Zaváranie a sušenie orechov

Poznáme množstvo druhov orechov. U nás najobľúbenejšie, najmä vďaka svojej dobrej dostupnosti, sú naše domáce vlašské a lieskové orechy.

Mnohí tieto stromy pestujú v záhradách a stromy vlašského alebo lieskového orecha u nás nájdeme na niektorých miestach aj vo voľnej prírode, preto nie je problém nazbierať si orechy takpovediac aj zadarmo. Následné zaváranie a sušenie orechov predstavuje najideálnejší spôsob konzervácie orechov.

Kedy dozrievajú vlašské a lieskové orechy?

Hlavná sezóna zberu orechov začína koncom septembra a vrcholí v októbri. Orechy zbierame popadané pod stromom. V niektorých prípadoch môžu orechy spadnúť ešte aj v zelenej šupke. Tú odstránime a odkladáme orechy len v škrupine.

Pozor, zelené šupky orechov silno farbia na hnedo a zafarbia všetko, s čím prídu do kontaktu. Ak budete zelené orechy lúpať bez rukavíc, hnedú farbu z rúk budete umývať niekoľko dní. Pomôcť pri umývaní si môžete citrónovou šťavou.

Orechy neoberáme zo stromu, ale počkáme si na popadané oriešky pod stromom

Pozor na vlhkosť

Najväčším nepriateľom orechov je vlhkosť. Pokiaľ sú počas sušenia vystavené veľkej vlhkosti, rýchlo splesnivejú. Preto ak aj zbierate orechy počas zlého počasia, ktoré v jeseni nie je ničím výnimočným, nikdy ich neumývajte.

Nevadí, že sú špinavé od blata či lístia. Umytím by ste ešte len zvýšili ich vlhkosť a podporili rýchlosť plesnenia. Namiesto toho ich dajte rovno sušiť, aj ak sú špinavé. Zaváranie a sušenie orechov troška špiny na pozbieraných orechov neohrozí, keďže orechy sa konzumujú bez škrupiny.

Ako sušiť vlašské orechy

Ideálne miesto na sušenie vlašských orechov je niekde, kde je sucho, teplo a zároveň miesto poskytuje možnosť vetrania. Ak už raz dáte orechy niekde sušiť, nepremiestňujte ich. Nemajú rady veľké výkyvy teplôt ani vlhkosti, preto im vyberte ideálne stanovisko na sušenie hneď na začiatku a nechajte ich tam počas celej doby sušenia.

Orechy môžete sušiť vysypané na site alebo napríklad aj zviazané v sieťovanom vrecku. Čím budete mať orechy naskladané v tenšej vrstve a ďalej od seba, tým skôr sa usušia.  Počas sušenia vlašské orechy niekoľkokrát premiešajte. Sušenie orieškov týmto spôsobom trvá približne 6 týždňov.

Ako sušiť lieskové orechy

Lieskové orechy je možné sušiť podobným spôsobom ako tie vlašské. Lieskové oriešky sú menšie, a preto pri sušení zaberú menej miesta a usušia sa rýchlejšie. Podobne, ako pri tých vlašských, aj pri sušení lieskových orechov dávajte pozor najmä na vlhkosť v miestnosti a konštantnú teplotu.

Sušenie na povale, v sušičke, rúre

Ak chcete orechy vysušiť čím skôr, pomôcť si môžete aj rúrou na pečenie. Vlašské alebo lieskové orechy uložte na plech, rúru nastavte na 120 °C a pri otvorených dvierkach sušte 5 až 6 hodín.

Sušenie v rúre na pečenie je o niečo vhodnejšie pre lieskové orechy, ale usušiť takto zvládnete aj tie vlašské, len doba sušenia bude pravdepodobne o niečo dlhšia. Orechy preto počas sušenia v rúre pravidelne kontrolujte a občas premiešajte.

Sušenie jadier orechov

Pokiaľ sa chystáte sušiť len jadrá orechov, to znamená vylúpané lieskové alebo vlašské orechy bez škrupín, pomôcť pri sušení môže aj sušička na ovocie. Vylúpané orechy uložte do sušičky, teplotu nastavte na 90 °C a sušte niekoľko hodín. Sušenie orechov v sušičke trvá približne 2 až 4 hodiny. Počas sušenia orechy pravidelne kontrolujte.

Ako uskladniť sušené orechy

Sušené orechy je potrebné pred uskladnením dôkladne prebrať. Všetky poškodené a plesnivé orechy musia preč, inak by sa stali podkladom pre skazenie ostatných zatiaľ ešte zdravých orieškov.

Sušené orechy môžeme skladovať v rôznych nádobách, dôležité je, aby boli umiestnené na chladnom, tmavom mieste

Na skladovanie suchých orechov je vhodné chladné a tmavé miesto. Skladovať ich možno v rôznych nádobách vystlaných papierom alebo papierových vreckách.

