Vlhkosť a pleseň: Ako sa zbaviť kondenzácie v garáži

Ale ako odstrániť vlhkosť z garáže, ktorá je vzhľadom na svoje podmienky na tvorbu týchto negatívnych faktorov vo veľkej miere náchylná? Ako sa po otvorení nových garážových brán tešiť z dobrej klímy v tomto priestore? Všetko záleží na podmienkach a dôvode vzniku vlhkosti.

Dôvodom môže byť podlaha, tesnenie a nedostatoční vetranie.

Prečo je nedostatočné vetranie škodlivé?

Podľa odborníkov by vetranie malo v garáži zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu s objemom 180 metrov kubických za hodinu. To zaručuje bezpečnosť, neprítomnosť vysokej úrovne vlhkosti a ochranu vozidla pred hrdzou. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť tieto následky:

  • Vlhkosť – nadmerná vlhkosť vyvoláva výskyt toxických výparov z palív, olejov a mazív.
  • Korózia tela – ak vozidlo nevyschne, to znamená, že kondenzát, ktorý ho zakrýva, sa neodstráni, vedie to k objaveniu častí hrdze na tele. Steny kovovej garáže sú poškodené tiež.

Ako vysušiť garáž?

Pokiaľ si chcete vybudovať vetranie v garáži vlastnými rukami, musíte správne určiť príčinu vzniku vlhkosti. Majitelia automobilov veľmi často začínajú konať nesprávne, čo situáciu len zhoršuje. Sú presvedčení, že je potrebné urobiť len izoláciu a betónovanie podlahy, ale už existujúce vetracie otvory sú jednoducho pevne upchané. Ale práve také kroky vedú k tomu, že kondenzát sa začína objavovať v dvojnásobných množstvách a atmosféra vo vnútri je neustále vlhká.

Zmeniť to môžete prirodzeným vetraním alebo inštaláciou dobrých ventilátorov s výkonným elektromotorom. Ideálna je samozrejme kombinácia týchto dvoch spôsobov.

Hydroizolácia

Vlhkú garáž je možné vysušiť hydroizoláciou podlahy, ale iba ak sú vetracie otvory na mieste a nie sú upchaté alebo nefunkčné. Tiež si premyslite výber špeciálnej exteriérovej dlažby, pod ktorú je dobré použiť izolačnú penu.

Vlhkosť v garáži sa môže objaviť z rôznych dôvodov, dôležité však je, aby ste túto situáciu nenechali bez povšimnutia. Vlhká garáž je prvým krokom k vzniku korózie, ktorá vedie k poruchám a poškodeniu majetku. Tento problém sa dá vyriešiť rôznymi spôsobmi, najúčinnejším je však inštalácia vetracieho systému v garáži a hydroizolácia podlahy a kontrolnej jamy.

Pleseň na kvetoch a v kvetináči: Ako sa jej zbaviť

Napadnutie rastliny plesňou alebo pleseň v kvetináči  je pomerne častý jav. Ako väčšina záhradkárov, ani ja som sa tomuto problému počas svojej „záhradkárskej kariéry“ úplne nevyhla. Naučila som sa však, že niekedy stačí naozaj málo a katastrofickému napadnutiu rastliny plesňou možno ľahko zabrániť.

Ako vyzerá pleseň na kvetoch

Pleseň na kvetoch môže mať rôznu podobu, ktorá závisí od konkrétnej rastliny, ktorú pleseň napadla. Pleseň na muškátoch, preto môže vyzerať úplne inak, ako pleseň na izbových rastlinách.

To, že ide o pleseň spoznáte podľa toho, že napadnutá rastlina má na kvetoch čierne škvrny, na pôde sa nachádza sivo sfarbený povlak či biela pleseň v kvetináči, na listoch rastliny spozorujete neobvyklé tmavé škvrny.

Najčastejšou plesňou, ktorá postihuje nielen izbové rastliny, ale aj zeleninu a ovocie je pleseň sivá (botrytída). Tento druh plesne patrí medzi hubové plesne, ktoré sú pre rastliny nebezpečné a veľmi ťažko sa s nimi bojuje. Príčinou jej vzniku je zvyčajne príliš veľa vody, príliš málo svetla alebo nedostatočná starostlivosť o rastlinu.

Akonáhle zbadáte na rastline prvé známky plesne, je potrebné problém neodkladne riešiť. V opačnom prípade môže pleseň rastlinu úplne zahubiť a zároveň sa rozšíriť aj na ďalšie rastliny.

Pleseň môže napadnúť rôzne časti rastliny

Prečo vzniká pleseň v kvetináči

Pleseň v kvetináčoch sa najčastejšie objavuje počas jesenných mesiacov, no nie je to podmienka. Na rozdiel od predchádzajúceho druhu plesne sa s ňou stretávame prevažne u izbových rastlín.

