Ako pestovať petúniu

petúnia
shutterstock

Petúnia je nenáročná jednoročná dekoratívna rastlina, ktorá patrí k najobľúbenejším rastlinám a to vďaka tomu, že veľmi rýchlo vytvára veľké farebné trsy. Tie sa vyznačujú tým, že stále kvitnú. Previslé petúnie druhu pendula tvoria bohaté previsy kaskádovito kvitnúcich rastlín.

V článku vám prinesieme informácie o tom, ako pestovať petúniu a pridáme aj zaujímavosti o jej pôvode.

Kde sa vzala?

Petúnia záhradná alebo aj Petunia atkinsiana je hybrid, ktorý vznikol v 19. storočí skrížením dvoch juhoamerických druhov Petunia axillaris a Petunia integrifolia. Oba druhy sa vyskytujú na juhu Brazílie a severe Argentíny, spolu s Paraguajom a Uruguajom.

Aké sú petúnie?

Postupným šľachtením vzniklo cez dvesto druhov. Petúnie sa delia do štyroch základných skupín.

 1. Multiflora – tridsať centimetrov vysoká rastlina, ktorá tvorí jednoduché poloplné kvety. Tento druh je veľmi odolný, rýchlo kvitne a je stvorený pre záhonovú výsadbu.
 2. Grandiflora – štyridsať centimetrov vysoká rastlina je charakteristická veľkými kvetmi, ktorých priemer je až desať centimetrov. Je tiež vhodná pre záhony, ale aj do nádob
 3. Nana – tridsaťcentimetrové kríčky sa vyznačujú vysokou odolnosťou.
 4. Pendula – najobľúbenejšia previslá skupina, ktorá je známa bohatými vetvami a kvetmi, ktoré sú až sedem centimetrov široké.

petúnia

Kam ju umiestniť?

Petúnia miluje slnko, a to dokonca aj priame. Petúnie sú najčastejšími balkónovými kvetmi, ktoré zdobia nielen rodinné domy, ale aj mestské terasy a balkóny. Tieto letné rastlinky kvitnú od júna po celý júl. Ak petúnii doprajete vhodnú zeminu, viaczložkové hnojivo, pravidelnú dávku vody a slnečné miesto, kam neprší, odmení vás bohatým zakvitnutím najrôznejších farieb. Pre zakvitnutie potrebuje rastlina dlhý deň, ktorý má aspoň trinásť hodín.

Ako ju presádzať a rozmnožovať?

Vypestovať petúniu môžete buď tak, že si vypestujete vlastnú rastlinu, alebo si kúpite hotové sadenice. Pri prvom spôsobe budete potrebovať veľa trpezlivosti a čas, ale je to lacnejší spôsob. Ak sa rozhodnete kúpiť si sadenice, nehrozí vám neúspech.

petúnia

Vypestovanie vlastnej rastliny

Semená je nutné zasiať už vo februári. Do malých misiek si nasypete substrát pre výsev rastliny a doňho do hĺbky tri centimetre zasejete semená. Tie sú veľmi klíčivé, takže to s ich množstvom neprežeňte. Všetko zalejete a uložíte do pootvorených igelitových vreciek, čím vytvoríte „skleník“.

Tie umiestnite do izby, nie na priame slnečné svetlo. Keď sa objavia prvé lístky, presaďte ich do malých kvetináčov, kam rovnako dáte substrát pre výsev. Približne za mesiac aj pol by ste mali mať pevné sadenice, ktoré teraz môžete dať do kvetináčov alebo do záhrady. Myslite však na to, že korienky rastliny sú krehké, preto si dávajte pri manipulácii pozor. Teraz môžete už použiť kompost alebo záhradnícky substrát a rastlinu prihnojiť.

petúnia

Čo ju ohrozuje?

Petúniu môžu napadnúť rôzne choroby a škodcovia. Paradoxne najviac jej však škodia poveternostné podmienky, pretože zle odolávajú silnému vetru, ktorý často zvykne polámať ich dlhé výhonky. Silný dážď zas môže poničiť krásne, ale krehké kvety tejto rastlinky. Ak teda máte možnosť, v prípade veľmi nepriaznivého počasia zložte rastliny z balkónov do bezpečia.

