Život na dedine: Bývanie na vidieku alebo v meste?

V tomto článku sa pozrieme na to, aké výhody i nevýhody má život na dedine či vidieku. Nemáme tým namysli rozvinuté obce v blízkosti väčších miest s kvalitnou občianskou vybavenosťou, ale skôr menej rozvinuté vidiecke oblasti.

Ako plynie život na dedine a čo tam ľudia robia?

Zväčša dedinčania alebo obyvatelia vidieka žijú veľmi jednoduchý život v súlade s prírodou a podľa toho sa venujú aj rôznym povolaniam, napríklad roľníctvu, remeselníctvu, poľnohospodárstvu, chovateľstvu atď. Najmä poľnohospodári sú hlboko spätí s dedičstvom, kultúrou a zvykmi na dedine, kedže tvrdo pracujú počas štyroch ročných období. Vedeli by ste si predstaviť zarábať si na živobytie takouto krásnou, ale i náročnou prácou?

Na druhej strane, ak sa pre život na dedine rozhodnete, získate pokoj, na míle vzdialený od šialeného ruchu mestského života. Každodenným naplnením sa v tomto prípade stane príroda, zeleň, farmárčenie, potok, čerstvý vzduch, vôňa lesa, domáce i hospodárske zvieratá.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Aké výhody prináša život na dedine?
  • Pokoj
  • Zdravý život
  • Nižšie náklady na život
  • Šťastie
  • Prírodu
  • Kvalitné suroviny

Pokoj

Dediny a vidiecke oblasti ponúkajú pokojné prostredie, vzdialené na míle od chaosu miest. Ľudia v nich vedú pokojný, relaxačný životný štýl (hoci ich práca je často fyzicky náročná), obklopení krásnymi scenériami a zeleňou. Zobúdzajú sa na spev vtákov, cvrlikanie svrčkov a sú doslova zžití s prostredím, ktoré ich obklopuje. Zvyčajne sa všetky tieto pozitíva odrážajú aj v ich konaní a životoch, pretože majú čisté srdcia, sú otvorenejší, milí a pohostinní. Ruku na srdce, koľko susedov v mestskom paneláku by ste požiadali o pomoc v prípade núdze, alebo si s nimi len tak posedeli na kávičke?

Zdravý život

Ľudia z dediny sú, vďaka spôsobu života, ktorý vedú, fyzicky zdatnejší a aktívnejší. Kým pre obyvateľov miest je dennou rutinou prevažne pobyt v klimatizovaných biznis centrách a presuny v MHD, dedinčania veľkú časť dňa trávia vonku. Podobne je to aj so stravou. Jabko či kaleráb si nemusia nekupovať ráno v supermarkete, ale jednoducho si ho odtrhnú na záhrade.

Životné náklady

Život na dedine je oveľa jednoduchší a teda aj životné náklady, odvíjajúce sa od životných potrieb ľudí sú na oveľa nižšej úrovni. Oblasti, vzdialené od väčších miest, ponúkajúcich hojnosť a luxus, si vystačia aj z mála. Ľudí potešia aj základné produkty, ktoré popri obyčajnom jedle potrebujú pre svoje prežitie.

Mnohí nepotrebujú ani internet, káblovku či iné technické výdobytky, ktoré sú v dnešnom svete úplne bežné. Ani veľa spoločenských aktivít v obciach nenájdete. Výsledkom tohto spôsobu života je ľahšia hlava, sústredené prežívanie prostého života a s tým automaticky späté aj nižšie náklady.

Šťastie

Šťastie je vzácna vec a je kľúčom k pozitivite. Je krásne a zvláštne zároveň, že ľudia žijúci na dedinách dokážu nájsť svoje šťastie aj v malých, často obyčajných veciach a maličkostiach. Na rozdiel od obyvateľov mesta sú spokojní aj so základnými potrebami žitia. Význam majú pre nich najmä dobré a zdravé vzťahy v rodine a komunite. ľudia sa starajú jeden o druhého, snažia sa aj z mála udržať všetkých svojich blízkych v zdraví, v šťastí a spokojnosti.

