Zavárané brusnice: Postup, ako ich konzervovať

Pripraviť si lahodné zavárané brusnice doma je jednoduché. Keďže práve štartuje ich sezóna, vybrala som pre vás tie najlepšie recepty na zavárané brusnice a ich využitie v kuchyni.

Príprava

Brusnice začínajú dozrievať v priebehu augusta, no na rozdiel od čučoriedok je ich výskyt pomerne vzácny. Ale predsa len majú s čučoriedkami jedno spoločné. Ich zber je na území slovenských národných parkov zakázaný. No vypestovať si ich možno aj na záhrade. Majú rady chudobné, veľmi kyslé, piesočnaté, rašelinové pôdy a vresoviská.

Brusnice majú svoju špecifickú chuť. Ako jedno z mála ovocia sú zároveň trpké, horkasté, sladké aj kyslé. Malé zvláštne guľôčky obsahujú viacero organických kyselín, vitamínov, najmä C, E, K, provitamínov A, triesloviny, flavonoidy, draslík, magnézium, vápnik, fosfor, sodík.

Brusnice možno zavárať, aj z nich pripraviť chutný džem

Vďaka množstvu zdraviu prospešných látok pôsobia ako silný antioxidant, znižujú tvorbu krvných zrazenín, upravujú vysoký krvný tlak a pôsobia proti vzniku aterosklerózy. Známe sú aj svojím účinkom v boji proti zápalu močových ciest.

V kuchyni majú všestranné použitie. Možno z nich pripraviť marmelády, kompóty, omáčky aj šťavy. Hodia sa k sladkým aj slaným jedlám. Využiť ich preto možno do koláčov aj ako omáčku k mäsu. Jedlá z nich sú nielen chutné, ale vďaka spomínanému množstvu vitamínov aj zdravé.

Zaváranie brusníc

Podobne, ako každé zaváranie, aj zaváranie brusníc je dobré začať sterilizáciou zaváraninových pohárov a viečok. Následne si už len stačí pripraviť veľký hrniec, brusnice, cukor a zaváranie sa môže začať.

Brusnice najskôr dôkladne umyjeme a necháme ich odkvapkať od vody. Pripravené brusnice plníme do suchých zaváraninových pohárov. Postup je veľmi jednoduchý – vrstva brusníc (približne 1,5 cm), vrstva cukru (podľa chuti) a takto opakujeme až kým zaváraninový pohár nie je plný.

Plné poháre dobre uzavrieme a sterilizujeme vo veľkom hrnci približne 20 minút. Vďaka cukru brusnice pustia vlastnú šťavu. Takto univerzálne zavarené brusnice možno v kuchyni použiť k sladkým aj slaným jedlám.

Zavárané brusnice možno použiť k sladkým aj slaným jedlám

Recepty

Okrem jednoduchého zavárania s cukrom možno brusnice zavariť aj ďalšími spôsobmi:

Zavárané brusnice bez cukru vo vlastnej šťave

Brusnice možno zavariť aj bez cukru, no keďže samé len tak nepustia šťavu, ide o niečo zložitejší spôsob úpravy, ako jednoduché zaváranie s cukrom.

Pripravené umyté brusnice vložíme do väčšieho pekáča. Nádobu prikryjeme a umiestnime do vyhriatej rúry. Dusíme aspoň 15 minút. To, že sú brusnice akurát, spoznáte podľa toho, že sú mäkké a plávajú vo vlastnej šťave.

Ešte horúce brusnice naplníme do suchých, nahriatych zaváraninových pohárov. Dôkladne zatvoríme, poukladáme na plech a vložíme opäť do rúry na pečenie. Na dno plechu nalejeme 1 cm vody a sterilizujeme približne 10 minút pri teplote 85 °C.

Brusnice je možné zavárať aj bez použitia cukru

Zavárané brusnice s hruškami

Brusnice nie je potrebné zavárať len samotné, ale možno ich kombinovať aj s iným ovocím. V podobnom čase ako brusnice dozrievajú aj jablká a hrušky, ktoré spoločne tvoria zaujímavú kombináciu. Ideálny pomer jednotlivých druhov ovocia je 2:1:1 – to znamená napr. 1 kg brusníc, 0,5 kg jabĺk a 0,5 kg hrušiek.