Vošky môžu napadnúť petúniu v prípade vlhkého počasia. Ak ich objavíte dosť skoro, postačí vám roztok z vody a jari, ale ak sa premnožia, je nutné siahnuť po chemických postrekoch. Vošky totiž prenášajú aj vírusové ochorenia. Najčastejšie petúnie bojujú s vírusom mozaiky paradajky, vírus žiliek petúnie či vírus mozaiky tabaku. Proti všetkým existujú chemické postreky, ktoré aplikujte, ak má rastlina zažltnuté kvety, trpí spomaleným rastom listov a kvetov, žilky na listoch sú priesvitné a iné.

Ako pestovať figovník známy tiež ako fikus

fikus
shutterstock

Tieto prevažne stálozelené stromy a kry prirodzene rastú v trópoch a subtrópoch celého sveta, pričom do rodu Ficus patria stovky druhov. Najväčšie zastúpenie majú v juhovýchodnej Ázii. V Európe voľne rastie len jeden druh – figovník obyčajný.

V tomto článku sa pozrieme na dva najčastejšie pestované druhy v interiéri: figovník lesklý a figovník kaučukový. Rastlinky sú na prvý pohľad odlišné, ale spája ich veľa spoločných znakov. Obe sa napríklad zle adaptujú na zmenu prostredia, čo sa prejavuje zhadzovaním listov. Stačí však dodržať zopár pravidiel pestovania a figovník vám v domácnosti bude robiť radosť dlhé roky.

Figovník lesklý (F. benjamina)

Tento druh figovníka je známy hlavne pod skráteným a zľudoveným menom Benjamín. Vyznačuje sa drobnými listami, ktoré sú buď zelené alebo strakaté (panašované). Vo svojej domovine dorastá až do tridsiatich metrov. V interiéroch sa pestuje ako krík, vysoký od 20 cm do 1-2 metrov. Často sa pestuje aj v stromčekovom tvare ako izbová bonsai.

figovník
pexels.com

Umiestnenie, zálievka a správna teplota

Figovník lesklý vyžaduje dostatok jasného a rozptýleného svetla. Umiestniť ho treba tak, aby naň nesvietilo priame slnečné svetlo. Rastliny so strakatým sfarbením vyžadujú viac osvetlené miesto, kým tmavozelené fikusy možno pestovať aj na tmavšom stanovišti.

Rastliny je dobré zalievať odstátou vodou až po čiastočnom obschnutí substrátu. Silná zálievka a premokrenie substrátu totiž spôsobuje opadávanie listov. V zime fikus zalievame len v nevyhnutnej miere. Fikusom prospieva teplo a vzdušná vlhkosť, v lete milujú rosenie vodou. Na pestovanie v lete je ideálna teplota do 24 ° C, v zime naopak nesmie klesnúť pod 15 ° C. Myslite na to, že rastlina veľmi zle znáša veľké teplotné zmeny a rozdiely. Figovník je háklivý na prievan, preto ho umiestnite na miesto, kde naň nebude fúkať.

Pôda, presádzanie a rozmnožovanie

Rastlina nie je náročná na pôdu. Na pestovanie je vhodný ľahký a dobre priepustný rašelinový substrát. Figovník možno pestovať aj metódou hydropónie, kedy sa rastlinka pestuje len v živnom roztoku, bez pôdy.

Na presádzanie sú vhodné skôr mladé rastliny, najlepšie vždy na jar. Staršie figovníky presádzame len zriedkavo, pretože zle reagujú na zmeny. Vhodné je v takomto prípade meniť a dopĺňať iba vrchnú časť zeminy.

Rastlinu možno, od jari do jesene, prihnojovať raz za dva týždne tekutým hnojivom na izbové zelené rastliny. V zime ju stačí honojiť raz za mesiac.

Figovník možno rozmnožovať na jar a v lete stonkovými, mäkkými odrezkami, ktoré vďačne pustia korene aj v pohári vody. Ideálna teplota pre odrezkovanie je v rozpätí od 24° C do max. 29° C. Z jedného výhonku, na ktorom sú listy, môžete získať až niekoľko odrezkov.

figovník
pexels.com

Figovník kaučukový (F. elastica)

Figovník kaučukový je charakteristický veľkými, oválnymi, kožovitými a sýto zelenými listami. Rastlina pochádza z teplých oblastí Indi, kde žije voľne v prírode a dorastá do výšky 30 a viac metrov.

