Návod: Ako vyčistiť zanesenú vaňu u vás doma

Ak sa chcete zbaviť nepríjemných škvŕn, môžete použiť domáce zlepšováky na čistenie, ale aj čistiace prostriedky, ktoré si kúpite. Akrylátová, keramická alebo smaltovaná vaňa má povrch, ktorý sa ľahko udržiava.

Dobrými pomocníkmi vám budú či práškové alebo tekuté zmesy. Pomôže vám dokonca aj šampón na vlasy, ktorého zloženie je navrhnuté tak, aby si poradilo s mastnotou. Práve ona ich má vo vani totižto na svedomí neúrekom.

Zbystrite pozornosť

  • Pri čistení sa vyvarujte používaniu drsných hubiek či dráteniek.
  • Rozhodne nepoužívajte prípravky na báze piesku alebo prchavé látky (čpavok či acetón) či tie, ktoré obsahujú alkohol alebo koncentrované kyseliny.

Ako vyčistiť vaňu po domácky

Grapefruit so soľou

Tento spôsob je šetrný k prírode a celkom jednoduchý. Na jeho realizáciu budete potrebovať 1 grep a hrubozrnú soľ. Grep si rozkrojte na polovice a na plochu rezu nasypte soľ. Tú môžete nasypať aj na dno vane. Polovicu grepu poriadne stlačte, aby z neho vyšlo trochu šťavy a začnite ním krúživými pohybmi mierne drhnúť vaňu. Celý postup opakujte, kým nevyčistíte celú plochu vane a nakoniec opláchnite vodou.

Sóda bikarbóna a kastílske mydlo s esenciálnymi olejmi

Na čistenie vane si pripravíte zmes z jedného pohára sódy a 2 až 4 lyžíc tekutého kastílskeho mydla. Do zmesy nakvapkajte 10 – 15 kvapiek esenciálneho oleja z citrusov. Vymiešanú zmes naneste cez handričku na vaňu a poriadne ňou vydrhnite všetky fľaky či celú vaňu. Zvyšok zmesi môžete pekne zavrieť do malej nádobky a opätovne použiť. Citrusové esenciálne sa postarajú o dezinfekciu vašej vane a sóda s mydlom o nečistoty.

Ako vyčistiť od vodného kameňa? Vyskúšajte ocot

Ocot si dobre poradí nielen s vodným kameňom, ale aj s inými usadeninami. V kombinácii so sódou ide o domáci zázrak. Aby sa vám podaril, najprv naplňte vaňu horúcou vodou, potom do nej nalejte 3 fľaše octu a vsypte 5 lyžíc sódy bikarbóny. Nechajte pôsobiť aspoň 5 hodín, následne vodu vypustite a celú vaňu ešte vyčistite hubkou, na ktorú naneste odmasťovač (napríklad Jar). Na záver opláchnite.

Jedlá sóda s octom predstavujú taktiež riešenie ako vyčistiť upchatý odtok:

  • pripravíte si horúcu vodu – 1 liter vriacej vody,
  • do odtoku nasypete 1 a pol šálky sódy bikarbóny, ktorú pripravenou vodou zalejete,
  • necháte pôsobiť 10 minút a na koniec do odtoku vlejete pohár octu so zvyškom šálky,
  • na koniec ešte odtok prepláchnete vriacou vodou.

Ako vyčistiť vaňu od hrdze

Možno neuveríte, ale na hrdzu vám pomôže obyčajná citrónová šťava či kyselina citrónová. Zmiešate ju s vodou do konzistencie, ktorá pripomína pastu (pre ilustráciu do 50 ml vody vsypte 3 lyžičky kyseliny).

Čistiacu prírodnú pastu naneste na miesta, kde sa hrdza nachádza. Nechajte pôsobiť dobrú polhodinku. Zmes potom zotrite a v prípade potreby postup ešte zopakujte. Ak si všimnete malý príznak vzniku hrdze, zabrániť mu môžete použitím prekrojeného citrónu. Stačí, keď ním prejdete po mieste a opláchnete ho. Procedúru s pastou môžete ju použiť aj na iné škvrny.

Máte akrylátovú vaňu?

Ide o plastovú vaňu, pri ktorej si musíte posvietiť na pravidelnú údržbu. Minimálne 1-krát za týždeň. Ak použijete čistiace prostriedky určené na tento typ, nezabudnite ich doplniť poriadnou dávkou teplej vody.

