Život na dedine: Bývanie na vidieku alebo v meste?

V tomto článku sa pozrieme na to, aké výhody i nevýhody má život na dedine či vidieku. Nemáme tým namysli rozvinuté obce v blízkosti väčších miest s kvalitnou občianskou vybavenosťou, ale skôr menej rozvinuté vidiecke oblasti.

Ako plynie život na dedine a čo tam ľudia robia?

Zväčša dedinčania alebo obyvatelia vidieka žijú veľmi jednoduchý život v súlade s prírodou a podľa toho sa venujú aj rôznym povolaniam, napríklad roľníctvu, remeselníctvu, poľnohospodárstvu, chovateľstvu atď. Najmä poľnohospodári sú hlboko spätí s dedičstvom, kultúrou a zvykmi na dedine, kedže tvrdo pracujú počas štyroch ročných období. Vedeli by ste si predstaviť zarábať si na živobytie takouto krásnou, ale i náročnou prácou?

Na druhej strane, ak sa pre život na dedine rozhodnete, získate pokoj, na míle vzdialený od šialeného ruchu mestského života. Každodenným naplnením sa v tomto prípade stane príroda, zeleň, farmárčenie, potok, čerstvý vzduch, vôňa lesa, domáce i hospodárske zvieratá.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Aké výhody prináša život na dedine?
  • Pokoj
  • Zdravý život
  • Nižšie náklady na život
  • Šťastie
  • Prírodu
  • Kvalitné suroviny

Pokoj

Dediny a vidiecke oblasti ponúkajú pokojné prostredie, vzdialené na míle od chaosu miest. Ľudia v nich vedú pokojný, relaxačný životný štýl (hoci ich práca je často fyzicky náročná), obklopení krásnymi scenériami a zeleňou. Zobúdzajú sa na spev vtákov, cvrlikanie svrčkov a sú doslova zžití s prostredím, ktoré ich obklopuje. Zvyčajne sa všetky tieto pozitíva odrážajú aj v ich konaní a životoch, pretože majú čisté srdcia, sú otvorenejší, milí a pohostinní. Ruku na srdce, koľko susedov v mestskom paneláku by ste požiadali o pomoc v prípade núdze, alebo si s nimi len tak posedeli na kávičke?

Zdravý život

Ľudia z dediny sú, vďaka spôsobu života, ktorý vedú, fyzicky zdatnejší a aktívnejší. Kým pre obyvateľov miest je dennou rutinou prevažne pobyt v klimatizovaných biznis centrách a presuny v MHD, dedinčania veľkú časť dňa trávia vonku. Podobne je to aj so stravou. Jabko či kaleráb si nemusia nekupovať ráno v supermarkete, ale jednoducho si ho odtrhnú na záhrade.

Životné náklady

Život na dedine je oveľa jednoduchší a teda aj životné náklady, odvíjajúce sa od životných potrieb ľudí sú na oveľa nižšej úrovni. Oblasti, vzdialené od väčších miest, ponúkajúcich hojnosť a luxus, si vystačia aj z mála. Ľudí potešia aj základné produkty, ktoré popri obyčajnom jedle potrebujú pre svoje prežitie.

Mnohí nepotrebujú ani internet, káblovku či iné technické výdobytky, ktoré sú v dnešnom svete úplne bežné. Ani veľa spoločenských aktivít v obciach nenájdete. Výsledkom tohto spôsobu života je ľahšia hlava, sústredené prežívanie prostého života a s tým automaticky späté aj nižšie náklady.

Šťastie

Šťastie je vzácna vec a je kľúčom k pozitivite. Je krásne a zvláštne zároveň, že ľudia žijúci na dedinách dokážu nájsť svoje šťastie aj v malých, často obyčajných veciach a maličkostiach. Na rozdiel od obyvateľov mesta sú spokojní aj so základnými potrebami žitia. Význam majú pre nich najmä dobré a zdravé vzťahy v rodine a komunite. ľudia sa starajú jeden o druhého, snažia sa aj z mála udržať všetkých svojich blízkych v zdraví, v šťastí a spokojnosti.

