Bežná vec, na ktorú mnoho ľudí pri rekonštrukcii zabúda alebo ich ani nenapadne sú ukončovanie lišty pri obkladoch.
Tie sa používajú na všetkých vonkajších hranách obkladu, kde prichádzajú spolu do styku. Pre niekoho len detail, naopak pre niekoho podstatný, aj keď na pohľad malý detail v kúpeľni.
Na výber máte obkladové lišty alebo tzv. jolly hrany.
Obkladové lišty sú klasika, ktorá pretrvá
Najbežnejšia a najjednoduchšia možnosť je použitie obkladových líšt, ktoré prepoja plochy dvoch obkladov v rohových miestach. Na výber máte lišty rôznych farieb, ale aj materiálov.
Bežné a najlacnejšie plastové lišty môžete vymeniť za luxusnejšie pôsobiace hliníkové, nerezové alebo mosadzné.
Pravdou je, že ukončovacie obkladové lišty sú klasika, ktoré zvládne každý obkladač.
Jolly hrany majú štýl
Ak však máte napr. dizajnovú kúpeľňu alebo ste investovali do veľkoformátovej dlažby a obkladov, máte na výber tzv. jolly hrany.
Jolly hrany sú elegantným riešením pri kladení obkladov známe tiež ako kamenársky roh. Využíva sa najmä na vonkajších rohoch v kúpeľni.
Technika jolly hrán spočíva v bezlištovom prevedení, kedy sa hrany obkladov brúsia, resp. režú pod 45° uhlom.
Vzniká tak čistá a minimalistická hrana úplne bez škáry. Ak máte kvalitnú dlažbu a dáte si na kúpeľni záležať, odporúčam určite kamenársky roh.
Jolly hrana je oproti lištám ďaleko pracnejšia a náročnejšia na presnosť, čas i financie. Kvalitu obkladača zistíte práve tým, či vás bude od tohto riešenia odrádzať alebo mu to nebude robiť žiadny problém.
Možná nevýhoda takýchto hrán oproti lištám je ich ostrosť, čo platí najmä pri malých deťoch, ktoré by si mohli na hrane ublížiť.
Ako na jolly hrany?
Základom je kvalitné náradie, ktoré obkladač pri rezaní použije. Vyhýbajte sa ľuďom s flexi alebo uhlovou brúskou. Ten výsledok pravdepodobne nikdy nebude taký dokonalý ako pri profesionálnom náradí.
Ideálne sú preto kvalitné diamantové píly s vodným chladením alebo ešte lepšie vodný lúč, ktoré majú presný rez.
Pozor si treba dať pri veľkoformátovych obkladoch, kde je možnosť nepresnosti vyššia.
Aká dlažba, obklad sa hodí na jolly hrany?
Ideálne na jolly hrany sú kvalitné, tvrdé gresové obklady. Jednak sú odolné pri rezaní a neodlupuje sa z nich. Keramika je nevhodná, pretože sa ľahko láme. Podobne sú na tom glazurované obklady, ktoré s na hranách zvyknú štiepiť.
Nie je nič horšie, ako keď sa vám po čase začnú všetky rohy rozpadať a dosiahnete práve opak toho, prečo si dať práve jolly hrany.
Koľko stoja jolly hrany?
V porovnaní s klasickými lištami sú jolly hrany drahšie. Je to kvôli náročnosti rezania kvalitným náradím a technikou a tiež náročnosťou pri obložení, kedy musí byť obkladač detailnejší.
Plusy
- jednoduchý, minimalistický dizajn
- čistejšie spoje medzi obkladom
Mínusy
- vyššia cena oproti lištám a za prácu
- nutnosť použiť kvalitné gresové dlažby
Komentáre (2)
Pridaj komentár
Najlepšie obklady do kúpeľne: Na čo si dať pozor
Prerábka kúpeľne je vždy náročný projekt a výber obkladu je asi tou najpríjemnejšou časťou. Ako však vybrať obklady do kúpeľne, ktoré budú dizajnovo zaujímavé a zároveň odolné?
V článku vám prinášame užitočné informácie o obkladačkách a dlažbách a tiež niekoľko šikovných tipov, ktoré sa vám pri ich kúpe zídu.
Ako vybrať vhodnú farbu
Ako prvé pri výbere obkladu do kúpeľne vyberte vhodnú farbu a vzor. Samozrejme, tu veľkú úlohu zohráva predovšetkým váš vkus. Neriaďte sa však len výhradne ním. Berte ohľad napríklad aj na veľkosť kúpeľne.
Čím je kúpeľná väčšia, tým tmavšie farby obkladu si môžete zvoliť. Predsa len, malá kúpeľňa vykachličkovaná čiernym obkladom a vydláždená čiernymi dlaždicami by pôsobila mimoriadne stiesňujúce. Základné pravidlo pri výbere farieb teda znie – bledé obklady do menších kúpeľní a tmavé do priestranných.
V prípade, že chcete kúpeľňu opticky zohriať, vyberte si farby ako béžová, žltá alebo červená. Naopak, ak uprednostňujte osviežujúce farby, siahnite po sivej, bielej alebo modrej dlažbe a obklade.
Aj na veľkosti záleží
Nielen farba, ale aj veľkosť dlažby a obkladu je dôležitým parametrom, ktorý by ste pri výbere mali zohľadňovať. Podobne ako pri farbách, aj pri veľkosti obkladu do kúpeľne platí jednoduchá matematika.
Veľké obkladačky priestor zväčšia a tie malé ho zase opticky zmenšia. V prípade, že je vaša kúpeľňa malá, no drobná mozaika je vaším snom, zvoľte ju len na jednom prvku – napríklad okolo zrkadla. Ak by ste to s mozaikou prehnali, pôsobila by vaša malá kúpeľne ešte menšie.
