11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ušetrite v domácnosti ročne až 1 095 € vďaka týmto 15 tipom

unsplash.com

Šetrenie sa začína v domácnosti a hoci sa vám nezdá, že rozhadzujete – peniaze sa rozkotúľajú ľahko. Koľkokrát miniete počas dňa celkom spontánne 1-3 eurá? Ranná káva, rýchly sendvič na obed, croissant na čerpacej stanici, 3 kopčeky zmrzliny počas prechádzky v meste a po práci nejaké to pivo alebo limonáda s priateľmi. Toto všetko vás stojí nemalé peniaze, veď ak by sa vám podarilo denne ušetriť aspoň 3 eurá, dostali by ste už na peknú sumu – 1 095 € ročne. Mnohí z nás sa nechcú vzdať tohto malého luxusu a drobných denných pôžitkov. Ale práve tie môžu byť príčinou neúspešného šetrenia. Inšpirujte sa našimi tipmi a dostaňte svoje výdavky opäť pod kontrolu.

1. Spravte si kávu doma

Tento tip zrejme nebude veľmi obľúbený a bude sa čítať ťažko. Veď čo je lepšie, ako posedieť si v dobrej kaviarni a vychutnať si kvalitnú organickú kávu. Ale skúsme si to spočítať – jedna káva stojí približne 1,50 € – a nemusíte byť ani silný kávičkár, aby ste si ju dopriali každý deň. A teraz ruku na srdce, koľkokrát si doprajete aj viac kofeínu? Skúste náš prístup: Určite si deň (dni) kedy si doprajete návštevu obľúbenej kaviarne a pozvyšok týždňa si lahodný nápoj pripravujte doma.

Káva
unsplash.com

2. Naplánujte si týždenné menu

Nakupovanie potravín počas víkendu a plán varenia na celý týždeň vám pomôžu ušetriť nemalé peniaze. Práve jedlo v reštauráciách a donášky sú najčastejším výdavkom pre väčšinu mestských domácností. Ak budete pravidelne variť, usporíte nielen za účty, ale aj obslužné či dovoz. Počas nákupov vždy myslite aj na malé snacky, ktoré sa vám počas týždňa budú hodiť a eliminujú neplánované výdavky. Predražené nápoje a keksíky z čerpacej stanice naozaj nepotrebujete!

unsplash.com

3. Venujte čas svojim peniazom

Pracujeme, zarábame a platíme. Inkasá, splátky, trvalé príkazy každý mesiac pravidelne ujedajú z nášho účtu. No a potom sú tu desiatky iných platieb. Máte v nich prehľad? Vzťah medzi vami a vašimi peniazmi je podobný ako iné vzťahy – minimálne v tom, že ak ho chcete zlepšiť, musíte sa mu venovať. Dajte si aspoň raz týždenne “rande”, počas ktorého zaktualizujete svoj rozpočet, skontrolujte svoje účty a sledujte pokrok v porovnaní s vašimi finančnými cieľmi.

Účty
unsplash.com

4. Zrušte “káblovku”

Zrušiť televíziu? Nikdy! Pravda je však taká, že s online službami, ako je Netflix alebo HBO GO môžete sledovať svoje seriály a filmy za zlomok nákladov káblovej televízie. Navyše takmer všetky televízne programy majú v súčasnosti k dispozícii svoj videoarchív, kde si môžete pozrieť obľúbené relácie online, vtedy kedy potrebujete. Úspory, ktoré vám vzniknú vyradením klasického televízora môžete využiť na ďalší finančný cieľ – napríklad splátku, cestovanie či faktúru za telefón.

