Keď ide o deti, rodičia sú ochotní splniť svojim ratolestiam aj to posledné.

Stačí jeden detský pohľad a razom neexistuje nič ako pridrahá hračka alebo zbytočnosť do izbičky. Veď keď to našim drobcom spraví radosť, za tie peniaze to stojí.

Pri zariaďovaní detskej izby sa riaďte rozumom a skĺbte aktuálne detské trendy s klasickými funkčnými prvkami.

Ako zariadiť detskú izbu

Ako zariadiť detskú izbu, ktorá bude vyhovovať potrebám vášho dieťaťa aj vášmu vkusu, nie je jednoduché.

Izba by mala spĺňať 3 základné funkcie:

  • spánok,
  • učenie,
  • a hranie sa.

Miestnosť si preto rozdeľte na 3 zóny a pristupujte k nim ako k samostatnýcm jednotkám. Všetky časti by však mali byť v rovnakom štýle a navzájom vizuálne prepojené.

Pre sladké sníčky

Na trhu máme rôzne typy detských postelí a váľand. Nájdeme medzi nimi aj postele v menších, detských veľkostiach. Menšia posteľ síce nezaberá veľa miesta a vizuálne pôsobí rozkošne, z praktických dôvodov však odporúčame zakúpiť dieťaťu posteľ v štandardnom “dospeláckom” rozmere. Takúto posteľ s kvalitným matracom nie je nutné meniť ani po pár rokoch.

Niektoré deti majú problém so spaním. Pomôcť môže posteľ s baldachýnom, tmavá maľovka okolo postele alebo tlmené svetlo v chladných odtieňoch.

ako-zariadit-detsku-izbu-7

ako-zariadit-detsku-izbu-15

ako-zariadit-detsku-izbu-22

Na samé jednotky

Pracovný kútik v podobe písacieho stola je dôležitou súčasťou detskej izbičky. Stôl by mal byť umiestnený v blízkosti okna a dostatočne osvetlený aj umelým svetlom.

Rýchly tip

Ak máte doma praváka, svetlo by malo na stôl dopadať zľava.

Neodfláknite výzdobu steny a priestoru bezprosredne v okolí stola. Práve toto miesto má za úlohu dieťa motivovať a inšpirovať. Namiesto rozprávkových plagátov je to priestor vhodný na umiestnenie mapy sveta, abecedy a iných školských pomôcok.

Pozornosť venujte aj výberu vhodnej stoličky. Tá by mala byť správne tvarovaná, ideálne ergonomická, a polohovateľná.

ako-zariadit-detsku-izbu-14

ako-zariadit-detsku-izbu-13

ako-zariadit-detsku-izbu-25

ako-zariadit-detsku-izbu-29

ako-zariadit-detsku-izbu-23

Vypnutie pri hre

Zónu určenú na hranie tvorí hlavne úložný priestor na hračky a dostatočné veľká plocha na zemi. Aby vaše dieťa pri hre neprechladlo, odporúčame do tejto časti umiestniť koberec. Ten navyše zónu opticky oddelí od ostatných častí v izbe.

Hračky môžete skladovať na policiach, otváracích skriniach alebo v úložných košoch. Výhoda košov je, že hračky do nich stačí zhrnúť a v izbe je okamžitý poriadok.

ako-zariadit-detsku-izbu-3

ako-zariadit-detsku-izbu-21

ako-zariadit-detsku-izbu-30

Životnosť detskej izby

Myslite tiež ekonomicky a položte si otázku:

  • Na aké dlhé obdobie má detská izba slúžiť?
  • Som ochotný meniť zariadenie a charakter izby každé 2 roky alebo je toto izba kam poputuje maturitné vysvedčenie?

Väčšina z nás sa prikláňa k funkčnému zariadeniu, ktoré vydrží niekoľko rokov.

Je samozrejmé, že niektoré časti nábytku a doplnkov budete po čase meniť. Pri systematickom zariaďovaní detskej izby ostane základ aktuálny aj o dekádu neskôr.

