Poznáte zásady pre správny výber matraca pre deti? My vám ich prezradíme

Kedy dieťa uložiť do veľkej postele

Premýšľate, kedy je správna doba na to, aby váš drobček spal v klasickej posteli? Rovnako ako u iných vecí týkajúcich sa detí ani tu nemožno stopercentne povedať, kedy tak urobiť. Všeobecne sa tvrdí, že okolo 24 mesiacov už by dieťa malo byť pripravené na to, aby malo vlastnú veľkú posteľ. Správnu dobu však s istotou spoznáte vtedy, keď dieťa dokáže samo zdvihnúť nohy a preložiť ich cez postranné strany postele, vyliezť z postieľky alebo chodiť na nočník.

Hoci je klasická posteľ nižšia ako postieľka, je vhodné priestor okolo nej, aspoň zo začiatku, zmäkčiť napríklad dekou. Ak drobca dáte do veľkej postele už v 1. roku, odporúča sa k nej pripevniť bočnú zábranu.

Matrac a jeho vplyv na vývoj

Výber kvalitného matraca je dôležitý nielen u bábätiek, ale aj u starších detí. Matrac pre bábätká by nemal byť ani príliš tvrdý, ani mäkký. V prípade mäkkého matraca tú hrozí väčšie riziko skoliózy.

Aký detský matrac zvoliť do veľkej postele? Siahnite skôr po tvrdšom matraci. Na stupnici od 1 do 5 by sa malo jednať o stupeň 3 a viac. Rastúca chrbtica totiž potrebuje dostatočnú oporu, a preto je väčší prehýbajúci sa matrac nežiaduci.

Rozhodne nekupujte matrac zónovaný, ktorý je vhodný len pre dospelých. Matrace pre deti by mali predovšetkým udržať anatomický tvar chrbtice a mať jednotnú ložnú plochu. Bohatú ponuku detských matracov, ktoré spĺňajú všetky požiadavky na zdravý spánok a vývoj detského tela, má vo svojom portfóliu český výrobca matracov TROPICO.

Po akom materiály siahnuť

Nezabudnite, že by matrac mal byť priedušný a schopný odvádzať vlhkosť. Len tak sa deti v posteli nebudú prehrievať a odkopávať sa. Ideálnym materiálom je preto studená pena, ktorá dokáže absorbovať teplo, takže sa dieťa neprehrieva a nepotí. Vhodné sú aj matrace z latexu, ktoré vynikajú svojou dlhou životnosťou. Presvedčte sa však, že dieťa netrpí alergiou na latex. Vyhnúť by ste sa mali matracom z pamäťovej peny.

Nezabudnite, že čas od času môže dôjsť k menšej nočnej nehode, preto je vhodné matrac skombinovať s vhodným chráničom matraca.

Vhodné rozmery

Veľkosť matraca prispôsobte veľkosti postele. Matrace pre deti zoženiete vo všetkých potrebných kombináciách: 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, 100 × 200 cm, 140 × 200 cm, ale aj v rozmeroch 60 × 120 cm a 70 × 140 cm. Nezabudnite, že detský matrac vašim potomkom pravdepodobne nevydrží až do dospelosti. Vzhľadom na vývoj ľudského tela budú vaše deti nový potrebovať aj v dospievaní, kedy už budete môcť siahnuť po výrobku so zónovaním.

Detské koberce: 20 inšpirácií pre útulnú izbu vášho dieťatka

detské koberce

Malé deti trávia väčšinu času hraním sa na zemi. Tvrdá a studená podlaha preto nie je ideálnym riešením, najmä počas ich predškolského obdobia. Sú však detské koberce správnou voľbou? Táto téma je dlhší čas predmetom aktívnych diskusií a debát.

Sú detské koberce bezpečné?

Faktom je, že prioritou pri zariaďovaní detskej izbičky sa stal najmä výber eco-friendly podláh a koberce zostali trochu v úzadí. “Je to magnet pre prachové roztoče, nečistoty a psie chlpy,” hovorí kritická časť verejnosti. Niektorí dokonca poukazujú na uvoľňovanie prchavých organických zlúčenín (VOC) do vzduchu. Ako to teda naozaj je?

Emisie z nového koberca patria medzi najnižšie z akéhokoľvek domáceho nábytku. Najdôležitejší potenciálny zdroj VOC je zložka (styrén) latexu, ktorý sa používa na podložku koberca. Inými, menej významnými zdrojmi sú farbivá a textilné pomocné látky, ak tieto neboli počas procesu úplne opláchnuté. Kobercový priemysel sa však vyvíja a výrobcovia sa snažia každoročne znižovať vplyv týchto emisií a dodržiavajú stanovené bezpečnostné limity.

Detské koberce majú svoje výhody

Napriek týmto výhradám, koberce zostávajú naďalej obľúbenou voľbou a jedným z najpopulárnejších prvkov pre zariadenie detskej izbičky. Sú hrejivé, mäkké, tlmia nárazy a zvuky. Okrem funkčných vlastností, plnia aj významnú estetickú funkciu, pretože izbičku zútulňujú, dokážu vniesť do miestnosti farebný akcent a podporujú hravosť.

Na trhu sú dostupné aj celoplošné motívy, no v našom výbere sme sa sa sústredili na koberce – “kusovky”. Tie totiž umožňujú kombinovať viaceré motívy a dajú sa výborne použiť na celkové doladenie k ďalším nosným prvkom detskej izby. Navyše sú aj vhodnejšie na celkovú údržbu. Menší koberec môžete kedykoľvek z izbičky vyniesť, vyčistiť a udržovať tak aj celkovú podlahu v čistote.

Výber kobercov je široký, od jednoduchších vzorov v jemných paletách až po výraznejšie farby a vzory. Obľúbené sú zvieracie i rozprávkové motívy, ktoré dokážu deti vtiahnuť do sveta fantázie. V našom výbere tentokrát ponúkame 20 inšpirácií na vkusné detské koberce, ktoré potešia dievčatá i chlapcov. Zámerne sme sa snažili vyhnúť Shrekom, Elzám, mimoňom, no veríme, že napriek tomu tieto koberce splnia očakávania tak rodičov, ako aj najmenších.