Ako pestovať petúniu

petúnia
shutterstock

Petúnia je nenáročná jednoročná dekoratívna rastlina, ktorá patrí k najobľúbenejším rastlinám a to vďaka tomu, že veľmi rýchlo vytvára veľké farebné trsy. Tie sa vyznačujú tým, že stále kvitnú. Previslé petúnie druhu pendula tvoria bohaté previsy kaskádovito kvitnúcich rastlín.

V článku vám prinesieme informácie o tom, ako pestovať petúniu a pridáme aj zaujímavosti o jej pôvode.

Kde sa vzala?

Petúnia záhradná alebo aj Petunia atkinsiana je hybrid, ktorý vznikol v 19. storočí skrížením dvoch juhoamerických druhov Petunia axillaris a Petunia integrifolia. Oba druhy sa vyskytujú na juhu Brazílie a severe Argentíny, spolu s Paraguajom a Uruguajom.

Aké sú petúnie?

Postupným šľachtením vzniklo cez dvesto druhov. Petúnie sa delia do štyroch základných skupín.

  1. Multiflora – tridsať centimetrov vysoká rastlina, ktorá tvorí jednoduché poloplné kvety. Tento druh je veľmi odolný, rýchlo kvitne a je stvorený pre záhonovú výsadbu.
  2. Grandiflora – štyridsať centimetrov vysoká rastlina je charakteristická veľkými kvetmi, ktorých priemer je až desať centimetrov. Je tiež vhodná pre záhony, ale aj do nádob
  3. Nana – tridsaťcentimetrové kríčky sa vyznačujú vysokou odolnosťou.
  4. Pendula – najobľúbenejšia previslá skupina, ktorá je známa bohatými vetvami a kvetmi, ktoré sú až sedem centimetrov široké.

petúnia

Kam ju umiestniť?

Petúnia miluje slnko, a to dokonca aj priame. Petúnie sú najčastejšími balkónovými kvetmi, ktoré zdobia nielen rodinné domy, ale aj mestské terasy a balkóny. Tieto letné rastlinky kvitnú od júna po celý júl. Ak petúnii doprajete vhodnú zeminu, viaczložkové hnojivo, pravidelnú dávku vody a slnečné miesto, kam neprší, odmení vás bohatým zakvitnutím najrôznejších farieb. Pre zakvitnutie potrebuje rastlina dlhý deň, ktorý má aspoň trinásť hodín.

Ako ju presádzať a rozmnožovať?

Vypestovať petúniu môžete buď tak, že si vypestujete vlastnú rastlinu, alebo si kúpite hotové sadenice. Pri prvom spôsobe budete potrebovať veľa trpezlivosti a čas, ale je to lacnejší spôsob. Ak sa rozhodnete kúpiť si sadenice, nehrozí vám neúspech.

petúnia

Vypestovanie vlastnej rastliny

Semená je nutné zasiať už vo februári. Do malých misiek si nasypete substrát pre výsev rastliny a doňho do hĺbky tri centimetre zasejete semená. Tie sú veľmi klíčivé, takže to s ich množstvom neprežeňte. Všetko zalejete a uložíte do pootvorených igelitových vreciek, čím vytvoríte „skleník“.

Tie umiestnite do izby, nie na priame slnečné svetlo. Keď sa objavia prvé lístky, presaďte ich do malých kvetináčov, kam rovnako dáte substrát pre výsev. Približne za mesiac aj pol by ste mali mať pevné sadenice, ktoré teraz môžete dať do kvetináčov alebo do záhrady. Myslite však na to, že korienky rastliny sú krehké, preto si dávajte pri manipulácii pozor. Teraz môžete už použiť kompost alebo záhradnícky substrát a rastlinu prihnojiť.

petúnia

Čo ju ohrozuje?

Petúniu môžu napadnúť rôzne choroby a škodcovia. Paradoxne najviac jej však škodia poveternostné podmienky, pretože zle odolávajú silnému vetru, ktorý často zvykne polámať ich dlhé výhonky. Silný dážď zas môže poničiť krásne, ale krehké kvety tejto rastlinky. Ak teda máte možnosť, v prípade veľmi nepriaznivého počasia zložte rastliny z balkónov do bezpečia.

Vošky môžu napadnúť petúniu v prípade vlhkého počasia. Ak ich objavíte dosť skoro, postačí vám roztok z vody a jari, ale ak sa premnožia, je nutné siahnuť po chemických postrekoch. Vošky totiž prenášajú aj vírusové ochorenia. Najčastejšie petúnie bojujú s vírusom mozaiky paradajky, vírus žiliek petúnie či vírus mozaiky tabaku. Proti všetkým existujú chemické postreky, ktoré aplikujte, ak má rastlina zažltnuté kvety, trpí spomaleným rastom listov a kvetov, žilky na listoch sú priesvitné a iné.

