Pozreli sme sa, ktoré kvety sú vhodné do spálne, a ktoré naopak

Nikdy som nepatrila k poverčivým osobám, ani k osobám, ktoré by boli zástancami toho, že kvety do spálne nepatria. Nie, že by moja spálňa bola hotová džungľa – len okno zdobí zopár malých fialiek a najnovšie ku ním pribudlo pár kaktusov.

Nad hlbšou filozofiou, či vhodnosťou pri výbere kvetov do spálne som sa nikdy nezamýšľala, až do chvíle, kým si moja mama počas návštevy všimla moje nové kaktusové prírastky a vtipne poznamenala, že čo vymýšľam, že kaktusy pestujú len staré dievky a že aj moje fialky by bolo lepšie premiestniť do inej miestnosti.

Jej poverčivosť ma síce od pestovania kaktusov vôbec neodradila, no bola inšpiráciou pre vznik tohto článku, v ktorom som sa rozhodla bližšie pozrieť na problematiku pestovania kvetov v spálni.

Podľa povier pestujú kaktusy len osamelé ženy a vdovy

Je vhodné mať v spálni kvety?

Najmä staršie generácie si určite dobre pamätajú tvrdenie, že kvety do spálne nepatria, nakoľko v noci odčerpávajú kyslík. To, že rastliny potrebujú ku fotosyntéze slnečné žiarenie a v noci nefotosyntézujú, ale samé kyslík potrebujú, je známy fakt. Avšak botanici už dávno vyvrátili názor, že množstvo kyslíku, ktoré rastliny v noci spotrebujú, môže ohroziť naše zdravie.

Skeptické voči kvetom v spálni je však aj známe čínske učenie feng-šuej. Podľa tohto učenia nie je problémom spotreba kyslíka rastlinami, ale zadržiavanie množstva energie, ktorú uberajú obyvateľom spálne. Tento problém sa ale skôr spája s množstvom rastlín v spálni a nie s faktom, že by do spálne nepatrili vôbec žiadne rastliny.

Kvety v spálni v rozumnom množstve so sebou prinášajú nasledujúce výhody:

 1. Izbové rastliny odčerpávajú z ovzdušia škodlivé látky a tým čistia vzduch.
 2. Listy izbových rastlín zachytávajú prach, vďaka čomu zvlhčujú vzduch.
 3. Zelená farba pôsobí na ľudskú psychiku upokojujúco, preto izbové rastliny v spálni navodzujú pokojnú atmosféru a živú energiu.
 4. Rastliny v spálni poslúžia ako zaujímavý bytový doplnok a dodajú jej nový šat.
Pri výbere kvetov do spálne je potrebné dávať pozor na ich množstvo aj veľkosť v pomere k rozmerom miestnosti

Kvety, ktoré sa hodia do spálne

V spálni býva zvyčajne chladnejšie ako v ostatku bytu, nebýva tam prievan, ale ani dostatok slnečného žiarenia. Tomuto prostrediu sa preto potešia aj rastliny, ktorým by sa v iných častiach bytu nedarilo. Záhradkári považujú za najvhodnejšie rastliny do spálne nasledujúce izbové kvety:

 • Aloe vera – jeden z najúčinnejších bojovníkov proti znečistenému vzduchu,
 • Eukaliptus – jeho listy dostávajú do vzduchu látky s antibakteriálnymi účinkami, vhodný pre astmatikov
 • Svokrin jazyk – jedna z mála rastlín, ktorá v noci produkuje kyslík
 • Lopatkovec – zvlhčuje vzduch
 • Levanduľa – prináša pokojný a hlbší spánok
 • Brečtan – vhodný pre alergikov, za 12 hodín dokáže odstrániť až 94 % nečistôt zo vzduchu a pomôže zmierniť nočné alergické kýchanie a napuchnutú sliznicu nosa
 • Zelenec – taktiež vysoká schopnosť čistiť vzduch,
 • Figovník drobnolistý – veľký vzrast, len do veľkých priestranných spálni, vysoká schopnosť čistiť vzduch
 • Kozlík lekársky – jeden z najlepších spojencov v boji s nespavosťou, jeho vôňa pôsobí upokojujúco a má sedatívne účinky.

Ďalšie zaujímavé rastliny vhodné najmä do väčších spálni sú monstera, filodendrón a ibištek.

Spálňu pekne oživí aj monstera, no vďaka svojim rozmerom je vhodná skôr do priestrannejších miestností

Kvety, ktoré sa nehodia do spálne

Ak patríte medzi ľudí, ktorí veria na povery, vo vašej spálni by sa rozhodne nemali vyskytovať rastliny s ostrými listami a pichliačmi. Tieto rastliny majú nepokojnú energiu a znižujú chuť na sex.

