Pozreli sme sa, ktoré kvety sú vhodné do spálne, a ktoré naopak

Nikdy som nepatrila k poverčivým osobám, ani k osobám, ktoré by boli zástancami toho, že kvety do spálne nepatria. Nie, že by moja spálňa bola hotová džungľa – len okno zdobí zopár malých fialiek a najnovšie ku ním pribudlo pár kaktusov.

Nad hlbšou filozofiou, či vhodnosťou pri výbere kvetov do spálne som sa nikdy nezamýšľala, až do chvíle, kým si moja mama počas návštevy všimla moje nové kaktusové prírastky a vtipne poznamenala, že čo vymýšľam, že kaktusy pestujú len staré dievky a že aj moje fialky by bolo lepšie premiestniť do inej miestnosti.

Jej poverčivosť ma síce od pestovania kaktusov vôbec neodradila, no bola inšpiráciou pre vznik tohto článku, v ktorom som sa rozhodla bližšie pozrieť na problematiku pestovania kvetov v spálni.

Podľa povier pestujú kaktusy len osamelé ženy a vdovy

Je vhodné mať v spálni kvety?

Najmä staršie generácie si určite dobre pamätajú tvrdenie, že kvety do spálne nepatria, nakoľko v noci odčerpávajú kyslík. To, že rastliny potrebujú ku fotosyntéze slnečné žiarenie a v noci nefotosyntézujú, ale samé kyslík potrebujú, je známy fakt. Avšak botanici už dávno vyvrátili názor, že množstvo kyslíku, ktoré rastliny v noci spotrebujú, môže ohroziť naše zdravie.

Skeptické voči kvetom v spálni je však aj známe čínske učenie feng-šuej. Podľa tohto učenia nie je problémom spotreba kyslíka rastlinami, ale zadržiavanie množstva energie, ktorú uberajú obyvateľom spálne. Tento problém sa ale skôr spája s množstvom rastlín v spálni a nie s faktom, že by do spálne nepatrili vôbec žiadne rastliny.

Kvety v spálni v rozumnom množstve so sebou prinášajú nasledujúce výhody:

 1. Izbové rastliny odčerpávajú z ovzdušia škodlivé látky a tým čistia vzduch.
 2. Listy izbových rastlín zachytávajú prach, vďaka čomu zvlhčujú vzduch.
 3. Zelená farba pôsobí na ľudskú psychiku upokojujúco, preto izbové rastliny v spálni navodzujú pokojnú atmosféru a živú energiu.
 4. Rastliny v spálni poslúžia ako zaujímavý bytový doplnok a dodajú jej nový šat.
Pri výbere kvetov do spálne je potrebné dávať pozor na ich množstvo aj veľkosť v pomere k rozmerom miestnosti

Kvety, ktoré sa hodia do spálne

V spálni býva zvyčajne chladnejšie ako v ostatku bytu, nebýva tam prievan, ale ani dostatok slnečného žiarenia. Tomuto prostrediu sa preto potešia aj rastliny, ktorým by sa v iných častiach bytu nedarilo. Záhradkári považujú za najvhodnejšie rastliny do spálne nasledujúce izbové kvety:

 • Aloe vera – jeden z najúčinnejších bojovníkov proti znečistenému vzduchu,
 • Eukaliptus – jeho listy dostávajú do vzduchu látky s antibakteriálnymi účinkami, vhodný pre astmatikov
 • Svokrin jazyk – jedna z mála rastlín, ktorá v noci produkuje kyslík
 • Lopatkovec – zvlhčuje vzduch
 • Levanduľa – prináša pokojný a hlbší spánok
 • Brečtan – vhodný pre alergikov, za 12 hodín dokáže odstrániť až 94 % nečistôt zo vzduchu a pomôže zmierniť nočné alergické kýchanie a napuchnutú sliznicu nosa
 • Zelenec – taktiež vysoká schopnosť čistiť vzduch,
 • Figovník drobnolistý – veľký vzrast, len do veľkých priestranných spálni, vysoká schopnosť čistiť vzduch
 • Kozlík lekársky – jeden z najlepších spojencov v boji s nespavosťou, jeho vôňa pôsobí upokojujúco a má sedatívne účinky.

Ďalšie zaujímavé rastliny vhodné najmä do väčších spálni sú monstera, filodendrón a ibištek.

Spálňu pekne oživí aj monstera, no vďaka svojim rozmerom je vhodná skôr do priestrannejších miestností

Kvety, ktoré sa nehodia do spálne

Ak patríte medzi ľudí, ktorí veria na povery, vo vašej spálni by sa rozhodne nemali vyskytovať rastliny s ostrými listami a pichliačmi. Tieto rastliny majú nepokojnú energiu a znižujú chuť na sex.

Nepriaznivý vplyv taktiež majú odumreté rastliny, rastliny s oschnutými listami a sušené kvety. Z týchto rastlín ide podľa povier energia smrti, čo môže kaziť spánok, privolávať zlé sny a spôsobovať únavu.

