Ako sa správne starať o záhradné stavby

shutterstock

Ak máte záhradu, určite viete, že je skvelým miestom nielen na pestovanie obľúbených plodín, ale taktiež aj na skvelý oddych, pobyt na čerstvom vzduchu a rekreáciu. Záhrada ako taká môže slúžiť na mnoho účelov naraz, čo je jej veľkou výhodou.  Nezáležiac na veľkosti, záhrada je skvelým miestom pre obľúbencov záhradkárčenia a pestovania, milovníkov pasívneho ale aj aktívneho oddychu, pre rodiny s deťmi či skupiny priateľov. Dá sa využiť takmer na čokoľvek – či už sú to záhradné posedenia, oslavy, športovanie, pestovanie či mnohé ďalšie iné voľnočasové aktivity. 

Tip: Kupujete záhradu, prípadne premeriavate pozemok? V niektorých prípadoch sa môže stať, že meranie odhalí nezrovnalosti v hraniciach pozemkov. Často sa príde na to, že záhrada suseda zasahuje do vášho pozemku. Prečítajte si, čo robiť, ak susedova záhrada presahuje na váš pozemok.  

Skvelým a v poslednej dobe čoraz viac obľúbeným doplnkom do záhrady sú aj záhradné stavby. Sú už takmer neoddeliteľnou súčasťou záhrad. Dôvodom sú benefity, ktoré záhradné stavby do záhrady vnášajú. Napríklad taký záhradný domček s terasou je skvelým miestom na pomoc pri záhradkárčení ale aj na spoločné záhradné posedenia. Domček na náradie je zas šikovným a praktickým pomocníkom pre všetkých záhradných kutilov. A záhradná chatka je zas ideálnym miestom na oddych a rekreáciu pre všetky vekové skupiny. 

Správna starostlivosť je kľúčová

Aby však záhradné stavby slúžili spoľahlivo a najmä dlhodobo, vyžadujú si patričnú starostlivosť. Prevažná väčšina záhradných stavieb, či už je to záhradný domček s terasou, altánok, chatka alebo domček na náradie, sú vyrobené práve z dreva. Drevo je prírodný materiál s mnohými pozitívnymi vlastnosťami, ako napríklad prirodzená termoregulácia, príjemná vôňa, navodenie spojenia s prírodou a podobne. Avšak je prirodzené, že viac podlieha vplyvom okolia a poveternostným podmienkam. Jedným z najväčších „nepriateľov“ dreva je vlhkosť. Tá spôsobuje nepríjemnosti, akou je napríklad napučanie dreva a jeho následné praskanie, hnilobu či zmenu tvaru. Vplyvom vlhkosti sa drevo tiež stáva náchylnejšie na napadnutie drevokaznými škodcami, ako sú huby, plesne či drevokazný hmyz. Na drevo taktiež vplýva aj slnečné žiarenie, mráz ale aj mechanické používanie. Aby sa drevo pred týmito vplyvmi ochránilo a zvýšila sa tak odolnosť a trvácnosť záhradnej stavby, je potrebná správna starostlivosť. Ako teda na to?

Impregnácia a povrchové nátery

Ak kupujete nový záhradný domček s terasou, domček na náradie, altánok či záhradnú chatku, pravdepodobne k vám domov dorazia v surovom stave. Surový stav znamená, že na drevo neboli aplikované žiadne povrchové nátery. Pri surovom dreve je veľmi podstatné nezanedbať prvý krok, a tým je impregnácia dreva. Impregnačný náter sa nanáša na surovú stavbu iba raz pri prvom ošetrení, úplne na začiatku. Jeho úlohou je chrániť drevo pred škodcami. Existuje niekoľko druhov impregnačných náterov a ich kombinácií, ako napríklad fungicídy na ochranu pred hubami, plesňami či inými mikroorganizmami či insekticídy na ochranu pred drevokazným hmyzom. Pri výbere impregnačného náteru si nechajte poradiť od predajcov v špecializovaných predajniach, tak budete mať istotu, že si pre svoj záhradný domček s terasou či domček na náradie alebo altánok vyberiete vhodný náter. Impregnačný náter má zväčša menšiu hustotu než povrchové nátery, pretože je potrebné, aby prenikol do dreva čo najhlbšie, aby bolo drevo chránené. Aby sa zvýšila účinnosť ochrany dreva, môže sa impregnačný náter naniesť aj v dvoch vrstvách.

Po impregnácii nasleduje povrchový náter dreva. Ten môže byť realizovaný lazúrou alebo krycou farbou. Lazúra je zväčša priesvitný náter, ktorý zabezpečuje to, že povrch dreva vytvrdne, čím sa zvyšuje odolnosť dreva voči zašpineniu. Tým, že je lazúra priesvitná, zvýrazňuje tiež kresbu dreva. Zvyčajne sa nanáša v dvoch alebo troch vrstvách. Krycie farby na rozdiel od lazúr drevo úplne prekryjú. Krycie farby si môžete zvoliť vtedy, ak chcete pozmeniť farebný odtieň vašej záhradnej stavby. Nanášajú sa zvyčajne v jednej až dvoch vrstvách, pričom je potrebné dodržať časový odstup od jednotlivých náterov aspoň 24 hodín pri syntetických farbách a 6 hodín pri farbách riediteľných vodou. Krycie farebné nátery sa môžu nanášať štetcom, valčekom alebo striekaním. 

