Domáci osviežovač vzduchu: Zdravá alternatíva pre váš domov!

domáci osviežovač vzduchu
pexels.com

Možno ste to postrehli počas návštevy svojich priateľov alebo rodiny – každý byt alebo dom má svoju špecifickú vôňu. Niekedy príjemnú, evokujúcu sviežosť, čistotu a novosť, no občas vás už vo dverách ovalí pravý opak. Ťažší, neidentifikovateľný zápach, pripomínajúci zmes mokrého psa a plesne. Majiteľom sa môže zdať, že domáci osviežovač vzduchu ich príbytok nepotrebuje. Najhoršie totiž je, že na každú vôňu sa dá veľmi ľahko zvyknúť. Kým oni o zvláštnom pachu pravdepodobne nevedia, hostia ho zacítia hneď. domáci osviežovač vzduchu

Potrebujem domáci osviežovač vzduchu?

Niektorí z nás majú obľúbené, charakteristické vône Vždy nosím parfum Chanel Coco Mademoiselle.” Keď takúto vôňu zacítite, intuitívne si ju spojíte s danou osobou. V dome je to trochu odlišné, pretože jeho charakteristická vôňa sa doslova vryje do vašej mysle a stane sa jedinečným rukopisom domácnosti. Môžeme ju čiastočne ovplyvniť činnosťou v priestore, najmä varením výrazných jedál, renovovaním interiéru či naopak nedostatočným udržiavaním čistoty.

Prirodzený pach domácnosti sa dá prekryť aj rôznymi prípravkami. Supermarkety ponúkajú množstvo aromatických produktov a sprejov, ktorých cieľom je vytvoriť pozitívnu voňavú stopu. Na druhej strane, odvrátenou stránkou komerčných osviežovačov je ich chemické zloženie a cena. Automatické dávkovače síce zabezpečia neustálu sviežosť počas celého dňa, no zrátali ste si koľko vás vonné náplne mesačne stoja? Je čas dať šancu prírode.domáci osviežovač vzduchu

Vytvorte si domáci osviežovač vzduchu sami

Aké vône máte radi? Je dôležité zodpovedať si na začiatku túto jednoduchú otázku. Každý má rád iné pachy a dôležité je ulahodiť predovšetkým svojim čuchovým bunkám. Pri výbere si môžete pomôcť aj konkrétnym ročným obdobím. Ako by ste chceli aby váš dom voňal na jar, keď sa príroda prebúdza? A ktoré vône vám naopak evokujú jesenný čas alebo zimné rána ? Ak už viete, čo u vás vyvoláva príjemné čuchové vnemy, môžete sa pustiť do toho.domáci osviežovač vzduchu

Postup

Pre váš prírodný domáci osviežovač vzduchu si zožeňte:

  • voňavé ingrediencie
  • menší hrniec na varenie
  • vodu
  • zaváraninový pohár

domáci osviežovač vzduchu

Pokrájajte ľubovoľné ovocie a vložte ho do hrnca na varenie. Veľmi obľúbené sú najmä citrusové plody – pomaranče, grepfruity alebo limetky, ktoré majú úžasnú osviežujúcu vôňu.

Pridajte koreniny, extrakty a bylinky – najmä škoricu, rozmarín, mätu či tymián.

Hrniec do ¾ naplňte vodou a nechajte ingrediencie zovrieť. Jednou z možností je pridať okrem vody aj ovocnú šťavu (pomer ⅓ voda, ⅔ šťava).varenie

Keď začne voda vrieť, stiahnite plameň na nižšiu teplotu a nechajte celú zmes variť na miernom ohni. Zmes môžete nechať variť celé hodiny a počas varenia dopĺňať odparenú vodu. Nádherne vám rozvonia celú domácnosť a môžete si byť istý, že len vďaka prírodným zložkám.

Ak vám zostalo dostatok voňavej zmesi, môžete umiestniť do pohára časť zamraziť a použiť ju neskôr. Myslite však na to, že niektoré bylinky alebo ovocie vydrží dlhšie, iné menej.

Vhodné zdravé prísady

Ovocie: Najdlhšie vydržia citrusy – limetky, pomaranče, citróny, grapfruity. Vhodné sú aj jablká alebo brusnice.

