Pred investíciou do fotovoltiky si radšej kvalitne zateplite dom: ušetríte viac!

shutterstock

Investícia, ktorá má zmysel

Ceny energií nemusia byť v budúcnosti zastropované a každá investícia do energetickej úspornosti domu má z pohľadu šetrenia význam. Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia tepelné čerpadlá, solárne panely a ďalšie moderné zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Ak však rodinný dom nie je kvalitne odizolovaný, stačiť nebudú. Tepelné straty stoja nemalé výdavky a tiež predĺženie času návratnosti týchto investícií.

Drvivá väčšina rodinných domov na Slovensku bola postavená pred 40-timi rokmi a obnovou prešla zatiaľ menej ako polovica. Ak aj ten váš patrí medzi ne, je na čase sa pustiť do precíznej obnovy. Zamerajte sa na detaily, ktoré zvýšia účinnosť zateplenia fasády a vyvarujte sa častým chybám.

Knauf Insulation

1. Nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie

Cieľom zateplenia fasády je predovšetkým ochrániť murivo pred poveternostnými vplyvmi a zvýšiť povrchovú teplotu stien v interiéri. Z pohľadu investície a úspory vo všeobecnosti platí – čím viac, tým lepšie. Podľa odborníkov je ekonomicky efektívna hrúbka tepelnej izolácie minimálne 16 cm. Majitelia domov veľakrát siahajú po izolantoch s nižšou hrúbkou. Šetriť na centimetroch sa však neoplatí najmä z dvoch dôvodov.

Nedostatočná hrúbka izolantu môže viesť ku kondenzácii, vlhnutiu a vzniku plesní, hlavne v kútoch stien. Naviac skutočne neušetríte. Úspory na izolačnom materiáli sa za pár rokov premietnu do zvýšených nákladov na vykurovanie. Reálne totiž najviac, z pohľadu celkovej ceny zateplenia fasády, platíte za realizačné práce, nie za samotný izolant.

Dôležitý je tiež správny výber tepelnoizolačného materiálu. Okrem úspory energie a tepelnej pohody, dokáže priniesť aj ďalšie výhody. Napríklad minerálna vlna, vyrobená z prírodných a recyklovaných materiálov, je účinným ekologickým riešením. Tento paropriepustný materiál minimalizuje možný vznik plesní v dome. Efektívne tlmí hluk z rušnej ulice a je nehorľavý.

Knauf Insulation

2. Nevhodný a navlhnutý podklad

Montáž izolantu na vlhkosťou poškodené steny má za následok vznik plesní. Odstránenie príčiny vlhnutia stien pred samotnou realizáciou je podstatné. Zatepľuje sa až vtedy, keď murivo vyschne. Dôležité je tiež mechanické očistenie stien od machov, nečistôt a plesní. Vystupujúce časti malty, nesúdržné a odlupujúce sa vrstvy náteru a omietky je nutné odstrániť.

Ak chcete zatepľovať existujúcu fasádnu omietku alebo brizolit, je potrebné sa vopred uistiť, či má podkladová vrstva dostatočnú nosnosť. Podklad musí byť schopný udržať nalepené fasádne dosky pred kotvením.

3. Nekvalitné kotviace prvky a ich montáž

Pri plánovaní zatepľovania fasády netreba podceniť výber kotviacich prvkov. Kotvenie systému sa vykonáva 1 až 3 dni po nalepení izolácie.

Odborný poradca vám odporučí vhodný typ kotvy. Kotvy by mali byť dostatočne dlhé, aby boli v správnej hĺbke zafixované do muriva. Problém môže nastať ak je kotvenie realizované pomocou iných, “nesystémových” hmoždiniek i v prípade nedodržania rozostupov medzi kotvami.

Najlacnejšie, „natĺkacie“ kotvy, je pomerne zložité ošetriť tak, aby nevznikla priehlbina, ktorá sa následne zaplní lepidlom, čo na finálnej omietke  môže vytvoriť tzv. „Panter efekt“. Efektívnejšie sú zapustené izolačné kotvy s minerálnou zátkou, pri ktorých nevzniká tento efekt.

Knauf Insulation

4. Nezabúdajte na detaily pri zatepľovaní

Členité fasády, balkóny, prístrešky či zložité strechy s množstvom klampiarskych detailov, môžu byť pri nedbalom zateplení príčinou zatekania a vzniku tepelných mostov.

Častým problémom býva aj nedostatočné zateplenie v okolí okien a dverí. Montáž okien, dverí a práce súvisiace s osadzovaním vonkajších otvorov je vhodné realizovať ešte pred začiatkom zatepľovania.

Zateplenie musí siahať úplne k rámu okna, pretože každá medzera znamená tepelný most. Teplo potom medzerami nielen uniká, ale v okolí okna sa tiež zráža vlhkosť a tvoria sa plesne. Pre správne napojenie zateplenia s rámom otvorových konštrukcií odporúčame použiť dilatačné profily. Vďaka nim sa zamedzí vzniku prasklín v okolí rámu okien a dverí.

