Návod: Ako vyčistiť zanesenú vaňu u vás doma

Ak sa chcete zbaviť nepríjemných škvŕn, môžete použiť domáce zlepšováky na čistenie, ale aj čistiace prostriedky, ktoré si kúpite. Akrylátová, keramická alebo smaltovaná vaňa má povrch, ktorý sa ľahko udržiava.

Dobrými pomocníkmi vám budú či práškové alebo tekuté zmesy. Pomôže vám dokonca aj šampón na vlasy, ktorého zloženie je navrhnuté tak, aby si poradilo s mastnotou. Práve ona ich má vo vani totižto na svedomí neúrekom.

Zbystrite pozornosť

 • Pri čistení sa vyvarujte používaniu drsných hubiek či dráteniek.
 • Rozhodne nepoužívajte prípravky na báze piesku alebo prchavé látky (čpavok či acetón) či tie, ktoré obsahujú alkohol alebo koncentrované kyseliny.

Ako vyčistiť vaňu po domácky

Grapefruit so soľou

Tento spôsob je šetrný k prírode a celkom jednoduchý. Na jeho realizáciu budete potrebovať 1 grep a hrubozrnú soľ. Grep si rozkrojte na polovice a na plochu rezu nasypte soľ. Tú môžete nasypať aj na dno vane. Polovicu grepu poriadne stlačte, aby z neho vyšlo trochu šťavy a začnite ním krúživými pohybmi mierne drhnúť vaňu. Celý postup opakujte, kým nevyčistíte celú plochu vane a nakoniec opláchnite vodou.

Sóda bikarbóna a kastílske mydlo s esenciálnymi olejmi

Na čistenie vane si pripravíte zmes z jedného pohára sódy a 2 až 4 lyžíc tekutého kastílskeho mydla. Do zmesy nakvapkajte 10 – 15 kvapiek esenciálneho oleja z citrusov. Vymiešanú zmes naneste cez handričku na vaňu a poriadne ňou vydrhnite všetky fľaky či celú vaňu. Zvyšok zmesi môžete pekne zavrieť do malej nádobky a opätovne použiť. Citrusové esenciálne sa postarajú o dezinfekciu vašej vane a sóda s mydlom o nečistoty.

Ako vyčistiť od vodného kameňa? Vyskúšajte ocot

Ocot si dobre poradí nielen s vodným kameňom, ale aj s inými usadeninami. V kombinácii so sódou ide o domáci zázrak. Aby sa vám podaril, najprv naplňte vaňu horúcou vodou, potom do nej nalejte 3 fľaše octu a vsypte 5 lyžíc sódy bikarbóny. Nechajte pôsobiť aspoň 5 hodín, následne vodu vypustite a celú vaňu ešte vyčistite hubkou, na ktorú naneste odmasťovač (napríklad Jar). Na záver opláchnite.

Jedlá sóda s octom predstavujú taktiež riešenie ako vyčistiť upchatý odtok:

 • pripravíte si horúcu vodu – 1 liter vriacej vody,
 • do odtoku nasypete 1 a pol šálky sódy bikarbóny, ktorú pripravenou vodou zalejete,
 • necháte pôsobiť 10 minút a na koniec do odtoku vlejete pohár octu so zvyškom šálky,
 • na koniec ešte odtok prepláchnete vriacou vodou.

Ako vyčistiť vaňu od hrdze

Možno neuveríte, ale na hrdzu vám pomôže obyčajná citrónová šťava či kyselina citrónová. Zmiešate ju s vodou do konzistencie, ktorá pripomína pastu (pre ilustráciu do 50 ml vody vsypte 3 lyžičky kyseliny).

Čistiacu prírodnú pastu naneste na miesta, kde sa hrdza nachádza. Nechajte pôsobiť dobrú polhodinku. Zmes potom zotrite a v prípade potreby postup ešte zopakujte. Ak si všimnete malý príznak vzniku hrdze, zabrániť mu môžete použitím prekrojeného citrónu. Stačí, keď ním prejdete po mieste a opláchnete ho. Procedúru s pastou môžete ju použiť aj na iné škvrny.