Ako pestovať muškáty

shutterstock

Jar je v plnom prúde a naše balkóny a záhradné záhony začínajú zdobiť muškáty. Táto dlhokvitnúca rastlina pochádza z Južnej Ameriky a aktuálne patrí medzi najobľúbenejšie balkónové rastliny. Obľuba spočíva v nádherne kvitnúcich kvetov od jari až do jesene. Stačí len správna starostlivosť a aj váš balkón, terasa, či záhradný záhon môžu byť o niečo krajšie.

Vzhľad rastliny nie je jedinou silnou zbraňou, ktorou sa môže rastlina pochváliť. Muškáty obsahujú vo svojich listoch aromatickú látku, ktorá prirodzene odpudzuje komáre a iný dotieravý hmyz. Dokonale nás tak chránia najmä v letných mesiacoch pred nepríjemným bodavým hmyzom. Možno aj vo vašom prípade je táto informácia dostatočne motivujúca zaobstarať si muškáty pred každé okno.

muškáty
pexels.com

Muškát je nenáročná rastlina, ktorú zvládne aj úplný začiatočník. Stačí si len vybrať farby, ktoré sa vám páčia a držať sa týchto základných krokov starostlivosti o muškáty a garantujeme vám, že vám budú robiť radosť.

Starostlivosť o muškáty v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Muškáty sú pôvodom juhoamerická rastlina, ktorá má svoj typický južanský temperament. Muškáty jednoducho milujú slnko. Práve táto informácia vám uľahčí výber vhodného umiestnenia rastliny. Umiestnite ich na miesto, kde väčšinu dňa dopadajú slnečné lúče. Pri výbere miesta, však myslite na to, že muškáty by mali byť chránené pred silným dažďom a vetrom.

2. krok: zalievanie rastliny

Keďže sa muškáty radi slnia, potrebujú výdatnú zálievku aj každý deň. Závisí to najmä od vonkajších teplôt. Ak je von veľmi teplo, muškáty potrebujú vodu každý deň, čo vám dajú najavo, polosuchou zeminou. Ak je však zem vlhká, počkajte so zálievkou ešte jeden deň a skontrolujte zeminu opäť. Výnimkou sú len zimné mesiace, kedy ich stačí poliať raz za 14 dní. Muškáty to v teplých mesiacoch pár dní bez vody prežijú, stačí ich poliať a ihneď sa spamätajú. Ak však čakáte na rastlinu posypanú farebnými kvetmi, zálievka je veľmi dôležitá.

muškáty
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Pokiaľ chcete krásne a kvetmi prekypujúce muškáty, správna výživa je nevyhnutná. Prihnojovať môžete ihneď po presadení. Muškáty majú najradšej vodorozpustné kryštalické hnojivá, ktoré môžete v nízkej koncentrácii pridávať aj do každej zálievky. Množstvá sú minimálne, približne 5 až 10 gramov hnojiva na 10 litrov vody. Do konca mája by ste mali použiť hnojivo s prevahou dusíka. Následne sa zamerajte na hnojivá s vyváženým pomerom živín s dôrazom na draslík. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí, rovnako to platí aj pri hnojení muškátov. Ak by ste to s hnojením preháňali, mohli by ste rastlinke spáliť korienky, čo by už nebolo možné zvrátiť.

muškáty
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Muškáty sú veľmi odolné rastliny, ktoré choroby a škodcovia len tak neprekvapia. V niektorých prípadoch sa však môžete stretnúť s chorobnými prejavmi rastliny, ktoré vás majú upozorniť, že rastlinka sa nemá dobre. Pri správnej starostlivosti vás žiadne choroby a škodcovia nemôžu prekvapiť.

Ak nájdete na listoch hrdzavé škvrny, ide o hubovú infekciu, ktorá vzniká pri nesprávnej zálievke. V premokrenej pôde sa vytvorí ideálne prostredie pre šírenie hubovej infekcie. Najmä v období dlhotrvajúcich dažďov a sychravého počasia zmiernite zálievku na minimum.

Ak ste na listoch spozorovali čierne bodky a sivý povlak, rastlina trpí plesňovým ochorením, ktoré je známe pod názvom pleseň sivá. Rastline poväčšine chýba dostatok svetla, no môže to byť spôsobené aj nadmernou zálievkou. Stačí črepník postaviť na slnko, o niečo obmedziť zálievku a rastlinka sa začne zotavovať.

Žltnutie listov môže znamenať nedostatok vody, či starnutie listov. Ak však rastlina vyzerá dobre, bez iných známok poškodenia, muškát vás upozorňuje na to, že mu chýba železo. Nedostatok živín stačí doplniť hnojivom s vyšším obsahom železa.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Keďže muškátov nikdy nie je dosť, môžete si túto krásnu rastlinu jednoducho rozmnožiť aj v domácich podmienkach. Je to jednoduché, stačí len odstrihnúť minimálne dva listy až po drevnatú stonku a zasadiť do čerstvého substrátu.