Máte dve dcéry, a keď sa pohádajú, tak je o zábavu postarané? Nemusíte sa báť! Aj v ich spoločnej izbe môžete vytvoriť priestor a zakomponovať prvky tak, aby mala každá z nich svoje malé kráľovstvo.

kRomantické závesy

Za skutočnou a lacnou inšpiráciou na dievčenskú izbu nemusíte chodiť ďaleko. Romantické kráľovstvo jej vyčaríte prostredníctvom závesov. To, či ich dáte okolo postele, okna, či nejakého kútika je na vás. Baldachýn má svoje čaro. A tak to aj u mňa vyhráva posteľ!

lJednoducho odvážne

Nebojte sa pre svoje dievčatko vytvoriť odvážnu izbu prostredníctvom kontrastných farieb. Podporíte v nej zvedavosť, fantáziu a nebojácnosť.

mV zajatí kvetín

Možno si aj vy myslíte, že kvety sú už v dievčenských izbách také obyčajné. Nuž, nie, nikdy v rámci interiérového dizajnu nevyjdú z módy. Ak chcete byť iní, hľadajte nevšedné kvety, ktoré umiestnite aj na rámy postele. Alebo si vyrobte vlastné.

nHlavne nevšedne

Keď túžite zanechať dojem, urobte dievčenskú izbu trochu inak. Spravte z postele centrum miestnosti, dajte ju k oknu, obklopte farebnými závesmi a nech je taká veľká ako vaša manželská.

oDievčenská izba a jej inšpirácie – to môžu byť všetky spomenuté rady, ale aj to, čo vaša malá princezná miluje. Spojte jej sny do reality a vytvorte izbu, ktorá bude jej malým kráľovstvom.

pObrázky: Pinterest.com