Aké výhody má stropné chladenie oproti klimatizácii?

stropné chladenie
Aké výhody má stropné chladenie oproti klimatizácii?
5 2 hodnotení

Vonkajšia teplota sa vyšplhala na 35 °C a to sa ešte leto len pomaly hlásilo ku slovu. Subtropické teploty nám rok, čo rok dávajú poriadne zabrať nielen v exteriéri, ale aj interiéri.

Ochladzovanie našich domácností a pracovísk sa preto stáva, už aj v našich zemepisných šírkach nevyhnutnosťou.

Na pracoviskách a vo väčších open space kanceláriách sa vedú otvorené konflikty práve o nastavení klimatizácie. Na jednej strane stoja milovníci klimatizácie, a na tej druhej ich odporcovia. Nájsť zhodnú cestu, preto nie je vždy také jednoduché.

Postupom času sa do povedomia dostáva alternatíva príjemne vychladených miestností a tou je stropné chladenie.

Výhody stropného chladenia v princípe fungovania

Stropné chladenie sa líši od klimatizácie nielen princípom fungovania, ale aj ďalšími nespornými výhodami. Narozdiel od klimatizácie neprúdi miestnosťou vzduch, vzduch je regulovaný v celej miestnosti, za pomoci rúrok ukrytých v strope. Rúrky rozvádzajú vodu, ktorá je chladnejšia o 3-4 °C a ochladzujú tak steny stropu a ten následne vychladí celú miestnosť. Ide o prirodzený spôsob optimalizácie teploty v miestnosti.

Takže už žiadne fučanie vzduchu priamo do tváre, na hlavu, či na kríže, ktoré dokážu znepríjemniť celodenný pobyt v takto klimatizovanej miestnosti.

Podomietkové stropné chladenie
Podomietkové stropné chladenie

Stropné chladenie má lepší vplyv na vaše zdravie

Najdôležitejšia výhoda stropného chladenia je práve optimálna teplota vzduchu v miestnosti, ktorú nie je možné umelo regulovať. Niektorí z vás môžu namietať, že nesmiernou výhodou klimatizácie je práve možnosť nastaviť si teplotu prúdiaceho vzduchu na oveľa nižšiu ako je práve v subtropickom počasí von.

Opak je však pravdou.

Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal presiahnuť 6 °C. I keď sa vám to zdá nepredstaviteľné, teplotu z 35 °C stiahnuť na 29 °C je pre vaše zdravie najideálnejšia voľba. Výrazný rozdiel medzi teplotami môže človeku spôsobiť šok a spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Klimatizácia je taktiež veľmi nevhodným spoločníkom pre alergikov a ľudí s nízkou imunitou. Prúdením vzduchu víri prach, peľové čiastočky a vírusové ochorenia, ktoré spôsobujú množstvo zdravotných komplikácií. Stropné chladenie rovnomerne ochladí miestnosť bez vírenia prachu a preto je je pre naše zdravie oveľa lepším spoločníkom.

Vstupné a prevádzkové náklady na stropné chladenie

Cena stropného chladenia sa pohybuje v cene 90-120 € za m² plochy stropu, čo je pomerne vysoká vstupná investícia. No v prevádzkových nákladoch sa vám odmení takmer nulovými nákladmi. Ak máte na pozemku studňu je to pre vás najefektívnejší spôsob chladenia miestností. A ak aj nie, stačí vám len tepelné čerpadlo, ktoré okrem vykurovania, bude aj príjemne chladiť. Taktiež sa môžete tešiť nulovú hlučnosť a estetiku miestnosti vám nebude nič narúšať.

Pri klimatizáciách sú vstupné náklady oveľa nižšie. Približná cena je 1000-2000 €, pričom cena závisí od viacerých faktorov. No ak si ju máte záujem inštalovať vo viacerých miestnostiach, cena sa samozrejme vyšplhá oveľa vyššie. Prevádzkové náklady sú už pri dnešných moderných klimatizačných jednotkách v rozumnej cene, príkon je približne 500 W/h chladenia. Klimatizácie, aj tie s označením tiché, sú pomerne hlučným spoločníkom, no esteticky už môžete siahnuť aj po dizajnových kúskoch.

Inštalácia a údržba stropného chladenia má svoje plusy

Prvým plusom je takmer nulová údržba. Keďže servis stačí uskutočniť raz za päť rokov, nemusíte sa o nič starať a len si užívať výhody stropného chladenia. Inštaláciu je možné rozvrhnúť aj ako rekonštrukciu stropu, kde sa cez sadrokartónové drenáže ukryje všetko potrebné pre fungovanie stropného chladenia. Alebo sa za pomoci omietky stropné chladenie nainštaluje priamo do stropu.

