Pleseň na kvetoch a v kvetináči: Ako sa jej zbaviť

Napadnutie rastliny plesňou alebo pleseň v kvetináči  je pomerne častý jav. Ako väčšina záhradkárov, ani ja som sa tomuto problému počas svojej „záhradkárskej kariéry“ úplne nevyhla. Naučila som sa však, že niekedy stačí naozaj málo a katastrofickému napadnutiu rastliny plesňou možno ľahko zabrániť.

Ako vyzerá pleseň na kvetoch

Pleseň na kvetoch môže mať rôznu podobu, ktorá závisí od konkrétnej rastliny, ktorú pleseň napadla. Pleseň na muškátoch, preto môže vyzerať úplne inak, ako pleseň na izbových rastlinách.

To, že ide o pleseň spoznáte podľa toho, že napadnutá rastlina má na kvetoch čierne škvrny, na pôde sa nachádza sivo sfarbený povlak či biela pleseň v kvetináči, na listoch rastliny spozorujete neobvyklé tmavé škvrny.

Najčastejšou plesňou, ktorá postihuje nielen izbové rastliny, ale aj zeleninu a ovocie je pleseň sivá (botrytída). Tento druh plesne patrí medzi hubové plesne, ktoré sú pre rastliny nebezpečné a veľmi ťažko sa s nimi bojuje. Príčinou jej vzniku je zvyčajne príliš veľa vody, príliš málo svetla alebo nedostatočná starostlivosť o rastlinu.

Akonáhle zbadáte na rastline prvé známky plesne, je potrebné problém neodkladne riešiť. V opačnom prípade môže pleseň rastlinu úplne zahubiť a zároveň sa rozšíriť aj na ďalšie rastliny.

Pleseň môže napadnúť rôzne časti rastliny

Prečo vzniká pleseň v kvetináči

Pleseň v kvetináčoch sa najčastejšie objavuje počas jesenných mesiacov, no nie je to podmienka. Na rozdiel od predchádzajúceho druhu plesne sa s ňou stretávame prevažne u izbových rastlín.

Biely chlpatý povlak na pôde v kvetináči je neškodná saprofytická pleseň, ktorej sa dá pomerne jednoducho a bezpečne zbaviť. Hoci pre rastliny je tento druh plesne neškodný (aj keď treba myslieť na to, že pleseň zo substrátu uberá živiny), z estetického hľadiska nepôsobí zrovna najlepšie.

Pleseň v kvetináči vo veľkom podporujú najmä nasledujúce faktory: vysoká vlhkosť vzduchu, nedostatočné vetranie miestnosti, nízka teplota vzduchu, nepravidelné zavlažovanie rastliny, vysoká kyslosť pôdy. V niektorých prípadoch jej pôvodcom môže byť aj zakúpený nekvalitný substrát.

Ako sa zbaviť plesne

Pri záchrane plesňou napadnutej rastliny postupujeme podľa toho, či ide len o „neškodnú“ bielu pleseň na zemine, alebo pleseň na kvetoch, listoch či koreňoch rastliny. Vždy je potrebné odstrániť všetky časti, ktoré pleseň napadla.

Odstránenie bielej plesne zo zeminy v kvetináči

Ak je plesňou napadnutá len malá časť zeminy odstráňte ju lopatkou a zvyšnú pôdu poprášte škoricou. Rastlinu niekoľko dní nepolievajte až kým zemina nepreschne do výšky približne 5 centimetrov.

Ak je však plesňou napadnutá väčšia časť zeminy, najistejším riešením je presadenie rastliny do nového kvetináča s novou zeminou.

Presadenie rstlinky do nového kvetináča predstavuje najistejšie riešenie ako sa zbaviť plesne v kvetináči

Odstránenie plesne z listov, kvetov alebo koreňov rastliny

Najskôr odstráňte napadnuté listy alebo kvety a potom aj napadnutú časť pôdy. Aj ak sa vám zdá, že pôda napadnutá nie je, vrchnú časť zeminy vyhoďte a nahraďte ju čerstvou zeminou. Najistejším riešením je však jednoznačne úplné presadenie rastliny do črepníka s novou hlinou.

Ak navonok nevidíte žiadne stopy po plesni, ale rastlina je povädnutá a má nepekný vzhľad, pleseň s veľkou pravdepodobnosťou napadla korene rastliny. Potvrdiť si svoje podozrenie môžete tak, že odhrniete časť pôdy a skontrolujete korienky rastlinky. Ak sa podozrenie potvrdí, odstráňte rastlinke všetky postihnuté korienky a presaďte ju do nového kvetináča s novou zeminou.

Pri výrazne napadnutých rastlinkách si môžete pomôcť aj prípravkami proti plesniam zo záhradkárstva. Známe sú napríklad fungicidy. Treba však počítať s tým, že aj tieto prípravky si vedia poradiť len s niektorými druhmi plesní. Prípravky zo záhradkárstva sú najlepšou pomôckou aj pri boji s plesňou na muškátoch, ktorá vie tieto letné krásky mnohých balkónov veľmi potrápiť.

Ako si poradiť s kontaminovaným substrátom

Pleseň a škodcov je možné za istých okolností doniesť do domácnosti aj v zakúpenom substráte. Stačí, aby bol substrát v obchode nesprávne skladovaný, alebo napríklad zmokol. Pokiaľ máte podozrenie, že substrát, ktorý ste zakúpili môže byť problémový, riešením je jednoduchá domáca sterilizácia substrátu.

Vysypte problémovú zeminu na starý plech a pečte 15 až 30 minút v rúre pri 80 stupňoch. Sterilizovaný substrát, ktorý hneď nepoužijete skladujte na suchom mieste.

Pleseň si možno domov doniesť aj so substrátom

Prevencia proti plesniam

Pleseň je prirodzenou súčasťou pôdy a vzduchu, preto sa jej nikdy nedá úplne zbaviť. Za normálnych okolností sú však tieto plesne neškodné. Majú však radi vlhko a zníženú cirkuláciu vzduchu a za takýchto podmienok sa preto stávajú hrozbou. Zjednodušene možno povedať, že čím čistejšie a suchšie v byte máte, tým to bude pre ne väčší problém.

Prelievanie rastlín je hlavným pôvodcom rozvoja plesní. Snažte sa preto rastliny neprelievať, ale dopriať im len toľko vody, koľko potrebujú k svojmu spokojnému životu.

Výborným trikom pre prevenciu plesní je pravidelné pridanie jednej kávovej lyžičky citrónovej šťavy do hnojiva.

Spôsob odstránenia plesne závisí najmä od časti rastliny, ktorá bola plesňou postihnutá a od druhu plesne. Kým pleseň biela, ktorá sa vyskytuje na zemine v kvetináči je pomerne neškodná a ľahko odstrániteľná, pleseň sivá dokáže zničiť aj celú rastlinu a jej odstránenie je zložitejšie.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on