Pleseň na kvetoch a v kvetináči: Ako sa jej zbaviť

Napadnutie rastliny plesňou alebo pleseň v kvetináči  je pomerne častý jav. Ako väčšina záhradkárov, ani ja som sa tomuto problému počas svojej „záhradkárskej kariéry“ úplne nevyhla. Naučila som sa však, že niekedy stačí naozaj málo a katastrofickému napadnutiu rastliny plesňou možno ľahko zabrániť.

Ako vyzerá pleseň na kvetoch

Pleseň na kvetoch môže mať rôznu podobu, ktorá závisí od konkrétnej rastliny, ktorú pleseň napadla. Pleseň na muškátoch, preto môže vyzerať úplne inak, ako pleseň na izbových rastlinách.

To, že ide o pleseň spoznáte podľa toho, že napadnutá rastlina má na kvetoch čierne škvrny, na pôde sa nachádza sivo sfarbený povlak či biela pleseň v kvetináči, na listoch rastliny spozorujete neobvyklé tmavé škvrny.

Najčastejšou plesňou, ktorá postihuje nielen izbové rastliny, ale aj zeleninu a ovocie je pleseň sivá (botrytída). Tento druh plesne patrí medzi hubové plesne, ktoré sú pre rastliny nebezpečné a veľmi ťažko sa s nimi bojuje. Príčinou jej vzniku je zvyčajne príliš veľa vody, príliš málo svetla alebo nedostatočná starostlivosť o rastlinu.

Akonáhle zbadáte na rastline prvé známky plesne, je potrebné problém neodkladne riešiť. V opačnom prípade môže pleseň rastlinu úplne zahubiť a zároveň sa rozšíriť aj na ďalšie rastliny.

Pleseň môže napadnúť rôzne časti rastliny

Prečo vzniká pleseň v kvetináči

Pleseň v kvetináčoch sa najčastejšie objavuje počas jesenných mesiacov, no nie je to podmienka. Na rozdiel od predchádzajúceho druhu plesne sa s ňou stretávame prevažne u izbových rastlín.

Biely chlpatý povlak na pôde v kvetináči je neškodná saprofytická pleseň, ktorej sa dá pomerne jednoducho a bezpečne zbaviť. Hoci pre rastliny je tento druh plesne neškodný (aj keď treba myslieť na to, že pleseň zo substrátu uberá živiny), z estetického hľadiska nepôsobí zrovna najlepšie.

Pleseň v kvetináči vo veľkom podporujú najmä nasledujúce faktory: vysoká vlhkosť vzduchu, nedostatočné vetranie miestnosti, nízka teplota vzduchu, nepravidelné zavlažovanie rastliny, vysoká kyslosť pôdy. V niektorých prípadoch jej pôvodcom môže byť aj zakúpený nekvalitný substrát.

Ako sa zbaviť plesne

Pri záchrane plesňou napadnutej rastliny postupujeme podľa toho, či ide len o „neškodnú“ bielu pleseň na zemine, alebo pleseň na kvetoch, listoch či koreňoch rastliny. Vždy je potrebné odstrániť všetky časti, ktoré pleseň napadla.

Odstránenie bielej plesne zo zeminy v kvetináči

Ak je plesňou napadnutá len malá časť zeminy odstráňte ju lopatkou a zvyšnú pôdu poprášte škoricou. Rastlinu niekoľko dní nepolievajte až kým zemina nepreschne do výšky približne 5 centimetrov.

Ak je však plesňou napadnutá väčšia časť zeminy, najistejším riešením je presadenie rastliny do nového kvetináča s novou zeminou.

Presadenie rstlinky do nového kvetináča predstavuje najistejšie riešenie ako sa zbaviť plesne v kvetináči

Odstránenie plesne z listov, kvetov alebo koreňov rastliny

Najskôr odstráňte napadnuté listy alebo kvety a potom aj napadnutú časť pôdy. Aj ak sa vám zdá, že pôda napadnutá nie je, vrchnú časť zeminy vyhoďte a nahraďte ju čerstvou zeminou. Najistejším riešením je však jednoznačne úplné presadenie rastliny do črepníka s novou hlinou.