Pozor na odolnosť voči oteru
Odolnosť voči oteru vyberajte v prvom rade podľa počtu osôb, ktoré budú každý deň chodiť po dlažbe. Predpokladáme, že v kúpeľni chodíte naboso alebo v papučiach, a tak nepotrebujete tú najodolnejšiu dlažbu. Rovnako tu nehrozí, že by vám na ňu spadol napríklad ťažký hrniec, ako je to možné v kuchyni. Napriek tomu je veľmi dobrý je gresová dlažba, ktorá je odolná voči mechanickým i tepelným vplyvom.
Oteruvzdornosť je označovaná stupnicou PEI 1-5, pričom vyššie číslo značí vyšší stupeň odolnosti. Do kúpeľne vám úplne postačí dlažba označená ako PEI 1, prípadne odolnejšia PEI 2. Dajte však pozor, ak túžite po lesklej čiernej dlažbe do kúpeľne. V tomto prípade zvoľte PEI 5, pretože na takejto dlažbe sú aj menšie škrabance hneď viditeľné.
Protišmyk je v kúpeľni samozrejmosťou
Obklady do kúpeľne by mali byť určite protišmykové. V opačnom prípade vám hrozí nepríjemný úraz. Protišmyk označuje schopnosť povrchu dlažby zabrániť pošmyknutiu sa. Existuje dokonca aj norma, ktorá predpisuje koeficient trenia pre rôzne typy podláh.
Leštené obklady do kúpeľne nie sú najvhodnejšie, pretože sú šmykľavé a navyše je na nich veľmi vidno nečistoty. Okrem toho, na tomto type dlažby sa protišmyk ani netestuje. Bezpečnejšou voľbou bude preto dlažba s protišmykom.
Parameter protišmyku je označený ako R 9-13, pričom vyššie číslo znamená menšiu šmykľavosť. Do kúpeľní je ideálna dlažba označená ako R 10, no nič nepokazíte ani o stupeň vyšším číslom.
Užitočné rady pri výbere obkladu do kúpeľne
Na záver vám prinášame niekoľko užitočných rád, ktoré vám pri výbere obkladu do kúpeľne môžu pomôcť s rozhodovaním. Vďaka nim sa tiež vyhnete chybám, ktorých sa mnohí pri kúpe obkladu dopúšťajú.
- Pred nákupom obkladu si kúpeľňu dobre prezrite a zaznačte miesta na elektrické zásuvky, odpady, prípojky vody, dvere a okná
- Malé kúpeľne je vhodné obložiť do čo najvyššej výšky kvôli tomu, že sa tam kumuluje vlhkosť a často vznikajú plesne
- Dlažbu do kúpeľne vyberajte zásadne protišmykovú
- Ak sa neviete rozhodnúť medzi matom alebo leskom, siahnite po tzv. lapatte. Ide o preleštený materiál, ktorý v sebe spája výhody matných a lesklých obkladov
- Vyvarujte sa toho, aby ste kúpili lacné obklady do kúpeľne. Tie sú často pórovité a nasávajú do seba nečistoty, ktorých sa zbavíte len ťažko
Aký je rozdiel medzi flexi a uhlovou brúskou? Samozrejme , že kamenársky roh je drahšia sranda, len ma uráža, že obkladačovi s uhlovou brúskou sa má niekto vyhnúť… nie je brúska ako brúska , ani rezačka ako rezačka, skôr by som podotkol, že nie je kotúč ako kotúč. Kvalitný kotúč je drahší ako hračkárska brúska . Hlavne kopec ľudí si teraz bude myslieť , že s vodou chladenou rezačkou sa dajú zázraky. Ked dlažba s imitáciou dreva 900mm má priehyb 2-3mm … ale zákazník čítal… Treba napísať , že vodný lúč do dodávky , myslím automobil , sa nezmestí a ideálne je , aby zákazník čo šetrí aj 3€ na špárovačke, si išiel dať narezať tie uhly sám…Pokiaľ ide o vhodný materiál, aj rozmerovo, myslím nepresnosti, tak nevidím dôvod prečo by sa mal obkladač brániť,
Pan Horvath ma pravdu. Jolly hrany a ich výroba nie je len o kvalitnom náradí ale hlavne je o šikovnosti majstra a jeho presnej ruke a citu. Pri väčšom rozsahu je dobre využiť vodný lúč, no napriklad pri 2bm vyrobím jolly na mieste uhlovou bruskou na nerozoznanie od vodného lúča alebo stolovej píly. Šetrím sebe aj stavebnikovi čas. Ale niečo k téme. Jolly sú naozaj elegantným riešením hlavne pri drahších a velkoformatovych obkladoch. No ani kvalitnou eloxovanou alebo nerezovou lištou nie je čo pokaziť, hlavne ak sa použije vo vhodnom farebnom odtieni ci už k obkladu, alebo doplnkom, a hlavne so správnym natocenim v smere pohľadu pokiaľ sa jedná o L profil (napr. tenkou hranou k pohľadu). Existujú rôzne profily, teda tvary. Odborník vie poradiť. Z estetického hľadiska je to teda na osobnom vybere investora. Z praktického hladiska je to trochu iné. Jolly je viac nachylna na poškodenie, odstrbenie pri tuknuti napr.poharom, je to však opravitelne špeciálnymi živicami alebo voskami, pri najhoršom výmenou celeho kusu obkladu. Lišta je odolnejsia, ale jej výmena nie je možná (iba ak so všetkými priliehajucimi obkladmi). Takže pri oboch prípadoch treba byť iba zodpovedným užívateľom 😊