Ako pestovať, starať sa a polievať begónie

begónie
shutterstock

Begónie patria k najznámejším okrasným rastlinám a často zdobia naše okná zvonka aj zvnútra. Výborne vyzerajú v kvetináčoch aj v záhonoch na záhrade. Ich veľkou výhodou je nenáročnosť a široký výber druhov. Ak sa chcete dozvedieť, ako pestovať begónie, odkiaľ tieto rastlinky pochádzajú a aké sú ich druhy, prečítajte si náš článok.

Čo sú begónie

Tieto krásne pestrofarebné rastliny majú svoj domov v dažďových pralesoch tropickej a subtropickej Ameriky. Hoci ich pestovanie nie je náročné, užitočné rady o tom, ako na to, sa vám môžu zísť. Begónia patrí do čeľade Begonicae a jestvuje ich takmer tisíc druhov. Podľa veľkosti ich delíme na veľkokveté a drobnokveté. Begónie sa delia aj podľa typu koreňov na begónie s vláknitými koreňmi a begónie s mäsitými koreňmi.

Dobré produkty pre pestovanie begónií

Pestovateľský set
Kvetináče a truhlíky
Rozprašovače a kanvičky

begónie
pexels.com

Begónie s vláknitými koreňmi majú listy okrúhle, tie s mäsitými koreňmi majú listy nesúmerné so zubatými koncami. Listy sa môžu líšiť aj farebne – sú tmavé alebo svetlo zelené s kresbou. Kvety môžu byť plnokveté alebo jednoduché, niektoré druhy majú dokonca zvlnené kvety. Čo sa farebnosti týka, begónie prinášajú pestrú paletu farieb od najrôznejších odtieňov cez bielu, ružovú, žltú až po červenú.

Charakteristika
OdrodyKráľovská begónia (Begonia Rex)Vláknité korene: B. Thousand Wonders má listy svetlo zelené; B. Coctail má listy hnedé; B. semperflorens (voskovka) je druh 15 – 20 cm nízky, kvety sú červené, ružové alebo biele, pestuje sa ako letnička.

Mäsité korene: B. tuberhybrida je najznámejší veľkokvetový druh kvitnúci od júna do septembra – Sugar Candy (ružová), Guardsman (červená), Fairy Light (biele kvety s jemným červeným lemom); B. pendula rastie previsnute; B. multiflora je mnohokvetový druh
Čeľaďbegónovité (Begoniaceae)
Farba kvetubiela, ružová, červená, žltá
TrvanlivosťHľuznaté druhý sú trvalky, B. semperflorens (voskovka) sa pestuje len jednu sezónu ako letnička.
SvetloDostatok svetla, ale nie priame slnko. Ideálne polotieň.
ZalievanieZalievajte s rozvahou, aby bola pôda vlhká a nie premočená.
PôdaBohatá na humus
Teplota15 °C v noci, cez deň 20 až 26 °C cez deň, niektoré druhy znášajú aj vyššie teploty.
VlhkosťMajú radi vlhkosť, ale listy by mali ostať suché
Náročnosť na pestovanieNízka

Zásady pestovania begónií

Ak sa pýtate, ako pestovať begónie, odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch. Pestovanie tejto rastlinky nie je náročné, avšak má isté pravidlá. Výsadba begónii je ideálna vo februári až marci. Umiestniť by ste ich mali do črepníkov na svetlé stanovisko s teplotou okolo 20 stupňov. Dôležité je udržiavať zeminu stále vlhkú. Ak chcete, aby sa begónie stali okrasou vašej záhradky, von ich vysádzajte až v druhej polovici mája.

begónie
pexels.com

V prípade, že túžite po tom, aby vaše begónie kvitli čo najskôr, môžete si ich vypestovať aj zo semien. Použite pelety, v ktorých sú semená begónie uschované. Pelety položte na povrch substrátu a dostatočne zalejte. Pre klíčenie begónií je ideálna teplota okolo 20 stupňov. Takto predpestované begónie však tiež odprúčame dať von až v druhej polovici mája.

Pri pestovaní begónií je dôležité pravidlene prihnojovanie špeciálnou tekutou zmesou. Myslite však na to, aby bol medzi hnojením odstup minimálne týždeň. Zálievka by pri begóniach mala byť tak akurát – nemajú rady prílišne vlhko ani sucho.

Prezimovanie begónií

Pri otázke ako pestovať begónie, vás určite bude zaujímať aj to, ako ich treba dať zazimovať. Koncom októbra by ste mali prestať so zálievkou a keď begónie vyschnú, vyberte zo zeminy ich hľuzy. Očistite ich a uskladnite tak, že ich každú zvlášť zabalíte do novinového papiera a dáte do škatule na suché a tmavé miesto, napríklad na chodbe. Begónie potrebujú na prezimovanie teplotu maximálne 15 stupňov.

begónie
pexels.com

Ak máte veľa hľúz begónií, odporúčame dať ich do debničky s takmer suchou rašelinou alebo pilinami. Hľuzy dajte do debničky vegatačným vrcholom nahor, zasypte a debničku dajte do pivnice či na iné chladné a tmavé miesto. Pozor však na príliš nízku teplotu, tá by nemala klesnúť pod dva stupne nad nulou.

Rozmnožovanie begónií, choroby a škodcovia

Ako pestovať begónie tak, aby boli krásne a zdravé? V prvom rade je dôležité vedieť, aké choroby a akí škodcovia tieto rastlinky ohrozujú. Typickými škodcami sú vošky, puklice a roztoče. Často sa na listoch begónií môžu objaviť fľaky, ktoré sú však zvyčajne spôsobené nevhodnou zálievkou a priamym pôsobením slnečného žiarenia.

Ak si chcete vaše begónie rozmnožiť, je to veľmi jednoduché. Môžete tak urobiť listovými alebo stonkovými odrezkami. Tie sa odporúčajú odrezávať koncom jari alebo v lete. Keď odrezky odoberiete, nechajte ich zakoreniť vo vlhkej rašeline s pieskom. Najvhodnejšia teplota pre zakorenie odrezkov je v rozpätí od 21 do 26 stupňov. Ideálne je tiež, aby mali begónie pre zakorenenie vysokú vlhkosť vzduchu.

Komentáre (Ako pestovať, starať sa a polievať begónie)

  1. Dobrý večer!
    Sóda bikarbóna vraj prospieva muškátom a begóniam. Na 2 l vody treba pridať 1 pol. lyžicou sódy bikarbóny a aplikovať na pôdu okolo rastlín. Chcela by som overiť túto radu. Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on