Umiestnenie, zálievka a správna teplota

Aj figovník kaučukový vyžaduje dostatok rozptýleného svetla. Vydrží aj v menej osvetlených miestnostiach, čo však môže spôsobiť jeho nedostatočný rast. Naopak v dobrých podmienkach môže tento fikus narásť 60 až 100 cm. Nové listy, ktoré majú atraktívne bronzové zafarbenie, vyrastajú z červeného obalu.

V lete treba figovník zalievať minimálne 2x do týždňa a udržiavať pôdu dostatočne vlhkú. Z zime stačí zalievať obmedziť na raz týždenne, dbajte aby ste ich v tomto období príliš nepreliali. Voda v miske pod kvetináčom by nemala byť viac ako 1 hodinu, je potrebné ju zliať.
Figovníky milujú vzdušnú vlhkosť, ktorú im možno zabezpečiť jemným striekaním nadzemných častí. Kožovité listy tiež môžete ručne utrieť aj navhlčenou hubkou. Suchý a teplý vzduch v byte však tieto figovníky znášajú pri správnej zálievke a vďaka kožovitým listom dobre, korene však musia byť pekne v teplúčku.

Pri pestovaní v lete by teplota nemala presahovať 29° C. V zime by ste mali udržiavať teplotu minimálne 15 stupňov celzia. Figovníku prospieva jemné prúdenie vzduchu v miestnosti, nemal by však byť vystavený priamemu studenému prievanu.

fikus
pexels.com

Pôda, presádzanie a rozmnožovanie

Tomuto figovníku sa výborne darí v rašelinovej alebo v hlinitej zemine. Je dobré po zakúpení rastlinky namiešať nový substrát, ktorý bude mať vyšší podiel organickej výživnej hmoty. Na zloženie zeminy však nie sú fikusy náročné, postačí ak si zakúpite hotovú namiešanú zmes pre izbové rastliny. V lete môžete do vody pridať každé 2 týždne tekuté hnojivo. Pri dobrej starostlivosti rastlina vyrastie až do výšky 2-3 metrov.

Fikus možno presádzať v prípade ak voda presakuje zhora dole, čo je znakom vyčerpanosti pôdy, alebo vtedy aj je rastlina veľká a má vysoko ťažisko. Mladšie rastlinky sa presádzajú na jar približne po dvoch rokoch, staršie exponáty po 3-5 rokoch.

Ak chcete figovník rozmnožiť odpočítajte 2 až 3 listy zhora a na kmeni spravte hladký rez. Z vrcholového odrezku vypestujete novú rastlinku. Najskôr ju ponorte do vlažnej vody a po približne 2 hodinách ponorte spodný koniec do stimulátora na množenie izbových kvetín, oklepte a vsaďte do kvetináča so substrátom alebo vlhkým pieskom.

Figovníky ronia z rany lepkavé mlieko (latex), preto pracujte pri množení v s rukavicami a ranu po reze ošetrite.

Choroby a škodcovia

Ak sa figovníku v byte nedarí, väčšinou za tým stojí nesprávna starostlivosť. Príčiny opadávania listov a chradnutia figovníka, môžu byť rôzne. Najčastejšími sú:

 • málo svetla
 • zmena prostredia
 • nízka teplota
 • nízka vlhkosť vzduchu
 • prievan
 • prehnojenie alebo naopak podvýživa (málo hnojiva)
 • preschnutie alebo naopak preliate substrátu
 • škodcovia

Figovníky ohrozujú najmä strapky, roztoče, puklice, vošky a škodlivé huby, na ktoré môžeme použiť bežné chemické prostriedky. Tmavé fľaky na listoch figovníka, môžu byť zapríčinené zmenou pestovateľských podmienok, pomôcť by mohla výmena substrátu.

Veľmi peknou izbovou rastlinou je aj odroda Ficus lyrata. Viac inšpirácií nájdete na našom INSTAGRAME.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on