Ako pestovať, starať sa a polievať antúriu

antúria
shutterstock

Antúria je exotická rastlina, ktorá zdobí domovy mnohých z nás a už na prvý pohľad zaujme. Ide o rastlinu, ktorá váš domov ozvláštni, no je potrebné sa o ňu správne starať. Len tak si zabezpečíte dlhodobé kvitnutie. Ak sa chcete dozvedieť, v akých podmienkach sa antúrii darí a aké sú zásady jej pestovania, prečítajte si náš článok.

Pôvod antúrie

Tropická rastlina antúria má svoj pôvod v oblasti Južnej a Strednej Ameriky. Je typická kožovitými listami a zaujímavými kvetmi, ktoré pôsobia voskovitým dojmom. Kvety tejto rastlinky sú pestro a výrazne sfarbené. Zaujímavosťou je, že v minulosti ste antúriu mohli u nás kúpiť zvyčajne len ako rezaný kvet, no dnes ju už môžete pokojne pestovať aj ako izbovú rastlinu. Antúria môže dorásť aj do výšky viac ako jeden a pol metra, no v kvetinárstvach zakúpite najmä  nízke antúrie vhodné na pestovanie v dome aj v byte. Ak sa pýtate, ako pestovať antúriu, dozviete sa to v nasledujúcich riadkoch.

pexels.com

Zálievka, umiestnenie a pôda

Keďže má rastlina svoj domov v trópoch, kľúčom k tomu, ako pestovať antúriu, je vytvoriť jej prostredie podobné tropickému pralesu. Znamená to, že je potrebné dopriať antúrii dostatok vody. Pozor však dajte na to, aby ste v miske pod kvetináčom nenechali stáť vodu. V takom prípade by mohla rastlinka začať hniť. Antúria má rada vlhký vzduch, preto je potrebné rosenie v miestnosti, do ktorej ju umiestnite.

Nároky na teplo má antúria pomerne vysoké. Mala by byť umiestnená v izbe s teplotou od 20 do 27 stupňov, no v žiadnom prípade by nemala byť vystavená priamemu slnečnému svetlu. Jej listy by sa mohli rýchlo spáliť, čo vám dá antúria najavo hnedými škvrnami. Ideálnym miestom pre antúriu je polotieň.

Antúrii sa bude dobre dariť v ľahkej a stredne ťažkej zemine, ktorá by mala byť dobre priepustná. Myslite aj na drenáž – tá zabráni hnilobným procesom v pôde a rozbahneniu. Hnojiť pôdu, v ktorej antúriu pestujete, je vhodné dvakrát  za mesiac od marca do októbra tekutým hnojivom.

antúria
pexels.com

Presádzanie a rozmnožovanie

Pri otázke ako pestovať antúriu vás zrejme bude zaujímať aj jej presádzanie. Rastlinku stačí presádzať raz za dva roky, a to vtedy, keď jej korenie prerastú kvetináč. Ideálne je urobiť tak od marca do augusta.

Ak by ste si chceli antúriu rozmnožiť, pripravte sa na trošku náročnejší proces. Najvhodnejšie je použitie odrezkov z nekvitnúcej antúrie. Vyberte antúriu z kvetináča a opatrne ju rozoberte na niekoľko častí, pričom každú z nich zasadíte do samostatného kvetináča. Prvé dva týždne rozmnožené rastlinky nepolievajte, len jemne roste ich listy.

antúria
pexels.com

Choroby a škodcovia

Antúria nie je náročná na pestovanie a nepatrí k citlivým rastlinám, ktoré by si vyžadovali vašu neustálu starostlivosť. Najčastejšie sa majitelia tejto rastlinky stretávajú s hnednutím listov. V návode, ako pestovať antúriu, teda nesmú chýbať tipy na to, čo robiť, ak vašej antúrii zhnednú listy. Často je tento problém spôsobený už spomenutým priamy slnečným žiarením, ale jeho príčinou môže byť aj málo vlhkosti či veľa vápnika vo vode. V prípade, že máte tvrdú vodu, odporúčame ju prefiltorvať. Úplne najvhodnejšie však bude polievať vašu antúriu zachytenou dažďovou vodou.

Občas sa stane, že doprajeme antúrii príliš veľa vody, ktorá sa potom hromadí v miske pod kvetináčom. V dôsledku toho sa môže stať, že začne rastlilnka žltnúť a odhnívať a následne uhynie.

Zo škodcov antúriu najčastejšie napádajú puklice a vlnatky. V prípade, že vašu antúriu napadnú títo škodcovia, použite proti nim bežne dostupné prostriedky. Vyskúšať tiež môžete domáci recept proti vlnatke – na handričku alebo vatový tampón naneste lieh alebo iný alkohol a potrite ním listy.

Komentáre (Ako pestovať, starať sa a polievať antúriu)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on