Ako pestovať petúniu

petúnia
shutterstock

Petúnia je nenáročná jednoročná dekoratívna rastlina, ktorá patrí k najobľúbenejším rastlinám a to vďaka tomu, že veľmi rýchlo vytvára veľké farebné trsy. Tie sa vyznačujú tým, že stále kvitnú. Previslé petúnie druhu pendula tvoria bohaté previsy kaskádovito kvitnúcich rastlín.

V článku vám prinesieme informácie o tom, ako pestovať petúniu a pridáme aj zaujímavosti o jej pôvode.

Kde sa vzala?

Petúnia záhradná alebo aj Petunia atkinsiana je hybrid, ktorý vznikol v 19. storočí skrížením dvoch juhoamerických druhov Petunia axillaris a Petunia integrifolia. Oba druhy sa vyskytujú na juhu Brazílie a severe Argentíny, spolu s Paraguajom a Uruguajom.

Aké sú petúnie?

Postupným šľachtením vzniklo cez dvesto druhov. Petúnie sa delia do štyroch základných skupín.

 1. Multiflora – tridsať centimetrov vysoká rastlina, ktorá tvorí jednoduché poloplné kvety. Tento druh je veľmi odolný, rýchlo kvitne a je stvorený pre záhonovú výsadbu.
 2. Grandiflora – štyridsať centimetrov vysoká rastlina je charakteristická veľkými kvetmi, ktorých priemer je až desať centimetrov. Je tiež vhodná pre záhony, ale aj do nádob
 3. Nana – tridsaťcentimetrové kríčky sa vyznačujú vysokou odolnosťou.
 4. Pendula – najobľúbenejšia previslá skupina, ktorá je známa bohatými vetvami a kvetmi, ktoré sú až sedem centimetrov široké.

petúnia

Kam ju umiestniť?

Petúnia miluje slnko, a to dokonca aj priame. Petúnie sú najčastejšími balkónovými kvetmi, ktoré zdobia nielen rodinné domy, ale aj mestské terasy a balkóny. Tieto letné rastlinky kvitnú od júna po celý júl. Ak petúnii doprajete vhodnú zeminu, viaczložkové hnojivo, pravidelnú dávku vody a slnečné miesto, kam neprší, odmení vás bohatým zakvitnutím najrôznejších farieb. Pre zakvitnutie potrebuje rastlina dlhý deň, ktorý má aspoň trinásť hodín.

Ako ju presádzať a rozmnožovať?

Vypestovať petúniu môžete buď tak, že si vypestujete vlastnú rastlinu, alebo si kúpite hotové sadenice. Pri prvom spôsobe budete potrebovať veľa trpezlivosti a čas, ale je to lacnejší spôsob. Ak sa rozhodnete kúpiť si sadenice, nehrozí vám neúspech.

petúnia

Vypestovanie vlastnej rastliny

Semená je nutné zasiať už vo februári. Do malých misiek si nasypete substrát pre výsev rastliny a doňho do hĺbky tri centimetre zasejete semená. Tie sú veľmi klíčivé, takže to s ich množstvom neprežeňte. Všetko zalejete a uložíte do pootvorených igelitových vreciek, čím vytvoríte „skleník“.

Tie umiestnite do izby, nie na priame slnečné svetlo. Keď sa objavia prvé lístky, presaďte ich do malých kvetináčov, kam rovnako dáte substrát pre výsev. Približne za mesiac aj pol by ste mali mať pevné sadenice, ktoré teraz môžete dať do kvetináčov alebo do záhrady. Myslite však na to, že korienky rastliny sú krehké, preto si dávajte pri manipulácii pozor. Teraz môžete už použiť kompost alebo záhradnícky substrát a rastlinu prihnojiť.

petúnia

Čo ju ohrozuje?

Petúniu môžu napadnúť rôzne choroby a škodcovia. Paradoxne najviac jej však škodia poveternostné podmienky, pretože zle odolávajú silnému vetru, ktorý často zvykne polámať ich dlhé výhonky. Silný dážď zas môže poničiť krásne, ale krehké kvety tejto rastlinky. Ak teda máte možnosť, v prípade veľmi nepriaznivého počasia zložte rastliny z balkónov do bezpečia.

