Stropné chladenie má oproti klimatizácii viacero výhod. Aj zdravotných

stropné chladenie
shutterstock
Stropné chladenie má oproti klimatizácii viacero výhod. Aj zdravotných
5 2 hodnotení

Vonkajšia teplota sa vyšplhala na 35 °C a to sa ešte leto len pomaly hlásilo ku slovu. Subtropické teploty nám rok, čo rok dávajú poriadne zabrať nielen v exteriéri, ale aj interiéri.

Ochladzovanie našich domácností a pracovísk sa preto stáva, už aj v našich zemepisných šírkach nevyhnutnosťou.

Na pracoviskách a vo väčších open space kanceláriách sa vedú otvorené konflikty práve o nastavení klimatizácie. Na jednej strane stoja milovníci klimatizácie, a na tej druhej ich odporcovia. Nájsť zhodnú cestu, preto nie je vždy také jednoduché.

Postupom času sa do povedomia dostáva alternatíva príjemne vychladených miestností a tou je stropné chladenie.

Výhody stropného chladenia v princípe fungovania

Stropné chladenie sa líši od klimatizácie nielen princípom fungovania, ale aj ďalšími nespornými výhodami. Narozdiel od klimatizácie neprúdi miestnosťou vzduch, vzduch je regulovaný v celej miestnosti, za pomoci rúrok ukrytých v strope. Rúrky rozvádzajú vodu, ktorá je chladnejšia o 3-4 °C a ochladzujú tak steny stropu a ten následne vychladí celú miestnosť. Ide o prirodzený spôsob optimalizácie teploty v miestnosti.

Takže už žiadne fučanie vzduchu priamo do tváre, na hlavu, či na kríže, ktoré dokážu znepríjemniť celodenný pobyt v takto klimatizovanej miestnosti.

Podomietkové stropné chladenie
rehau

Stropné chladenie má lepší vplyv na vaše zdravie

Najdôležitejšia výhoda stropného chladenia je práve optimálna teplota vzduchu v miestnosti, ktorú nie je možné umelo regulovať. Niektorí z vás môžu namietať, že nesmiernou výhodou klimatizácie je práve možnosť nastaviť si teplotu prúdiaceho vzduchu na oveľa nižšiu ako je práve v subtropickom počasí von.

Opak je však pravdou.

Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal presiahnuť 6 °C. I keď sa vám to zdá nepredstaviteľné, teplotu z 35 °C stiahnuť na 29 °C je pre vaše zdravie najideálnejšia voľba. Výrazný rozdiel medzi teplotami môže človeku spôsobiť šok a spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Klimatizácia je taktiež veľmi nevhodným spoločníkom pre alergikov a ľudí s nízkou imunitou. Prúdením vzduchu víri prach, peľové čiastočky a vírusové ochorenia, ktoré spôsobujú množstvo zdravotných komplikácií. Stropné chladenie rovnomerne ochladí miestnosť bez vírenia prachu a preto je je pre naše zdravie oveľa lepším spoločníkom.

Vstupné a prevádzkové náklady na stropné chladenie

Cena stropného chladenia sa pohybuje v cene 90-120 € za m² plochy stropu, čo je pomerne vysoká vstupná investícia. No v prevádzkových nákladoch sa vám odmení takmer nulovými nákladmi. Ak máte na pozemku studňu je to pre vás najefektívnejší spôsob chladenia miestností. A ak aj nie, stačí vám len tepelné čerpadlo, ktoré okrem vykurovania, bude aj príjemne chladiť. Taktiež sa môžete tešiť nulovú hlučnosť a estetiku miestnosti vám nebude nič narúšať.

Pri klimatizáciách sú vstupné náklady oveľa nižšie. Približná cena je 1000-2000 €, pričom cena závisí od viacerých faktorov. No ak si ju máte záujem inštalovať vo viacerých miestnostiach, cena sa samozrejme vyšplhá oveľa vyššie. Prevádzkové náklady sú už pri dnešných moderných klimatizačných jednotkách v rozumnej cene, príkon je približne 500 W/h chladenia. Klimatizácie, aj tie s označením tiché, sú pomerne hlučným spoločníkom, no esteticky už môžete siahnuť aj po dizajnových kúskoch.

Inštalácia a údržba stropného chladenia má svoje plusy

Prvým plusom je takmer nulová údržba. Keďže servis stačí uskutočniť raz za päť rokov, nemusíte sa o nič starať a len si užívať výhody stropného chladenia. Inštaláciu je možné rozvrhnúť aj ako rekonštrukciu stropu, kde sa cez sadrokartónové drenáže ukryje všetko potrebné pre fungovanie stropného chladenia. Alebo sa za pomoci omietky stropné chladenie nainštaluje priamo do stropu.

Optimalizácia teploty v letných mesiacoch je na nezaplatenie, stropné chladenie vám zabezpečí komfort bez zdravotných komplikácií s takmer nulovými prevádzkovými nákladmi. Jednoducho, dobrá voľba.

Žltá obývačka priniese do bytu optimizmus

žltá obývačka
Žltá obývačka priniese do bytu optimizmus
5 7 hodnotení

Ako pri každej farbe, aj žltá farba má pozitívne i negatívne vlastnosti. Žltá je farbou šťastia, optimizmu a sebavedomia, keď to však žltou preženiete, môžete pociťovať úzkosť a stres. Správny výber odtieňu a proporcie k ostatným farbám však perfektne funguje na vašu náladu. Preto je žltá obývačka veľmi obľúbená v našich domácnostiach.

Žltá obývačka potrebuje správny balans žltej k ďalším farbám

zlta-obyvacka-11

Veľmi vhodným použitím žltej je výrazná časť nábytku ako gauč v tomto prípade. Žltá tak dokáže výrazne oživiť celý priestor.

zlta-obyvacka-10

Veľmi dôležité je používať viacero odtieňov žltej, ktoré pekne na seba nadväzujú a rozbijú opticky priestor.

zlta-obyvacka-9

Príliš veľa žltej vytvára nepríjemný pocit, ako v tomto prípade.

zlta-obyvacka-8

Veľmi častou kombináciou je výrazná farba so šedou alebo neutrálnou sivou. Žltá tak pekne v priestore vynikne.

zlta-obyvacka-7

zlta-obyvacka-6

zlta-obyvacka-5

Niekedy úplne stačí, keď sa hráte len so žltými doplnkami. V kombinácii s neutrálnymi farbami dá priestoru úplne iný rozmer.

zlta-obyvacka-4

zlta-obyvacka-3

zlta-obyvacka-2

Obrázky: Pinterest.com