Pozreli sme sa, ktoré kvety sú vhodné do spálne, a ktoré naopak

Nikdy som nepatrila k poverčivým osobám, ani k osobám, ktoré by boli zástancami toho, že kvety do spálne nepatria. Nie, že by moja spálňa bola hotová džungľa – len okno zdobí zopár malých fialiek a najnovšie ku ním pribudlo pár kaktusov.

Nad hlbšou filozofiou, či vhodnosťou pri výbere kvetov do spálne som sa nikdy nezamýšľala, až do chvíle, kým si moja mama počas návštevy všimla moje nové kaktusové prírastky a vtipne poznamenala, že čo vymýšľam, že kaktusy pestujú len staré dievky a že aj moje fialky by bolo lepšie premiestniť do inej miestnosti.

Jej poverčivosť ma síce od pestovania kaktusov vôbec neodradila, no bola inšpiráciou pre vznik tohto článku, v ktorom som sa rozhodla bližšie pozrieť na problematiku pestovania kvetov v spálni.

Podľa povier pestujú kaktusy len osamelé ženy a vdovy

Je vhodné mať v spálni kvety?

Najmä staršie generácie si určite dobre pamätajú tvrdenie, že kvety do spálne nepatria, nakoľko v noci odčerpávajú kyslík. To, že rastliny potrebujú ku fotosyntéze slnečné žiarenie a v noci nefotosyntézujú, ale samé kyslík potrebujú, je známy fakt. Avšak botanici už dávno vyvrátili názor, že množstvo kyslíku, ktoré rastliny v noci spotrebujú, môže ohroziť naše zdravie.

Skeptické voči kvetom v spálni je však aj známe čínske učenie feng-šuej. Podľa tohto učenia nie je problémom spotreba kyslíka rastlinami, ale zadržiavanie množstva energie, ktorú uberajú obyvateľom spálne. Tento problém sa ale skôr spája s množstvom rastlín v spálni a nie s faktom, že by do spálne nepatrili vôbec žiadne rastliny.

Kvety v spálni v rozumnom množstve so sebou prinášajú nasledujúce výhody:

  1. Izbové rastliny odčerpávajú z ovzdušia škodlivé látky a tým čistia vzduch.
  2. Listy izbových rastlín zachytávajú prach, vďaka čomu zvlhčujú vzduch.
  3. Zelená farba pôsobí na ľudskú psychiku upokojujúco, preto izbové rastliny v spálni navodzujú pokojnú atmosféru a živú energiu.
  4. Rastliny v spálni poslúžia ako zaujímavý bytový doplnok a dodajú jej nový šat.
Pri výbere kvetov do spálne je potrebné dávať pozor na ich množstvo aj veľkosť v pomere k rozmerom miestnosti

Kvety, ktoré sa hodia do spálne

V spálni býva zvyčajne chladnejšie ako v ostatku bytu, nebýva tam prievan, ale ani dostatok slnečného žiarenia. Tomuto prostrediu sa preto potešia aj rastliny, ktorým by sa v iných častiach bytu nedarilo. Záhradkári považujú za najvhodnejšie rastliny do spálne nasledujúce izbové kvety:

  • Aloe vera – jeden z najúčinnejších bojovníkov proti znečistenému vzduchu,
  • Eukaliptus – jeho listy dostávajú do vzduchu látky s antibakteriálnymi účinkami, vhodný pre astmatikov
  • Svokrin jazyk – jedna z mála rastlín, ktorá v noci produkuje kyslík
  • Lopatkovec – zvlhčuje vzduch
  • Levanduľa – prináša pokojný a hlbší spánok
  • Brečtan – vhodný pre alergikov, za 12 hodín dokáže odstrániť až 94 % nečistôt zo vzduchu a pomôže zmierniť nočné alergické kýchanie a napuchnutú sliznicu nosa
  • Zelenec – taktiež vysoká schopnosť čistiť vzduch,
  • Figovník drobnolistý – veľký vzrast, len do veľkých priestranných spálni, vysoká schopnosť čistiť vzduch
  • Kozlík lekársky – jeden z najlepších spojencov v boji s nespavosťou, jeho vôňa pôsobí upokojujúco a má sedatívne účinky.

Ďalšie zaujímavé rastliny vhodné najmä do väčších spálni sú monstera, filodendrón a ibištek.

Spálňu pekne oživí aj monstera, no vďaka svojim rozmerom je vhodná skôr do priestrannejších miestností

Kvety, ktoré sa nehodia do spálne

Ak patríte medzi ľudí, ktorí veria na povery, vo vašej spálni by sa rozhodne nemali vyskytovať rastliny s ostrými listami a pichliačmi. Tieto rastliny majú nepokojnú energiu a znižujú chuť na sex.

Nepriaznivý vplyv taktiež majú odumreté rastliny, rastliny s oschnutými listami a sušené kvety. Z týchto rastlín ide podľa povier energia smrti, čo môže kaziť spánok, privolávať zlé sny a spôsobovať únavu.

Podľa učenia feng-šuej do spálne nepatria ani orchidei. Tieto rastliny sú síce symbolom dokonalosti v každej životnej oblasti, avšak sú veľkými žrútmi energie, preto ich odborníci na feng-šuej neodporúčajú umiestniť do miestnosti, v ktorej sa spí.

Kvôli peľu a ťažkej omamnej vôni nie je vhodné pestovať v spálni kvitnúce rastliny. Zo zdravotného hľadiska je taktiež potrebné dbať na to, aby rastliny nehnili a neplesniveli. Účinne predísť týmto problémom možno prostredníctvom hydroponického pestovania rastlín.

