Jednoduchý a účinný návod ako vyčistiť žalúzie

Chápem, že sa vám do toho moc nechce. Čistenie žalúzií, zvlášť ak ich necháte na pospas prachu dlhšiu dobu, je poriadne piplavá práca. Možno ste skúšali aj domácich pomocníkov, ktorí sľubovali rýchlejšie a efektívne čistenie. No nie vždy to funguje tak, ako v reklame. Ako vyčistiť žalúzie efektívne a s minimom nákladov?

Existujú dva spôsoby, akým môžete pristúpiť k umývaniu. Jeden z nich je pomerne extrémny – pretože málokto sa odhodlá demonotovať žalúzie, aby ich mohol v kúpeľni poriadne vydrhnúť, osušiť a uložiť späť. Táto metóda má zabezpečiť dôkladnú čistotu a uľahčiť prácu. Nemyslím si však, že je jednoduchšia. Navyše, nikdy som sa nestretla s tak zanesenými žalúziami, že by si vyžadovali demontáž. Preferujem preto druhý, klasický spôsob umývania žalúzií.

Pri čistení budeme potrebovať:

 • handričku, prípadne hubku
 • ideálne prípravok na riad
 • vedro
 • vodu
 • ruky, trpezlivosť a chuť do práce :)

Jednoduché kroky ako vyčistiť žalúzie

Je dobré na úvod spomenúť, že tento spôsob čistenia skvele funguje na hliníkových, plastových alebo drevených žalúziách. Nedoporučujem ho však pre textilné žalúzie.

Pre všetky ostatné typy žalúzií platí tento postup:

Prvé, čo urobíme je, že zotrieme prachovkou zo žalúzií čo najviac prachu. Za vyskúšanie stojí aj použitie vysávača, ktorý eliminuje jeho rozptýlenie do priestoru.

Ak máte horizontálne žalúzie, postupujte vždy zhora nadol. Pre vertikálne žalúzie, pracujte zľava doprava. Začnite vždy  hore a jemne utierajte prach v línii smerom dole.

Majte na pamäti, že veľa žalúzií nie je správne zavesených, to znamená, že môžu vypadnúť z ich držiakov v polovici čistenia.

Ak ste sa rozhodli použiť spomínaný vysávač, vyberte si kefový nadstavec. Ak sa však chystáte odstraňovať prach ručne, zadovážte si pomocníka v podobe prachovky (napríklad tejto z mikrovlákna), antistatickej utierky z mikrovlákna, alebo použite starú hrubšiu športovú ponožku. Stačí ju obrátiť naruby, navliecť na ruku ako “bábku” a divadlo môže začať :) Neodporúčam moc syntetické strapcové prachovky a prachovky z peria. Prach skôr rozvíria, ako odstránia.

Umyte ich do čista

Po odstránení hrubších nánosov prachu môžete prejsť k ďalšiemu kroku – umývaniu. Do vedra s teplou vodou pridajte 3 kvapky prípravku na umývanie riadu. Vezmite si handričku z mikrovlákna, namočte ju do zarobeného roztoku a dobre vyžmýkajte, kým látka nezostane vlhká.

Žalúzie otočte tak, aby boli usporiadané úplne plocho, s miernym náklonom smerom k vám. Jednoducho tak, aby ste po nich mohli jednoducho skĺznuť handričkou. Vezmite si navlhčenú utierku a začnite zhora (pre zvislé žalúzie) alebo vľavo hore (pre horizontálne žalúzie). Utierkou jemne pritlačte pri schádzaní každej jednej rolety, utrite nečistoty a prach ťahom pozdĺž celej lamely. Handričku si vždy vypláchajte. Budete prekvapení koľko špiny z nej pôjde!

Ako vyčistiť žalúzie od ťažkých škvŕn

Ak máte na žalúziách ťažké znečistenie, škvrny, mastné stopy, hmyzí trus, psie sliny alebo stopy nikotínu (vo fajčiarskej domácnosti nič nezvyčajné), môžete pridať do roztoku aj polievkovú lyžicu sódy bikarbóny. Tá výrazne pomôže v ich odstraňovaní.

Tento spôsob čistenia žalúzií, je v prípade ich horizontálneho usporiadania trochu jednoduchší. Začnite tým, že uchopíte stred lamely, z neho vyrazíte na jeden jej koniec. Potom sa vráťte do stredu lamely a očistite ju aj v opačnom smere. Je to jednoduché, ale ako som už spomínala nie je to najzáživnejšia ani najrýchlejšia práca. Ak máte vertikálne žalúzie – kroky sú rovnaké s tým rozdielom, že začnete v hornej časti lamely a pokračovať budete smerom nadol.

