Umývanie okien: Najlepší návod na lesklé okná bez šmúh

umývanie okien

Umývanie okien je únavná fuška, najmä ak bývate v rodinnom dome. Aby mala vaša práca zmysel, mala by byť predovšetkým efektívna. Ak chcete zvládnuť umytie okien na prvýkrát, bez nutnosti reparátu a dodatočného leštenia, pozrite si náš návod!

1. Vyberte si suchý, zamračený deň

“Bol krásny slnečný deň, ideálny na umývanie okien. Riadne som sa však s nimi natrápila, kým som odstránila všetky šmuhy,” hovorí Zuzana, ktorej umývanie okien trvalo oveľa dlhšie ako predpokladala.

Nuž problém je práve vo vytúženom slnku a horúcich lúčoch, ktoré spôsobujú rýchle schnutie čistiaceho prostriedku. Po nastriekaní ho ani nestihnete utrieť a na skle ostanú ťažko odstrániteľné pruhy.

Ako umyť okná, tak aby ste zbytočne nestrácali čas? Vyberte si správne počasie, tzn. suchý, zamračený deň, prípadne začnite na tienistej strane bytu. So slnkom musíte trošku spolupracovať :)

umývanie okien
Zamračená obloha umývaniu okien praje.

2. Najskôr odstráňte nečistoty a prach

Skôr, ako začnete, urobte si prípravu. Pozametajte nečistoty z rámu okna pomocou kefy alebo ho vysajte pomocou nádstavca na prach. Tento krok zabráni tomu, aby sa nečistoty premenili na blato a zmiešali sa s čistiacim prostriedkom.

Ak je vaše okenné sklo obzvlášť špinavé (najmä ak bývate popri ceste), odporúčame ich najskôr nahrubo umyť teplou vodou (približne 30) so saponátom a vydrhnúť mäkkou kefou. Potom okno opláchnite a nechajte uschnúť pred tým, ako sa pustíte do precízneho čistenia.

3. Zveste záclony a umyte aj žalúzie

Máte záclony alebo závesy? Počas umývania ich zveste a operte. V prípade, že máte doma aj sušičku, môžete ich vrátiť na miesto ihneď po umytí okna. Stačí zapnúť krátky vzdušný cyklus a zavesiť ich skôr ako sa pokrčia.

Nezbúdajte ani na žalúzie. V tomto prípade odporúčame prejsť po ich vonkajšej i vnútronej strane prachovkou s mikrovláknom. Môžete tiež lamely nechať v otvorenej polohe a každú jednotlivo prejsť najskôr s vlhkou, a následne suchou handričkou. Je to pracné, ale ten efekt stojí zato. Vedeli by ste si predstaviť umyté okno so zaprášenými žalúziami? My nie.

4. Vyberte správny čistič  

Skôr ako sa pustíte to umývania okien, skontrolujte si svoje zásoby a doplňte čistiace prostriedky a pomôcky, ktoré sa vám zídu. Sú to najmä:

  • Gumové rukavice
  • Čistič na okná v spreji
  • Prachovka s mikrovláknom
  • Prachovka s predĺženou rúčkou
  • Vedro s vodou

Zrejme najdôležitejšou pomôckou pri umývaní okien je čistič v spreji. Ako zistiť, ktorý je ten pravý? Na trhu je veľmi veľké množstvo špecializovaných saponátov a je si z čoho vyberať. Najlepšie to spoznáte tak, že po rozprášení sa jemná hmla príliš nerozteká a zostáva na mieste až kým ju nezotriete.

Nespoliehajte sa však len na pár streknutí, najmä ak sú vaše okná veľmi špinavé. V tomto prípade budete potrebovať väčšie množstvo prípravku, aby ste rozpustili a odstránili aj “zažraté” nečistoty. Ak budete príliš šetriť, zrejme uvidíte nežiadúce pruhy. Taktiež okná nikdy neumývajte prípravkom na riad. Je to síce lacnejšia varianta, ale veľmi málo účinná.

Náš tip:

Recept na domáci čistič: Ak si trúfate na malý experiment, môžete si skúsiť funkčný čistič namiešať doma. Postup nie je vôbec zložitý. Budete potrebovať:

  • 2 šálky vody
  • 1/2 šálky bieleho alebo jablčného ocotu
  • 1/4 šálku 70 % alkoholu

Všetky prísady skombinujte a nalejte do spreja. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, pre istotu zaznačte použité prísady a opis na vonkajšiu stranu fľaše.