Vošky môžu napadnúť petúniu v prípade vlhkého počasia. Ak ich objavíte dosť skoro, postačí vám roztok z vody a jari, ale ak sa premnožia, je nutné siahnuť po chemických postrekoch. Vošky totiž prenášajú aj vírusové ochorenia. Najčastejšie petúnie bojujú s vírusom mozaiky paradajky, vírus žiliek petúnie či vírus mozaiky tabaku. Proti všetkým existujú chemické postreky, ktoré aplikujte, ak má rastlina zažltnuté kvety, trpí spomaleným rastom listov a kvetov, žilky na listoch sú priesvitné a iné.

Zimná záhrada ako súčasť domu je zelený úkryt plný harmónie

shutterstock

Túžite po úzkom spojení s prírodou a rozšírením obytného priestoru vášho domu? Zimná záhrada je ideálnym riešením, ako dosiahnuť  oboje.

pinterest

Zelená oáza pokoja a príjemnej atmosféry sa stane vašim najobľúbenejším úkrytom či miestom pre dovolenku od každodennej rutiny. Počas celého roka či teplejších období.

Závisí len na vás, pre akú možnosť sa rozhodnete. Či pre „studenú“ zimnú záhradu, ktorá vám pomôže pri pasívnom vykurovaní domu a bude miestom pre prezimovanie okrasných rastlín, alebo pre „teplú“ záhradu so zabudovaným vykurovacím systémom, v ktorej budete môcť tráviť čas po všetky ročné obdobia.

pinterest

Zimná záhrada sa stane pohodlným miestom v dome, v ktorom môžete oddychovať, hostiť návštevy či  v pokoji pracovať. Navyše, získavate úžitkovú plochu pre vašu dispozíciu.

Zimná záhrada predstavuje samostatnú konštrukciu, ktorá sa vsádza do betónového základu alebo vymurovanej podmurovky a v hornej časti sa uchytí do priľahlej steny.

Samovoľné riešenie prístavby môže narušiť hmotu vášho domu a namiesto úžitku vám  prinesie technické komplikácie súvisiace s napojením na izoláciu. K pripojeniu zimnej záhrady už k hotovej stavbe, ktorá už má nejaký rôčik za sebou, je potrebné pristúpiť opatrne a ideálne sa poradiť s odborníkmi. Samozrejme, aj v ostatných prípadoch.

Pre výborný funkčný a zároveň aj vizuálny výsledok sa oplatí na zimnú záhradu myslieť vopred. Zakomponovať ju už do projektu domu a jej realizáciu po ukončení stavby domu odložiť. V prípade murovaného domu, do doby, keď sa príbytok zbaví prebytočnej vlhkosti.

pinterest

Materiálom, azda najtypickejším a najprirodzenejším pre útulnosť priestoru a dokonalej súhry so zeleňou okrasných rastlín je drevo. Samozrejme, pre trvácnosť a kvalitu konštrukcie musí spĺňať vysoké kvalitatívne štandardy. Pre zvýšenie pevnosti a nosnosti sa používajú plasty a hliník.

Výber podlahy v zimnej záhrade závisí od jej funkcie. Ak v nej budete tráviť veľa času, zvoľte si kamennú či keramickú podlahu  s povrchom upraveným proti šmyku.

Ďalšiu alternatívu môžete nájsť aj v dreve, pri ktorom však netreba zabudnúť na jeho citlivosť na vlhkosť. Ak zimná záhrada bude slúžiť predovšetkým ako skleník pre vaše rastliny, podlahu vytvoríte aj zo štrkopiesku, či  napríklad zámkovej dlažby.

pinterest

Dôležitý kúsok skladačky pre trvácnosť  zimnej záhrady tvorí vetranie. Vzduch do záhrady môže prúdiť do záhrady nielen cez okná a dvere, ale aj pomocou vetracích mriežok, vďaka elektrickým ventilátorom  či vetrákom.

