Typy skla využívané v moderných zábradliach

pabmap / Shutterstock.com

Typy zábradlia so sklom

Zábradlia so sklom je ideálne pre estetiku moderných architektonických riešení a sklenené balkóny vidieť čoraz viac aj v moderných developerských projektoch. Nie je to nič prekvapujúce. Toto riešenie je charakteristické pre vysoké estetické hodnoty a celý balkón získa ešte čistejší a modernejší vzhľad. Profesionálne diely na zábradlia nájdete na https://sklo.sk/sk/54-zabradlia.

Zvyčajne sklo na balkón nemá konštrukčnú funkciu, ale vypĺňa iba priestor medzi stĺpikmi alebo rámami. V tomto systéme váha konštrukcie spočíva na ráme alebo stĺpikoch, nie na samotnej sklenenej tabuli. Čoraz častejšie sa však architekti spoliehajú na zábradlia vyrobené výhradne zo skla. Sklo je teda hlavným stavebným materiálom a preberá celú záťaž súvisiacu s použitím zábradlia.

Bez ohľadu na zvolenú metódu je potrebné venovať osobitnú pozornosť konštrukčným prvkom, na ktoré pripevňujeme sklenené zábradlia. Potom vyberte vhodné sklo – také, ktoré spĺňa požiadavky na zaťaženie a teda vyhovuje bezpečnostným normám.

Aké sklo na vonkajšie zábradlia vybrať?

Druhy skla na balkón sú podobné do tých používaných pri navrhovaní interiérov. V zábradliach sa používa hlavne lepené tvrdené sklo ESG. Toto konkrétne sklo na balkón je oveľa odolnejšie ako obyčajný float. V prípade rozbitia skla sa také sklo rozpadne na malé neostré časti, ktoré nie sú nebezpečné.

Okrem tvrdeného skla sa odporúča aj vrstvené sklo. Sklo je v tomto prípade nalepené na laminovacej fólii, ktorá v prípade nehody udrží rozbité kusy na mieste.

Vrstvené sklá a tvrdené sklá sú klasifikované ako bezpečnostné sklá podľa normy PN-EN 12600: 2004. Preto ich možno bezpečne použiť umiestnením zábradlí so sklom ako pri schodisku vo vnútri domu, tak aj ako ochranu na balkónoch a terasách. Tabule z tvrdeného alebo vrstveného skla sa upevňujú vždy z tej strany, kde hrozí nebezpečenstvo nárazu.

Zábradlie so sklom na balkóne — ako začať projekt?

Výrobu skleneného zábradlia by sme určite mali zveriť do rúk špecialistom. Špecialista nám poradí, aké sklo na vonkajšie zábradlie bude najlepšie. Náš projekt budeme môcť aj konzultovať a predovšetkým sa uistiť, či je jeho realizácia možná.

Mnoho spoločností, ktoré sa zaoberajú montážou skla na balkóny, používa hotové systémové riešenia, ktoré sa prispôsobujú iba projektu, čo značne uľahčuje celý proces. Dostupné upevňovacie systémy a široká škála doplnkového príslušenstva vám umožňujú navrhnúť skutočne originálne sklenené zábradlie. Ak je však váš projekt zložitejší, môžete ihneď hľadať firmu, ktorá sa zaoberá výrobou kovania a sklenených tabúľ na mieru.

Veľkonočné kraslice: 16 moderných nápadov na výzdobu veľkonočných vajíčok

veľkonočné kraslice

K sviatkom Veľkej noci už tradične patria veľkonočné kraslice. Vajíčka symbolizujú príchod jari, plodnosť a zrod života. Sú nielen súčasťou sviatočných pokrmov, ale aj dekorácií. Pri výrobe kraslíc môžete použiť všetky dostupné druhy vajíčok. Klasické slepačie, ale aj malé prepeličie, husacie či dokonca pštrosie vajcia. A prečo ich vlastne zdobíme najrôznejšími technikami?

Naši predkovia s dekorovaním vajíčok začali v snahe posilniť ich magickú silu. Každý región Slovenska si vytvoril vlastné unikátne formy zdobenia a typické jedinečné vzory. Vznikla tak celá rada techník – od jednoduchého farbenia, cez voskovú kresbu, leptanie, gravírovanie, batikovanie alebo oblepovanie slamou.

Čo urobiť najskôr ?

Pred samotným zdobením treba vajíčko pripraviť. Kraslice sa vyrábajú z uvarených alebo z vyfúknutých vajec. Ak si zvolíte druhú možnosť, najskôr na oboch koncoch vajíčka vyvŕtajte dierky. Je to potrebné na vyfúknutie ich obsahu.

Vajíčko následne jemne umyte v teplej saponátovej vode, prepláchnite v čistej vode a dobre vysušte. Niektoré techniky (napríklad dierkované – madeirové vajíčka) vyžadujú aj odstránenie vnútornej blanky zo steny vajíčka, čo dosiahnete vložením navŕtaných a vyfúknutých vajíčok do Sava.

Veľkonočné kraslice na moderný spôsob

Techniky sa však stále zdokonaľujú a rozširujú. Dnes máme možnosť na stoloch vidieť úplne nezvyčajné veľkonočné kraslice. Najmä mladšie generácie si prispôsobili tradičný zvyk tak, aby sa dal zakomponovať aj do moderných interiérov. Fantázii sa medze nekladú. Veď presvedčte sa sami v nasledujúcich inšpiráciách.

Aj minimalisti si nájdu to svoje. Pre viac inšpirácií sleduj Instagram.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on