Instagram
Sledujte nás aj na INSTAGRAME

5. Na umývanie okien použite handričku z mikrovlákna

Niektorí ľudia, leštia okenné tabule novinami. Je to taký postup starých báb, ale skutočne funguje. My vám však odporúčame použiť utierky z mikrovlákna, ktoré sa dajú použiť viackrát. Prečo? Sú super savé, dajú sa oprať a zanechávajú sklo lesklé a bez šmúh.

Určite sa vám oplatí zainvestovať do utierky, ktorá zachytí vodné škvrny a nečistoty zo zrkadiel a skla bez poškriabania. Ak radšej používate papierové utierky, vyberte si značku, ktorá je určená na takéto použitie. Slabé papierové utierky sa môžu trhať a zanechávať za sebou vlákna.

6. Vynechajte stierku

Áno aj to je cesta, kúpiť stierku či dokonca profesionálny čistič okien. Všetky sľubujú 100 % účinnosť, len ich musíte vedieť správne používať. “Mám niekoľko stierok, ale neviem čo robím zle. Stieram v smere nadol, ale viete kde končí tá špinavá voda? Na podlahe!,” hovorí Martina, ktorej sa už nechce investovať do ďalších zázrakov. 

Nuž vzhľadom na potenciálny neporiadok a nežiadúce kvapkanie, by sme vám odporúčali skôr ručné umývanie a stieranie okna, najmä ak ide o klasické menšie okná. Ak máte napríklad veľké balkónové okná, alebo modernú sklenenú stenu, nepochybne vám profesionálne stierky prácu uľahčia.

Náš tip:

Ako odhaliť na, ktorej strane okna sú šmuhy: Pri čistení okien skúste jednu stranu utrieť vodorovne a druhú vertikálne. Ak sa vytvoria nejaké pruhy, ľahko zistíte, či sú na vonkajšej alebo vnútornej strane.

7. Rozdeľte si prácu

Umývanie okien nás zvyčajne čaká raz alebo dvakrát za rok. Nemusíte sa teraz zblázniť a všetko urobiť naraz. Je oveľa jednoduchšie, ak si prácu rozdelíte po jednotlivých miestnostiach. Môžete si tak v rámci celkového jarného upratovania dokončiť izbu jednu, po druhej.

Pozor! Umývanie okien si určite nenechávajte na záver jarného upratovania. Ak upratujete po miestnostiach, odporúčame pred umývaním okna izbu povysávať aby sa v nej nevíril prach. Všetky ostatné činnosti, v rámci upratovania, si nechajte až po umytí okien.

Máte vlastný tip ako umyť okná? Podeľte sa s nami v komentári o váš osvedčený postup :)

Sledujte nás aj na INSTAGRAME
instagram

Jarné upratovanie: 13 krokov pre poriadok v domácnosti

jarné upratovanie

Začalo sa príjemne otepľovať a čoraz častejšie otvárame okná, aby sme cítili jar aj v našich domovoch. Ak však chcete doma skutočne cítiť sviežosť  – a teraz ide tá menej populárna časť – treba otvoriť aj skrinku na čistiace prostriedky. Áno, je ideálny čas na väčšie jarné upratovanie.

Neviete, kde začať svoj jarný čistiaci projekt? Pozrite si náš zoznam úloh, ktorý obsahuje všetky časti domácnosti, ktoré ste za posledný rok pravdepodobne zanedbali.

1. Buďte realisti

Nesnažte sa za celý deň upratať celú domácnosť. Ak to chcete skutočne urobiť poriadne, vyčlente si na to dostatok času. Vyskúšajte to najskôr s jednou miestnosťou. Budete mať dobrý pocit z viditeľného výsledku, ktorý vás namotivuje do ďalšieho boja s neporiadkom. Zároveň získate prehľad, koľko v priemere trvá poctivé upratanie celej miestnosti.