Čerstvé bylinky: Listnatejšie, tenšie bylinky (napríklad bazalka, mäta) nevydržia varenie tak dlho, ako tie odolnejšie, s drevnatou stonkou (rozmarín, levanduľa, tymián, citrónová tráva). Môžete však použiť oboje, voňať budú tak či tak nádherne.

domáci osviežovač vzduchu

Korenie: Vhodné sú najmä škorica, kardamon, klinček, bedrovník anízový, zázvor (sušený ale aj čerstvý) a čierne korenie. Samozrejme aj iné koreniny sa môžu hodiť do vášho receptu na domáci osviežovač vzduch. Dôležité je, aby ingrediencie spolu ladili.

Extrakty / výťažky: Použiť môžete výťažky z mäty priepornej, vanilky, javora, mandlí alebo kokosu, aby ste pridali silný akcent vašej domácej vôni. Existuje množstvo prírodných extraktov, ktoré si môžete kúpiť v zdravých obchodoch alebo si ich môžete skúsiť vyrobiť.

Ďalšie zaujímavé vône: Máte radi vôňu stromov? Pridajte si do zmesi niekoľko vetvičiek z voňavých ihličnanov. Ak zbožňujete arómu obľúbeného čaju, nebojte sa ho zakomponovať do svojho jedinečného receptu.

Prírodné recepty na domáci osviežovač vzduchu

Existuje množstvo krásnych kombinácií vôní a receptov, ktoré spájajú viaceré vyššie uvedené zložky. Toto je niekoľko z nich:

Kokosové opojenie: 1 polievková lyžica kokosového extraktu, 2 plátky limetky

Sladká mäta: 1 čajová lyžička extraktu z mäty piepornej, 1 čajová lyžička vanilkového extraktu, 2 plátky limetky

korenie

Jesenná nálada: 2 polievkové lyžice klinčeka, 1 plátok pomaranča (prípadne pomarančová kôra), 5 škoricových drievok

Svieži vánok: 1 polievková lyžica pepermintového extraktu, 1 celý vytlačený a nakrájaný citrón, 4 vetvičky rozmarínu

Medovníček: 1 polievková lyžica mandlového extraktu, 6 plátkov zázvoru (5 cm kúsky), 3 škoricové drievka

Kúzlo levandule – vonné sáčky: 2 čajové lyžičky levanduľových kvetov, 1/2 čajovej lyžičky muškátového kvetu, 1/2 čajovej lyžičky škorice, 1/4 čajovej lyžičky klinčekov, 1/4 čajovej lyžičky šafranu, 1/4 čajovej lyžičky muškátového oriešku, 500 ml alkoholu, 2 čajové lyžičky gáfrového oleja.domáci osviežovač vzduchu

Zmiešajte všetky prísady s výnimkou gáfrového oleja a nechajte zmes stáť 10 dní v sklenenej nádobe (môže byť pootvorená, aby sa alkohol mohol odparovať) na mierne teplom mieste. Potom zmes preceďte cez plátno a pridajte gáfrový olej. Následne do nej ponorte bavlnené guličky alebo handričky, z ktorých vytvoríte voňavé vrecúška. Ďalšou prírodnou, zdravou a voňavou alternatívou sú recepty, ktorých zložkou sú 100 % esenciálne oleje. Radi sa k nim vrátime v samostatnom článku.

Keď vôňa nestačí

Všetko čo sme uviedli je skvelé a funguje, ale stále je to len jeden krôčik ku zdravej a voňavej domácnosti. Osvedčené recepty dokážu minimálne na čas prekryť zápach, ale ak skutočne chcete, aby bol váš príbytok svieži, musí byť čistý a bez špiny. Toto sú najosvedčenejšie spôsoby ako to dosiahnuť:

  • pravidelne vyhadzujte odpadky, najmä s kompostovateľnými potravinami
  • udržujte koberce a čalúnenia čisté, vďaka pravidelnému profesionálnemu tepovaniu
  • pravidelne koberce vysávajte
  • nefajčite v interiéri
  • pravidelne vetrajte
  • používajte odsávače najmä v kuchyni a v kúpeľni
  • starajte sa o domáce zvieratá a pravidelne po nich čistite

čistá domácnosť

Pri vstupe do vášho domova sa poriadne nadýchnite a premýšľajte čo cítite. Ak chcete arómu vášho príbytku vylepšiť, vyskúšajte jeden z našich voňavých receptov na domáci osviežovač vzduchu. Ak máte vlastný osvedčený postup, budeme radi ak sa oň s nami podelíte v komentári.