Biely chlpatý povlak na pôde v kvetináči je neškodná saprofytická pleseň, ktorej sa dá pomerne jednoducho a bezpečne zbaviť. Hoci pre rastliny je tento druh plesne neškodný (aj keď treba myslieť na to, že pleseň zo substrátu uberá živiny), z estetického hľadiska nepôsobí zrovna najlepšie.

Pleseň v kvetináči vo veľkom podporujú najmä nasledujúce faktory: vysoká vlhkosť vzduchu, nedostatočné vetranie miestnosti, nízka teplota vzduchu, nepravidelné zavlažovanie rastliny, vysoká kyslosť pôdy. V niektorých prípadoch jej pôvodcom môže byť aj zakúpený nekvalitný substrát.

Ako sa zbaviť plesne

Pri záchrane plesňou napadnutej rastliny postupujeme podľa toho, či ide len o „neškodnú“ bielu pleseň na zemine, alebo pleseň na kvetoch, listoch či koreňoch rastliny. Vždy je potrebné odstrániť všetky časti, ktoré pleseň napadla.

Odstránenie bielej plesne zo zeminy v kvetináči

Ak je plesňou napadnutá len malá časť zeminy odstráňte ju lopatkou a zvyšnú pôdu poprášte škoricou. Rastlinu niekoľko dní nepolievajte až kým zemina nepreschne do výšky približne 5 centimetrov.

Ak je však plesňou napadnutá väčšia časť zeminy, najistejším riešením je presadenie rastliny do nového kvetináča s novou zeminou.

Presadenie rstlinky do nového kvetináča predstavuje najistejšie riešenie ako sa zbaviť plesne v kvetináči

Odstránenie plesne z listov, kvetov alebo koreňov rastliny

Najskôr odstráňte napadnuté listy alebo kvety a potom aj napadnutú časť pôdy. Aj ak sa vám zdá, že pôda napadnutá nie je, vrchnú časť zeminy vyhoďte a nahraďte ju čerstvou zeminou. Najistejším riešením je však jednoznačne úplné presadenie rastliny do črepníka s novou hlinou.

Ak navonok nevidíte žiadne stopy po plesni, ale rastlina je povädnutá a má nepekný vzhľad, pleseň s veľkou pravdepodobnosťou napadla korene rastliny. Potvrdiť si svoje podozrenie môžete tak, že odhrniete časť pôdy a skontrolujete korienky rastlinky. Ak sa podozrenie potvrdí, odstráňte rastlinke všetky postihnuté korienky a presaďte ju do nového kvetináča s novou zeminou.

Pri výrazne napadnutých rastlinkách si môžete pomôcť aj prípravkami proti plesniam zo záhradkárstva. Známe sú napríklad fungicidy. Treba však počítať s tým, že aj tieto prípravky si vedia poradiť len s niektorými druhmi plesní. Prípravky zo záhradkárstva sú najlepšou pomôckou aj pri boji s plesňou na muškátoch, ktorá vie tieto letné krásky mnohých balkónov veľmi potrápiť.

Ako si poradiť s kontaminovaným substrátom

Pleseň a škodcov je možné za istých okolností doniesť do domácnosti aj v zakúpenom substráte. Stačí, aby bol substrát v obchode nesprávne skladovaný, alebo napríklad zmokol. Pokiaľ máte podozrenie, že substrát, ktorý ste zakúpili môže byť problémový, riešením je jednoduchá domáca sterilizácia substrátu.

Vysypte problémovú zeminu na starý plech a pečte 15 až 30 minút v rúre pri 80 stupňoch. Sterilizovaný substrát, ktorý hneď nepoužijete skladujte na suchom mieste.

Pleseň si možno domov doniesť aj so substrátom

Prevencia proti plesniam

Pleseň je prirodzenou súčasťou pôdy a vzduchu, preto sa jej nikdy nedá úplne zbaviť. Za normálnych okolností sú však tieto plesne neškodné. Majú však radi vlhko a zníženú cirkuláciu vzduchu a za takýchto podmienok sa preto stávajú hrozbou. Zjednodušene možno povedať, že čím čistejšie a suchšie v byte máte, tým to bude pre ne väčší problém.

Prelievanie rastlín je hlavným pôvodcom rozvoja plesní. Snažte sa preto rastliny neprelievať, ale dopriať im len toľko vody, koľko potrebujú k svojmu spokojnému životu.

Výborným trikom pre prevenciu plesní je pravidelné pridanie jednej kávovej lyžičky citrónovej šťavy do hnojiva.

Spôsob odstránenia plesne závisí najmä od časti rastliny, ktorá bola plesňou postihnutá a od druhu plesne. Kým pleseň biela, ktorá sa vyskytuje na zemine v kvetináči je pomerne neškodná a ľahko odstrániteľná, pleseň sivá dokáže zničiť aj celú rastlinu a jej odstránenie je zložitejšie.