Akonáhle budú vaše žalúzie čisté, odporúčam vám ich udržiavať pravidelným oprašovaním pomocou jednoduchej prachovky alebo ručného vysávača. Stačí žalúzie kolmo stočiť a prejsť ich zhora až na spodok. Ušetríte si tak kopec práce s dôkladným čistením, pretože zanedbané žalúzie si budú vyžadovať oveľa viacej námahy a pozornosti.

Čistenie textilných žalúzií

Na záver by som ešte veľmi v krátkosti zhrnula postup ako vyčistiť žalúzie z látky. Predovšetkým ich odporúčam pravidelne vysávať, čím zabránite hromadeniu nečistôt, prachu a teda aj nežiadúcemu farbeniu. Prach priťahuje nečistoty, čo vedie k strate farby. Pravidelným oprašovaním a vysávaním textilné žalúzie udržíte veľmi dlho vo forme.

Ak chcete (alebo je potrebné) žalúzie umyť a ide o ploché rolety, najskôr ich rozviňte a dobre povysávajte. Až následne  použite teplú mydlovú vodu, a dobre vyžmýkanou špongiou umyte každú stranu lamely. Nechajte ich 1-2 dni roztiahnuté aby vyschli.

Vždy pri takomto vlhkom čistení je dobré začať na malej, nenápadnej ploche. Predídete tak poškodeniu žalúzie. Niektoré textílie, ktoré sú použité v žalúziách si vyžadujú aj profesionálne čistenie. Ak je takéto čistenie pre vás technicky, fyzicky alebo časovo náročné, radšej to zverte profíkom.

Kedy ste naposledy čistili vaše žalúzie? Ak vyskúšate náš návod, budeme radi ak nám v komentári nižšie dáte vedieť ako sa vám čistenie podarilo. Alebo máte vlastný postup ako vyčistiť žalúzie? Podeľte sa nami oň!

Ak sa vám návod ako vyčistiť žalúzie páčil, pozrite si tiež náš návod na umývanie okien. Špinavé okno, vie pokaziť výhľad z okna, i keď v prípade tejto Insta inšpirácie, mám pochybnosti :)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Umývanie okien: Najlepší návod na lesklé okná bez šmúh

umývanie okien

Umývanie okien je únavná fuška, najmä ak bývate v rodinnom dome. Aby mala vaša práca zmysel, mala by byť predovšetkým efektívna. Ak chcete zvládnuť umytie okien na prvýkrát, bez nutnosti reparátu a dodatočného leštenia, pozrite si náš návod!

1. Vyberte si suchý, zamračený deň

“Bol krásny slnečný deň, ideálny na umývanie okien. Riadne som sa však s nimi natrápila, kým som odstránila všetky šmuhy,” hovorí Zuzana, ktorej umývanie okien trvalo oveľa dlhšie ako predpokladala.

Nuž problém je práve vo vytúženom slnku a horúcich lúčoch, ktoré spôsobujú rýchle schnutie čistiaceho prostriedku. Po nastriekaní ho ani nestihnete utrieť a na skle ostanú ťažko odstrániteľné pruhy.

Ako umyť okná, tak aby ste zbytočne nestrácali čas? Vyberte si správne počasie, tzn. suchý, zamračený deň, prípadne začnite na tienistej strane bytu. So slnkom musíte trošku spolupracovať :)

umývanie okien
Zamračená obloha umývaniu okien praje.

2. Najskôr odstráňte nečistoty a prach

Skôr, ako začnete, urobte si prípravu. Pozametajte nečistoty z rámu okna pomocou kefy alebo ho vysajte pomocou nádstavca na prach. Tento krok zabráni tomu, aby sa nečistoty premenili na blato a zmiešali sa s čistiacim prostriedkom.

Ak je vaše okenné sklo obzvlášť špinavé (najmä ak bývate popri ceste), odporúčame ich najskôr nahrubo umyť teplou vodou (približne 30) so saponátom a vydrhnúť mäkkou kefou. Potom okno opláchnite a nechajte uschnúť pred tým, ako sa pustíte do precízneho čistenia.

3. Zveste záclony a umyte aj žalúzie

Máte záclony alebo závesy? Počas umývania ich zveste a operte. V prípade, že máte doma aj sušičku, môžete ich vrátiť na miesto ihneď po umytí okna. Stačí zapnúť krátky vzdušný cyklus a zavesiť ich skôr ako sa pokrčia.

Nezbúdajte ani na žalúzie. V tomto prípade odporúčame prejsť po ich vonkajšej i vnútronej strane prachovkou s mikrovláknom. Môžete tiež lamely nechať v otvorenej polohe a každú jednotlivo prejsť najskôr s vlhkou, a následne suchou handričkou. Je to pracné, ale ten efekt stojí zato. Vedeli by ste si predstaviť umyté okno so zaprášenými žalúziami? My nie.