V papierových vreckách môžete skladovať nielen orechy v škrupine, ale aj tie vylúpané. Vylúpané jadrá orechov je možné aj zmraziť alebo naložit do medu.

Zavárané vlašské orechy

Špeciálnym spôsobom uskladnenia vylúpaných vlašských orechov je ich zaváranie. Vysušené orechy uložte do suchých zaváraninových pohárov a dobre uzavrite. Takto pripravené poháre sterilizujte vo veľkom hrnci pri teplote 80 °C asi 20 minút.

Hotové zavárané vlašské orechy nechajte pomaly vychladnúť a skladujte na chladnom, tmavom mieste. Zavárané vlašské orechy vydržia približne 1 rok. Po otvorení skladujte pohár so zaváranými orechmi v chladničke. Podobným spôsobom je možné zavariť aj iné druhy orechov.

Okrem klasického spôsobu sterilizácie možno pri zaváraní orechov využiť aj sterilizáciu v rúre na pečenie alebo v mikrovlnnej rúre.

Pri zaváraní orechov s použitím mikrovlnnej rúry najskôr poukladajte vylúpané orechy do zaváraninového pohára, dajte ich na 1 a pol minúty zohriať do mikrovlnnej rúry a po vybratí ich ihneď dôkladne uzavrite. Zaváraninový pohár na 5 minút obráťte hore dnom a následne uskladnite.

Výhodou zaváraných orechov je, že ich možno zavariť do rôzne veľkých pohárov a mať k dispozícií vždy toľko orieškov, koľko práve potrebujeme.

Orechy obsahujú množstvo vitamínov a minerálov. Sušené orechy možno využiť do rôznych koláčov a jedál, ale taktiež sú vhodné aj na priamu konzumáciu, ako zdravé vyhrýzanie. Pripraviť si zásobu sušených orechov na zimu je jednoduché. Vlašské aj lieskové orechy možno sušiť v škrupine aj vylúpané.

Najjednoduchším sušením orechov je ich uloženie na povalu alebo do inej časti chalupy s konštantnou teplotou, dobrým prúdením vzduchu a nízkou vlhkosťou. Ak takúto možnosť nemáte, pomôcť pri sušení orechov si môžete aj elektrickou rúrou alebo sušičkou na ovocie.

Pokiaľ sú vysušené orechy skladované v chlade a tme pokojne vám ich zásoba vydrží až do ďalšej úrody. Teda, ak si s nimi vaše pahltné jazýčky neporadia skôr.

Návod: Ako na zavárané paradajky

Bez mučenia sa priznám, že čerstvé paradajky a ja nie sme kamaráti. Jediný spôsob, akým som ochotná akceptovať túto zeleninu, je po jej tepelnom spracovaní. Keďže ju iným spôsobom v kuchyni ani nevyužívam, sterilizované paradajky a paradajkové polotovary vždy pre mňa predstavovali voľbu číslo jeden v porovnaní s nákupom čerstvých paradajok. A to bol aj ten hlavný dôvod, prečo som sa zoznámila s možnosťou ich domáceho zavárania.  

Príprava

Pri paradajkách je veľmi dôležité poznať správne obdobie, kedy ich zbierať. Nezrelé plody paradajok totiž môžu pri konzumácií väčšieho množstva spôsobiť až otravu.

Paradajky preto vždy zbierajte, keď sú už celé sfarbené, ale ešte stále pevné. Správny čas najlepšie odhadnete tak, že paradajku chytíte smerom odhora dole. Ak je paradajka dostatočne zrelá, bez toho aby ste za ňu museli silno ťahať vám ostane v ruke.

Čerstvá paradajka pri trhaní ostane v ruke takmer sama

Paradajky možno spracovať rôznymi spôsobmi, možno ich sušiť, zavárať alebo z nich pripraviť chutné omáčky a šťavy.

Zaváranie paradajok je nenáročné. Postačí vám k tomu väčší hrniec, zaváraninové poháre, viečka, paradajky a ostatné suroviny podľa konkrétneho receptu.

Zaváranie paradajok

Najjednoduchší spôsob zavárania paradajok je ich zavarenie bez ďalších prísad a nálevu. Takéto zavárané paradajky môžete následne použiť do akéhokoľvek receptu.

Zavárané paradajky vo vlastnej šťave

Väčšie paradajky prekrojte na polky alebo štvrťky a uložte ich do zaváraninového pohára. Pokojne ich môžete uložiť dosť natesno, nakoľko sa ešte trošku stiahnu. Naplnené poháre dobre uzavrite. Na spodok veľkého hrnca položte utierku, na ktorú naukladajte zaváraninové poháre. Dolejte vodou a sterilizujte približne pol hodinu pri teplote 80 stupňov.