Nepriaznivý vplyv taktiež majú odumreté rastliny, rastliny s oschnutými listami a sušené kvety. Z týchto rastlín ide podľa povier energia smrti, čo môže kaziť spánok, privolávať zlé sny a spôsobovať únavu.

Podľa učenia feng-šuej do spálne nepatria ani orchidei. Tieto rastliny sú síce symbolom dokonalosti v každej životnej oblasti, avšak sú veľkými žrútmi energie, preto ich odborníci na feng-šuej neodporúčajú umiestniť do miestnosti, v ktorej sa spí.

Kvôli peľu a ťažkej omamnej vôni nie je vhodné pestovať v spálni kvitnúce rastliny. Zo zdravotného hľadiska je taktiež potrebné dbať na to, aby rastliny nehnili a neplesniveli. Účinne predísť týmto problémom možno prostredníctvom hydroponického pestovania rastlín.

Kvety do detskej izby

Výber rastlín do detskej izby je ešte o niečo zložitejší ako do spálne. Vo všeobecnosti platí, že v detskej izbe by sa malo nachádzať len minimum rastlín. Veľký pozor treba dávať aj na to, že mnohé rastliny môžu byť jedovaté, čo pri deťoch, ktoré rady všetko chytajú a dávajú do úst, môže spôsobiť veľké problémy.

Rozhodne sa vyhnite svokrinému jazyku, oleandrom, difenbachii, vianočnej hviezde a amarylisu.

Pri výbere kvetov do detskej izby dávajte pozor na jedovaté rastliny

Mnohé rastliny síce nemajú jedovaté listy, plody či kvety, ale po ich nalomení môžu produkovať jedovaté mlieko. Medzi takéto rastliny patrí napríklad antúria.

Do detskej izby taktiež nepatria ani rastliny, ktoré môžu spôsobiť zranenie. Sú to najmä rastliny s ostrými listami, tŕňmi a kaktusy.

Omamné vône znižujú deťom spánok ešte viac ako dospelým, preto všetky voňavé kvitnúce izbové kvety by mali ostať za dverami detskej izby.

Kvety v spálni rozhodne nepredstavujú taký problém, ako sa v minulosti predpokladalo. Pri rozumnom množstve rastlín a správnom výbere vhodných druhov, budú kvety v spálni naopak prínosom, ktorý nielen dotvorí interiér, ale pomôže aj vášmu psychickému aj telesnému zdraviu.

Rozhodnúť sa, ktoré kvety do spálne umiestniť možno podľa ich vlastností, ale aj podľa povier a čínskeho učenia feng-šuej. Rozhodnutie, čím sa necháte pri ich výbere najviac ovplyvniť, je len na vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 predsavzatí pre lepšiu domácnosť, ktoré v roku 2019 hravo zvládnete

unsplash.com

Áno, poznáme to. Zbalili ste vianočné dekorácie, aby mohli opäť zažiariť o rok a váš domov zrazu pôsobí bez nich mdlo a nevýrazne. Na stole sú zvyšky vianočného pečiva a na poličkách veci, ktoré zatiaľ nedostali svoj priestor.

Alebo vám už žiaden nezostal?

Je čas začať odznova! Pripravili sme pre vás predsavzatia zamerané na zlepšenie bývania, ktoré sú nielen štýlové, elegantné, úsporné, ale predovšetkým ľahké. Inšpirujte sa nimi u vás doma a pocítite radosť z vášho bývania.

1. Prestaňte skladovať veci, ktoré nepoužívate

Už ste niečo servírovali v pozlátenej obedovej súprave, ktorú ste dostali ako svadobný dar? A čo ten kabát, po ktorom ste túžili pred rokmi? Čakáte kým schudnete alebo bude opäť trendy? Zabudnite na to! Ak ste sa týchto vecí celý rok nedotkli, zbavte sa ich. Buďte silní, bojujte!

šatník
unsplash.com

2. Venujte pozornosť nevyužitým častiam domu

Aj priestor za dvermi, pod pohovkou či posteľou, alebo v opačnom rohu miestnosti než zvyknete sedieť, môže mať svoju funkciu a zmysel. Iba vy to máte v rukách! Ak potrebujete využiť ich potenciál, choďte na nákupy pripravení. Odmerajte si priestor a urobte si pred nákupom prieskum. Existuje obrovské množstvo úložných riešení, háčikov, držiakov i stojanov, ktoré vám pomôžu využiť skrytý potenciál vášho interiéru.