Knauf Insulation

Pri inštalácii vonkajších prvkov, akými sú napríklad klimatizačné jednotky, satelitné konštrukcie či sušiaky na bielizeň, je potrebné dávať pozor či nedošlo k narušeniu izolácie fasády. Ideálne je myslieť na tieto zariadenia vopred a pripraviť si pre ne vybrané miesto tak, aby nevznikali v budúcnosti na fasáde dodatočné tepelné mosty. Ak ste s nimi pri rekonštrukcii najskôr nepočítali, zainvestujte do kvalitných špeciálnych kotviacich prvkov.

Rada na záver:

Ak sa chcete pustiť do zatepľovania, poraďte sa pred samotnou realizáciou s odborníkom. Oprava nekvalitnej izolácie a odstraňovanie vyššie spomenutých chýb je zbytočne komplikované a nákladné. Do 9. októbra 2023 môžete tiež požiadať o príspevok na obnovu rodinného domu z Plánu obnovy a preplatiť si tak až 75 % z celkových oprávnených výdavkov.

Rekonštrukcia starého či stavba nového domu: Čo sa oplatí viac?

freepik.com

Poloha

Pokiaľ nebývate v Bratislave alebo väčšom meste, tak kvôli predpokladaným nákladom sa často viac oplatí zrekonštruovať nehnuteľnosť „z druhej ruky“ namiesto stavby nového domu. Ušetríte tak čas a peniaze, ktoré by ste minuli na výber a kúpu prázdneho stavebného pozemku, navrhnutie úplne novej stavby a vybavovanie povolení.

Ak ale predsa len ste skôr za stavbu nového domu, nie je jedno, kde ju postavíte. V prvom rade požiadajte odborníka o vyhodnotenie, či sú vaše predstavy reálne pre daný pozemok. V oblastiach so svahmi a väčšími výškovými rozdielmi je dokonca možné, že budete potrebovať konzultovať s geodetom. Nájdite ale profesionála, najlepšie s referenciami od iných zákazníkov. Našťastie v dnešnom online svete to už bude jednoduché, v prehliadači zadáte potrebné kľúčové slovo a vaše mesto, napríklad geodet Nové Zámky. Pravdepodobne narazíte aj na firmu Geogroup.sk, ktorá v tejto oblasti poskytuje profesionálne, pohotové a rýchle služby.   

freepik.com

Nezabudnite zistiť ani to, či sa v bezprostrednej blízkosti pozemku nenachádza nejaká pamiatka. V takomto prípade je dôležité vedieť, aké sú možnosti a aké povolenia treba získať. No a kľúčové je aj to, aké stavebné povolenie udeľuje miestny stavebný úrad.

Finančné zdroje

Premyslite si, aké zdroje máte k dispozícii: koľko peňazí máte k dispozícii z osobných úspor, či môžete rátať s podporou rodiny, ako i to, na aký úver, pôžičku alebo granty máte nárok. Ten ideálny scenár je samozrejme to, že všetko dokážete zaplatiť z vlastnej peňaženky, no v dnešnej dobe je len málo takýchto šťastlivcov. Pokiaľ si myslíte, že pôžička je pre vás tou najlepšou alternatívou, oplatí sa investovať čas a energiu do menšieho prieskumu trhu. Zistite, čo sa vám oplatí a ktorá bude pre vás tá pravá. Veľkou pomocou môže byť internetový portál Financer.sk, ktorý sa zameriava práve na porovnanie pôžičiek.  Okrem toho, myslite triezvo, zvážte, či budete schopní splácať svoj dlh aj v nejakej nečakanej nepriaznivej životnej situácii.

Majte na pamäti to, že či už ide o rekonštrukciu alebo stavbu nového domu, vo väčšine prípadov nie je možné určiť presnú konečnú sumu vopred. Zhruba sa však oplatí zmapovať, aká je maximálna suma, ktorá pokryje všetky náklady. Nie je nič horšie, ako keď musíte stavebné práce stopnúť kvôli finančnému chaosu.

freepik.com

Urgentnosť situácie

Rozhodujúcim faktorom pre mnohých je to, kedy sa môžu do svojho nového domova nasťahovať. To potom je pre nich argumentom pre rekonštrukciu. Treba si však dať pozor, aby výsledný proces nezabral viac času ako stavba nového domu. Kľúčový je v tom momentálny stav stavby, ktorú ste sa rozhodli rekonštruovať. 

Pred kúpou si teda vypýtajte rady odborníka. Starý dom môže skrývať veľa možných chýb, ktoré na prvý pohľad ani nevidíte, napríklad nesprávne architektonické riešenia a problematické štruktúry. Dôležitou otázkou je, či je potrebné nahradiť potrubie novým systémom, aké staré je elektrické vedenie alebo či je potrebná výmena dvier a okien. 

Niektoré veci vidíte aj „voľným okom“. Nie je jedno napríklad to, či sú steny izieb poškodené, možno dokonca i mierne zrútené alebo stačí na nich nalepiť kvalitné tapety, a môžete sa nasťahovať. Tá druhá možnosť sa vám môže na prvé počutie javiť ako príliš jednoduché riešenie, avšak to je tiež jedna z princípov, ktoré uľahčia a urýchlia celý proces: zbytočne nekomplikovať. Podstatné je počúvať odborníkov a nakupovať kvalitné materiály. Ak napríklad hľadáte vyššie spomenuté tapety, produkty od Donga.sk bezpečne dokážu nahradiť náter na steny – či už ide o estetické alebo praktické hľadisko. 

freepik.com