Paradajky do pohára ukladajte natesno

Recepty

Možností, ako spracovať a sterilizovať paradajky, je však omnoho viac. Výber konkrétneho spôsobu spracovania závisí najmä od toho, akým spôsobom chcete následne paradajky v kuchyni využiť.

Zavárané cherry paradajky

200 ml octu, 200 ml vody, kávovú lyžičku soli, kávovú lyžičku octu a hrsť drvenej bazalky priveďte k varu a nechajte variť približne 10 minút. Cherry paradajky a pár lístkov čerstvej bazalky poukladajte do zaváraninových pohárov a zalejte pripraveným nálevom.

Poháre dobre uzavrite a sterilizujte približne pol hodiny pri teplote 90 stupňov. Nakladané paradajky nechajte pomaly vychladnúť hore dnom a skladujte na tmavom mieste.

Paradajkový pretlak alebo „Passata“

Rýchlo sparte 1 kg paradajok, ošúpte ich a odstráňte z nich semienka a nakrájajte ich na drobné kocky. Paradajky povarte spolu s olivovým olejom, bazalkou, troškou čili a čierneho korenia približne 10 minút. Počas varenia pravidelne miešajte.

Hotovú zmes rozmixujte a naplňte do zaváraninových pohárov. Sterilizujte približne hodinu pri teplote 80 stupňov.

Z paradajok možno pripraviť rôzne omáčky a pretlaky

Sterilizované paradajky s bazalkou

Paradajky nakrájajte na kocky a spolu s pár lístkami bazalky a kávovou lyžičkou soli natesno naukladajte do zaváraninových pohárov. Do každého pohára môžete pridať aj trošku šťavy, ktorá ostala v mise po nakrájaných paradajkách. Zaváraninové poháre dobre uzavrite a sterilizujte podobne ako pri prvom recepte v hrnci s utierkou na dne, približne 20 až 30 minút.

Paradajková šťava

Nakrájané paradajky umiestnite do hrnca a za stáleho miešania varte, kým nepustia dostatok šťavy. Hotovú zmes rozmixujte a prepasírujte cez sitko. Čistú paradajkovú šťavu prelejte do zaváraninových pohárov a sterilizujte pol hodiny pri teplote 90 stupňov.

Zavárané sušené paradajky

Zrelé, ale nie moc mäkké paradajky nakrájate na polovičky, posypte ich soľou a nechajte odstáť približne hodinu. Z každej paradajky následne vytlačte semienkový stred a uložte ju do sušičky. Sušte do sucha, ale tak, aby paradajky neboli úplne zoschnuté.

Usušené paradajky zmiešajte s trochou olivového oleja, kapari a nakrájaným cesnakom, soľou, troškou trstinového cukru a zalejte nálevom z kapár a trochou citrónovej šťavy.

Sušené paradajky vložte do zaváraninového pohára, zalejte približne do polovice olivovým olejom, potlačte a ešte doplňte voľné miesto paradajkami. Poháre dobre uzavrite a umiestnite na tmavé miesto.

Sušené paradajky sú obľúbenou pochúťkou

Zavárané paradajky s cesnakom

Paradajky prekrojte na polovice a rezom smerom na vrch ich uložte na plech. Pečte v rúre na pečenie pri 180 stupňoch približne 40 minút. Na upečené paradajky uložte cesnak, tymián a posoľte ich.

Následne spojte 2 polovice, a tak paradajky na tesno uložte do zaváraninového pohára. Zalejete olivovým olejom až po vrch a skladujte v chladničke.

Kečup

Na panvici spolu poduste na jemno nakrájanú cibuľku, strúčik cesnaku, 2 cm nastrúhaného zázvoru a 500 g paradajkovej dužiny. Za pravidelného miešania varte približne 20 minút. Uvarenú zmes rozmixujte, pridajte tochu vínneho octu, pol kávovej lyžičky cukru a korenie a soľ podľa chuti. Za stáleho miešania varte približne 35 minút.

Hotový kečup naplňte do zaváraninových pohárov a sterilizujte pri teplote 80 stupňov približne 40 minút.

Domáci kečup ocenia aj deti

Možnosti využitia zaváraných paradajok

Zavárané paradajky majú v kuchyni všestranné využitie. Pripraviť z nich môžete paradajkovú polievku, boloňské špagety, lasagne, studenú paradajkovú polievku gazpacho, či ich použiť ako prílohu na pizzu alebo k mäsu.

Zaváranie paradajok predstavuje ideálny spôsob spracovania paradajkovej úrody. Možno ich jednoducho pripraviť na viacero spôsobov a uľahčiť si vďaka tomu následne varenie množstva receptov.

Zavárané paradajky vo vlastnej šťave sú ideálnym základom do akéhoľvek jedla, kombinácia paradajok s bazalkou poteší milovníkov talianskej kuchyne a domáci kečup predstavuje výbornú alternatívu k tomu kupovanému. Kto ho raz vyskúša, už sa po inom ani nepozrie.