Kvety do detskej izby

Výber rastlín do detskej izby je ešte o niečo zložitejší ako do spálne. Vo všeobecnosti platí, že v detskej izbe by sa malo nachádzať len minimum rastlín. Veľký pozor treba dávať aj na to, že mnohé rastliny môžu byť jedovaté, čo pri deťoch, ktoré rady všetko chytajú a dávajú do úst, môže spôsobiť veľké problémy.

Rozhodne sa vyhnite svokrinému jazyku, oleandrom, difenbachii, vianočnej hviezde a amarylisu.

Pri výbere kvetov do detskej izby dávajte pozor na jedovaté rastliny

Mnohé rastliny síce nemajú jedovaté listy, plody či kvety, ale po ich nalomení môžu produkovať jedovaté mlieko. Medzi takéto rastliny patrí napríklad antúria.

Do detskej izby taktiež nepatria ani rastliny, ktoré môžu spôsobiť zranenie. Sú to najmä rastliny s ostrými listami, tŕňmi a kaktusy.

Omamné vône znižujú deťom spánok ešte viac ako dospelým, preto všetky voňavé kvitnúce izbové kvety by mali ostať za dverami detskej izby.

Kvety v spálni rozhodne nepredstavujú taký problém, ako sa v minulosti predpokladalo. Pri rozumnom množstve rastlín a správnom výbere vhodných druhov, budú kvety v spálni naopak prínosom, ktorý nielen dotvorí interiér, ale pomôže aj vášmu psychickému aj telesnému zdraviu.

Rozhodnúť sa, ktoré kvety do spálne umiestniť možno podľa ich vlastností, ale aj podľa povier a čínskeho učenia feng-šuej. Rozhodnutie, čím sa necháte pri ich výbere najviac ovplyvniť, je len na vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Už viac ako 60-tisíc domácností na Slovensku šetrí za energie vďaka tipom z našej bezplatnej kalkulačky

pexels.com

Všetky ceny produktov elektriny i plynu na dlhodobých a krátkodobých trhoch rastú, čím výrazne zasahujú aj rozpočty domácností. Na Slovensku sa v domácnostiach  spotrebuje v priemere najviac energie na kúrenie, potom nasleduje spotreba elektriny a ohrev vody. Poďme sa teda bližšie pozrieť na energie, ktoré majú priamy vplyv na rozpočet domácnosti.

Teplo, voda a elektrina

Suma, ktorú platíme za vykurovanie a teplú vodu, nie je malá. Vo veľkej miere závisí od zvoleného typu kúrenia, pričom výber najvhodnejšieho typu pre domácnosť ovplyvňujú najmä investičné náklady, dostupnosť paliva, prevádzka zariadenia a návratnosť vstupných investícií. 

Oplatí sa pozrieť aj na celkovú spotrebu vody, ktorá sa v jednotlivých domácnostiach líši v závislosti od jej veľkosti, počtu jej členov, úrovne environmentálneho povedomia, ale najmä od jej vybavenia. Veľmi záleží napríklad od konkrétneho typu práčky, umývačky riadu, ale aj vodovodnej batérie či sprchovej hlavice.

Úplne najdrahšou formou energie je elektrina, preto efektívne hospodárenie s ňou je pre dosiahnutie úspor nevyhnutné. Spotreba v domácnosti závisí nielen od užívateľských návykov, ale najmä od vybavenia domácnosti. Množstvo spotrebičov v porovnaní s minulosťou výrazne stúplo. Dôležitým faktorom je aj ich kvalita a vek. 

Elektrina v domácnostiach je využívaná na bežné činnosti, akými sú napríklad varenie či osvetlenie. Ak si však myslíte, že práve tieto činnosti sú najväčším požieračom elektriny, mýlite sa. Podľa štatistík najviac elektriny spotrebuje elektronika, a to najmä v domácnostiach, v ktorých je televízor či počítač zapnutý permanentne, ako kulisa pri iných činnostiach. 

Už začínate tušiť, kde sú skryté rezervy práve vo vašej domácnosti? Spoľahlivo si to môžete overiť vďaka bezplatnej službe innogy a inteligentnej kalkulačke.

Stačí vyplniť niekoľko vstupných údajov, viažucich sa k vašej domácnosti a po ich vyhodnotení obdržíte v nasledujúcom kroku email s na mieru vytvoreným Energetickým plánom domácnosti. Očakávať môžete konkrétne návrhy riešení v prehľadnom spracovaní, vďaka ktorým môžete začať šetriť ihneď.

Viete, koľko môžete ušetriť Vy? Vypočítajte si to jednoducho v tejto online kalkulačke.

Vyššiu spotrebu vody môžete napríklad znížiť používaním úspornejších technologických riešení, ktorými ušetríte od 29 % až do 44 % pitnej vody.

Aj spotrebu elektriny môžete znížiť jednoduchou výmenou úsporných žiaroviek či šetriacich zásuviek. Niekedy dokonca stačí nezabudnúť na tlačidlo OFF. Vedeli ste, že udržiavaním spotrebičov v tzv. pohotovostnom (stand-by) režime, platia domácnosti za elektrický prúd zbytočne desiatky eur ročne?

Podľa prieskumov predstavuje pohotovostná spotreba asi 300 kWh ročne. Pri prepočte nákladov ide približne jedna mesačná platba za elektrinu práve za “stand-by” elektrinu.

Okrem konkrétnych návrhov riešení v prehľadnom spracovaní, získate vďaka samodiagnostike cez kalkulačku, aj konzultáciu s profesionálom z innogy. Bezplatne si môžete prejsť dostupné možnosti vylepšenia vašej domácnosti, tak aby ste mohli začať šetriť s minimálnymi vstupnými nákladmi.