2. Zbavte sa toho, čo nepoužívate

Buďte nekompromisný k veciam, ktoré vo vašej domácnosti nevyužívate. Nie, nezíde sa vám to o rok! Jarné upratovanie začnite triedením. Pred samotným čistením si pripravte niekoľko úložných boxov a vriec. Veci si rozdeľte na tie, ktoré chcete uložiť, upratať, alebo dať na charitu či do zberu. Obzvlášť ak máte deti, buďte nemilosrdní pri upratovaní hračiek, s ktorými sa deti nehrajú. Ani si to nevšimnú!

3. Majte plán na jarné upratovanie

Vytvorte si zoznam oblastí, na ktoré sa chcete sústrediť (pokojne si ho rozdeľte na viac dní). Urobte si tiež zoznam čistiacich prostriedkov, ktoré budete potrebovať. Vždy začínajte zhora – nadol, či je to celý dom alebo jednolôžková izba.

4. Zhromaždite si svoj arzenál

Skontrolujte si svoje zásoby a doplňte vašu domácnosť o čistiace prostriedky a pomôcky, ktoré si jarné upratovanie bude vyžadovať. Podľa toho, čo máte v pláne, si všetko potrebné uložte do miestnosti, ktorú idete upratovať. Vyhnete sa tak neustálemu vracaniu sa po chýbajúce prostriedky do komory či kúpeľne.

Budete potrebovať najmä:

  • Gumové rukavice (minimálne jedny si zadovážte z pevnejšieho materiálu, nie jednorázové)
  • Kuchynské utierky
  • Handričku na sklo
  • Handričku na prach / “prachovku”
  • Hubku na drhnutie
  • Mop s vedrom
  • Starú zubnú kefku (na mikro špáry)
  • Prípravok na umývanie riadu
  • Antibakteriálny sprej
  • Savo
  • Čitič okien
  • Čistič na WC
  • Čistiaci krém na obklady a keramiku
  • Čistič na vodný kameň
  • Čistič na mastnotu
  • Čistič na dlážku / drevené podlahy

Samozrejme, ak sa chcete pustiť do čistenia umývačky, práčky, mikrovlnnej či teplovzdušnej rúry – vždy si prečítajte návod a postupujte podľa odporúčaní výrobcu. Často ide o špecializované prípravky, ktoré zabezpečia, že všetky spotrebiče vyčistíte bez rizika, že by ste ich poškodili.

5. Začnite s povrchmi

Najprv oprášte steny a stropy pomocou vysúvacej kefy na prach alebo nadstavca na vysávači, určeného na čalúnenie. Ak na stene alebo drevách nájdete škvrny, skúste ich vyčistiť navlhčenou handričkou. Na odstránenie zaschnutých, výrazných škvŕn používajte veľmi zriedený roztok na umývanie riadu. Najprv však skontrolujte na menšej ploche, ako roztok reaguje s povrchom a či stena nie je hlbšie poškodená.

6. Svietidlá a žiarovky

Nezabudnite na lampy či lustre. Vhodné je v tomto prípade použiť špeciálnu utierku s mikrovláknami alebo handričku, ktorá nepúšťa vlákna. Zaprášené žiarovky vyčistite mierne navlhčenou handričkou s octom. Pozor: Najbezpečnejším spôsobom je, odmontovať žiarovku a vyčistenú ju následne vrátiť na miesto. V opačnom prípade sa uistite, že máte ruky suché a žiarovky sú na dotyk chladné. Nikdy nečistite svietiace žiarovky.

Náš tip:

Lepkavý valec: Ten, kto vynašiel lepkavý valec, je absolútny génius. Ak ste si doteraz mysleli, že sa dá použiť len na oblečenie, mýlili ste sa! Je výborným pomocníkom pri čistení čalúnených povrchov, kobercov, vankúšikov a všetkého, ​​čo priťahuje chĺpky a prach.

Lepiaci valec je výborný aj na čistenie tienidiel lámp. Keďže sú väčšinou vyrobené z nejakej tkaniny, ľahko zbierajú prach a vlasy. Pomocou lepiaceho valca sa ich hravo zbavíte a ušetríte čas hľadaním zložitejších spôsobov čistenia.

Sledujte nás na INSTAGRAME

instagram

7. Premiestnite nábytok

Ak je to možné, odsuňte postele, pohovky a skrine aby ste mohli dôkladne povysávať a utrieť prach za nimi. Zároveň môžete skontrolovať ich stav. Zistíte tak, či nie sú potrebné opravy alebo dokonca výmena nábytku. Povrchy z prírodného dreva, ako je napríklad  dub alebo borovica, čistite pomocou špeciálnych prostriedkov s vyživujúcim olejom.

8. Osviežte spálňu

Pokiaľ výrobca neradí inak, pravidelne otáčajte matrace. Je dobré ich povysávať, vyvetrať a vyčištiť rošt i úložný priestor pred posteľou. Operte tiež prikrývky, vankúše, plachty a obliečky, prípadne ich zaneste do čistiarne. Po zime, keď meníte aj hrúbku prikrýviek, je na to ideálny čas.

9. Vyčistite aj koberce

Ak máte doma celoplošný koberec, dôkladne ho vysajte najmä okolo soklov a tiež pod nábytkom. Možete si prenajať tepovacie zariadenie, alebo si zaplatiť profesionálnu službu. Malé koberce dobre vyprášte a zaveste ich von, na vzduch.

10. Vyčistite okná

Čisté okná a balkónové dvere dodajú vašej domácnosti jas a sviežosť. Skôr ako sa pustíte do ich leštenia, pozrite si počasie. Na túto aktivitu je totiž vhodnejšia zamračená obloha. Priame slnečné lúče veľmi rýcho vysušia čistiaci roztok a bude mať oveľa viac práce s neželanými pruhmi. Pri umývaní okien je dobrým pomocníkom aj stierka. Na trhu je tiež veľké množstvo špeciálnych prostriedkov a handričiek. Ak však nechcete míňať veľa peňazí, skúste na leštenie použiť staré noviny.

11. Utierajte prach aj za knihami

Nezabudnite na police s knihami, fotografiami, vázičkami, porcelánom a inými artefaktmi. Najskôr všetky veci opatrne zložte. Poličky utrite handričkou na prach a pridajte aj špeciálny leštiaci prostriedok na sklo prípadne drevo. Následne dôkladne očistite všetky knihy a iné predmety, ktoré na týchto poličkách chcete mať. Nie, nie je to ľahká, ani rýchla práca, ale stojí to za to úsilie!

Náš tip:

Ako čistiť knihy: Stojí za to pracovať na čistení kníh ďaleko od knižnice, napríklad na balkóne. Zabránite tak, aby sa na nich usadzoval ten istý prach, ktorý z nich utierate.

Prach z vrcholku kníh čistite tak, že každú knihu si vezmete individuálne. Uistite sa, že jednotlivé stránky sú zatvorené aby sa nečistoty nedostali do vnútra stránok. Ak sa predsa prachové čiastočky dostanú aj do knihy, chyťte brožovanú väzbu a jemne stránkami traste. Knihy v tvrdšej väzbe môžete prelistovať popri ventilátore.

12. Pretrieďte kozmetiku

Kúpeľňa, spolu s kuchyňou je pravdepodobne najčastejšie čisteným priestorom v domácnosti. Jarné upratovanie je však ideálnym časom na hlbšiu revíziu. Nemusíte sa zamerať len na klasické vyčistenie podlahy, sanity a zrkadiel. Je čas tiež vymeniť opotrebované kúpacie rohože a sprchové závesy. Upracte si aj skrinky a pretrieďte všetku kozmetiku. Zbavte sa vecí po záruke a získajte prehľad o tom, čo doma máte a čo skutočne využívate.

13. Vypracte zbytočnosti z kuchyne

Prejdite si všetky potravinové skrine a zahoďte všetky prešlé potraviny. Utrite skrine s riadom a vystlite ich novým podkladom z gumy či papiera. Skontrolujte tiež kuchynské pomôcky. Zbavte sa nefunkčných vecí a urobte si zoznam, čo naopak potrebujete do kuchyne doplniť. Ak máte kuchynské pomôcky alebo riad navyše, skúste ich predať alebo posunúť na charitu. Pri upratovaní nezabudnite tiež na vyčistenie chladničky a mrazničky. Veď kedy naposledy ste pozreli čo v nej všetko máte?

Máte nejaké špeciálne tipy na jarné upratovanie? Napíšte nám do komentára k článku. Tešíme sa :)