Ak navonok nevidíte žiadne stopy po plesni, ale rastlina je povädnutá a má nepekný vzhľad, pleseň s veľkou pravdepodobnosťou napadla korene rastliny. Potvrdiť si svoje podozrenie môžete tak, že odhrniete časť pôdy a skontrolujete korienky rastlinky. Ak sa podozrenie potvrdí, odstráňte rastlinke všetky postihnuté korienky a presaďte ju do nového kvetináča s novou zeminou.

Pri výrazne napadnutých rastlinkách si môžete pomôcť aj prípravkami proti plesniam zo záhradkárstva. Známe sú napríklad fungicidy. Treba však počítať s tým, že aj tieto prípravky si vedia poradiť len s niektorými druhmi plesní. Prípravky zo záhradkárstva sú najlepšou pomôckou aj pri boji s plesňou na muškátoch, ktorá vie tieto letné krásky mnohých balkónov veľmi potrápiť.

Ako si poradiť s kontaminovaným substrátom

Pleseň a škodcov je možné za istých okolností doniesť do domácnosti aj v zakúpenom substráte. Stačí, aby bol substrát v obchode nesprávne skladovaný, alebo napríklad zmokol. Pokiaľ máte podozrenie, že substrát, ktorý ste zakúpili môže byť problémový, riešením je jednoduchá domáca sterilizácia substrátu.

Vysypte problémovú zeminu na starý plech a pečte 15 až 30 minút v rúre pri 80 stupňoch. Sterilizovaný substrát, ktorý hneď nepoužijete skladujte na suchom mieste.

Pleseň si možno domov doniesť aj so substrátom

Prevencia proti plesniam

Pleseň je prirodzenou súčasťou pôdy a vzduchu, preto sa jej nikdy nedá úplne zbaviť. Za normálnych okolností sú však tieto plesne neškodné. Majú však radi vlhko a zníženú cirkuláciu vzduchu a za takýchto podmienok sa preto stávajú hrozbou. Zjednodušene možno povedať, že čím čistejšie a suchšie v byte máte, tým to bude pre ne väčší problém.

Prelievanie rastlín je hlavným pôvodcom rozvoja plesní. Snažte sa preto rastliny neprelievať, ale dopriať im len toľko vody, koľko potrebujú k svojmu spokojnému životu.

Výborným trikom pre prevenciu plesní je pravidelné pridanie jednej kávovej lyžičky citrónovej šťavy do hnojiva.

Spôsob odstránenia plesne závisí najmä od časti rastliny, ktorá bola plesňou postihnutá a od druhu plesne. Kým pleseň biela, ktorá sa vyskytuje na zemine v kvetináči je pomerne neškodná a ľahko odstrániteľná, pleseň sivá dokáže zničiť aj celú rastlinu a jej odstránenie je zložitejšie.

Hľadáte inšpiráciu na zariaďovanie dievčenskej izby? Pozrite sa na tieto kreatívne a zábavné nápady na kráľovstvá pre vaše princezné. Aby ste začali budovať priestor snov, naplníme všetky vaše vizuálne potreby k tomu, aby sa sen stal skutočnosťou.

aKeď nezostane nazvyš žiadna farba

Dúha sa v tejto detskej izbe dotýka všetkého od stien až po vankúše. Ak chcete niečo skutočne dievčenské, dúhová izba to splní. Samozrejme, aby nepôsobila príliš ostro, vyberte si tvar, ktorý sa bude opakovať, ako napríklad kruhy. Na zjemnenie použite bielu farbu.

bZábavne a funkčne

Pokiaľ chcete dievčatku vytvoriť pracovný, funkčný, no zároveň zábavný priestor, skúste to! Dôkazom, že sa to dá, je aj táto izba. Pracovnú zónu tvorí stolík so stoličkou. Zábavná zóna je doplnená hravými doplnkami ako stvorenými pre dievčenské chichotanie a zábavu.