4. Vyberte správny čistič  

Skôr ako sa pustíte to umývania okien, skontrolujte si svoje zásoby a doplňte čistiace prostriedky a pomôcky, ktoré sa vám zídu. Sú to najmä:

 • Gumové rukavice
 • Čistič na okná v spreji
 • Prachovka s mikrovláknom
 • Prachovka s predĺženou rúčkou
 • Vedro s vodou

Zrejme najdôležitejšou pomôckou pri umývaní okien je čistič v spreji. Ako zistiť, ktorý je ten pravý? Na trhu je veľmi veľké množstvo špecializovaných saponátov a je si z čoho vyberať. Najlepšie to spoznáte tak, že po rozprášení sa jemná hmla príliš nerozteká a zostáva na mieste až kým ju nezotriete.

Nespoliehajte sa však len na pár streknutí, najmä ak sú vaše okná veľmi špinavé. V tomto prípade budete potrebovať väčšie množstvo prípravku, aby ste rozpustili a odstránili aj “zažraté” nečistoty. Ak budete príliš šetriť, zrejme uvidíte nežiadúce pruhy. Taktiež okná nikdy neumývajte prípravkom na riad. Je to síce lacnejšia varianta, ale veľmi málo účinná.

Náš tip:

Recept na domáci čistič: Ak si trúfate na malý experiment, môžete si skúsiť funkčný čistič namiešať doma. Postup nie je vôbec zložitý. Budete potrebovať:

 • 2 šálky vody
 • 1/2 šálky bieleho alebo jablčného ocotu
 • 1/4 šálku 70 % alkoholu

Všetky prísady skombinujte a nalejte do spreja. Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, pre istotu zaznačte použité prísady a opis na vonkajšiu stranu fľaše.

Instagram
Sledujte nás aj na INSTAGRAME

5. Na umývanie okien použite handričku z mikrovlákna

Niektorí ľudia, leštia okenné tabule novinami. Je to taký postup starých báb, ale skutočne funguje. My vám však odporúčame použiť utierky z mikrovlákna, ktoré sa dajú použiť viackrát. Prečo? Sú super savé, dajú sa oprať a zanechávajú sklo lesklé a bez šmúh.

Určite sa vám oplatí zainvestovať do utierky, ktorá zachytí vodné škvrny a nečistoty zo zrkadiel a skla bez poškriabania. Ak radšej používate papierové utierky, vyberte si značku, ktorá je určená na takéto použitie. Slabé papierové utierky sa môžu trhať a zanechávať za sebou vlákna.

6. Vynechajte stierku

Áno aj to je cesta, kúpiť stierku či dokonca profesionálny čistič okien. Všetky sľubujú 100 % účinnosť, len ich musíte vedieť správne používať. “Mám niekoľko stierok, ale neviem čo robím zle. Stieram v smere nadol, ale viete kde končí tá špinavá voda? Na podlahe!,” hovorí Martina, ktorej sa už nechce investovať do ďalších zázrakov. 

Nuž vzhľadom na potenciálny neporiadok a nežiadúce kvapkanie, by sme vám odporúčali skôr ručné umývanie a stieranie okna, najmä ak ide o klasické menšie okná. Ak máte napríklad veľké balkónové okná, alebo modernú sklenenú stenu, nepochybne vám profesionálne stierky prácu uľahčia.

Náš tip:

Ako odhaliť na, ktorej strane okna sú šmuhy: Pri čistení okien skúste jednu stranu utrieť vodorovne a druhú vertikálne. Ak sa vytvoria nejaké pruhy, ľahko zistíte, či sú na vonkajšej alebo vnútornej strane.

7. Rozdeľte si prácu

Umývanie okien nás zvyčajne čaká raz alebo dvakrát za rok. Nemusíte sa teraz zblázniť a všetko urobiť naraz. Je oveľa jednoduchšie, ak si prácu rozdelíte po jednotlivých miestnostiach. Môžete si tak v rámci celkového jarného upratovania dokončiť izbu jednu, po druhej.

Pozor! Umývanie okien si určite nenechávajte na záver jarného upratovania. Ak upratujete po miestnostiach, odporúčame pred umývaním okna izbu povysávať aby sa v nej nevíril prach. Všetky ostatné činnosti, v rámci upratovania, si nechajte až po umytí okien.

Máte vlastný tip ako umyť okná? Podeľte sa s nami v komentári o váš osvedčený postup :)

Sledujte nás aj na INSTAGRAME
instagram