Pleseň na kvetoch a v kvetináči: Ako sa jej zbaviť

Pleseň na kvetoch a v kvetináči: Ako sa jej zbaviť
5 7 hodnotení

Napadnutie rastliny plesňou alebo pleseň v kvetináči  je pomerne častý jav. Ako väčšina záhradkárov, ani ja som sa tomuto problému počas svojej „záhradkárskej kariéry“ úplne nevyhla. Naučila som sa však, že niekedy stačí naozaj málo a katastrofickému napadnutiu rastliny plesňou možno ľahko zabrániť.

Ako vyzerá pleseň na kvetoch

Pleseň na kvetoch môže mať rôznu podobu, ktorá závisí od konkrétnej rastliny, ktorú pleseň napadla. Pleseň na muškátoch, preto môže vyzerať úplne inak, ako pleseň na izbových rastlinách.

To, že ide o pleseň spoznáte podľa toho, že napadnutá rastlina má na kvetoch čierne škvrny, na pôde sa nachádza sivo sfarbený povlak či biela pleseň v kvetináči, na listoch rastliny spozorujete neobvyklé tmavé škvrny.

Najčastejšou plesňou, ktorá postihuje nielen izbové rastliny, ale aj zeleninu a ovocie je pleseň sivá (botrytída). Tento druh plesne patrí medzi hubové plesne, ktoré sú pre rastliny nebezpečné a veľmi ťažko sa s nimi bojuje. Príčinou jej vzniku je zvyčajne príliš veľa vody, príliš málo svetla alebo nedostatočná starostlivosť o rastlinu.

Akonáhle zbadáte na rastline prvé známky plesne, je potrebné problém neodkladne riešiť. V opačnom prípade môže pleseň rastlinu úplne zahubiť a zároveň sa rozšíriť aj na ďalšie rastliny.

Pleseň môže napadnúť rôzne časti rastliny

Prečo vzniká pleseň v kvetináči

Pleseň v kvetináčoch sa najčastejšie objavuje počas jesenných mesiacov, no nie je to podmienka. Na rozdiel od predchádzajúceho druhu plesne sa s ňou stretávame prevažne u izbových rastlín.

Biely chlpatý povlak na pôde v kvetináči je neškodná saprofytická pleseň, ktorej sa dá pomerne jednoducho a bezpečne zbaviť. Hoci pre rastliny je tento druh plesne neškodný (aj keď treba myslieť na to, že pleseň zo substrátu uberá živiny), z estetického hľadiska nepôsobí zrovna najlepšie.

Pleseň v kvetináči vo veľkom podporujú najmä nasledujúce faktory: vysoká vlhkosť vzduchu, nedostatočné vetranie miestnosti, nízka teplota vzduchu, nepravidelné zavlažovanie rastliny, vysoká kyslosť pôdy. V niektorých prípadoch jej pôvodcom môže byť aj zakúpený nekvalitný substrát.

Ako sa zbaviť plesne

Pri záchrane plesňou napadnutej rastliny postupujeme podľa toho, či ide len o „neškodnú“ bielu pleseň na zemine, alebo pleseň na kvetoch, listoch či koreňoch rastliny. Vždy je potrebné odstrániť všetky časti, ktoré pleseň napadla.

Odstránenie bielej plesne zo zeminy v kvetináči

Ak je plesňou napadnutá len malá časť zeminy odstráňte ju lopatkou a zvyšnú pôdu poprášte škoricou. Rastlinu niekoľko dní nepolievajte až kým zemina nepreschne do výšky približne 5 centimetrov.

Ak je však plesňou napadnutá väčšia časť zeminy, najistejším riešením je presadenie rastliny do nového kvetináča s novou zeminou.

Presadenie rstlinky do nového kvetináča predstavuje najistejšie riešenie ako sa zbaviť plesne v kvetináči

Odstránenie plesne z listov, kvetov alebo koreňov rastliny

Najskôr odstráňte napadnuté listy alebo kvety a potom aj napadnutú časť pôdy. Aj ak sa vám zdá, že pôda napadnutá nie je, vrchnú časť zeminy vyhoďte a nahraďte ju čerstvou zeminou. Najistejším riešením je však jednoznačne úplné presadenie rastliny do črepníka s novou hlinou.

