Zaváranie uhoriek – všetko, čo by ste mali vedieť

pixabay

Prázdninové mesiace júl a august sú obdobím, ktoré poznáme aj pod pojmom uhorková sezóna. V pracovnom prostredí ide o obrazné pomenovanie. V našej kuchyni o to skutočné: zaváranie uhoriek do fľašiek.

Na zavárané uhorky nájdeme veľa receptov, ktoré sa zhodujú v základných surovinách a líšia v postupe. Pre staršie generácie bolo zaváranie uhoriek bežnou záležitosťou, mladšie ročníky si ich častejšie radšej kúpia. Je to možno bezstarostná alternatíva, no na druhej strane nás pripraví o poctivú domácu dobrotu. Navyše, zavárané uhorky sú zdravé – obsahujú totižto obrovské množstvo cenných antioxidantov a doma si ich môžeme navyberať a poukladať podľa nášho oka.

Recept na zaváranie uhoriek – čo potrebujeme

 • Úplne na začiatku je potrebná príprava sklenených pohárov/fliaš, ktoré si môžeme odkladať z kupovaných zaváranín alebo ich kúpime v každej predajni s kuchynskými potrebami vo veľkostiach od 3 dcl až po liter či dokonca aj 5 litrov. Ako príklad uvádzame: na 10 kg uhoriek by nám malo vystačiť na 25 sedemdecových pohárov.

Poháre pred zaváraním treba poriadne vyumývať, rovnako ako viečka.

 • Základom sú však uhorky. Pre svoju potrebu si môžeme uhorky vypestovať aj v záhrade. V sezóne ich kúpime v obchodoch či na trhoch. Na dedinách je ešte stále zvykom i podomový predaj. Predajcovia ich ponúkajú pod udomácneným názvom nakladačky.

Aj uhorky musíme poumývať. Ideálne niekoľkokrát prepláchnuť a riadne vydrhnúť rukami. Pre urýchlenie procesu môžeme použiť zubnú kefku či hubku na riad.

 • Pre získanie správnej chuti je dôležité nezabudnúť ani na mrkvu, cibuľu a kôpor. Mrkvu a cibuľu odporúčame nakrájať na rovnako hrubé kolieska.
 • O dobre známej kyslej alebo sladkokyslej chuti rozhodujú koreniny a nakladač – napr. známy Deko. V jeho obsahu nájdeme soľ, horčičné semienko, mletý bobkový list, koriander, jalovec a čierne korenie. Pre zvýraznenie chuti môžete použiť a pridať aj chren, fenikel, cesnak, feferónky, listy viniča, čiernych ríbezlí či mätu.
 • Nálev na zaváranie uhoriek sa môže v každej rodine líšiť. Jeden príklad nájdeme aj v tomto recepte: 1 nakladač Deko rozmiešame v 1,75 l vody s 0,5 l octu a  na záver pridáme 120 až 150 g cukru.
 • Keď máme všetko nachystané, môžeme začať ukladaním koliesok mrkvy, cibule, troškou kôpru na dno pohára. Následne vyberáme väčšie dlhé uhorky (cca. do 5 – 10 – 15cm), ktoré poukladáme vedľa seba na stojato. Do medzier, ktoré medzi nimi vzniknú, vložíme ešte zopár menších uhoriek. Tiež na stojato. Na koniec, už na ležato po ploche ukladáme tie najmenšie uhorky. Najviac aspoň 1 centimeter od horného okraja. Mrkvu a cibuľu vložíme aj do vrchnej časti pohára.
 • Keď máme fľaše pripravené, zaváranie uhoriek s Dekom môže pokračovať. Pripravíme si nálev (na 10 kg uhoriek budeme potrebovať 2,5 nakladača) a obsah pohárov nimi zalejeme. Zavárané uhorky v sladkokyslom náleve sú výbornou pochúťkou. Iba na okraj, zaváranie uhoriek bez Deka nie je nemožné. Koreniny, ktoré obsahuje si doma namixujeme jednoducho sami.
 • Fľaše musíme poriadne zatvoriť. Ich okraje a viečka by sme nemali zabudnúť vyutierať do sucha. Viečka, na ktoré použijeme zatváraciu hlavu musíme poriadne pritlačiť. Pomôcť si môžeme aj zatváraním cez utierku.
 • Na záver prichádza sterilizácia uhoriek, ktorú môžeme absolvovať v originálnom hrnci určenom na sterilizáciu alebo vo veľkom hrnci, do ktorého sa nám zmestí viac fliaš. Ak použijeme klasický hrniec a fľaše do veľkosti 1l, uhorky sterilizujeme 15 minút – 20 minút pri teplotách 80 až 90 stupňov.
 • Na dno hrnca sa oplatí položiť utierku, aby sa zabránilo prasknutiu pohára. Pri výmene fliaš je dobré doliať do vriacej vody trochu studenej. Vybraté fľaše položíme hneď hore dnom a po vychladnutí uskladníme na tmavé miesto. Necháme ich odstáť a začneme jesť až mesiac po zaváraní.