Rovnako môžete použiť aj ocot. Môžete ho zriediť 1:1 s vodou, roztok naliať do rozprašovača a jednoducho aplikovať. Zjemniť arómu octu vám pomôže esenciálny olejček. Ak siahnete po citrusoch, ako bonus máte aj dezinfekčný účinok. Pri čistení používajte hubky s jemným povrchom.

V prípade akrylátovej vane určite nepoužívajte prostriedky s abrazívnymi zložkami – čo v praxi znamená, že majú brúsivý efekt, ktorý zvyšuje lesk povrchu. Na plastovom povrchu majú však efekt opačný a môžu ju nepekne poškodiť.

Smaltovaná vaňa znesie viac

Ide o odolný typ vane, takže pri jej čistení sa nebudete musieť báť použiť hubku s trochu drsnejším povrchom. Rovnako dobre vám poslúži ocot či návod s citrónom alebo čistiace prípravky s obsahom chémie, ktoré dostať kúpiť od menšieho obchodíku až po špecializované predajne.

Návod ako odstrániť z vane vlasy

Najmenej obľúbené a predsa nutné. Vlasy sú korunou krásy. Vo vani už nie. Niekedy je fajn použiť aj Sifo do odtokov alebo silnejší prípravok, ktorý svojim zložením a kombináciou s vriacou vodou. Nemusí však vždy stačiť a vy si jednoducho budete musieť vyhrnúť rukávy, nasadiť rukavice a odtok vyčistiť ručne a stručne. Prípadne si pomôcť kefkou na vlasy alebo aj tenkou kefou na umývanie kojeneckých fliaš (je to bizarné, ale tiež môže zafungovať, nakoľko kefka sa do odtoku dostane ľahšie).

Hlavne, opláchnutie vane nepredstavuje žiadnu náročnú aktivitu. Myslite na to vždy, keď si dáte kúpeľ. Najlepšia prevencia pred špinou a ochrana vášho zdravia a hygieny je pravidelné, a hoci aj drobné čistenie.

Jednoduchý a účinný návod ako vyčistiť žalúzie

Chápem, že sa vám do toho moc nechce. Čistenie žalúzií, zvlášť ak ich necháte na pospas prachu dlhšiu dobu, je poriadne piplavá práca. Možno ste skúšali aj domácich pomocníkov, ktorí sľubovali rýchlejšie a efektívne čistenie. No nie vždy to funguje tak, ako v reklame. Ako vyčistiť žalúzie efektívne a s minimom nákladov?

Existujú dva spôsoby, akým môžete pristúpiť k umývaniu. Jeden z nich je pomerne extrémny – pretože málokto sa odhodlá demonotovať žalúzie, aby ich mohol v kúpeľni poriadne vydrhnúť, osušiť a uložiť späť. Táto metóda má zabezpečiť dôkladnú čistotu a uľahčiť prácu. Nemyslím si však, že je jednoduchšia. Navyše, nikdy som sa nestretla s tak zanesenými žalúziami, že by si vyžadovali demontáž. Preferujem preto druhý, klasický spôsob umývania žalúzií.

Pri čistení budeme potrebovať:

  • handričku, prípadne hubku
  • ideálne prípravok na riad
  • vedro
  • vodu
  • ruky, trpezlivosť a chuť do práce :)

Jednoduché kroky ako vyčistiť žalúzie

Je dobré na úvod spomenúť, že tento spôsob čistenia skvele funguje na hliníkových, plastových alebo drevených žalúziách. Nedoporučujem ho však pre textilné žalúzie.

Pre všetky ostatné typy žalúzií platí tento postup:

Prvé, čo urobíme je, že zotrieme prachovkou zo žalúzií čo najviac prachu. Za vyskúšanie stojí aj použitie vysávača, ktorý eliminuje jeho rozptýlenie do priestoru.

Ak máte horizontálne žalúzie, postupujte vždy zhora nadol. Pre vertikálne žalúzie, pracujte zľava doprava. Začnite vždy  hore a jemne utierajte prach v línii smerom dole.

Majte na pamäti, že veľa žalúzií nie je správne zavesených, to znamená, že môžu vypadnúť z ich držiakov v polovici čistenia.