Ďalším spôsob, ako výborne vyvetrať a zároveň sa vyhnúť prievanu zabezpečujú výklopné strešné okná.

Zaujímavé riešenie nájdete aj v posuvnej streche, ktorú možno ovládať elektronicky a nastaviť zmenu jej polohy pomocou snímačov, ktoré zachytávajú zmeny počasia a adekvátne na ne reagujú.

pinterest

Príjemný pocit splynutia s okolím domova umožňujú sklá fasády, ktoré púšťajú slnečné lúče dovnútra. Ak ich je v teplom období veľa ich tepelnú silu dokážu spoľahlivo regulovať rolety, žalúzie či klimatizácia. V súčasnosti sú dostupné riešenia aj skiel so solárnou ochranou, ktoré vpúšťajú do priestoru menej žiarenia.

Ak nemáte radi ich čisteniel, samočistiace sklá budú pre vás správnou voľbou. Na ich udržiavanie stačí, ak zaprší alebo ich opláchnete vodou.

pinterest

Konštrukcia zimnej záhrady z kvalitných materiálov je začiatkom. Na vybudovanie miesta harmónie, do ktorého budete chodiť čerpať pozitívnu energiu potrebujete nielen myšlienku projektu, pomoc odborníka, či túžbu, potrebujete vzťah, lásku k prírode a čas na starostlivosť  o samotnú záhradu.

Chcieť zimnú záhradu len preto, že je trendy, na fotografiách vyzerá dobre, alebo v tej, ktorú majú vaši priatelia, ste sa cítili skvele, môže byť mačkou vo vreci.

Keď bude treba vyberať rastlinky, správne vetrať v každom ročnom období, ľahko na vás vyskočí, poškriabe vás a odradí natoľko, že zo záhrady sa stane priestor na odkladanie zbytočností alebo v lepšom prípade terasa za sklom.

Už predtým, ako začnete zvažovať jej stavbu, by ste mali mať jasno minimálne v rastlinách, ktoré v nej chcete pestovať. Ich výber úzko súvisí s rozhodnutím pre vykurovanie záhrady. Obľúbeným variantom  je temperovaná záhrada, v ktorej teplota v zime neklesne pod päť až desať stupňov. Zväčša vyhovuje väčšine rastlín.

pinterest

Nakoniec, čerešničkou na torte, ktorú si pri realizácii zimnej záhrady vychutnáte je jej zariadenie. Nábytok by mal ladiť nielen s vašou náturou, ale aj s atmosférou zvyšku vášho domova.

pinterest

Výhody:

 • Zimná záhrada príjemne oživí a obohatí atmosféru bývania.
 • Poskytne vám a vaším hosťom miesto plné pozitívnej slnečnej energie v obklopení zelene.
 •  Zväčší úžitkovú plochu vašej nehnuteľnosti.
 • Vytvorí  vám úkryt pred svetom, starosťami a za vašu starostlivosť vás odmení pokojom a relaxom.
 • Stane sa miestom pre spoločné rodinné, večere, raňajky, posedenia s priateľmi či rodinou.
 • Poskytne priestor a funkciu skleníka pre pestovanie nielen okrasných rastlín, ale aj byliniek či drobnej zeleniny.

Nevýhody:

 • Jej prístavba zvýši počiatočné stavebné náklady na vytvorenie vášho domova.
 • V prípade využitia technologických vychytávok, možno rátať s nutnými opravami, ktoré vás môžu prekvapiť vďaka sile prírody. Odporúča sa investovať do kvalitných materiálov a jej realizáciu riešiť s odborníkmi.
 • Sklenené tabule si vyžadujú úpravu a čistenie, na ktoré si budete musieť zvyknúť.
 • Výber rastlín, starostlivosť o ne stojí nielen peniaze aj váš čas. Bez vzťahu k zeleni a manuálnej práci s hlinou si projekt radšej trikrát premyslite.