Ak navonok nevidíte žiadne stopy po plesni, ale rastlina je povädnutá a má nepekný vzhľad, pleseň s veľkou pravdepodobnosťou napadla korene rastliny. Potvrdiť si svoje podozrenie môžete tak, že odhrniete časť pôdy a skontrolujete korienky rastlinky. Ak sa podozrenie potvrdí, odstráňte rastlinke všetky postihnuté korienky a presaďte ju do nového kvetináča s novou zeminou.

Pri výrazne napadnutých rastlinkách si môžete pomôcť aj prípravkami proti plesniam zo záhradkárstva. Známe sú napríklad fungicidy. Treba však počítať s tým, že aj tieto prípravky si vedia poradiť len s niektorými druhmi plesní. Prípravky zo záhradkárstva sú najlepšou pomôckou aj pri boji s plesňou na muškátoch, ktorá vie tieto letné krásky mnohých balkónov veľmi potrápiť.

Ako si poradiť s kontaminovaným substrátom

Pleseň a škodcov je možné za istých okolností doniesť do domácnosti aj v zakúpenom substráte. Stačí, aby bol substrát v obchode nesprávne skladovaný, alebo napríklad zmokol. Pokiaľ máte podozrenie, že substrát, ktorý ste zakúpili môže byť problémový, riešením je jednoduchá domáca sterilizácia substrátu.

Vysypte problémovú zeminu na starý plech a pečte 15 až 30 minút v rúre pri 80 stupňoch. Sterilizovaný substrát, ktorý hneď nepoužijete skladujte na suchom mieste.

Pleseň si možno domov doniesť aj so substrátom

Prevencia proti plesniam

Pleseň je prirodzenou súčasťou pôdy a vzduchu, preto sa jej nikdy nedá úplne zbaviť. Za normálnych okolností sú však tieto plesne neškodné. Majú však radi vlhko a zníženú cirkuláciu vzduchu a za takýchto podmienok sa preto stávajú hrozbou. Zjednodušene možno povedať, že čím čistejšie a suchšie v byte máte, tým to bude pre ne väčší problém.

Prelievanie rastlín je hlavným pôvodcom rozvoja plesní. Snažte sa preto rastliny neprelievať, ale dopriať im len toľko vody, koľko potrebujú k svojmu spokojnému životu.

Výborným trikom pre prevenciu plesní je pravidelné pridanie jednej kávovej lyžičky citrónovej šťavy do hnojiva.

Spôsob odstránenia plesne závisí najmä od časti rastliny, ktorá bola plesňou postihnutá a od druhu plesne. Kým pleseň biela, ktorá sa vyskytuje na zemine v kvetináči je pomerne neškodná a ľahko odstrániteľná, pleseň sivá dokáže zničiť aj celú rastlinu a jej odstránenie je zložitejšie.

Ako vybrať umývačku riadu? Poradíme vám
3 6 hodnotení

Aj pre vás je kopa špinavého riadu nočnou morou?

Poradíme vám vybrať umývačku riadu a zbaviť sa jej raz a navždy.

Umývačka riadu rozdeľuje domácnosti na dva tábory. Jeden si bez nej nevie predstaviť život a ten druhý ju považuje za zbytočnosť.

Skutočnosťou však ostáva, že dokáže v domácnosti ušetriť čas, minimalizovať neporiadok na kuchynskej linke a zbaviť vás neobľúbenej činnosti.

Inovácie domácich spotrebičov posúvajú trendy vopred a rozširujú aj ponuku umývačiek riadu. Vybrať si najlepšiu vyžaduje znalosť základných parametrov ako sú parametre úspory, ovládanie, dizajn, kvalita a záruka modelu.

Ako i pri výberom ostatných domácich spotrebičov by ste si mali položiť základnú otázku či v skutočnosti umývačku riadu potrebujete a prečo. Je zbytočné do nej investovať a potom ju nevyužiť.

Na tieto otázky by ste mali poznať odpovede

  • Ako pravidelne umývate riad?
  • Koľko riadov dokážete nazbierať za jeden deň?
  • Máte v kuchyni dostatok priestoru?
  • Uprednostňujete vstavanú alebo voľne stojacu umývačku?
  • Po akom type pokukovať?