Umyté brusnice prerežeme napoly. Jablká aj hrušky olúpeme, zbavíme kostrnkov a nakrájame na malé kúsky. Do hrnca nalejeme 1 pohár vody, 1 lyžicu citrónovej šťavy a všetko nakrájané ovocie. Varíme približne 5 minút a následne scedíme zvyšnú vodu (nevylievame).

Z 3/4 vody, v ktorej sa varilo ovocie a 1 kg cukru pripravíme sirup. Keď sa sirup začne variť, pridáme do neho aj ovocie. Spoločne varíme 30 minút. Potom, ako brusnice klesnú na dno, začneme priebežne zberať penu, ktorá sa počas varenia tvorí na vrchu sirupu. Približne 7 minút pred koncom varenia pridáme do zmesi 3 ks klinčekov a 3 lyžice opraženej pomarančovej kôry.

Zmes ešte teplú plníme do zaváraninových pohárov, dobre uzavrieme a necháme postupne vychladnúť.

Ríbezle zavárané ako brusnice

Ak nemáte k dispozícií brusnice, ale napriek tomu by ste si radi pripravili zavárané brusnice, môžete si pripraviť ich „falošnú“ verziu. Červené ríbezle sú niektorými vlastnosťami podobné brusniciam, a preto ich možno spracovať podobným spôsobom, ako brusnice.

Vo väčšom hrnci necháme zovrieť 250 ml vody a 250 ml octu. Vriacou vodou následne prelejeme 1 kg červených ríbezlí a hneď scedíme. Do hrnca nalejeme 150 ml vody zmiešanej s 450 g práškového cukru a za stáleho miešania uvedieme do varu. Keď sa voda začne variť pridáme 2 celé škorice, 6 klinčekov, pol čajovej lyžičky kyseliny citrónovej a ríbezle. Spoločne varíme 15 minút.

Ešte horúce ríbezle plníme do zaváraninových pohárov, dôkladne uzavrieme a necháme vychladnúť.

Aj ríbezle možno zavariť tak, že chutia takmer na nerozoznanie od brusníc

Zavárané brusnice majú v kuchyni všestranné použitie. Nielen, že výborne chutia, ale doplnia telu aj množstvo vitamínov, ktoré počas tuhej zimy rozhodne ocení. Zaváranie brusníc je jednoduché a dokonca ich možno zavariť aj bez pridania akejkoľvek ďalšej suroviny. Brusnice, ale predsa len majú svoju špecifickú chuť, a preto sa najčastejšie zavárajú aj s pridaným cukrom.

Komentáre (Zavárané brusnice: Postup, ako ich konzervovať)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pred investíciou do fotovoltiky si radšej kvalitne zateplite dom: ušetríte viac!

shutterstock

Investícia, ktorá má zmysel

Ceny energií nemusia byť v budúcnosti zastropované a každá investícia do energetickej úspornosti domu má z pohľadu šetrenia význam. Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia tepelné čerpadlá, solárne panely a ďalšie moderné zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Ak však rodinný dom nie je kvalitne odizolovaný, stačiť nebudú. Tepelné straty stoja nemalé výdavky a tiež predĺženie času návratnosti týchto investícií.

Drvivá väčšina rodinných domov na Slovensku bola postavená pred 40-timi rokmi a obnovou prešla zatiaľ menej ako polovica. Ak aj ten váš patrí medzi ne, je na čase sa pustiť do precíznej obnovy. Zamerajte sa na detaily, ktoré zvýšia účinnosť zateplenia fasády a vyvarujte sa častým chybám.

Knauf Insulation

1. Nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie

Cieľom zateplenia fasády je predovšetkým ochrániť murivo pred poveternostnými vplyvmi a zvýšiť povrchovú teplotu stien v interiéri. Z pohľadu investície a úspory vo všeobecnosti platí – čím viac, tým lepšie. Podľa odborníkov je ekonomicky efektívna hrúbka tepelnej izolácie minimálne 16 cm. Majitelia domov veľakrát siahajú po izolantoch s nižšou hrúbkou. Šetriť na centimetroch sa však neoplatí najmä z dvoch dôvodov.

Nedostatočná hrúbka izolantu môže viesť ku kondenzácii, vlhnutiu a vzniku plesní, hlavne v kútoch stien. Naviac skutočne neušetríte. Úspory na izolačnom materiáli sa za pár rokov premietnu do zvýšených nákladov na vykurovanie. Reálne totiž najviac, z pohľadu celkovej ceny zateplenia fasády, platíte za realizačné práce, nie za samotný izolant.

