Ako pestovať petúniu

petúnia
shutterstock

Petúnia je nenáročná jednoročná dekoratívna rastlina, ktorá patrí k najobľúbenejším rastlinám a to vďaka tomu, že veľmi rýchlo vytvára veľké farebné trsy. Tie sa vyznačujú tým, že stále kvitnú. Previslé petúnie druhu pendula tvoria bohaté previsy kaskádovito kvitnúcich rastlín.

V článku vám prinesieme informácie o tom, ako pestovať petúniu a pridáme aj zaujímavosti o jej pôvode.

Kde sa vzala?

Petúnia záhradná alebo aj Petunia atkinsiana je hybrid, ktorý vznikol v 19. storočí skrížením dvoch juhoamerických druhov Petunia axillaris a Petunia integrifolia. Oba druhy sa vyskytujú na juhu Brazílie a severe Argentíny, spolu s Paraguajom a Uruguajom.

Aké sú petúnie?

Postupným šľachtením vzniklo cez dvesto druhov. Petúnie sa delia do štyroch základných skupín.

  1. Multiflora – tridsať centimetrov vysoká rastlina, ktorá tvorí jednoduché poloplné kvety. Tento druh je veľmi odolný, rýchlo kvitne a je stvorený pre záhonovú výsadbu.
  2. Grandiflora – štyridsať centimetrov vysoká rastlina je charakteristická veľkými kvetmi, ktorých priemer je až desať centimetrov. Je tiež vhodná pre záhony, ale aj do nádob
  3. Nana – tridsaťcentimetrové kríčky sa vyznačujú vysokou odolnosťou.
  4. Pendula – najobľúbenejšia previslá skupina, ktorá je známa bohatými vetvami a kvetmi, ktoré sú až sedem centimetrov široké.

petúnia

Kam ju umiestniť?

Petúnia miluje slnko, a to dokonca aj priame. Petúnie sú najčastejšími balkónovými kvetmi, ktoré zdobia nielen rodinné domy, ale aj mestské terasy a balkóny. Tieto letné rastlinky kvitnú od júna po celý júl. Ak petúnii doprajete vhodnú zeminu, viaczložkové hnojivo, pravidelnú dávku vody a slnečné miesto, kam neprší, odmení vás bohatým zakvitnutím najrôznejších farieb. Pre zakvitnutie potrebuje rastlina dlhý deň, ktorý má aspoň trinásť hodín.

Ako ju presádzať a rozmnožovať?

Vypestovať petúniu môžete buď tak, že si vypestujete vlastnú rastlinu, alebo si kúpite hotové sadenice. Pri prvom spôsobe budete potrebovať veľa trpezlivosti a čas, ale je to lacnejší spôsob. Ak sa rozhodnete kúpiť si sadenice, nehrozí vám neúspech.

petúnia

Vypestovanie vlastnej rastliny

Semená je nutné zasiať už vo februári. Do malých misiek si nasypete substrát pre výsev rastliny a doňho do hĺbky tri centimetre zasejete semená. Tie sú veľmi klíčivé, takže to s ich množstvom neprežeňte. Všetko zalejete a uložíte do pootvorených igelitových vreciek, čím vytvoríte „skleník“.

Tie umiestnite do izby, nie na priame slnečné svetlo. Keď sa objavia prvé lístky, presaďte ich do malých kvetináčov, kam rovnako dáte substrát pre výsev. Približne za mesiac aj pol by ste mali mať pevné sadenice, ktoré teraz môžete dať do kvetináčov alebo do záhrady. Myslite však na to, že korienky rastliny sú krehké, preto si dávajte pri manipulácii pozor. Teraz môžete už použiť kompost alebo záhradnícky substrát a rastlinu prihnojiť.

petúnia

Čo ju ohrozuje?

Petúniu môžu napadnúť rôzne choroby a škodcovia. Paradoxne najviac jej však škodia poveternostné podmienky, pretože zle odolávajú silnému vetru, ktorý často zvykne polámať ich dlhé výhonky. Silný dážď zas môže poničiť krásne, ale krehké kvety tejto rastlinky. Ak teda máte možnosť, v prípade veľmi nepriaznivého počasia zložte rastliny z balkónov do bezpečia.

Vošky môžu napadnúť petúniu v prípade vlhkého počasia. Ak ich objavíte dosť skoro, postačí vám roztok z vody a jari, ale ak sa premnožia, je nutné siahnuť po chemických postrekoch. Vošky totiž prenášajú aj vírusové ochorenia. Najčastejšie petúnie bojujú s vírusom mozaiky paradajky, vírus žiliek petúnie či vírus mozaiky tabaku. Proti všetkým existujú chemické postreky, ktoré aplikujte, ak má rastlina zažltnuté kvety, trpí spomaleným rastom listov a kvetov, žilky na listoch sú priesvitné a iné.

Ako pestovať, starať sa a polievať begónie

begónie
shutterstock

Begónie patria k najznámejším okrasným rastlinám a často zdobia naše okná zvonka aj zvnútra. Výborne vyzerajú v kvetináčoch aj v záhonoch na záhrade. Ich veľkou výhodou je nenáročnosť a široký výber druhov. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať begónie, odkiaľ tieto rastlinky pochádzajú a aké sú ich druhy, prečítajte si náš článok.