Umývačku môžete dopriať nielen novej kuchyni, ktorú sa chystáte zariaďovať, ale pokojne aj zabehnutej. Pri zariaďovaní novej kuchyne môžete pracovať s možnosťou vstavanej umývačky riadu. V druhom prípade sa musíte prispôsobiť kuchynskej linke, alebo si vyberať z ponuky voľne stojacich umývačiek.

Ktorá úspora sa vyplatí?

Ak chcete dlhodobo ušetriť čo najviac, je potrebné do domácnosti vyberať spotrebiče s čo najnižšou spotrebou. Rovnako ako napríklad práčky aj umývačky majú vyznačenú spotrebu prostredníctvom písmen a najlepšiu hodnotu predstavuje označenie A+.

Dôležitým parametrom, ktorý si treba všímať je účinnosť prania a sušenia. Účinnosť umývania predstavuje hodnotu porovnania umytého riadu pri plnom obsadení umývačky a teplote 60 °C. Býva označená písmenami od G po A, pričom A je najlepšia hodnota.

Dôležitým meradlom úspornosti je i spotreba vody. Štandardne si jeden umývací cyklus vyžaduje od 11 po 18 l. U lacnejších modelov je to viac, ale hranica by nemala prekročiť 25l. Na trhu figurujú väčšie aj menšie umývačky. Umývačky ponúkajú priestor pre 15, 12, 9 alebo 5 štandardných IEC jedálenských súprav. Jedna súprava = plytký, hlboký a dezertný tanier.

Podobne, ako práčka, ktorá však čistí iným spôsobom, aj umývačka riadu môže vydávať hluk. Jeho hlasitosť zistíte pomocou parametre hlučnosti, ktorý sa označuje jednotkou dB. Hodnota, ktorú nájdeme v umývačkách bežne je 50dB. Samozrejme modernejšie a aj cenovo náročnejšie typy sa môžu pohybovať až na hranici hlučnosti 44dB.

Pri výbere umývačky si nezabudnite všímať aj členenie jej vnútra a veľkosť. Potrebujete, aby sa vám zmestili nielen taniere, príbor či poháre, ale aj menšie či väčšie hrnce. Pričom, ťažký riad umiestnite vždy dole a ľahký dole. Vstavané umývačky riadu majú šírku 45 až 60 cm. Pokiaľ máte väčšiu rodinu a riad sa vám kopí rýchlosťou svetla, zvažujte väčšiu umývačku, do ktorej sa zmestí viac riadov.

Dôležitým faktorom pri vašom rozhodovaní by malo byť aj ovládanie umývačky. Jednoduché, zrozumiteľné a praktické je ideálnym prípadom. Ovládanie bezprostredne súvisí s programmi, ktoré môžete pri čistení riadu používať. Štandardne v modeloch nájdete 6 základných (predumytie, umývanie, intenzívny program, auto program, zmiešaný, rýchly program a viac).

Zaujímavé funkcie

Ak žijete v byte, oceníte funkciu Aquastop. Ochráni váš byt pred rizikom vytopenia vás aj vašich susedov. Výhodou je aj možnosť Anti-Bacteria, ktorá vás zbaví baktérii na 99, 9%. Váš riad bude omnoho sviežejší, akoby ste ho umývali len v rukách.

O silno zašpinený riad a zaschnuté zvyšky sa postará funkcia Eco, ktorá využíva enzymatické prostriedky novej generácie. Výhodou pri práci umývačky je i možnosť odložiť umývanie a nastaviť ho na čas, ktorý vám vyhovuje. Takisto si pri výbere nezabudnite pozrieť aj možnosť rýchleho umývania, ktoré sa vám môže hodiť.

Pri úvahách, ako vybrať umývačku si nezabudnite pri každom modeli pozrieť portfólio programov, ktoré vám ako spotrebiteľovi ponúkajú. Nočný program, program pre intenzívne umývanie, polovičné umývanie, umývanie za studena či umývanie skla alebo používanie tabliet.

Bez umývačky riadu v domácnosti dokážete fungovať, ale jej výhody šetrenia času, zbavenia sa nechcených baktérií a vždy čerstvého riadu sú lákavé. Navyše, bez námahy. Špinavý riad vložíte a čistý vyberiete.

Ak ste presvedčení, že bude vašim skvelým pomocníkom v domácnosti, neváhajte a okrem rád ako vybrať umývačku sa začnite obzerať po aktuálnej ponuke. Je dostatočne široká. Model si nájdete určite aj pre seba a váš rozpočet.