Pozrite sa s nami na pár tipov, ako zariadiť detskú izbu.

ako-zariadit-detsku-izbu-4

ako-zariadit-detsku-izbu-11

1. Zabudnite na ružovú a modrú

Poznáte to už z obdobia tehotenstva. Vecičky pre dievčatko sú cukríkovo ružové, pre chlapčeka nebesky modré. Rozdelenie farieb podľa pohlavia detí patrí medzi najčastejšie rodové stereotypy.

V súčasnosti nikoho neprekvapí, keď je dievčatko od hlavy po päty odeté v sivom a chlapček v žltom. Rovnako to platí aj pre detské izby. Zariadenie v sladkej ružovej je roztomilé pre škôlkarku, no s príchodom prvých trvalých zúbkov bude vaše dievčatko túžiť po zmene.

Ak chcete izbu udržať dlhodobo aktuálnu a trendovú, vyberajte z rodovo neutrálnych farieb. V súčasnosti je vychytená biela v kombinácii s pastelovými odtieňmi. Ak vám prílišná neutrálnosť nevyhovuje, vyberajte zo žltej, zelenej, fialovej či tmavomodrej.

Niekomu sa takto neutrálna izba môže zdať nudná. Opak je pravdou, neutrálnosť vám dáva možnosť dotiahnuť izbu do dokonalosti v podobe doplnkov.

ako-zariadit-detsku-izbu-6

ako-zariadit-detsku-izbu-16

ako-zariadit-detsku-izbu-20

2. Zbohom Frozen, dovidenia Transformers

Nedajte sa zmiasť aktuálnym vkusom a preferenciami vášho dieťaťa.

Váš predškolák možno túži po posteli s potlačou Transformers, no neprejde ani pár mesiacov a v kurze bude iná, práve vychytená rozprávka. Meniť celé časti nábytku je v takomto prípade zbytočný luxus. Obľúbených rozprávkových hrdinov však neignorujte úplne. Stačí zakúpiť posteľné obliečky alebo obrázky na stenu a máte po probléme.

ako-zariadit-detsku-izbu-5

ako-zariadit-detsku-izbu-10

3. Čím drahšie, tým neutrálnejšie

Do niektorých kúskov nábytku sa oplatí investovať. Majte na pamäti, že čím drahší kúsok kupujete, tým dlhší čas by mal v detskej izbe pobudnúť. Zamerajte sa preto na elegantné, klasické kusy. Módne vychytávky sezóny zaobstarajte za pár eur. Ich vyhodenie vás bude o to menej bolieť.

ako-zariadit-detsku-izbu-18

ako-zariadit-detsku-izbu-12

ako-zariadit-detsku-izbu-26

ako-zariadit-detsku-izbu-24

Bezpečnosť na prvom mieste

Zariaďovanie izbičky pre menšie deti obnáša niekoľko bezpečnostných kritérií.

Malé deti radi objavujú okolitý svet ústami. Olizujú, ochutnávajú a hryzú všetko rad radom. Dbajte preto na použitie kvalitných a zdravotne neškodných materiálov. Pokiaľ sa rozhodnete zrenovovať a premaľovať starší drevený nábytok, zaobstarajte si špeciálnu farbu určenú na detský nábytok a hračky.

Zariadenie a doplnky by nemali mať ostré hrany. Skrine a police napevno upevnite k stene. Neexistuje neupevnený kus nábytku, ktoré by dieťa nevedelo prevrhnúť.

Okná zabezpečte tak, aby ho dieťa nedokázalo samé otvoriť. Samozrejmosťou by mali byť aj detské poistky v elektrických zásuvkách.

ako-zariadit-detsku-izbu-9

ako-zariadit-detsku-izbu-19

Kreativita sa nie vždy cení

Deti radi maľujú, kreslia a vystrihujú. Zlou správou je, že častokrát si to zlíznu naše steny. Aby ste tomu predišli, vyhraďte deťom časť steny, ktorú môžu pomaľovať podľa chuti. Pripevnite na ňu kriedovú tabuľu, tabuľu na fixky, nadrozmernú omaľovánku alebo namaľujte stenu špeciálnou farbou, na ktorú je možné kresliť fixkou. Stačí málo a budete spokojní aj vy aj váš malý umelec.

ako-zariadit-detsku-izbu-8

ako-zariadit-detsku-izbu-27

 

ako-zariadit-detsku-izbu-28

ako-zariadit-detsku-izbu-17