Televízia
unsplash.com

5. Nastavte si svoju myseľ

Pod vplyvom sociálnych médií, ktoré sústavne kontrolujú náš život, sa často stávame obeťou “strachu z toho, že nám niečo ujde” a prepadáme mentálnemu nastaveniu “žijeme len raz”. Áno, je dôležité žiť v prítomnosti a vychutnať si každú vzácnu chvíľu života, ale myslite aj na budúce časy. Bez kontroly a rovnováhy sa prichytíte, ako si schvaľujete čoraz viac nákupov a miniete viac než máte.

nakupovanie
pexels.com

6. Sledujte svoje finančné ciele

Špecifikujte presne to, čo chcete dosiahnuť. Nestačí len povedať: “Chcem si našetriť na nové auto”. Musíte si presne zmapovať, koľko peňazí potrebujete a kde každý mesiac bude potrebné priškrtiť výdavky, aby ste naplnili svoj cieľ. Keď viete čo chcete dosiahnuť, je väčšia pravdepodobnosť, že vám sporenie vydrží dlhšiu dobu.

Peniaze
unsplash.com

7. Nedarí sa vám sporiť? Tak syslite!

Snažíte sa posielať každý mesiac na sporiaci účet určitú čiastku, ale nie vždy vám to vychádza? Možno nie ste sporiaci typ. Na dovolenku si môžete našetriť aj celkom nenápadne, bez toho aby ste o tom vedeli.

Nová mobilná 365.bank prináša funkcionalitu Syslenie, ktorá bude odkladať vaše peniaze namiesto vás na základe dvoch sporiacich pravidiel: Buď sa každá vaša platba zaokrúhli na 1, 5 prípadne 10 €, alebo ak robíte viac bankových prevodov, ako platieb kartou, appka vám pošle na Syslenie prebytočné centy zo všetkých prijatých a odoslaných platieb (vrátane platieb kartou).

Už pri výbere pravidla zistíte, koľko by ste pri danom type zaokrúhľovania mohli ušetriť. A úspory sa na Syslení úročia do výšky 1 500 € úrokom až 3,65 % ročne.

8. Všímajte si ceny

Zameranie sa na ciele vyžaduje disciplínu a odhodlanie. Šetrenie môže byť spočiatku jednoduché a vzrušujúce, ale po chvíli môžete túto počiatočnú motiváciu stratiť. Začnú sa objavovať ďalšie a ďalšie veci, na ktoré môžete minúť peniaze. Ak nechcete vypadnúť zo správneho kurzu – majte pod kontrolou plnenie cieľov, ktoré ste si vytýčili a všímajte si ceny. Viete napríklad koľko stojí 10 vajec alebo liter mlieka? Ak sa zorientujete v cenách, budete sa vedieť správne rozhodovať a premrštené, nevýhodné ponuky ľahšie identifikujete.

účet
pixabay.com

9. Počkajte 48 hodín a potom kupujte

V súčasnosti môžete mať všetko, čo len chcete – stačí jedno kliknutie na tlačidlo a prichádza okamžité uspokojenie. Časté impulzné nákupy vás však môžu dostať ľahko do mínusu. Ako tomu predísť?

Jednoducho: Počkajte 48 hodín pred každou platbou prevyšujúcou hraničnú sumu, ktorú si vopred stanovíte. Môžete napríklad začať 20 eurami. Čoskoro zistíte, že väčšina položiek je skôr túžbou ako potrebou. Využite čas a zamyslite sa hlbšie nad vašimi výdavkami.

unsplash.com

10. Buďte kreatívni a vyrobte darčeky

Nebojte sa ušetriť peniaze a nájsť alternatívny spôsob, ako osláviť narodeniny a sviatky. Skúste vyjadriť svoju lásku k priateľom a rodinným príslušníkom kreatívne a vytvorte im vlastnoručné darčeky. Budú nielen finančne prijateľnejšie, ale najmä originálne. Rukou napísaná báseň, namaľovaný obraz či vyrobený šperk sú emocionálne hodnotnejšie než klasický dar, ktorý nikdy oslávenec možno ani nevyužije. Väčšina ľudí ocení myšlienku a čas, ktorý vložíte do prípravy takéhoto prekvapenia viac ako čokoľvek.

maľovanie
unsplash.com

11. Uprednostnite kvalitu nad množstvom

Hoci sa vám výber lacnejšej položky v obchode s elektronikou či oblečením môže zdať lákavý, niekedy je lepšie investovať do kvality. Ušetríte v tom, že daná položka vám vydrží dlhšie, bez potreby jej častého obmieňania. Nenakupujte bezhlavo veci iba preto, že sú lacné alebo v akcii. Ušetrite peniaze a získajte najkvalitnejší produkt, ktorý si môžete dovoliť.