Príroda

Život na dedine prináša najmä krásne prostredie, plné zelene, čerstvého vzduchu, čistej pramenitej vody a domácich poctivých potravín. Toto všetko v meste budete hľadať len ťažko, alebo si jednoducho za to budete musieť priplatiť na špecializovaných trhoch.

Kvalitné suroviny

Na dedine si dopestujete, vybartrujete či zoženie čerstvé sezónne ovocie a zeleninu, mäso z malochovu či domáce vajíčka oveľa jednoduchšie a najmä lacnejšie, ako v meste.

Vidiecke oblasti i dediny sú zároveň súčasťou primárnych sektorov hospodárstva, odkiaľ začína celý cyklus. Naše výrobné odvetvia vo veľkej miere závisia od surovín, ktoré dostávame z poľnohospodárskej pôdy. Je však pravdou, že v súčasnosti sa na Slovensku zvýhodňujú menej náročné plodiny. Tie môžu pri lepších finančných podporách poľnohospodári uprednostniť pred pestovaním finančne náročnejšej zeleniny. Zelenina je pritom podľa poľnohospodárov tri až štyrikrát pracnejšia na finančné zdroje, ľudskú prácu, uskladnenie i odbytovanie, ako bežné strukoviny.

Aké nevýhody prináša život na dedine?
  • Všednosť a nuda
  • Málo príležitostí
  • Zlá infraštruktúra

Všednosť a nuda

Život je jedna jazda, neustále plynie, napreduje a nikdy to nebude inak. V dnešnej dobe sú ľudia v obrovskom zhone za zárobkom a blahobytom. Ľudia, žijúci na dedinách sa tomuto šialenému trendu len ťažko dokážu prispôsobiť a vyrovnať. Pre mnohých obyvateľov mesta je život na dedine skôr spiatočnícky, nudný alebo všedný v porovnaní s tým, čo všetko ponúka mesto.

Málo príležitostí

Život na dedine plynie svojim príjemným, pomalým tempom. Málokedy v ňom môžete očakávať bohaté kultúrne vyžitie, prekvapivé gastronomické zážitky a rôznorodé možnosti trávenia voľného času.

Navyše ak sa rozhodnete presťahovať, môže byť pre vás zložité nájsť zaujímavé pracovné miesto s dobrým finančným ohodnotením.

Aj kvalita vzdelávania, vybavenie škôl či ponuka mimoškolských výchovných zariadení v regióne vám nemusí vyhovovať. V prípade vyšších nárokov, budete musieť svoje ratolesti dopraviť do vzdielenejších väčších miest, čo určite ovplyvní rodinný rozpočet a najmä vašu dennú rutinu.

Nedostatok dobrej infraštruktúry

Rozvoj obcí významne ovplyvňuje úroveň infraštruktúry a tá v dedinách, v porovnaní s mestami nebýva vysoká. Rozbité cesty, nižšia dostupnosť hromadnej dopravy, či dokonca chýbajúce inžinierske siete nepridávajú žiadnej obci na príťažlivosti.

Čo si teda na záver vybrať?

Po poznaní všetkých faktov, môžeme zhrnúť, že život na dedine je aj napriek niektorým mínusom veľmi vyhľadávaný i prospešný. Ak niekto túži po zmene a chce stres veľkomesta vymeniť za uvoľnený život, je pre neho vidiek jasnou voľbou. Všetky nedostatky sa dajú preklenúť, ak si svoje priority usporiadate inak.

Nevýhody, ktoré sme spomenuli sa dajú znížiť aj väčšou podporou obcí, najmä rozvojom ich infraštruktúry, zvyšovaním dopravnej dostupnosti, ale i využívaním rôznych dotácií na rozvoj cestovného ruchu či ochranu ich kultúrneho dedičstva. S týmito opatreniami dediny určite dokážu prežiť a vyhnúť sa tak neželanému vyľudňovaniu.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Toto sú najlepšie a najhoršie lokality na bývanie v Bratislave

shutterstock

Najlepšie bývanie v Bratislave je veľmi subjektívne a záleží na viacerých faktoroch. Medzi štvrťami a lokalitami sú však určité rozdiely, ktoré vplývajú na kvalitu života.