Zdroj foto: pixabay.compexels.com

Najlepší zvlhčovač vzduchu – test a recenzie 2021

Je o lepšom dýchaní v suchých prekúrených izbách a o čistote vzduchu.

Lenka Hruščáková

Aktualizované
7. júna 2021

Najlepšia cena pomer výkon

Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Vysoko výkonná čistička vzduchu s elegantným a praktickým dizajnom výborne vyčistí vzduch a v spálni dopraje výborný komfort počas spánku za super cenu.

Najlepší

Ionic-CARE Triton X6

Najlepší zvlhčovač vzduchu so zabudovaným ionizátorom, ktorý je výkonný, maximálne tichý a vhodný najmä pre osoby, ktoré trpia alergiami či sennou nádchou.

Najvýkonnješí

Sencor SHA 8400WH

Jednoducho ovládateľný zvlhčovač s 3-stupňovou filtráciou, HEPA filtrom či UV-C žiarení poskytne spoľahlivé čistenie vzduchu od škodlivín a nevtieravo zapadne do interiéru.

Profi voľba

Hyundai HUM 282

Ak hľadáte výkonný zvlhčovač za skvelú cenu, potom vás tento prístroj zaručene nesklame. Je trochu hlučnejší, ale jeho cena to dostatočne kompenzuje.

Najlacnejší

Beurer LB 88 dual

Ak nechcete utratiť veľa peňazí a stačí vám vyčistiť vzduch v menšej izbe, tento zvlhčovač vzduchu je pre vás ako stvorený!

Čerstvý a svieži vzduch ovplyvňuje naše zdravie, kvalitu spánku a životnú energiu. Pre jeho zachovanie vám pomôže najlepší zvlhčovač vzduchu. Ak po čistom vzduchu túžite aj vy, nemusíte preto chodiť nikam ďaleko. Stačí si zakúpiť tohto šikovného pomocníka.

Aby sme vám uľahčili hľadanie, vybrali sme pre vás najlepšie zvlhčovače či čističky vzduchu, ktoré na trhu nájdete. V tomto teste prinášame 5 TOP produktov, ktoré sa od seba líšia cenou, parametrami i dizajnom.

Naše tipy pre najlepší zvlhčovač vzduchu

Najlepšia cena pomer výkon

Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Vysoko výkonná čistička vzduchu s elegantným a praktickým dizajnom výborne vyčistí vzduch a v spálni dopraje výborný komfort počas spánku za super cenu.
Ukázať najlepšiu cenu

Tento zvlhčovač v sebe kombinuje kompaktný dizajn, maximálne spoľahlivý výkon a efekt, ktorý pocítite hneď. Vďaka laserovému senzoru dokáže rozpoznať aj tie najmenšie čiastočky prachu. Úsporný zvlhčovač Xiaomi Mi Air Purifier 2S je navyše tichý, takže počas spánku ho vôbec nebudete registrovať. Jeho 360° valcový filter s tromi vrstvami zachytí chlpy, vlasy, drobné prachové častice, baktérie či dokonca nepríjemný zápach.

Plusy:

  • Tichý chod
  • Kvalita prevedenia
  • Praktické rozmery

Mínusy:

  • Vyššia cena
  • Pri dennej prevádzke nutná cca. štvrťročná výmena filtra
Najlepší

Ionic-CARE Triton X6

Najlepší zvlhčovač vzduchu so zabudovaným ionizátorom, ktorý je výkonný, maximálne tichý a vhodný najmä pre osoby, ktoré trpia alergiami či sennou nádchou.
Ukázať najlepšiu cenu

Kvalitné prevedenie a moderný dizajn tohto prístroja vás určite pozitívne potešia. Účinnosť čistenia vzduchu je 90-96% a navyše má v sebe tento zvlhčovač zabudovaný aj ionizátor kyslíka, ktorý obohacuje vzduch veľkým množstvom záporne nabitých iónov, čo pôsobí priaznivo pre naše zdravie.