Máte akrylátovú vaňu?

Ide o plastovú vaňu, pri ktorej si musíte posvietiť na pravidelnú údržbu. Minimálne 1-krát za týždeň. Ak použijete čistiace prostriedky určené na tento typ, nezabudnite ich doplniť poriadnou dávkou teplej vody.

Rovnako môžete použiť aj ocot. Môžete ho zriediť 1:1 s vodou, roztok naliať do rozprašovača a jednoducho aplikovať. Zjemniť arómu octu vám pomôže esenciálny olejček. Ak siahnete po citrusoch, ako bonus máte aj dezinfekčný účinok. Pri čistení používajte hubky s jemným povrchom.

V prípade akrylátovej vane určite nepoužívajte prostriedky s abrazívnymi zložkami – čo v praxi znamená, že majú brúsivý efekt, ktorý zvyšuje lesk povrchu. Na plastovom povrchu majú však efekt opačný a môžu ju nepekne poškodiť.

Smaltovaná vaňa znesie viac

Ide o odolný typ vane, takže pri jej čistení sa nebudete musieť báť použiť hubku s trochu drsnejším povrchom. Rovnako dobre vám poslúži ocot či návod s citrónom alebo čistiace prípravky s obsahom chémie, ktoré dostať kúpiť od menšieho obchodíku až po špecializované predajne.

Návod ako odstrániť z vane vlasy

Najmenej obľúbené a predsa nutné. Vlasy sú korunou krásy. Vo vani už nie. Niekedy je fajn použiť aj Sifo do odtokov alebo silnejší prípravok, ktorý svojim zložením a kombináciou s vriacou vodou. Nemusí však vždy stačiť a vy si jednoducho budete musieť vyhrnúť rukávy, nasadiť rukavice a odtok vyčistiť ručne a stručne. Prípadne si pomôcť kefkou na vlasy alebo aj tenkou kefou na umývanie kojeneckých fliaš (je to bizarné, ale tiež môže zafungovať, nakoľko kefka sa do odtoku dostane ľahšie).

Hlavne, opláchnutie vane nepredstavuje žiadnu náročnú aktivitu. Myslite na to vždy, keď si dáte kúpeľ. Najlepšia prevencia pred špinou a ochrana vášho zdravia a hygieny je pravidelné, a hoci aj drobné čistenie.

Návod: Ako sa zbaviť a odstrániť plesne na stene u vás doma?

shutterstock

Dýchanie.

Táto plneautomatizovaná činnosť nám dovoľuje byť nažive. Rovnako ako my, aj steny domov a bytov potrebujú dýchať, aby boli v dobrej kondícii. Ak tomu tak nie je, prejaví sa to okamžite v podobe zvýšenej vlhkosti a vznikom plesní.

Prečo vzniká pleseň na stene a ako si ňou poradiť? Na tieto otázky sme sa opýtali priamo odborníkov. Okrem pokazeného estetického hľadiska, je najpodstatnejšie brať ohľad na svoje zdravie a zdravie celej rodiny.

Plesne v byte spôsobujú choroby

Plesne, ktoré sa vám objavili na stenách vašej domácnosti sú toxigénne, mikroskopické huby, produkujú mykotoxíny, ktoré spôsobujú alergie a ďalšie ochorenia. Najčastejšie vyskytovaným druhom plesne v domácnostiach, sú druhy rodov Penicilium a Aspergillus, ktorých mnohí zástupcovia produkujú mykotoxíny. Plesne, preto rozhodne nepodceňujte.

Plesne môžu mať viacero farebných podôb, známa je aj biela pleseň, ktorú na bielom nátere len ťažko spozorujete. No určite ju ucítite. Na stenách sa môže objaviť pleseň bielej, žltej, zelenej, krémovej, modrej, čiernej alebo šedej farby.

Ako vzniká pleseň?

