Ako pestovať muškáty

shutterstock

Jar je v plnom prúde a naše balkóny a záhradné záhony začínajú zdobiť muškáty. Táto dlhokvitnúca rastlina pochádza z Južnej Ameriky a aktuálne patrí medzi najobľúbenejšie balkónové rastliny. Obľuba spočíva v nádherne kvitnúcich kvetov od jari až do jesene. Stačí len správna starostlivosť a aj váš balkón, terasa, či záhradný záhon môžu byť o niečo krajšie.

Vzhľad rastliny nie je jedinou silnou zbraňou, ktorou sa môže rastlina pochváliť. Muškáty obsahujú vo svojich listoch aromatickú látku, ktorá prirodzene odpudzuje komáre a iný dotieravý hmyz. Dokonale nás tak chránia najmä v letných mesiacoch pred nepríjemným bodavým hmyzom. Možno aj vo vašom prípade je táto informácia dostatočne motivujúca zaobstarať si muškáty pred každé okno.

muškáty
pexels.com

Muškát je nenáročná rastlina, ktorú zvládne aj úplný začiatočník. Stačí si len vybrať farby, ktoré sa vám páčia a držať sa týchto základných krokov starostlivosti o muškáty a garantujeme vám, že vám budú robiť radosť.

Starostlivosť o muškáty v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Muškáty sú pôvodom juhoamerická rastlina, ktorá má svoj typický južanský temperament. Muškáty jednoducho milujú slnko. Práve táto informácia vám uľahčí výber vhodného umiestnenia rastliny. Umiestnite ich na miesto, kde väčšinu dňa dopadajú slnečné lúče. Pri výbere miesta, však myslite na to, že muškáty by mali byť chránené pred silným dažďom a vetrom.

2. krok: zalievanie rastliny

Keďže sa muškáty radi slnia, potrebujú výdatnú zálievku aj každý deň. Závisí to najmä od vonkajších teplôt. Ak je von veľmi teplo, muškáty potrebujú vodu každý deň, čo vám dajú najavo, polosuchou zeminou. Ak je však zem vlhká, počkajte so zálievkou ešte jeden deň a skontrolujte zeminu opäť. Výnimkou sú len zimné mesiace, kedy ich stačí poliať raz za 14 dní. Muškáty to v teplých mesiacoch pár dní bez vody prežijú, stačí ich poliať a ihneď sa spamätajú. Ak však čakáte na rastlinu posypanú farebnými kvetmi, zálievka je veľmi dôležitá.

muškáty
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Pokiaľ chcete krásne a kvetmi prekypujúce muškáty, správna výživa je nevyhnutná. Prihnojovať môžete ihneď po presadení. Muškáty majú najradšej vodorozpustné kryštalické hnojivá, ktoré môžete v nízkej koncentrácii pridávať aj do každej zálievky. Množstvá sú minimálne, približne 5 až 10 gramov hnojiva na 10 litrov vody. Do konca mája by ste mali použiť hnojivo s prevahou dusíka. Následne sa zamerajte na hnojivá s vyváženým pomerom živín s dôrazom na draslík. Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí, rovnako to platí aj pri hnojení muškátov. Ak by ste to s hnojením preháňali, mohli by ste rastlinke spáliť korienky, čo by už nebolo možné zvrátiť.

muškáty
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Muškáty sú veľmi odolné rastliny, ktoré choroby a škodcovia len tak neprekvapia. V niektorých prípadoch sa však môžete stretnúť s chorobnými prejavmi rastliny, ktoré vás majú upozorniť, že rastlinka sa nemá dobre. Pri správnej starostlivosti vás žiadne choroby a škodcovia nemôžu prekvapiť.

Ak nájdete na listoch hrdzavé škvrny, ide o hubovú infekciu, ktorá vzniká pri nesprávnej zálievke. V premokrenej pôde sa vytvorí ideálne prostredie pre šírenie hubovej infekcie. Najmä v období dlhotrvajúcich dažďov a sychravého počasia zmiernite zálievku na minimum.

Ak ste na listoch spozorovali čierne bodky a sivý povlak, rastlina trpí plesňovým ochorením, ktoré je známe pod názvom pleseň sivá. Rastline poväčšine chýba dostatok svetla, no môže to byť spôsobené aj nadmernou zálievkou. Stačí črepník postaviť na slnko, o niečo obmedziť zálievku a rastlinka sa začne zotavovať.

Žltnutie listov môže znamenať nedostatok vody, či starnutie listov. Ak však rastlina vyzerá dobre, bez iných známok poškodenia, muškát vás upozorňuje na to, že mu chýba železo. Nedostatok živín stačí doplniť hnojivom s vyšším obsahom železa.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Keďže muškátov nikdy nie je dosť, môžete si túto krásnu rastlinu jednoducho rozmnožiť aj v domácich podmienkach. Je to jednoduché, stačí len odstrihnúť minimálne dva listy až po drevnatú stonku a zasadiť do čerstvého substrátu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať, polievať a starať sa o monsteru

shutterstock

Je množstvo izbových rastlín, ktoré si vás získajú svojou farebnosťou alebo tvarom kvetov. Tropická liana Monstera vám učaruje, hoci je vždy zelená. Monstera má unikátne tvarované listy, ich povrch je nádherne lesklý a príjemný na dotyk. Dorastá do väčších rozmerov, čo z tejto rastliny robí unikátnu a neprehliadnuteľnú izbovú rastlinu.

