Typy skla využívané v moderných zábradliach

pabmap / Shutterstock.com

Typy zábradlia so sklom

Zábradlia so sklom je ideálne pre estetiku moderných architektonických riešení a sklenené balkóny vidieť čoraz viac aj v moderných developerských projektoch. Nie je to nič prekvapujúce. Toto riešenie je charakteristické pre vysoké estetické hodnoty a celý balkón získa ešte čistejší a modernejší vzhľad. Profesionálne diely na zábradlia nájdete na https://sklo.sk/sk/54-zabradlia.

Zvyčajne sklo na balkón nemá konštrukčnú funkciu, ale vypĺňa iba priestor medzi stĺpikmi alebo rámami. V tomto systéme váha konštrukcie spočíva na ráme alebo stĺpikoch, nie na samotnej sklenenej tabuli. Čoraz častejšie sa však architekti spoliehajú na zábradlia vyrobené výhradne zo skla. Sklo je teda hlavným stavebným materiálom a preberá celú záťaž súvisiacu s použitím zábradlia.

Bez ohľadu na zvolenú metódu je potrebné venovať osobitnú pozornosť konštrukčným prvkom, na ktoré pripevňujeme sklenené zábradlia. Potom vyberte vhodné sklo – také, ktoré spĺňa požiadavky na zaťaženie a teda vyhovuje bezpečnostným normám.

Aké sklo na vonkajšie zábradlia vybrať?

Druhy skla na balkón sú podobné do tých používaných pri navrhovaní interiérov. V zábradliach sa používa hlavne lepené tvrdené sklo ESG. Toto konkrétne sklo na balkón je oveľa odolnejšie ako obyčajný float. V prípade rozbitia skla sa také sklo rozpadne na malé neostré časti, ktoré nie sú nebezpečné.

Okrem tvrdeného skla sa odporúča aj vrstvené sklo. Sklo je v tomto prípade nalepené na laminovacej fólii, ktorá v prípade nehody udrží rozbité kusy na mieste.

Vrstvené sklá a tvrdené sklá sú klasifikované ako bezpečnostné sklá podľa normy PN-EN 12600: 2004. Preto ich možno bezpečne použiť umiestnením zábradlí so sklom ako pri schodisku vo vnútri domu, tak aj ako ochranu na balkónoch a terasách. Tabule z tvrdeného alebo vrstveného skla sa upevňujú vždy z tej strany, kde hrozí nebezpečenstvo nárazu.

Zábradlie so sklom na balkóne — ako začať projekt?

Výrobu skleneného zábradlia by sme určite mali zveriť do rúk špecialistom. Špecialista nám poradí, aké sklo na vonkajšie zábradlie bude najlepšie. Náš projekt budeme môcť aj konzultovať a predovšetkým sa uistiť, či je jeho realizácia možná.

Mnoho spoločností, ktoré sa zaoberajú montážou skla na balkóny, používa hotové systémové riešenia, ktoré sa prispôsobujú iba projektu, čo značne uľahčuje celý proces. Dostupné upevňovacie systémy a široká škála doplnkového príslušenstva vám umožňujú navrhnúť skutočne originálne sklenené zábradlie. Ak je však váš projekt zložitejší, môžete ihneď hľadať firmu, ktorá sa zaoberá výrobou kovania a sklenených tabúľ na mieru.

Exteriérové osvetlenie: Ktoré typy svietidiel zvoliť?

Vonkajšie bezpečnostné osvetlenie 

Úlohou exteriérových svietidiel je okrem vytvorenia atraktívne vyzerajúceho a nápaditého prostredia aj zvýšenie úrovne bezpečia – rozjasniť tmavé rohy, či už z dôvodu odstrašenia neželaných návštevníkov alebo z pohľadu vlastnej bezpečnosti a pohodlia. Najvhodnejším riešením v tomto kontexte sú nástenné lampy s detektorom pohybu, s vysokým svetelným výkonom, tzn. aspoň 2 000 lumenov. 

Tip: Bezpečnostné exteriérové svietidlo by malo byť namontované na vyšších miestach (napr. nad garážou), aby vrhalo široký svetelný lúč na príjazdovú cestu.

Osvetlenie príjazdovej cesty

Za účelom lepšej navigácie a zvýšenej bezpečnosti sa používa nízkoúrovňové osvetlenie slabej až strednej intenzity, ktoré zvýrazní príjazdovú cestu a hlavné chodníky na pozemku. Častokrát sa využívajú LED solárne lampy do záhrady, fungujúce na princípe nabíjacieho kryštalického modulu – priemerná doba svietivosti je až 8 hodín. 

vlastné / Svetla.sk

Tip: Nainštalujte solárne LED lampy pozdĺž oboch strán príjazdovej cesty, od bránky až po vchodové dvere. Orámovať nimi môžete aj nášľapné kamene vedúce k okrasným záhradným prvkom, napr. k fontáne.

Exteriérové osvetlenie terasy

Pre osvetlenie terasy sa používa kombinácia viacerých typov exteriérových svietidiel. Najčastejšie ide o zapustené podlahové LED svietidlá (ozn. aj nájazdové svietidlá) po obvode terasy či pozdĺž zábradlia, so strednou až vysokou intenzitou. Takéto bodové osvetlenie sa používa aj na zvýraznenie sôch a vodných či rastlinných prvkov v okrasných záhradách. 

Tip: Pri kúpe sady zapustených svietidiel a ich integrovaní do podlahy dodržujte vzdialenosť cca 90 cm medzi jednotlivými zdrojmi svetla. 

vlastné / Svetla.sk

Ďalej môže ísť o akcentačné závesné svietidlá s teplou farebnou žiarou, napr. lampáše, pre zvýšenie vizuálnej príťažlivosti. Zvážiť môžete aj použitie nižšie položených nástenných exteriérových svietidiel v okolí záhradného nábytku, ktoré elegantne doplnia zvyšné svetelné zdroje.  

Dekoratívne exteriérové svietidlá 

Ďalším spôsobom osvetlenia, používaným vo vonkajších priestoroch (napr. v predzáhradke alebo na terasách), sú dekoratívne exteriérové svietidlá. Pre dramatický efekt a navodenie intímnej atmosféry použite svetelné reťaze s úspornými LED diódami v teplej bielej farbe. Zvýraznite nimi zaujímavé architektonické prvky, napr. pergolu, altánok či vonkajšie stĺpy – na výber sú modely vo variante so solárnym systémom alebo na batériu. Obľúbené sú aj solárne gule s hrotom na zapichnutie do zeme alebo LED pásiky.