unsplash.com

3. Naplánujte si, ako zatočíte s problémovými zónami

Ak úroveň chaosu vo vašich kuchynských skriniach alebo na pracovnej ploche dosahuje najvyšší level a vy prepadáte beznádeji, nestresujte sa. Nie všetko v domácnosti potrebuje váš bezprostredný čas a energiu. Ak nemáte dve hodiny, aby ste sa o to postarali hneď, pridajte si úlohu do vášho to-do zoznamu. Umiestnite ho tak, aby bol viditeľný (napríklad na chladničku alebo pracovnú plochu počítača) a určite si dátum, kedy problémovej zóne dáte zbohom.

unsplash.com

4. Vložte do priestoru kúsok seba

Obľúbené obrazy sú na zemi, lebo ste pre ne stále nenašli vhodné miesto? Fotografie z ďalekých ciest zostali na úložisku, pretože ste nemali čas ich vytriediť? Sú to výhovorky! Stavte práve na to, čo je pre vás jedinečné a pretavte vaše emócie, zážitky a vkus do vášho domova. Nepochybne sa tak stane jedinečným.

unsplash.com

5. Zmeňte niektoré prvky a čarujte s priestorom

Posunuli ste cez vianoce nábytok v obývačke tak, aby vynikol váš vianočný stromček? Ak sa vám zdá, že takáto zmena jej prospela, pokojne si ponechajte toto nové usporiadanie. Ak neviete prísť na to, čo nahradí strom ako ohnisko miesta, zamyslite sa nad tým, čo zaujme váš pohľad, keď vkročíte do izby.

Ak nemáte chuť meniť polohu nábytku, skúste zmeniť aspoň menšie interiérové prvky. V spálni napríklad pomôže výmena posteľnej bielizne či závesov. Experimentovať v nej môžete miešaním farieb a vzorov.

unsplash.com

6. Stavte na čerstvosť a sviežosť zelene

Už rok hovoríte o tom, ako pridáte do obývačky veľkú Monsteru a na parapete urobíte prehliadku kaktusov? Teraz je ten čas! Zeleň dodá vášmu domovu čerstvý náboj a nový rozmer. Ak nemáte veľa času na starostlivosť o kvety, siahnite po tých menej náročných. Alebo si jednoducho spravte “služby” tak, aby sa do starostlivosti o živý prvok domácnosti zapojil každý člen rodiny.

unsplash.com

7. Zbavte sa starých potravín

Skontrolujte všetky zásoby múky, cukru, korenín, strukovín či cestovín. Pozrite sa aj na zaváraniny, konzervované výrobky a zbavte sa tých, ktoré sú po záručnej dobe. Zároveň si môžete vyčistiť všetky poličky v potravinovej skrini či špajzi a zoradiť si potraviny tak, aby ste všetko s prehľadom našli.

unsplash.com

8. Vyskúšajte si 5 minútové upratovanie

Skôr než sa dostanete do postele, spravte si každý večer krátky tréning. Nastavte si časovač a stopnite si, koľko menších úloh môžete urobiť pre domácnosť za päť minút. Ak sa do toho pustíte s chuťou, stihnete pravdepodobne vyvesiť kôš prádla, vyhodiť odpadky či umyť umývadlo vrátane kúpeľňového zrkadla. Pritom budete užitočným veciam venovať minimálny čas, za ktorý by ste si skontrolovali svoj e-mail alebo prešli feedy na Facebooku. Využiť takto môžete tiež reklamnú prestávku pri pozeraní televízie.

unsplash.com

9. Miňte staré zásoby a kupujte to, čo skutočne potrebujete

Skôr, ako začnete nezmyselne plniť skrinky a zásuvky rovnakými položkami, zastavte sa a urobte revíziu všetkého, čo už máte doma. Vytlačte posledné zvyšky zubnej pasty či telového krému, nechajte dohorieť vonnú sviečku a do šalátu dajte zvyšné kvapky olivového oleja. Len touto jednou zmenou návyku budete menej plytvať, menej spotrebujete a spravíte doma menej neporiadku.

pixabay.com

10. Urobte si poriadok v účtoch

Máte prehľad o svojich pravidelných výdavkoch? Viete, koľko môžete minúť? Nemusíte si každý mesiac prezerať prehľad platieb, ani rozmýšľať nad tým, čo treba ešte zaplatiť. Šikovná appka to zvládne za vás.

Nová mobilná 365 banka cez funkcionalitu inteligentný zostatok myslí na všetky vaše plánované výdavky. Zohľadní pravidelnú splátku hypotéky, trvalé príkazy, inkaso za operátora či sporenie, a tak vždy viete, koľko môžete z rodinného rozpočtu minúť, kým vám nepríde ďalšia výplata. Ak náhodou za nový nábytok zaplatíte viac, ako by ste mali, upozorní vás na to.