S jeho prevádzkou sú spojené nízke náklady a praktická údržba filtru, ktorý nemusíte meniť, nakoľko ho stačí po zanesení iba umyť.

Plusy:

  • Maximálne tichý chod
  • Príjemný dizajn
  • Ionizácia vzduchu
  • Netreba meniť filtre

Mínusy:

  • Nepretržitá prevádzka sa odrazí na aróme vzduchu
  • Vyššia cena
Najvýkonnješí

Sencor SHA 8400WH

Jednoducho ovládateľný zvlhčovač s 3-stupňovou filtráciou, HEPA filtrom či UV-C žiarení poskytne spoľahlivé čistenie vzduchu od škodlivín a nevtieravo zapadne do interiéru.
Ukázať najlepšiu cenu

O dobrú čistotu vzduchu sa postará 3-stupňová filtrácia (vstupný filter, uhlíkový filter a HEPA filter). Prevádzku zvlhčovača si môžete nastaviť pomocou praktického časovača na 2, 4 až 8 hodín.

Výrobok má jednoduché ovládanie, jednoduchý, nevtieravý dizajn a v prvom rade slušný výkon, ktorý vás uchráni od spánku s upchatým nosom.

Plusy:

  • Cena
  • Dobrý výkon

Mínusy:

  • Trochu vyššia hlučnosť
Profi voľba

Hyundai HUM 282

Ak hľadáte výkonný zvlhčovač za skvelú cenu, potom vás tento prístroj zaručene nesklame. Je trochu hlučnejší, ale jeho cena to dostatočne kompenzuje.
Ukázať najlepšiu cenu

Tento zvlhčovač vám vďaka dostatočne vysokému výkonu bez problémov vyčistí vzduch aj vo väčšej miestnosti (38 m2). Je o niečo hlučnejší 35 dB, než predchádzajúce zvlhčovače. 80dB je približne rovnaká hlasitosť zvuku ako v tuneli metra. k hľadáte výkonný zvlhčovač za skvelú cenu, potom vás tento prístroj zaručene nesklame.

  • Skvelý pomer ceny a výkonu
  • Jednoduchá manipulácia
  • Prijateľné rozmery

Mínusy:

  • Chýba ionizátor
  • Vyššia hlučnosť
Najlacnejší

Beurer LB 88 dual

Ak nechcete utratiť veľa peňazí a stačí vám vyčistiť vzduch v menšej izbe, tento zvlhčovač vzduchu je pre vás ako stvorený!
Ukázať najlepšiu cenu

Za viac než pozitívnu cenu ponúka tento zvlhčovač slušný výkon a pomerne tichý chod. Zvlhčovač disponuje duálnou technológiou rozprašovania vody ultrazvukom a jej odporovania. Obsahuje 6 l nádrž vody, ktorej výšku hladiny môžete viditeľne sledovať. Pri jeho prevádzke oceníte automatické vypnutie, keď sa voda minie. Takisto môžete využiť možnosť použitia s aromatickými prísadami.

Plusy:

  • Nízka cena s dobrým výkonom a efektom
  • Jednoduché ovládanie

Mínusy:

  • LED podsvietenie nemožno vypnúť
  • Plnenie zvlhčovača zdola

Zvlhčovače vzduchu – aké sú typy?

Na základe spôsobu, ktorým jednotlivé výrobky, produkujú paru, rozdeľujeme zvlhčovače na:

  • ultrazvukové zvlhčovače,
  • zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparovaním,
  • zvlhčovače vzduchu na princípu horúcej pary.

Ultrazvukové zvlhčovače

Ide o výkonné zvlhčovače, ktorých účinok je v priestore rýchlo poznateľný. Vysokú vlhkosť, s možnosťou jej regulácie podľa aktuálnej teploty, dosahujú vďaka premene malých čiastočiek vody na paru a jej následnú distribúciu do vzduchu.

Zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparovaním

Tento typ zvlhčovača vyrába paru buď diskovými zvlhčovačmi vzduchu alebo zvlhčovačmi vzduchu s filtračnými kazetami. V prvom prípade zvlhčovači rotačný disk svojim pôsobením uvoľňuje paru do vzduchu. Pri filtračných kazetách sa voda nasaje a následne odparí do priestoru. Pri tomto type je dosiahnutá výška vzduchu aj rýchlosť účinku nižšia v porovnaní s ultrazvukovými zvlhčovačmi.

Zvlhčovače vzduchu na princípu horúcej pary

Vo vnútri zvlhčovača sa zohrieva voda, ktorej para sa následne distribuuje do vzduchu a okrem vlhkosti sa svojou teplotou postará aj o zneškodnenie nežiaducich baktérii.

Manuál vs. automat

Pri kúpe sa môžete rozhodnúť buď pre zvlhčovač, ktorý budete manuálne zapínať a nastavovať alebo pre automatický zvlhčovač. Ide o drahší variant, ktorý vám však ušetrí čas a starosti. Sám totižto vyhodnotí aktuálnu vlhkosť v miestnosti a podľa zistení sa sám zapne, vypne alebo bude regulovať svoje hodnoty.

Výkon

Vlastnosť, ktorú netreba podceniť. Určuje čas a množstvo vody, ktorú počas neho do priestoru dokáže distribuovať. Čím lepší výkon, tým rýchlejší čas, za ktorý sa zvýši vlhkosť.  V závislosti od veľkosti priestoru, ilustrujeme požiadavky na výkon na týchto odporúčaniach:

  • výkon zvlhčenia – 100 – 200 ml/hod.: miestnosť s metrážou do 15 metrov štvorcových,
  • výkon zvlhčenia – 200 – 300 ml/hod.: miestnosť s metrážou do 15 – 30 metrov štvorcových,
  • výkon zvlhčenia – 300 – 400 ml/hod.: miestnosť s metrážou do 25 – 45 metrov štvorcových,
  • výkon zvlhčenia – 400 – 600 ml/hod. : miestnosť s metrážou do 40 – 70 metrov štvorcových.

Objem nádoby

Čím bude väčší, tým dlhšie dokáže zvlhčovač udržiavať v priestore optimálnu vlhkosť. Pri rozhodovaní si môžete vyberať od objemu o 3 l až po 8 l.

Hlučnosť

Nakoľko je veľmi pravdepodobné, že spotrebič bude pracovať počas spánku, jeho hlučnosť by nemala prekračovať hranicu 30 dB (odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie). Väčšina výrobkov ju spĺňa alebo sa okolo nej tesne pohybuje. Lacnejšie typy sa však môžu dostať až na úroveň nad 50 dB.

Spotreba

Príkon spotrebiča (uvedený v jednotke Watt – W) bude smerodatný pre odhad spotreby energie, ktorú bude zvlhčovač vyžadovať. Čím bude údaj vyšší, tým bude spotreba väčšia.

Funkcie

Praktické funkcie oceníte v dennej prevádzke, ale aj pri rozhodovaní a výbere. Medzi obľúbené a časté možnosti patria tieto:

  • časovač – nastavenie automatického vypnutia a zapnutia spotrebiča,
  • automatické vypnutie – vypnutie zvlhčovaču v momente minutia vody,
  • čistenie vzduchu – čistenie vzduchu od baktérii a nečistôt vo vzduchu,
  • LED podsvietenie – osvetlenie nádoby s vodu pre rýchlejšiu detekciu jej hladiny,
  • displej – digitálny či dotykový displej pre intuitívne ovládanie,
  • meranie vlhkosti – optimálna regulácia vlhkosti vzduchu podľa nameraných hodnôt,
  • rýchlostné režimy – možnosť nastavenia rýchlosti distribúcie pary do priestoru,
  • diaľkové ovládanie – možnosť regulácie vlhkosti vzduchu na diaľku.

Cena

Váš najlepší zvlhčovač vzduchu nemusí byť zákonite najdrahší. Na trhu nájdete menšie, väčšie riešenia, ktoré sa líšia technológiou, ale aj výbavou funkcií a dizajnom, ktoré treba zohľadniť.

Vyberať môžete v cenovej hladine do 100 €, do 200€ ale aj zo špičkových spotrebičov do výšky sumy až 500 € a viac. Samozrejme, za viac peňazí, môžete očakávať viac muziky, teda, vlhkosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.