Sú lepšie jolly hrany alebo radšej klasické lišty?

Za pekný dizajn si priplatíte.

jolly hrany

Katarína Malá

Aktualizované
3. júla 2018

Sú lepšie jolly hrany alebo radšej klasické lišty?
4.4 10 hodnotení

Bežná vec, na ktorú mnoho ľudí pri rekonštrukcii zabúda alebo ich ani nenapadne sú ukončovanie lišty pri obkladoch.

Tie sa používajú na všetkých vonkajších hranách obkladu, kde prichádzajú spolu do styku. Pre niekoho len detail, naopak pre niekoho podstatný, aj keď na pohľad malý detail v kúpeľni.

Na výber máte obkladové lišty alebo tzv. jolly hrany.

Obkladové lišty sú klasika, ktorá pretrvá

Najbežnejšia a najjednoduchšia možnosť je použitie obkladových líšt, ktoré prepoja plochy dvoch obkladov v rohových miestach. Na výber máte lišty rôznych farieb, ale aj materiálov.

Bežné a najlacnejšie plastové lišty môžete vymeniť za luxusnejšie pôsobiace hliníkové, nerezové alebo mosadzné.


Pravdou je, že ukončovacie obkladové lišty sú klasika, ktoré zvládne každý obkladač.

vaňa s obkladovými lištami
Klasické obkladové lišty

Jolly hrany majú štýl

Ak však máte napr. dizajnovú kúpeľňu alebo ste investovali do veľkoformátovej dlažby a obkladov, máte na výber tzv. jolly hrany.

Jolly hrany sú elegantným riešením pri kladení obkladov známe tiež ako kamenársky roh. Využíva sa najmä na vonkajších rohoch v kúpeľni.

Technika jolly hrán spočíva v bezlištovom prevedení, kedy sa hrany obkladov brúsia, resp. režú pod 45° uhlom.

Vzniká tak čistá a minimalistická hrana úplne bez škáry. Ak máte kvalitnú dlažbu a dáte si na kúpeľni záležať, odporúčam určite kamenársky roh.


Jolly hrana je oproti lištám ďaleko pracnejšia a náročnejšia na presnosť, čas i financie. Kvalitu obkladača zistíte práve tým, či vás bude od tohto riešenia odrádzať alebo mu to nebude robiť žiadny problém.

Možná nevýhoda takýchto hrán oproti lištám je ich ostrosť, čo platí najmä pri malých deťoch, ktoré by si mohli na hrane ublížiť.

Kúpeľňa s dizajnovými jolly hranami
Jolly hrany vyniknú svojim minimalistickým riešením

Ako na jolly hrany?

Základom je kvalitné náradie, ktoré obkladač pri rezaní použije. Vyhýbajte sa ľuďom s flexi alebo uhlovou brúskou. Ten výsledok pravdepodobne nikdy nebude taký dokonalý ako pri profesionálnom náradí.

Ideálne sú preto kvalitné diamantové píly s vodným chladením alebo ešte lepšie vodný lúč, ktoré majú presný rez.

Pozor si treba dať pri veľkoformátovych obkladoch, kde je možnosť nepresnosti vyššia.  


Aká dlažba, obklad sa hodí na jolly hrany?

Ideálne na jolly hrany sú kvalitné, tvrdé gresové obklady. Jednak sú odolné pri rezaní a neodlupuje sa z nich. Keramika je nevhodná, pretože sa ľahko láme. Podobne sú na tom glazurované obklady, ktoré s na hranách zvyknú štiepiť.

Nie je nič horšie, ako keď sa vám po čase začnú všetky rohy rozpadať a dosiahnete práve opak toho, prečo si dať práve jolly hrany.

Koľko stoja jolly hrany?

V porovnaní s klasickými lištami sú jolly hrany drahšie. Je to kvôli náročnosti rezania kvalitným náradím a technikou a tiež náročnosťou pri obložení, kedy musí byť obkladač detailnejší.

Plusy


  • jednoduchý, minimalistický dizajn
  • čistejšie spoje medzi obkladom

Mínusy

  • vyššia cena oproti lištám a za prácu
  • nutnosť použiť kvalitné gresové dlažby
Sú lepšie jolly hrany alebo radšej klasické lišty?
4.4 10 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako vybrať obklady do kúpeľne

Obkady do kúpeľne by mali byť dizajnovo zaujímavé, ale zároveň odolné.

Katarína Malá

Aktualizované
3. augusta 2018

Ako vybrať obklady do kúpeľne
4.4 5 hodnotení

Prerábka kúpeľne je vždy náročný projekt a výber obkladu je asi tou najpríjemnejšou časťou. Ako však vybrať obklady do kúpeľne, ktoré budú dizajnovo zaujímavé a zároveň odolné?

V článku vám prinášame užitočné informácie o obkladačkách a dlažbách a tiež niekoľko šikovných tipov, ktoré sa vám pri ich kúpe zídu.