11. Spravte poriadok v zásuvkách a úložných košoch

Úložné priestory sú užitočné, ale nehádžte do nich náhodný obsah. Ak si myslíte, že sa vám uľaví ak všetok neporiadok zhrniete do krabice – mýlite sa. Používajte ich naopak na zoradenie druhovo podobných vecí (napríklad dajte zvlášť fotografie, krajčírske potreby, narodeninové blahoželania). Triedenie urobte poctivo a na konci nezabudnite krabicu označiť štítkom, tak aby vám jej obsah bol aj po čase ihneď jasný.

pexels.com

12. Nekupujte ďalšie boxy, kým sa nerozhodnete čo chcete skladovať

Využívanie všetkých najnovších úložných riešení, ktoré majú šetriť priestor, často vytvára ešte väčší neporiadok. Nedovoľte, aby boli príčinou výhovoriek a dôvodom na držanie harabúrd, ktoré ani nepotrebujete.

13. Nebuďte v tom sám, zapojte rodinu

Nenechajte si na pleciach celú domácnosť. Jednoducho rozdeľte úlohy, ktoré môžu byť vykonané v konkrétnom čase každý týždeň, medzi jednotlivých členov domácnosti. Aj menšie deti môžu mať svoje malé významné úlohy. Pripomeňte im, že čas, ktorý vám pomôžu ušetriť, budete môcť stráviť spoločne zábavnejšími aktivitami.

unsplash.com

14. Vytrieďte si šatník a využite pravidlo One Out – One In

Povedzte si dosť a vytrieďte bezohľadne všetko, čo ste nemali na sebe viac ako rok. Nečakajte kým schudnete, alebo budete kúsok opäť IN. Jednoducho veci, ktoré nenosíte zbaľte a darujte charite. Investujte do nadčasových kúskov a nehromaďte zbytočne oblečenie. Skúste sa pritom držať pravidla – jednu vec kúpim, inú vyradím.

unsplash.com

15. Recyklujte viac

Tento rok môžete rozvinúť ešte viac vaše ekologické návyky. Pokračujte s recykláciou a osvojte si aj ďalšie inovatívne riešenia, ktoré sú ohľaduplné k prírode. Nepoľavujte vo vašom nastavení – má to zmysel!

pixabay.com

16. Rozvíjajte dobré návyky

Niektoré veci v domácnosti nepotrebujú čas, ale správny návyk. Usteľte si posteľ každé ráno, zbavte sa špinavého riadu a vložte ho po každej večeri do umývačky, po prezlečení si uložte oblečenie tam – kam patrí (nie, nie je to žehliaca doska ani stolička). Akonáhle sa dostanete do tejto rutiny, budú vám váš recept na úhľadný domov, závidieť všetci priatelia.

pexels.com

17. Nastavte sa na zdravší životný štýl

Dojedli ste posledné vianočné pečivo? Je čas začať do prázdnych misiek dopĺňať ovocie, orechy či sušené bylinky. Namiesto klasických dobrôt, si do zorného poľa v kuchyni vystavte zdravú alternatívu, aby ste po nej mohli kedykoľvek siahnuť.

unsplash.com

18. Dajte každej novej veci svoje miesto

Je ľahké nakupovať a nechať potom plné tašky na chodbe alebo pred praskajúcim šatníkom. Aj tento zlozvyk je zdrojom neporiadku. Akonáhle si domov prinesiete novú vec, nájdite jej v priestore správne (trvalé) miesto. Buďte však spravodlivý – nový úložný box, či vyžiadaná zásuvka sa nepočíta.

19. Vypracujte si týždenný systém

Ak získajte pomoc od každého člena rodiny, tak vaša domácnosť bude fungovať hladko. Nejde len o prerozdelenie klasických domácich úloh. Spravte si raz týždenne krátku rodinnú poradu a preberte si všetko čo by mohlo ovplyvniť chod domácnosti v najbližšom období. Najmä u detí sa potreby, vzhľadom na vek rôznia – je lepšie sa na všetko, čo vás čaká pripraviť.

unsplash.com

Foto: unsplash.com, pexels.com

Tento článok vznikol v spolupráci s 365 bankou.

365 banka je nová slovenská banka, kde si vybavíte všetko online za pár minút mobilom, nikam nemusíte chodiť a účet s kartou máte zadarmo. Okrem toho môžete platiť cez Google Pay a v mobilnej appke nájdete množstvo šikovných funkcií a výhod, ako napr. vrátenie peňazí z nákupu u vybraných partnerov alebo sporenie s úrokom až 3,65 % ročne do sumy 1 500 €.