V niektorých prípadoch je veľmi zložité určiť prvotnú príčinu množiacich sa plesní. Môže to byť kombinácia viacerých faktorov. Medzi najčastejšie zdroje plesní patria:

 • nedostatočné vetranie priestorov,
 • nadbytočná vlhkosť v interiéri,
 • nesprávna inštalácia okien,
 • nesprávny spôsob vykurovania,
 • vlhké miestnosti, ako kúpeľňa, sušiareň, práčovňa, kuchyňa bez možnosti vetrania,
 • Nedostatočne používanie odsávača pár pri varení,
 • slabé utesnenie a neustále zatekanie,
 • nedostatočné vysušenie stavieb,
 • nesprávne zateplenie budovy.

Okrem odstránenia plesne z vašej steny je nutné hľadať a odstrániť príčinu tvorby plesni na stenách. Ak vylúčite všetky stavebné chyby, ktoré môžu byť dôvodom vašich problémov s plesňami, je potrebné odstrániť chyby, ktorými prispievate k tvorbe plesní vlastnou činnosťou.

Pleseň v novostavbe

Pleseň už pár rokov nie je výsadou len starých domov a bytov. Niektoré novostavby súčasnosti sa sa stavajú bez dostatočného odvetrávania, čo spôsobuje nielen v domácnosti, ale aj v práci tzv. building related illnesses (choroby spôsobené budovami). Obráťte sa na majiteľa budovy a žiadajte ho o nápravu.

Ak sa vám často rosia okná je to už prvá predzvesť, že majú plesne vynikajúce podmienky pre ich vznik a rast. Plastové okná často vytvárajú pocit tzv. igelitovho vrecka, kde byt nemá šancu nadbytočnú vlhkosť vylúčiť. Zamerajte sa preto na pravidelné vetranie a časté mikrovetranie.

Ako odstrániť pleseň z vašich stien

Ako sme už spomínali vyššie, plesne sú zdraviu škodlivé, preto sa pre likvidáciu plesní vyzbrojte. Steny, ktoré sú postihnuté plesňou, je potrebné ošetriť na viacerých urovniach. V žiadom prípade sa plesne nedotýkajte, ani ju nezoškrabavájte. Rozniesla by sa po celom byte a narobili by ste si ešte väčší problém.

Na fórach sa dočítate aj o prírodných formách dezinfekčných prostriedkov, ktoré neobsahujú škodlivé chemikálie. Ocot, čajovníkový olej, extrakt z grapfruitových zrniečok sú domácimi pomocníkmi v boji s malými lokálnymi plesňami. Na tie väčšie sa už vybavte silnejšími zbraňami.

Stačí dodržať tieto tri kroky a boj s plesňami určite vyhráte.

1. Krok

Zakúpte si sprej na odstránenie plesní, maliarsku fóliu, špachtľu, vaček, penetračný náter a maliarsku farbu, ktorá je špeciálne určená proti plesniam. Odporúčame vám aj rúško, ktorým sa ochránite pred vdýchnutím hubotvorných zárodkov.

2. Krok

Rozprestrite fóliu po podlahe a nábytku. Nasaďte si rúško a nastriekajte všetky plesne sprejom proti plesni. Keď je stena ešte vlhká, zoškrabte pleseň až do jej zárodku. Niekedy môže byť pleseň skutočne hlboko v stene, nezľaknite sa toho a odstráňte ju celú. Následne očistené miesta postriekajte opäť sprej proti plesni a nechajte pôsobiť minimálne 6 hodín. Všetky nečistoty, ktoré spadli na fóliu je potrebné okamžite zlikvidovať.

3. Krok

Po 6 hodinách odpočinku vás bude čakať penetračný náter a maliarsky náter proti plesni. Ak ste mali zárodky plesne veľmi hlboko, môžete na vyhĺbené miesta v stene aplikovať sádru na vyrovnanie. Po vymaľovaní je potrebné pravidelné vetranie a udržiavanie správnej vlhkosti vo vašej domácnosti. V tejto fáze sa môžete zamerať na hľadanie príčiny a jej postupné odstránenie.