Pri ošetrení dreva môžete zvoliť aj olejovanie a voskovanie. Ide o definitívne úpravy povrchu dreva, a teda neumožňujú ďalšie prípadne lazúrovanie či nanášanie krycích farieb. 

Pravidelná starostlivosť ako prevencia

Ak už doma svoju záhradnú stavbu máte, určite by ste nemali zanedbávať jej pravidelnú starostlivosť. Pravidelne kontrolujte, či je drevo v poriadku. Ak natrafíte na poškodenia, mali by ste sa ihneď pustiť do ich opravy, aby ste zamedzili ich šíreniu. Drevenej záhradnej stavbe by ste tiež mali pravidelne dopriať renováciu. V oboch prípadoch je najprv potrebné odstrániť všetky staré vrstvy náterov zbrúsením. Napadnuté drevo škodcami či spráchnivené alebo hnilé drevo je treba vyrezať s rezervou 5 mm. Následne chýbajúcu časť dreva vyplňte tmelom alebo nahraďte vlepením kúsku dreva. Na záver by sa zbrúsené drevo a doplnené časti mali nanovo ošetriť povrchovým náterom, aby sa zabezpečilo nielen zjednotenie povrchu ale aj ochrana a odolnosť dreva záhradnej stavby.

Záhradné stavby sú skvelým miestom na posedenia, relax a rekreáciu. Avšak aby ste si ich benefity užívali čo najdlhšie, mali by ste im venovať dostatočnú a najmä pravidelnú starostlivosť. Impregnácia a pravidelné ošetrenie a renovácia dreva vám zabezpečia dlhú životnosť záhradnej stavby a zníženie nákladov na ich opravu či výmenu, keď už je neskoro.

Orchidea: Ako sa o ňu správne starať?

Starostlivosť o interiérové orchidey je jednoduchá, teda pokiaľ sa naučíte, ako ich správne pestovať. Tieto obľúbené kvety nájdete v rôznych farbách a veľkostiach v závislosti od ich odrody. Orchidey si vyžadujú malú starostlivosť a všetko čo pre ne musíte spraviť, je poskytnúť im optimálne svetlo, teplotu a vlhkosť.

Väčšina orchideí pre svoj optimálny rast potrebuje vlhké prostredie, a preto sa nemusíte báť im do kvetináča pridať rašeliniská, skalky, korok, drevené uhlie, piesok či obyčajnú zeminu. Základnú zmes na pestovanie orchideí tvorí hrubý perlit, nugety borovicovej kôry a mach sphagnum. Orchidey vyžadujú plytkú výsadbu a ich ideálne umiestnenie je do okna, do miestnosti orientovanej na východ až na juh. Tieto rastliny uprednostňujú jasné, avšak nepriame svetlo. Nedostatok svetla prirodzene vedie k zlému kvitnutiu, alebo až zvednutiu. Príliš veľa svetla však môže viesť k popáleniu listov, takže si na výbere miesta pre svoju novú kvetnatú spoločníčku dajte naozaj záležať.

Rovnako dôležitá je aj teplota. Zatiaľ čo orchidey tolerujú počas svojho bežného vegetačného obdobia chladnejšie ale aj teplejšie teploty, a sú teda dokonale adaptabilné, v noci si rastlina vyžaduje približne o 15 stupňov menej ako počas dňa, aby dostatočne kvitla.

Orchidey potrebujú dostatok vody, ale medzi jednotlivými zálievkami by ste ich mali nechať trochu vyschnúť. Jedným zo spôsobov kontroly zavlažovania je pichnutie prsta do kvetináča do hĺbky približne dvoch centimetrov. Ak vytiahnete suchý prst, je najvyšší čas dopriať vašej orchidey vodu. Rovnako ako iné izbové rastliny, aj orchidey tiež potrebujú primeranú vlhkosť interiéru, asi päťdesiat až sedemdesiat percent. Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť vlhkosť vo vašom dome či byte. Pod rastliny umiestnite tanier naplnený vodou alebo jednoducho použite zvlhčovač. Hnojte orchidey raz alebo dvakrát týždenne počas doby ich rastu, a po dozretí ich hnojenie obmedzte na mesačné alebo dvojmesačné intervaly.

Medzi ďalšie tipy na starostlivosť o orchidey patrí presádzanie, ktoré sa zvyčajne robí každý druhý rok. Ak vaše orchidey náhle prestanú kvitnúť aj napriek tomu, že majú pre svoj život ideálne podmienky, teda majú vhodné svetlo, teplotu a vlhkosť, potom môže byť potrebné opätovné presádzanie. Dávajte pozor aj na príznaky škodcov alebo chorôb. Orchidey sú príležitostne ovplyvnené červotočmi, šupinami a voškami. Spravidla sa dajú ľahko zmyť vodou alebo ošetriť insekticídnym mydlom.