cBez ružovej, prosím

Upustite od tradičnej dievčenskej ružovej farby a všetkých jej odtieňoch. Skúste to s oranžovou farbou a odtieňmi modrej. Pridajte kvetinky, a dievčenská izba bez ružovej bude dokonalá.

dSila v detailoch

Pri tvorbe dievčenského kráľovstva môžete využiť aj vlastnú kreativitu. Obdĺžniky, štvorce, nápisy. V kurze sú aj samolepky, fotografie a ďalšie detaily, ktoré robia izbu čarovnou.

eIzba, ktorá rastie

Ak túžite po izbe, ktorá bude rásť spolu s vekom vášho dievčatka, dôležitým prvkom je biela farba v podobe postele, skríň a iného nábytku. K bielej farbe si môže ona sama doladiť ten zvyšok presne podľa veku, v ktorom sa bude nachádzať.

fAko pre princeznú

Trošku dospeláckej a tradičnej sofistikovanosti do dievčenskej izby neuškodí. Kráľovské rámy postele, tradičná drevená posteľ, kozub, mäkká biela farba kombinovaná s kvetmi ruže. Elegantnosť a tradičnosť – to je niečo pre skutočné princezné.

Čo vy na to?

gStaré a nové

Zmiešajte staré prvky s novými a modernými kúskami. Vytvoríte tak jedinečný vzhľad, ktorý sa hodí do každej dievčenskej izby.

hVšade samé bodky

Rozhodnite sa pre konkrétnu tému, ktorou sa bude niesť izba vášho dievčatka. Jednou z nich môžu byť aj bodky. Veselosť a aktuálnosť týchto typov miestností budú milovať do svojej osemnástky.

iIzba v zónach

Z dievčenskej izby môžete spraviť miesto, kde má každý kút svoju zónu. Priestor pri okne bude slúžiť na čítanie. Poličky s hračkami na hranie. V strede izby vytvorte kútik pre umelecké činnosti či štúdium. Tieto zóny sa postarajú o funkčnú a rozprávkovú izbu.

jZábava pre všetkých

Máte dve dcéry, a keď sa pohádajú, tak je o zábavu postarané? Nemusíte sa báť! Aj v ich spoločnej izbe môžete vytvoriť priestor a zakomponovať prvky tak, aby mala každá z nich svoje malé kráľovstvo.

kRomantické závesy

Za skutočnou a lacnou inšpiráciou na dievčenskú izbu nemusíte chodiť ďaleko. Romantické kráľovstvo jej vyčaríte prostredníctvom závesov. To, či ich dáte okolo postele, okna, či nejakého kútika je na vás. Baldachýn má svoje čaro. A tak to aj u mňa vyhráva posteľ!

lJednoducho odvážne

Nebojte sa pre svoje dievčatko vytvoriť odvážnu izbu prostredníctvom kontrastných farieb. Podporíte v nej zvedavosť, fantáziu a nebojácnosť.

mV zajatí kvetín

Možno si aj vy myslíte, že kvety sú už v dievčenských izbách také obyčajné. Nuž, nie, nikdy v rámci interiérového dizajnu nevyjdú z módy. Ak chcete byť iní, hľadajte nevšedné kvety, ktoré umiestnite aj na rámy postele. Alebo si vyrobte vlastné.

nHlavne nevšedne

Keď túžite zanechať dojem, urobte dievčenskú izbu trochu inak. Spravte z postele centrum miestnosti, dajte ju k oknu, obklopte farebnými závesmi a nech je taká veľká ako vaša manželská.

oDievčenská izba a jej inšpirácie – to môžu byť všetky spomenuté rady, ale aj to, čo vaša malá princezná miluje. Spojte jej sny do reality a vytvorte izbu, ktorá bude jej malým kráľovstvom.

pObrázky: Pinterest.com