Medzi hlavné kritériá patrí prostredie, vzdialenosť do centra, občianska vybavenosť, množstvo zelene, možnosti parkovania, kriminalita, zastavanosť územia. Ale tiež mnoho ďalších, individuálnych kritérií ako napr. dostupnosť kvalitných škôl.

Najlepšie lokality na bývanie v Bratislave sú tak oblasti, ktoré sú bližšie k centru s dobrou vybavenosťou a tiež blízko prírody.

V Bratislave je takýchto štvrtí hneď niekoľko.

Najlepšie sú hodnotené Koliba, Slavín a Horský Park, ktoré sú blízko centra, ale poskytujú výhody a kľud okolitej prírody. Veľmi dobre tiež skončili lokality ružinovských sídlisk, ktoré poskytujú príjemný komfort bývania s dobrou dostupnosťou do samého centra.

Ľudia tiež uprednostňujú štvrte v Karlovej Vsi a Dúbravke, ktoré sú v širšom centre, ale zas s príjemným prostredím blízko lesa.

Na druhú stranu sú najhoršie štvrte, ktoré sú od centra ďaleko, v priemyselných oblastiach so zlým dopravným prístupom, kde sú síce ceny bytov nižše, ale deti by ste v nich vychovávať nechceli.

Najhoršie bývanie v Bratislave je tak v lokalitach v mestských štvrtiach Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Petržalka, ale napr. i v Starom Meste na Obchodnej ulici.

 

slavín staré mesto bývanie
shutterstock
Medzi najlepšie bývanie v Bratislave patrí aj Slavín

Nasledujúca tabuľka ukazuje najlepšie a najhoršie bývanie v Bratislave na základe prieskumu pána Ivana Andráška na FPV UMB v Banskej Bystrici.

Najlepšie bývanie v Bratislave

LOKALITA MESTSKÁ ŠTVRŤ
Koliba Staré Mesto
Slavín Staré Mesto
Kalvária – Horský park Staré Mesto
Trávniky Ružinov
Štrkovec Ružinov
Ostredky Ružinov
Pošeň Ružinov
Rovnice Karlova Ves
Kútiky Karlova Ves
Podvornice Dúbravka
Záluhy Dúbravka
Stará Dúbravka Dúbravka
Kramáre Nové Mesto
Krasňany Rača
PrievozNové Mesto

 

Najhoršie bývanie v Bratislave

 

LOKALITAMESTSKÁ ŠTVRŤ
Kopčany Petržalka
Lúky Juh a Sever Petržalka
Dolné Hony Podunajské Biskupice
Medzi Jarkami Podunajské Biskupice
Vrakuňa Vrakuňa
Vlčie Hrdlo Ružinov
Centrum Staré Mesto
Obchodná ulica Staré Mesto
Podháj Lamač
Staré Grunty Karlova Ves
Podháj Lamač
Istrochem Nové Mesto
Jurajov Dvor Nové Mesto
Trnávka Ružinov
staré mesto bývanie
shutterstock
Staré mesto láka blízkosťou do centra, ale i službami

Najlepšie bývanie v okolí Bratislavy

Nielen bratislavským trendom je sťahovanie sa do okolitých satelitov. Tie sľubujú atraktívne spojenie vlastného domu so záhradou za nižšiu cenu na skok od Bratislavy. Tento krok si však treba dobre premyslieť. Negatívnom takéhoto riešenia je dobrovoľná izolácia, nekonečné zápchy alebo neustále pendlovanie medzi domom a centrom.

Prečítajte si veľmi dobrý článok na tému bývania v satelitoch.

Súhlasíte, že najlepšie bývanie v Bratislave je v týchto lokalitách alebo máte inú skúsenosť?