Zaváranie v elektrickej rúre

Poháre môžeme poukladať na plech, ktorý podlejeme vodou (2 až 3 cm v závislosti od výšky plechu), trúbu zapneme na 200 stupňov a od bodu varu (voda v pohároch začne bublinkovať) môžeme sterilizovať 5 – 7 minút. Zaváranie uhoriek v trúbe prináša praktickú možnosť pri veľkom množstve fliaš.

Zaváranie uhoriek v umývačke riadu

Všetko závisí od dispozície umývačky. Dôležité je poukladať poháre do košov umývačky tak, aby stáli – dno dole, viečko hore. Do horného koša môžeme dať menšie fľaše a do dolného koša naopak, väčšie. Rozostupy medzi fľašami by mali byť aspoň 5 cm. Aby zaváranie uhoriek v umývačke prebehlo správne, je potrebné vyprázdniť všetky zásobníky na leštidlo a tabletky. Na sterilizáciu si vyberieme program bez použitia čistiacich prostriedkov v trvaní 2 h s teplotou 70 až 80 stupňov.

Zaváranie uhoriek bez sterilizácie

Pri takomto postupe ušetríme čas, ktorý by sme inak museli investovať do sterilizácie. Fľaše s uhorkami sa zalejú horúcim nálevom. Rovnako môžeme použiť napríklad Deko. Fľaše zatvoríme, otočíme hore dnom a necháme vychladnúť. Aby nálev lepšie do uhorky vsiakol uhorkám odrežeme ich konce. Uhorky môžu byť o niečo kyslejšie, ale stále rovnako lahodné.

Najlepší spôsob, ako zavárať uhorky bude pre vás ten, ktorý si rokmi osvojíte. Ak ste doteraz nevyskúšali, tohtoročná letná sezóna je dobrá príležitosť. Prax je predsa náš najlepší učiteľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vieme, na čo všetko by ste si mali dať pozor pri kúpe bytu

shutterstock

Kúpa bytu je pre väčšinu z nás najväčšia finančná transakcia za celý život. Pri jeho kúpe sa tak netreba ponáhľať, ale byť skôr opatrný.

V tomto článku vám ukážem, na ktoré veci si treba dávať pozor.

Na čo si musíte dať pozor pri kúpe bytu

 1. overte si údaje o majiteľovi – ako prvá vec je preverenie majiteľa nahliadnutím do originálu listu vlastníctva, kde nájdete presné údaje o majiteľovi a osobách, ktoré môžu nakladať s nehnuteľnosťou. Ak je predávajúci jeden zo spoluvlastníkov nehnuteľnosti, je potrebné uzatvoriť zmluvu o prevode vlastníctva k bytu so všetkými spoluvlastník­mi bytu.
 2. stav vlastníka – je dôležité zistiť, v akom stave je vlastník nehnuteľnosti a či nie je v manželstve. Ak v manželstve je, musí svojho partnera požiadať o potvrdenie, že predmetná nehnuteľnosť je v jeho výlučnom vlastníctve, a nie predmetov bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
 3. ťarchy a vecné bremenású najmä vecná bremená, predkupné právo, doživotné užívanie, exekúcia a iné práva, ktoré musia byť pred prevodom nehnuteľnosti na liste vlastníctva vymazané
 4. technický stav nehnuteľnosti – mali by ste si dať pozor na rôzne technické nedostatky, ktoré vám môžu byť na prvý pohľad skryté. Napr. popraskané múry, plesne a pod.
 5. dôkladná kúpna zmluva nehnuteľnosti, ktorú by mal pripraviť, resp. minimálne pred podpisom skontrolovať skúsený právnik. Tak budete skutočne chránený pred možnými problémami.