Prerábka kúpeľne je vždy náročný projekt a výber obkladu je asi tou najpríjemnejšou časťou. Ako však vybrať obklady do kúpeľne, ktoré budú dizajnovo zaujímavé a zároveň odolné?

V článku vám prinášame užitočné informácie o obkladačkách a dlažbách a tiež niekoľko šikovných tipov, ktoré sa vám pri ich kúpe zídu.

Ako vybrať vhodnú farbu

Ako prvé pri výbere obkladu do kúpeľne vyberte vhodnú farbu a vzor. Samozrejme, tu veľkú úlohu zohráva predovšetkým váš vkus. Neriaďte sa však len výhradne ním. Berte ohľad napríklad aj na veľkosť kúpeľne.

Čím je kúpeľná väčšia, tým tmavšie farby obkladu si môžete zvoliť. Predsa len, malá kúpeľňa vykachličkovaná čiernym obkladom a vydláždená čiernymi dlaždicami by pôsobila mimoriadne stiesňujúce. Základné pravidlo pri výbere farieb teda znie – bledé obklady do menších kúpeľní a tmavé do priestranných.

V prípade, že chcete kúpeľňu opticky zohriať, vyberte si farby ako béžová, žltá alebo červená. Naopak, ak uprednostňujte osviežujúce farby, siahnite po sivej, bielej alebo modrej dlažbe a obklade.

Aj na veľkosti záleží

Nielen farba, ale aj veľkosť dlažby a obkladu je dôležitým parametrom, ktorý by ste pri výbere mali zohľadňovať. Podobne ako pri farbách, aj pri veľkosti obkladu do kúpeľne platí jednoduchá matematika.

Veľké obkladačky priestor zväčšia a tie malé ho zase opticky zmenšia. V prípade, že je vaša kúpeľňa malá, no drobná mozaika je vaším snom, zvoľte ju len na jednom prvku – napríklad okolo zrkadla. Ak by ste to s mozaikou prehnali, pôsobila by vaša malá kúpeľne ešte menšie.

Pozor na odolnosť voči oteru

Odolnosť voči oteru vyberajte v prvom rade podľa počtu osôb, ktoré budú každý deň chodiť po dlažbe. Predpokladáme, že v kúpeľni chodíte naboso alebo v papučiach, a tak nepotrebujete tú najodolnejšiu dlažbu. Rovnako tu nehrozí, že by vám na ňu spadol napríklad ťažký hrniec, ako je to možné v kuchyni. Napriek tomu je veľmi dobrý je gresová dlažba, ktorá je odolná voči mechanickým i tepelným vplyvom.

Oteruvzdornosť je označovaná stupnicou PEI 1-5, pričom vyššie číslo značí vyšší stupeň odolnosti. Do kúpeľne vám úplne postačí dlažba označená ako PEI 1, prípadne odolnejšia PEI 2. Dajte však pozor, ak túžite po lesklej čiernej dlažbe do kúpeľne. V tomto prípade zvoľte PEI 5, pretože na takejto dlažbe sú aj menšie škrabance hneď viditeľné.

Protišmyk je v kúpeľni samozrejmosťou

Obklady do kúpeľne by mali byť určite protišmykové. V opačnom prípade vám hrozí nepríjemný úraz. Protišmyk označuje schopnosť povrchu dlažby zabrániť pošmyknutiu sa. Existuje dokonca aj norma, ktorá predpisuje koeficient trenia pre rôzne typy podláh.

Leštené obklady do kúpeľne nie sú najvhodnejšie, pretože sú šmykľavé a navyše je na nich veľmi vidno nečistoty. Okrem toho, na tomto type dlažby sa protišmyk ani netestuje. Bezpečnejšou voľbou bude preto dlažba s protišmykom.

Parameter protišmyku je označený ako R 9-13, pričom vyššie číslo znamená menšiu šmykľavosť. Do kúpeľní je ideálna dlažba označená ako R 10, no nič nepokazíte ani o stupeň vyšším číslom.

Užitočné rady pri výbere obkladu do kúpeľne

Na záver vám prinášame niekoľko užitočných rád, ktoré vám pri výbere obkladu do kúpeľne môžu pomôcť s rozhodovaním. Vďaka nim sa tiež vyhnete chybám, ktorých sa mnohí pri kúpe obkladu dopúšťajú.

  • Pred nákupom obkladu si kúpeľňu dobre prezrite a zaznačte miesta na elektrické zásuvky, odpady, prípojky vody, dvere a okná
  • Malé kúpeľne je vhodné obložiť do čo najvyššej výšky kvôli tomu, že sa tam kumuluje vlhkosť a často vznikajú plesne
  • Dlažbu do kúpeľne vyberajte zásadne protišmykovú
  • Ak sa neviete rozhodnúť medzi matom alebo leskom, siahnite po tzv. lapatte. Ide o preleštený materiál, ktorý v sebe spája výhody matných a lesklých obkladov
  • Vyvarujte sa toho, aby ste kúpili lacné obklady do kúpeľne. Tie sú často pórovité a nasávajú do seba nečistoty, ktorých sa zbavíte len ťažko