Ako vybrať vhodnú farbu

Ako prvé pri výbere obkladu do kúpeľne vyberte vhodnú farbu a vzor. Samozrejme, tu veľkú úlohu zohráva predovšetkým váš vkus. Neriaďte sa však len výhradne ním. Berte ohľad napríklad aj na veľkosť kúpeľne.

Čím je kúpeľna väčšia, tým tmavšie farby obkladu si môžete zvoliť. Predsa len, malá kúpeľna vykachličkovná čiernym obkladom a vydláždená čiernymi dlaždicami by pôsobila mimoriadne stiesňujúce. Základné pravidlo pri výbere farieb teda znie – bledé obklady do menších kúpeľní a tmavé do priestranných.

V prípade, že chcete kúpeľnu opticky zohriať, vyberte si farby ako béžová, žltá alebo červená. Naopak, ak uprednostnujte osviežujúce farby, siahnite po sivej, bielej alebo modrej dlažbe a obklade.


tmavá kúpeľňa
jaysautomotive

Aj na veľkosti záleží

Nielen farba, ale aj veľkosť dlažby a obkladu je dôležitým parametrom, ktorý by ste pri výbere mali zohľadňovať. Podobne ako pri farbách, aj pri veľkosti obkladu do kúpeľne platí jednoduchá matematika.

Veľké obkladačky priestor zväčšia a tie malé ho zase opticky zmenšia. V prípade, že je vaša kúpeľňa malá, no drobná mozaika je vaším snom, zvoľte ju len na jednom prvku – napríklad okolo zrkadla. Ak by ste to s mozaikou prehnali, pôsobila by vaša malá kúpeľne ešte menšie.

mozaika obklad kúpeľňsa
burlesquetoyshop

Pozor na odolnosť voči oteru

Odolnosť voči oteru vyberajte v prvom rade podľa počtu osôb, ktoré budú každý deň chodiť po dlažbe. Predpokladáme, že v kúpeľni chodíte naboso alebo v papučiach, a tak nepotrebujete tú najodolnejšiu dlažbu. Rovnako tu nehrozí, že by vám na ňu spadol napríklad ťažký hrniec, ako je to možné v kuchyni.

Oteru vzornosť je označovaná stupnicou PEI 1-5, pričom vyššie číslo značí vyšší stupeň odolnosti. Do kúpeľne vám úplne postačí dlažba označená ako PEI 1, prípadne odolnejšia PEI 2. Dajte však pozor, ak túžite po lesklej čiernej dlažbe do kúpeľne. V tomto prípade zvoľte PEI 5, pretože na takejto dlažbe sú aj menšie škrabance hneď viditeľné.

obkladačky kúpeľňa
homedepot

Protišmyk je v kúpeľni samozrejmosťou

Obklady do kúpeľne by mali byť určite protišmykové. V opačnom prípade vám hrozí nepríjemný úraz. Protišmyk označuje schopnosť povrchu dlažby zabrániť pošmyknutiu sa. Existuje dokonca aj norma, ktorá predpisuje koeficient trenia pre rôzne typy podláh.


Leštené obklady do kúpeľne nie sú najvhodnejšie, pretože sú šmykľavé a navyše je na nich veľmi vidno nečistoty. Okrem toho, na tomto type dlažby sa protišmyk ani netestuje. Bezpečnejšou voľbou bude preto dlažba s protišmykom.

Parameter protišmyku je označený ako R 9-13, pričom vyššie číslo znamená menšiu šmykľavosť. Do kúpeľní je ideálna dlažba označená ako R 10, no nič nepokazíte ani o stupeň vyšším číslom.

obkladačky kúpeľňa
homedepot

Užitočné rady pri výbere obkladu do kúpeľne

Na záver vám prinášame niekoľko užitočných rád, ktoré vám pri výbere obkladu do kúpeľne môžu pomôcť s rozhodovaním. Vďaka nim sa tiež vyhnete chybám, ktorých sa mnohí pri kúpe obkladu dopúšťajú.

  • Pred nákupom obkladu si kúpeľňu dobre prezrite a zaznačte miesta na elektrické zásuvky, odpady, prípojky vody, dvere a okná
  • Malé kúpeľne je vhodné obložiť do čo najvyššej výšky kvôli tomu, že sa tam kumuluje vlhkosť a často vznikajú plesne
  • Dlažbu do kúpeľne vyberajte zásadne protišmykovú
  • Ak sa neviete rozhodnúť medzi matom alebo leskom, siahnite po tzv. lapatte. Ide o preleštený materiál, ktorý v sebe spája výhody matných a lesklých obkladov
  • Vyvarujte sa toho, aby ste kúpili lacné obklady do kúpeľne. Tie sú často pórovité a nasávajú do seba nečistoty, ktorých sa zbavíte len ťažko