Ak ste sa rozhodli použiť spomínaný vysávač, vyberte si kefový nadstavec. Ak sa však chystáte odstraňovať prach ručne, zadovážte si pomocníka v podobe prachovky (napríklad tejto z mikrovlákna), antistatickej utierky z mikrovlákna, alebo použite starú hrubšiu športovú ponožku. Stačí ju obrátiť naruby, navliecť na ruku ako “bábku” a divadlo môže začať :) Neodporúčam moc syntetické strapcové prachovky a prachovky z peria. Prach skôr rozvíria, ako odstránia.

Umyte ich do čista

Po odstránení hrubších nánosov prachu môžete prejsť k ďalšiemu kroku – umývaniu. Do vedra s teplou vodou pridajte 3 kvapky prípravku na umývanie riadu. Vezmite si handričku z mikrovlákna, namočte ju do zarobeného roztoku a dobre vyžmýkajte, kým látka nezostane vlhká.

Žalúzie otočte tak, aby boli usporiadané úplne plocho, s miernym náklonom smerom k vám. Jednoducho tak, aby ste po nich mohli jednoducho skĺznuť handričkou. Vezmite si navlhčenú utierku a začnite zhora (pre zvislé žalúzie) alebo vľavo hore (pre horizontálne žalúzie). Utierkou jemne pritlačte pri schádzaní každej jednej rolety, utrite nečistoty a prach ťahom pozdĺž celej lamely. Handričku si vždy vypláchajte. Budete prekvapení koľko špiny z nej pôjde!

Ako vyčistiť žalúzie od ťažkých škvŕn

Ak máte na žalúziách ťažké znečistenie, škvrny, mastné stopy, hmyzí trus, psie sliny alebo stopy nikotínu (vo fajčiarskej domácnosti nič nezvyčajné), môžete pridať do roztoku aj polievkovú lyžicu sódy bikarbóny. Tá výrazne pomôže v ich odstraňovaní.

Tento spôsob čistenia žalúzií, je v prípade ich horizontálneho usporiadania trochu jednoduchší. Začnite tým, že uchopíte stred lamely, z neho vyrazíte na jeden jej koniec. Potom sa vráťte do stredu lamely a očistite ju aj v opačnom smere. Je to jednoduché, ale ako som už spomínala nie je to najzáživnejšia ani najrýchlejšia práca. Ak máte vertikálne žalúzie – kroky sú rovnaké s tým rozdielom, že začnete v hornej časti lamely a pokračovať budete smerom nadol.

Akonáhle budú vaše žalúzie čisté, odporúčam vám ich udržiavať pravidelným oprašovaním pomocou jednoduchej prachovky alebo ručného vysávača. Stačí žalúzie kolmo stočiť a prejsť ich zhora až na spodok. Ušetríte si tak kopec práce s dôkladným čistením, pretože zanedbané žalúzie si budú vyžadovať oveľa viacej námahy a pozornosti.

Čistenie textilných žalúzií

Na záver by som ešte veľmi v krátkosti zhrnula postup ako vyčistiť žalúzie z látky. Predovšetkým ich odporúčam pravidelne vysávať, čím zabránite hromadeniu nečistôt, prachu a teda aj nežiadúcemu farbeniu. Prach priťahuje nečistoty, čo vedie k strate farby. Pravidelným oprašovaním a vysávaním textilné žalúzie udržíte veľmi dlho vo forme.

Ak chcete (alebo je potrebné) žalúzie umyť a ide o ploché rolety, najskôr ich rozviňte a dobre povysávajte. Až následne  použite teplú mydlovú vodu, a dobre vyžmýkanou špongiou umyte každú stranu lamely. Nechajte ich 1-2 dni roztiahnuté aby vyschli.

Vždy pri takomto vlhkom čistení je dobré začať na malej, nenápadnej ploche. Predídete tak poškodeniu žalúzie. Niektoré textílie, ktoré sú použité v žalúziách si vyžadujú aj profesionálne čistenie. Ak je takéto čistenie pre vás technicky, fyzicky alebo časovo náročné, radšej to zverte profíkom.

Kedy ste naposledy čistili vaše žalúzie? Ak vyskúšate náš návod, budeme radi ak nám v komentári nižšie dáte vedieť ako sa vám čistenie podarilo. Alebo máte vlastný postup ako vyčistiť žalúzie? Podeľte sa nami oň!

Ak sa vám návod ako vyčistiť žalúzie páčil, pozrite si tiež náš návod na umývanie okien. Špinavé okno, vie pokaziť výhľad z okna, i keď v prípade tejto Insta inšpirácie, mám pochybnosti :)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on