Príroda

Život na dedine prináša najmä krásne prostredie, plné zelene, čerstvého vzduchu, čistej pramenitej vody a domácich poctivých potravín. Toto všetko v meste budete hľadať len ťažko, alebo si jednoducho za to budete musieť priplatiť na špecializovaných trhoch.

Kvalitné suroviny

Na dedine si dopestujete, vybartrujete či zoženie čerstvé sezónne ovocie a zeleninu, mäso z malochovu či domáce vajíčka oveľa jednoduchšie a najmä lacnejšie, ako v meste.

Vidiecke oblasti i dediny sú zároveň súčasťou primárnych sektorov hospodárstva, odkiaľ začína celý cyklus. Naše výrobné odvetvia vo veľkej miere závisia od surovín, ktoré dostávame z poľnohospodárskej pôdy. Je však pravdou, že v súčasnosti sa na Slovensku zvýhodňujú menej náročné plodiny. Tie môžu pri lepších finančných podporách poľnohospodári uprednostniť pred pestovaním finančne náročnejšej zeleniny. Zelenina je pritom podľa poľnohospodárov tri až štyrikrát pracnejšia na finančné zdroje, ľudskú prácu, uskladnenie i odbytovanie, ako bežné strukoviny.

Aké nevýhody prináša život na dedine?
  • Všednosť a nuda
  • Málo príležitostí
  • Zlá infraštruktúra

Všednosť a nuda

Život je jedna jazda, neustále plynie, napreduje a nikdy to nebude inak. V dnešnej dobe sú ľudia v obrovskom zhone za zárobkom a blahobytom. Ľudia, žijúci na dedinách sa tomuto šialenému trendu len ťažko dokážu prispôsobiť a vyrovnať. Pre mnohých obyvateľov mesta je život na dedine skôr spiatočnícky, nudný alebo všedný v porovnaní s tým, čo všetko ponúka mesto.

Málo príležitostí

Život na dedine plynie svojim príjemným, pomalým tempom. Málokedy v ňom môžete očakávať bohaté kultúrne vyžitie, prekvapivé gastronomické zážitky a rôznorodé možnosti trávenia voľného času.

Navyše ak sa rozhodnete presťahovať, môže byť pre vás zložité nájsť zaujímavé pracovné miesto s dobrým finančným ohodnotením.

Aj kvalita vzdelávania, vybavenie škôl či ponuka mimoškolských výchovných zariadení v regióne vám nemusí vyhovovať. V prípade vyšších nárokov, budete musieť svoje ratolesti dopraviť do vzdielenejších väčších miest, čo určite ovplyvní rodinný rozpočet a najmä vašu dennú rutinu.

Nedostatok dobrej infraštruktúry

Rozvoj obcí významne ovplyvňuje úroveň infraštruktúry a tá v dedinách, v porovnaní s mestami nebýva vysoká. Rozbité cesty, nižšia dostupnosť hromadnej dopravy, či dokonca chýbajúce inžinierske siete nepridávajú žiadnej obci na príťažlivosti.

Čo si teda na záver vybrať?

Po poznaní všetkých faktov, môžeme zhrnúť, že život na dedine je aj napriek niektorým mínusom veľmi vyhľadávaný i prospešný. Ak niekto túži po zmene a chce stres veľkomesta vymeniť za uvoľnený život, je pre neho vidiek jasnou voľbou. Všetky nedostatky sa dajú preklenúť, ak si svoje priority usporiadate inak.

Nevýhody, ktoré sme spomenuli sa dajú znížiť aj väčšou podporou obcí, najmä rozvojom ich infraštruktúry, zvyšovaním dopravnej dostupnosti, ale i využívaním rôznych dotácií na rozvoj cestovného ruchu či ochranu ich kultúrneho dedičstva. S týmito opatreniami dediny určite dokážu prežiť a vyhnúť sa tak neželanému vyľudňovaniu.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest