Jarné upratovanie: 13 krokov pre poriadok v domácnosti

jarné upratovanie

Začalo sa príjemne otepľovať a čoraz častejšie otvárame okná, aby sme cítili jar aj v našich domovoch. Ak však chcete doma skutočne cítiť sviežosť  – a teraz ide tá menej populárna časť – treba otvoriť aj skrinku na čistiace prostriedky. Áno, je ideálny čas na väčšie jarné upratovanie.

Neviete, kde začať svoj jarný čistiaci projekt? Pozrite si náš zoznam úloh, ktorý obsahuje všetky časti domácnosti, ktoré ste za posledný rok pravdepodobne zanedbali.

1. Buďte realisti

Nesnažte sa za celý deň upratať celú domácnosť. Ak to chcete skutočne urobiť poriadne, vyčlente si na to dostatok času. Vyskúšajte to najskôr s jednou miestnosťou. Budete mať dobrý pocit z viditeľného výsledku, ktorý vás namotivuje do ďalšieho boja s neporiadkom. Zároveň získate prehľad, koľko v priemere trvá poctivé upratanie celej miestnosti.

2. Zbavte sa toho, čo nepoužívate

Buďte nekompromisný k veciam, ktoré vo vašej domácnosti nevyužívate. Nie, nezíde sa vám to o rok! Jarné upratovanie začnite triedením. Pred samotným čistením si pripravte niekoľko úložných boxov a vriec. Veci si rozdeľte na tie, ktoré chcete uložiť, upratať, alebo dať na charitu či do zberu. Obzvlášť ak máte deti, buďte nemilosrdní pri upratovaní hračiek, s ktorými sa deti nehrajú. Ani si to nevšimnú!

3. Majte plán na jarné upratovanie

Vytvorte si zoznam oblastí, na ktoré sa chcete sústrediť (pokojne si ho rozdeľte na viac dní). Urobte si tiež zoznam čistiacich prostriedkov, ktoré budete potrebovať. Vždy začínajte zhora – nadol, či je to celý dom alebo jednolôžková izba.

4. Zhromaždite si svoj arzenál

Skontrolujte si svoje zásoby a doplňte vašu domácnosť o čistiace prostriedky a pomôcky, ktoré si jarné upratovanie bude vyžadovať. Podľa toho, čo máte v pláne, si všetko potrebné uložte do miestnosti, ktorú idete upratovať. Vyhnete sa tak neustálemu vracaniu sa po chýbajúce prostriedky do komory či kúpeľne.

Budete potrebovať najmä:

 • Gumové rukavice (minimálne jedny si zadovážte z pevnejšieho materiálu, nie jednorázové)
 • Kuchynské utierky
 • Handričku na sklo
 • Handričku na prach / “prachovku”
 • Hubku na drhnutie
 • Mop s vedrom
 • Starú zubnú kefku (na mikro špáry)
 • Prípravok na umývanie riadu
 • Antibakteriálny sprej
 • Savo
 • Čitič okien
 • Čistič na WC
 • Čistiaci krém na obklady a keramiku
 • Čistič na vodný kameň
 • Čistič na mastnotu
 • Čistič na dlážku / drevené podlahy

Samozrejme, ak sa chcete pustiť do čistenia umývačky, práčky, mikrovlnnej či teplovzdušnej rúry – vždy si prečítajte návod a postupujte podľa odporúčaní výrobcu. Často ide o špecializované prípravky, ktoré zabezpečia, že všetky spotrebiče vyčistíte bez rizika, že by ste ich poškodili.

5. Začnite s povrchmi

Najprv oprášte steny a stropy pomocou vysúvacej kefy na prach alebo nadstavca na vysávači, určeného na čalúnenie. Ak na stene alebo drevách nájdete škvrny, skúste ich vyčistiť navlhčenou handričkou. Na odstránenie zaschnutých, výrazných škvŕn používajte veľmi zriedený roztok na umývanie riadu. Najprv však skontrolujte na menšej ploche, ako roztok reaguje s povrchom a či stena nie je hlbšie poškodená.

6. Svietidlá a žiarovky

Nezabudnite na lampy či lustre. Vhodné je v tomto prípade použiť špeciálnu utierku s mikrovláknami alebo handričku, ktorá nepúšťa vlákna. Zaprášené žiarovky vyčistite mierne navlhčenou handričkou s octom. Pozor: Najbezpečnejším spôsobom je, odmontovať žiarovku a vyčistenú ju následne vrátiť na miesto. V opačnom prípade sa uistite, že máte ruky suché a žiarovky sú na dotyk chladné. Nikdy nečistite svietiace žiarovky.

Náš tip:

Lepkavý valec: Ten, kto vynašiel lepkavý valec, je absolútny génius. Ak ste si doteraz mysleli, že sa dá použiť len na oblečenie, mýlili ste sa! Je výborným pomocníkom pri čistení čalúnených povrchov, kobercov, vankúšikov a všetkého, ​​čo priťahuje chĺpky a prach.

Lepiaci valec je výborný aj na čistenie tienidiel lámp. Keďže sú väčšinou vyrobené z nejakej tkaniny, ľahko zbierajú prach a vlasy. Pomocou lepiaceho valca sa ich hravo zbavíte a ušetríte čas hľadaním zložitejších spôsobov čistenia.

Sledujte nás na INSTAGRAME

instagram

7. Premiestnite nábytok

Ak je to možné, odsuňte postele, pohovky a skrine aby ste mohli dôkladne povysávať a utrieť prach za nimi. Zároveň môžete skontrolovať ich stav. Zistíte tak, či nie sú potrebné opravy alebo dokonca výmena nábytku. Povrchy z prírodného dreva, ako je napríklad  dub alebo borovica, čistite pomocou špeciálnych prostriedkov s vyživujúcim olejom.

8. Osviežte spálňu

Pokiaľ výrobca neradí inak, pravidelne otáčajte matrace. Je dobré ich povysávať, vyvetrať a vyčištiť rošt i úložný priestor pred posteľou. Operte tiež prikrývky, vankúše, plachty a obliečky, prípadne ich zaneste do čistiarne. Po zime, keď meníte aj hrúbku prikrýviek, je na to ideálny čas.

9. Vyčistite aj koberce

Ak máte doma celoplošný koberec, dôkladne ho vysajte najmä okolo soklov a tiež pod nábytkom. Možete si prenajať tepovacie zariadenie, alebo si zaplatiť profesionálnu službu. Malé koberce dobre vyprášte a zaveste ich von, na vzduch.

10. Vyčistite okná

Čisté okná a balkónové dvere dodajú vašej domácnosti jas a sviežosť. Skôr ako sa pustíte do ich leštenia, pozrite si počasie. Na túto aktivitu je totiž vhodnejšia zamračená obloha. Priame slnečné lúče veľmi rýcho vysušia čistiaci roztok a bude mať oveľa viac práce s neželanými pruhmi. Pri umývaní okien je dobrým pomocníkom aj stierka. Na trhu je tiež veľké množstvo špeciálnych prostriedkov a handričiek. Ak však nechcete míňať veľa peňazí, skúste na leštenie použiť staré noviny.

11. Utierajte prach aj za knihami

Nezabudnite na police s knihami, fotografiami, vázičkami, porcelánom a inými artefaktmi. Najskôr všetky veci opatrne zložte. Poličky utrite handričkou na prach a pridajte aj špeciálny leštiaci prostriedok na sklo prípadne drevo. Následne dôkladne očistite všetky knihy a iné predmety, ktoré na týchto poličkách chcete mať. Nie, nie je to ľahká, ani rýchla práca, ale stojí to za to úsilie!

Náš tip:

Ako čistiť knihy: Stojí za to pracovať na čistení kníh ďaleko od knižnice, napríklad na balkóne. Zabránite tak, aby sa na nich usadzoval ten istý prach, ktorý z nich utierate.

Prach z vrcholku kníh čistite tak, že každú knihu si vezmete individuálne. Uistite sa, že jednotlivé stránky sú zatvorené aby sa nečistoty nedostali do vnútra stránok. Ak sa predsa prachové čiastočky dostanú aj do knihy, chyťte brožovanú väzbu a jemne stránkami traste. Knihy v tvrdšej väzbe môžete prelistovať popri ventilátore.

12. Pretrieďte kozmetiku

Kúpeľňa, spolu s kuchyňou je pravdepodobne najčastejšie čisteným priestorom v domácnosti. Jarné upratovanie je však ideálnym časom na hlbšiu revíziu. Nemusíte sa zamerať len na klasické vyčistenie podlahy, sanity a zrkadiel. Je čas tiež vymeniť opotrebované kúpacie rohože a sprchové závesy. Upracte si aj skrinky a pretrieďte všetku kozmetiku. Zbavte sa vecí po záruke a získajte prehľad o tom, čo doma máte a čo skutočne využívate.

13. Vypracte zbytočnosti z kuchyne

Prejdite si všetky potravinové skrine a zahoďte všetky prešlé potraviny. Utrite skrine s riadom a vystlite ich novým podkladom z gumy či papiera. Skontrolujte tiež kuchynské pomôcky. Zbavte sa nefunkčných vecí a urobte si zoznam, čo naopak potrebujete do kuchyne doplniť. Ak máte kuchynské pomôcky alebo riad navyše, skúste ich predať alebo posunúť na charitu. Pri upratovaní nezabudnite tiež na vyčistenie chladničky a mrazničky. Veď kedy naposledy ste pozreli čo v nej všetko máte?

Máte nejaké špeciálne tipy na jarné upratovanie? Napíšte nám do komentára k článku. Tešíme sa :)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný veniec na dvere: 11 pekných kúskov, ktoré jednoducho musíte mať!

jarný veniec na dvere

Slnečné jarné počasie sa čoraz viac hlási o slovo a čoskoro sa začnú prebúdzať kvety. Práve tie sú veľmi efektným kľúčom k jarným dekoráciám. Obzvlášť jarný veniec na dvere je ódou na toto najfarebnejšie ročné obdobie. Pri príchode domov rozveselí nielen vás, ale aj každého okoloidúceho.

Ktorý jarný veniec na dvere bude ten váš?

Či už preferujete veniec z čerstvých, sušených alebo umelých kvetov, určite si nájdete svojho favorita v tomto výberu. A ak si túžite spraviť vlastný venček, bude tento článok skvelou inšpiráciou. Pozriete sa ako túto tradičnú jarnú dekoráciu vyšperkovali šikovní tvorcovia!