Dôležitý je tiež správny výber tepelnoizolačného materiálu. Okrem úspory energie a tepelnej pohody, dokáže priniesť aj ďalšie výhody. Napríklad minerálna vlna, vyrobená z prírodných a recyklovaných materiálov, je účinným ekologickým riešením. Tento paropriepustný materiál minimalizuje možný vznik plesní v dome. Efektívne tlmí hluk z rušnej ulice a je nehorľavý.

Knauf Insulation

2. Nevhodný a navlhnutý podklad

Montáž izolantu na vlhkosťou poškodené steny má za následok vznik plesní. Odstránenie príčiny vlhnutia stien pred samotnou realizáciou je podstatné. Zatepľuje sa až vtedy, keď murivo vyschne. Dôležité je tiež mechanické očistenie stien od machov, nečistôt a plesní. Vystupujúce časti malty, nesúdržné a odlupujúce sa vrstvy náteru a omietky je nutné odstrániť.

Ak chcete zatepľovať existujúcu fasádnu omietku alebo brizolit, je potrebné sa vopred uistiť, či má podkladová vrstva dostatočnú nosnosť. Podklad musí byť schopný udržať nalepené fasádne dosky pred kotvením.

3. Nekvalitné kotviace prvky a ich montáž

Pri plánovaní zatepľovania fasády netreba podceniť výber kotviacich prvkov. Kotvenie systému sa vykonáva 1 až 3 dni po nalepení izolácie.

Odborný poradca vám odporučí vhodný typ kotvy. Kotvy by mali byť dostatočne dlhé, aby boli v správnej hĺbke zafixované do muriva. Problém môže nastať ak je kotvenie realizované pomocou iných, “nesystémových” hmoždiniek i v prípade nedodržania rozostupov medzi kotvami.

Najlacnejšie, „natĺkacie“ kotvy, je pomerne zložité ošetriť tak, aby nevznikla priehlbina, ktorá sa následne zaplní lepidlom, čo na finálnej omietke  môže vytvoriť tzv. „Panter efekt“. Efektívnejšie sú zapustené izolačné kotvy s minerálnou zátkou, pri ktorých nevzniká tento efekt.

Knauf Insulation

4. Nezabúdajte na detaily pri zatepľovaní

Členité fasády, balkóny, prístrešky či zložité strechy s množstvom klampiarskych detailov, môžu byť pri nedbalom zateplení príčinou zatekania a vzniku tepelných mostov.

Častým problémom býva aj nedostatočné zateplenie v okolí okien a dverí. Montáž okien, dverí a práce súvisiace s osadzovaním vonkajších otvorov je vhodné realizovať ešte pred začiatkom zatepľovania.

Zateplenie musí siahať úplne k rámu okna, pretože každá medzera znamená tepelný most. Teplo potom medzerami nielen uniká, ale v okolí okna sa tiež zráža vlhkosť a tvoria sa plesne. Pre správne napojenie zateplenia s rámom otvorových konštrukcií odporúčame použiť dilatačné profily. Vďaka nim sa zamedzí vzniku prasklín v okolí rámu okien a dverí.

Knauf Insulation

Pri inštalácii vonkajších prvkov, akými sú napríklad klimatizačné jednotky, satelitné konštrukcie či sušiaky na bielizeň, je potrebné dávať pozor či nedošlo k narušeniu izolácie fasády. Ideálne je myslieť na tieto zariadenia vopred a pripraviť si pre ne vybrané miesto tak, aby nevznikali v budúcnosti na fasáde dodatočné tepelné mosty. Ak ste s nimi pri rekonštrukcii najskôr nepočítali, zainvestujte do kvalitných špeciálnych kotviacich prvkov.

Rada na záver:

Ak sa chcete pustiť do zatepľovania, poraďte sa pred samotnou realizáciou s odborníkom. Oprava nekvalitnej izolácie a odstraňovanie vyššie spomenutých chýb je zbytočne komplikované a nákladné. Do 9. októbra 2023 môžete tiež požiadať o príspevok na obnovu rodinného domu z Plánu obnovy a preplatiť si tak až 75 % z celkových oprávnených výdavkov.