Optimalizácia teploty v letných mesiacoch je na nezaplatenie, stropné chladenie vám zabezpečí komfort bez zdravotných komplikácií s takmer nulovými prevádzkovými nákladmi. Jednoducho, dobrá voľba.

Zdieľajte tento článok

Aké výhody a nevýhody má gresová dlažba?

Aké výhody a nevýhody má gresová dlažba?
4.6 10 hodnotení

Výber dlažby patrí k neodmysliteľnej a veľmi významnej časti vytvárania interiéru nášho bývania. A rozhodne by sme ho nemali podceniť.

Dlažba, pre ktorú sa môžeme rozhodnúť, patrí k prvým položkám na zozname pri návrhu dizajnu alebo prerábke. Hoci, pri finálnom výsledku návrhu si ich výzor, dezén nie vždy plne uvedomujeme, sú tam a tvoria základ charakteru nehnuteľnosti, bez ktorého by štýl nábytku, farebnosť stien či dôraz na detaily nedávali kompaktný zmysel.

gresová dlažbaDôležitým impulzom pre samotný výber je parameter odolnosti dlažby voči mechanickým a poveternostným vplyvom či jej životnosť. Ďalej jej pevnosť, nasiakavosť, klzkosť, tepelná vodivosť, farebnosť či napríklad možnosti čistenia.

Jedným z materiálov, ktorý sa aktuálne teší obľube nielen kvôli vzhľadu, ale aj svojej kvalite je gres.

Pre mnohých z nás ide o neznáme meno, za ktorým sa však skrýva dlhotrvajúci typ dlažby nielen do interiéru, ale aj exteriéru.

Gres predstavuje homogénny, teda jednoliaty materiál, ktorý sa vyrába z kameňa rozdrveného na prach. Kameň po rozdrvení vo výrobe vylisujú a dvakrát vypáli pri vysokej teplote, vyššej ako v prípade keramickej dlažby.

gresová dlažbaCharakteristickou vlastnosťou gresu je nízka nasiakavosť (v rozmedzí 0,04 – 0,5 %). K technologickým spôsobom úpravy, vďaka ktorým materiál výrobcovia dokážu ponúknuť v rôznych prevedeniach, patrí napríklad glazúrovanie, nanotechnológia, biotechnológia či iné.

Medzi výhody gresovej dlažby patria vlastnosti priamo súvisiace s povahou materiálu, ako je napríklad:

  • mrazuvzdornosť,
  • nízka nasiakavosť,
  • vysoká odolnosť voči oteru,
  • odolnosť voči chemikáliam,
  • či odolnosť voči teplotám.

Ak máte deti, alebo ste sami náchylní na padanie vecí, ktoré môžu poškodiť aj pevný povrch dlažby, pri grese sa nemusíte báť, že pod obitým povrchom sa objaví iná farba odhaleného vnútra, ktorá vôbec nekorešponduje so zvyškom dlaždice.

Na rozdiel od keramickej dlažby je gres rovnaký, tak ako vnútri, tak i na povrchu. 

gresová dlažbaAktuálne trendy ho odporúčajú voliť do interiéru v dizajne dlaždíc väčších rozmerov, napríklad, 30 × 60 alebo aj 45 × 90 cm, v prírodných odtieňoch. Navyše, dlažba je dobrou voľbou pre kombináciu s podlahovým kúrením.

S atraktívnymi výhodami, ktoré prichádzajú s voľbou pre gres, prichádzajú aj menej svetlé momenty, ktoré môžu zatemniť pohľad na čistý dizajn a príjemný pocit, ktorý v byte či dome gresová dlažba navodí. Jedným z nich, veľmi dôležitým, je čistenie, kedy je potrebné naštudovať postupy, ako gresovú dlažbu čistiť pravidelne aj so správnymi chemickými prostriedkami, aby vám na podlahe neostávali šmuhy či farebné mapy.

Medzi nevýhody gresovej dlažby patria:

  • vyššia cena,
  • zložitejšie čistenie pre uchovanie vzhľadu.

gresová dlažbaGresová dlažba je dobrou investíciou.

Aj keď, naproti iným materiálom, cenovo náročnejšou, bez pochýb, dlhotrvácnou a kvalitnou variantou. Ani pri jej výbere však netreba podceniť  pomoc odborníkov v segmente overených dodávateľov známych značiek alebo výrobcov. Lebo nie každý gres je ako gres.

Zdieľajte tento článok