Čo sú begónie

Tieto krásne pestrofarebné rastliny majú svoj domov v dažďových pralesoch tropickej a subtropickej Ameriky. Hoci ich pestovanie nie je náročné, užitočné rady o tom, ako na to, sa vám môžu zísť. Begónia patrí do čeľade Begonicae a jestvuje ich takmer tisíc druhov. Podľa veľkosti ich delíme na veľkokveté a drobnokveté. Begónie sa delia aj podľa typu koreňov na begónie s vláknitými koreňmi a begónie s mäsitými koreňmi.

Dobré produkty pre pestovanie begónií

Pestovateľský set
Kvetináče a truhlíky
Rozprašovače a kanvičky

begónie
pexels.com

Begónie s vláknitými koreňmi majú listy okrúhle, tie s mäsitými koreňmi majú listy nesúmerné so zubatými koncami. Listy sa môžu líšiť aj farebne – sú tmavé alebo svetlo zelené s kresbou. Kvety môžu byť plnokveté alebo jednoduché, niektoré druhy majú dokonca zvlnené kvety. Čo sa farebnosti týka, begónie prinášajú pestrú paletu farieb od najrôznejších odtieňov cez bielu, ružovú, žltú až po červenú.

Charakteristika
OdrodyKráľovská begónia (Begonia Rex)Vláknité korene: B. Thousand Wonders má listy svetlo zelené; B. Coctail má listy hnedé; B. semperflorens (voskovka) je druh 15 – 20 cm nízky, kvety sú červené, ružové alebo biele, pestuje sa ako letnička.

Mäsité korene: B. tuberhybrida je najznámejší veľkokvetový druh kvitnúci od júna do septembra – Sugar Candy (ružová), Guardsman (červená), Fairy Light (biele kvety s jemným červeným lemom); B. pendula rastie previsnute; B. multiflora je mnohokvetový druh
Čeľaďbegónovité (Begoniaceae)
Farba kvetubiela, ružová, červená, žltá
TrvanlivosťHľuznaté druhý sú trvalky, B. semperflorens (voskovka) sa pestuje len jednu sezónu ako letnička.
SvetloDostatok svetla, ale nie priame slnko. Ideálne polotieň.
ZalievanieZalievajte s rozvahou, aby bola pôda vlhká a nie premočená.
PôdaBohatá na humus
Teplota15 °C v noci, cez deň 20 až 26 °C cez deň, niektoré druhy znášajú aj vyššie teploty.
VlhkosťMajú radi vlhkosť, ale listy by mali ostať suché
Náročnosť na pestovanieNízka

Zásady pestovania begónií

Ak sa pýtate, ako pestovať begónie, odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch. Pestovanie tejto rastlinky nie je náročné, avšak má isté pravidlá. Výsadba begónii je ideálna vo februári až marci. Umiestniť by ste ich mali do črepníkov na svetlé stanovisko s teplotou okolo 20 stupňov. Dôležité je udržiavať zeminu stále vlhkú. Ak chcete, aby sa begónie stali okrasou vašej záhradky, von ich vysádzajte až v druhej polovici mája.

begónie
pexels.com

V prípade, že túžite po tom, aby vaše begónie kvitli čo najskôr, môžete si ich vypestovať aj zo semien. Použite pelety, v ktorých sú semená begónie uschované. Pelety položte na povrch substrátu a dostatočne zalejte. Pre klíčenie begónií je ideálna teplota okolo 20 stupňov. Takto predpestované begónie však tiež odprúčame dať von až v druhej polovici mája.

Pri pestovaní begónií je dôležité pravidlene prihnojovanie špeciálnou tekutou zmesou. Myslite však na to, aby bol medzi hnojením odstup minimálne týždeň. Zálievka by pri begóniach mala byť tak akurát – nemajú rady prílišne vlhko ani sucho.

Prezimovanie begónií

Pri otázke ako pestovať begónie, vás určite bude zaujímať aj to, ako ich treba dať zazimovať. Koncom októbra by ste mali prestať so zálievkou a keď begónie vyschnú, vyberte zo zeminy ich hľuzy. Očistite ich a uskladnite tak, že ich každú zvlášť zabalíte do novinového papiera a dáte do škatule na suché a tmavé miesto, napríklad na chodbe. Begónie potrebujú na prezimovanie teplotu maximálne 15 stupňov.

begónie
pexels.com

Ak máte veľa hľúz begónií, odporúčame dať ich do debničky s takmer suchou rašelinou alebo pilinami. Hľuzy dajte do debničky vegatačným vrcholom nahor, zasypte a debničku dajte do pivnice či na iné chladné a tmavé miesto. Pozor však na príliš nízku teplotu, tá by nemala klesnúť pod dva stupne nad nulou.

Rozmnožovanie begónií, choroby a škodcovia

Ako pestovať begónie tak, aby boli krásne a zdravé? V prvom rade je dôležité vedieť, aké choroby a akí škodcovia tieto rastlinky ohrozujú. Typickými škodcami sú vošky, puklice a roztoče. Často sa na listoch begónií môžu objaviť fľaky, ktoré sú však zvyčajne spôsobené nevhodnou zálievkou a priamym pôsobením slnečného žiarenia.

Ak si chcete vaše begónie rozmnožiť, je to veľmi jednoduché. Môžete tak urobiť listovými alebo stonkovými odrezkami. Tie sa odporúčajú odrezávať koncom jari alebo v lete. Keď odrezky odoberiete, nechajte ich zakoreniť vo vlhkej rašeline s pieskom. Najvhodnejšia teplota pre zakorenie odrezkov je v rozpätí od 21 do 26 stupňov. Ideálne je tiež, aby mali begónie pre zakorenenie vysokú vlhkosť vzduchu.