Týka sa to aj potravín: Nákup kvalitných biopotravín, zdravších a výživnejších produktov vám ušetrí peniaze, ktoré by ste v budúcnosti zaplatili za zdravotnú starostlivosť a lieky. Kašlite na lacné, chemicky spracované produkty a siahnite po zdravšej alternatíve. Starajte sa o svoje zdravie a vyberte si kvalitu, kedykoľvek budete môcť, aj keby to malo byť v menšom množstve.

nakupovanie
pixabay.com

12. Pozvite priateľov k sebe

Toto dôverne poznáme – čím viac priateľov máte, tým viac peňazí míňate na spoločné obedy a narodeninové oslavy. Zmeňte to! Namiesto toho, aby ste si dali jedlo v dobrej reštaurácii, uvarte vašim blízkym oslávencom jedlo doma. Hoci sa to nezdá, týmto spôsobom môžete ušetriť nemalé peniaze. Ušetriť môžete nielen vysoké účty v reštaurácii, ale i poplatky pri parkovaní. Vlastnoručne pripravené jedlo si navyše vychutnáte s priateľmi v uvoľnenejšej a intímnejšej atmosfére.

priatelia, večera
unsplash.com

13. Kontrolujte spotrebu energií

Voda a elektrina – s radami k ich úspornejšej spotrebe ste sa už určite stretli. Ako je to však v realite? Investovali ste do úspornejšej sprchovej hlavice? Sprchujete sa alebo stále radšej uprednostňujete dlhší kúpeľ?

Na elektrine sa dá ušetriť už pri kúpe spotrebičov. Nepodceňujte ich výber a kupujte si spotrebiče v najúspornejšej energetickej triede, označenej ako písmenom A. Samozrejme, pozor si treba dať aj na svietenie. Dbajte na to, aby sa svietilo len v miestnosti, v ktorej sa práve nachádzate. Používanie úsporných LED žiaroviek je v súčasnosti už samozrejmosťou. Máte ich aj vy?

šetrenie energií
unsplash.com

14. Nakupujte cez internet a počkajte na zľavy

Túžite po novom mobile či najnovšom parféme? Skôr, ako si ich impulzívne kúpite v prvej predajni, pozrite si ako sa pohybujú ceny na internete. V súčasnosti máte k dispozícii aj niekoľko cenových porovnávačov, ktoré vám výber najlacnejšieho produktu uľahčia.

Využiť tiež môžete rôzne zľavové portály a internetové stránky, ktoré sú známe lacným tovarom a bezplatným doručením. Niekedy sa oplatí počkať na tovar dlhšie. Počas akcií ako Black Friday a iných výpredajov môžete nakúpiť aj za tretinové ceny.

Nakupovanie, internet
pixabay.com

15. Sledujte svoj pokrok

Zlepšenie svojho sporenia čo i len o 1 % je stále lepšie ako nič. Sledujte svoj pokrok a pokračujte v snahe zvyšovať ho z mesiaca na mesiac (a z roka na rok). Krok za krokom, každý deň, môžete dosiahnuť až 20 % úspor. Dôležité je nájsť spôsob šetrenia financií, ktorý vám vyhovuje. Veríme, že naše tipy vám v tom pomôžu a konkrétne opatrenia začnete pomaly začleňovať do vašej vlastnej stratégie.

Držíme vám v tom palce!

Foto: pixabay.comunsplash.com, pexels.comreshot.com 

Tento článok vznikol v spolupráci s 365 bankou.

365 banka je nová slovenská banka, kde si vybavíte všetko online za pár minút mobilom, nikam nemusíte chodiť a účet s kartou máte zadarmo. Okrem toho môžete platiť cez Google Pay a v mobilnej appke nájdete množstvo šikovných funkcií a výhod, ako napr. vrátenie peňazí z nákupu u vybraných partnerov alebo sporenie s úrokom až 3,65 % ročne do sumy 1 500 €.