Podľa učenia feng-šuej do spálne nepatria ani orchidei. Tieto rastliny sú síce symbolom dokonalosti v každej životnej oblasti, avšak sú veľkými žrútmi energie, preto ich odborníci na feng-šuej neodporúčajú umiestniť do miestnosti, v ktorej sa spí.

Kvôli peľu a ťažkej omamnej vôni nie je vhodné pestovať v spálni kvitnúce rastliny. Zo zdravotného hľadiska je taktiež potrebné dbať na to, aby rastliny nehnili a neplesniveli. Účinne predísť týmto problémom možno prostredníctvom hydroponického pestovania rastlín.

Kvety do detskej izby

Výber rastlín do detskej izby je ešte o niečo zložitejší ako do spálne. Vo všeobecnosti platí, že v detskej izbe by sa malo nachádzať len minimum rastlín. Veľký pozor treba dávať aj na to, že mnohé rastliny môžu byť jedovaté, čo pri deťoch, ktoré rady všetko chytajú a dávajú do úst, môže spôsobiť veľké problémy.

Rozhodne sa vyhnite svokrinému jazyku, oleandrom, difenbachii, vianočnej hviezde a amarylisu.

Pri výbere kvetov do detskej izby dávajte pozor na jedovaté rastliny

Mnohé rastliny síce nemajú jedovaté listy, plody či kvety, ale po ich nalomení môžu produkovať jedovaté mlieko. Medzi takéto rastliny patrí napríklad antúria.

Do detskej izby taktiež nepatria ani rastliny, ktoré môžu spôsobiť zranenie. Sú to najmä rastliny s ostrými listami, tŕňmi a kaktusy.

Omamné vône znižujú deťom spánok ešte viac ako dospelým, preto všetky voňavé kvitnúce izbové kvety by mali ostať za dverami detskej izby.

Kvety v spálni rozhodne nepredstavujú taký problém, ako sa v minulosti predpokladalo. Pri rozumnom množstve rastlín a správnom výbere vhodných druhov, budú kvety v spálni naopak prínosom, ktorý nielen dotvorí interiér, ale pomôže aj vášmu psychickému aj telesnému zdraviu.

Rozhodnúť sa, ktoré kvety do spálne umiestniť možno podľa ich vlastností, ale aj podľa povier a čínskeho učenia feng-šuej. Rozhodnutie, čím sa necháte pri ich výbere najviac ovplyvniť, je len na vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Viete, ktoré kvety patria do vašej obývacej izby?

Pri vytváraní obytného priestoru zdobeného kvetmi stojí za zmienku, že dizajn by mal nielen potešiť oko, ale mal by tiež poskytovať pohodlie. Usporiadanie kvetín v interiéri bytu vedľa modernej obývacej steny by malo byť také, aby celá miestnosť nebola preplnená a jej výhody sú zároveň zdôraznené. Interiér s kvetmi v byte vyzerá pohodlnejšie a má nesporné výhody:

 • hojnosť zelene zmierňuje únavu očí a pomáha relaxovať po náročnom pracovnom dni;
 • čerstvé kvety regulujú vlhkosť a čistia vzduch;
 • rastliny sú schopné opticky zmeniť proporcie miestnosti.

Nezáleží na tom, či si vyberiete čerstvé alebo umelé. Hlavné je, aby ste dodržiavali nasledovné odporúčania. Rastliny bez ohľadu na ich pôvod by mali:

 • zodpovedať rozmerom miestnosti;
 • ladiť s dekorom a dekoráciami v miestnosti;
 • harmonizovať s farebnou schémou a všeobecnou koncepciou interiéru, ktorú tvoria napríklad aj špeciálne nábytkové kovania.

Čerstvé kvety v kvetináčoch

Skutočná zeleň umiestnená v miestnosti bude výhodná pre všetkých, ktorí majú radi rastliny, a ktorí sa o ne chcú starať. Nenápadná dracena, jemné orchidey, populárny fikus a palmy sa stali obľúbenými členmi nejednej rodiny.

Pri umiestňovaní čerstvých kvetov na stenu v interiéri, na police alebo v oblasti okna však zvážte navrhované odporúčania.

Nekončite pri tradičnej možnosti umiestnenia rastlín na parapete. Mnohé z nich pekne vyniknú aj na  krásnych drevených parketách. Vo forme stojanov alebo na samotnej podlahe.

Nemiešajte tradičné a moderné kvety dohromady. Dajte si pozor aj na farby a tvary kvetináčov. Mali by vzájomne ladiť s celým interiérom. Jemné pastelové tóny sa hodia do každého interiéru.

Umelé kvety

Umelé zelené rastliny budú skvelým riešením pre tých, ktorí chcú diverzifikovať interiér, ale nemajú možnosť úplne sa postarať o živé rastliny. Pri hľadaní ideálnych skladieb nezaberajte všetky parapety a rohy s kvetináčmi, použite radšej fantáziu. Napríklad umelý kvety na stene bude vyzerať originálne, a to aj v miestnosti, do ktorej neprúdi žiadne denné svetlo. Vyskúšajte a uvidíte, že to funguje.