Monstera je ideálna do väčších priestorov, kde bude mať svoj vlastný priestor na rast. Dosahuje 3-5 metrov, čo si vyžadaje svoj osobitý priestor.

Pochádza z tropických pralesov Západnej Indie a Strednej Ameriky. Exotickosť jej dodávajú vzdušné korene šedohnedej farby. Hoci je Monstera tropická rastlina, je skutočne nenáročná. Darí sa jej aj v tmavých a chladných priestoroch, čo ocenia najmä pestovatelia – začiatočníci.

monstera
pexels.com

Starostlivosť o Monsteru v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Monstere sa bude najlepšie dariť, ak ju umiestnite na svetlé miesto. Ostré slnečné svetlo neznesie, preto si na výber vhodného miesta doprajte čas. Monstera dokáže prežiť aj v tmavších miestach, no adekvátne k tomu sa jej spomalí rast. V miestnosti by mala byť primeraná izbová teplota minimálne 15° a maximálne 24° Celzia. Pri výbere vhodného miesta myslite aj na to, že Monstera sa za pár rokov rozrastie a bude dosahovať väčšie rozmery. Monstera je dlhoveká rastlina, ktorá dokáže dorásť do gigantických rozmerov 3-5 m. Ich rast však môžete korigovať zrezaním najvyšších stoniek. Rastline však nikdy nestriháme vzdušné korene.

2. krok: zalievanie rastliny

V letných mesiacoch si Monstera žiada výdatnú zálievku. Polejte ju vždy, keď zemina preschne. V zimných mesiacoch vie rastlina s vodou zaobchádzať šetrnejšie a tak pôda ostáva dlhšie vlhká. V letných mesiacoch doprajte Monstere pravidelné rosenie listov z rozprašovača. Taktiež jej môžete veľké kožovité listy utierať vlhkou handričkou. Zbaví sa nielen prachu, no doprajete jej vlhkosť, vďaka ktorej dobre prospieva.

Starostlivosť
SvetloJasné rozptýlené svetlo bez priamych slnečných ľúčov alebo polotieň. V zime je možné ju umiestniť i na priame svetlo.
Voda Dôkladne ju zalievajte. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte povrh substrátu mierne preschnúť. V zime ju zalievajte menej a nechajte substrát len trochu vlhký.
TeplotaBěžná izbová teplota je ideálna, v zime minimum 12 ˚C.
Vlhkosť vzduchuVyžaduje si vysokú vlhkosť vzduchu. Listy občasne rosíme počas tropických letných dní alebo v zime, kedy je vzduch suchý.
PresadzovaniePresadzujeme každý rok, prípadne každé dva roky vždy na jar, pokiaľ korene prerastajú z kvetináča von. Dávajte pozor na vzdušné korene, aby ste ich nepoškodili.
RozmnožovanieRozmnožujeme vrchnými odrezkami, ktoré odstrihnite tesne pod vzdušnýni koreňmi. Odstrihnite stonku aspoň z dvomi alebo tromi listami a koniec stonky dajte do vody.
HnojenieHnojíme od jari po jeseň zhruba 2x mesačne štandartným tekutým hnojivom.
monstera
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Monstera si raz za mesiac vyžiada aj dodatočnú dávku výživy. Najlepšie je použiť 0,2 % roztok viaczložkového hnojiva, ktorý rastlinu ochráni pred množstvom neduhov. Hnojiť ju môžete len v teplých mesiacoch, kedy má vegetačné obdobie, v zimných mesiacoch dodatočnú výživu vôbec nepotrebuje. Monstera si vďaka svojim rozmerom žiada pravidelné presádzanie do postupne väčších črepníkov. Pri presádzaní si dajte záležať na spodnej drenáži, ktorá bude dobre odvádzať vodu. Následne dosypte stredne ťažkú zeminu, ktorá udrží váhu rastliny.

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Monstera je odolná rastlina, ktorá si svoje zdravie udržuje aj za nepriaznivejších podmienok. Jej vitalitu však môžete ovplyvniť aj dobrou starostlivosťou. Ak má rastlina plné listy, ktoré sa typicky nerozdeľujú, žiada si Monstera viac svetla. Ak má naopak Monstera slnka priveľa časom jej vyblednú listy. Stačí si preto dobre všímať, ako rastlina mení vzhľad a na základe toho prispôsobiť starostlivosť.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinu je možné si namnožiť semenom alebo z odrezkami z pôvodnej rastliny. Kvalitné semená sa však zháňajú podstatne ťažšie, preto je jednoduchšie rozmnožiť si rastlinu za pomoci odrezkov. V lete odrežeme vrcholky rastliny a necháme ich zakoreniť v pohári vody 4-5 mesiacov.