Ako a kedy môžete získať príspevok na bývanie od štátu

shutterstock

Príspevok na bývanie je jednou z foriem akou vám štát dokáže pomôcť pokiaľ sa nachádzate v hmotnej núdzi a potrebujete získať financie na svoje bývanie. Aké podmienky je potreba splniť, aby vám vznikol nárok na príspevok na bývanie sa dozviete v tomto článku.

Čo všetko musí spĺňať osoba, ktorá chce o príspevok požiadať

Hmotná núdza je stav, keď príjem človeka nedosahuje sumy životného minima. Ide o osobu, ktorá vzhľadom na svoj vek, zdravotný stav alebo z iných vážnych dôvodov sama vlastným pričinením si nemôže alebo nevie zabezpečiť príjem. Pokiaľ sa nachádzate v hmotnej núdzi, máte nárok na príspevok na bývanie od úradu práce, ale zároveň musíte spĺňať zopár ďalších podmienok.

Musíte mať ľudovo povedané strechu nad hlavou, to znamená, že musíte byť buď:

 1. vlastníkom bytu alebo rodinného domu,
 2. nájomcom bytu/rodinného domu,
 3. nájomcom obytnej miestnosti v zariadení pre trvalé bývanie.

Ďalšou podmienkou pre osobu, ktorá chce požiadať o príspevok na bývanie je úhrada nákladov spojených s bývaním. Musíte tiež predložiť doklad o zaplatení nákladov na bývanie za posledných šesť kalendárnych mesiacov. V prípade, že máte nejaké nedoplatky musíte preukázať uznanie dlhu a súčasne dohodu o splátkach.

Žiadateľ musí mať trvalé alebo prechodné bydlisko na území Slovenskej republiky. Nehnuteľnosť určená na bývanie sa musí nachádzať tiež na Slovensku.

Aká je výška príspevku na bývanie

Výška príspevku na bývanie je:

 • 55,80 € mesačne, ak ide o jedného občana v hmotnej núdzi,
 • 89,20 € mesačne, ak ide o občana v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú.

Pokiaľ chcete požiadať o príspevok na bývanie a ste v spoločnom nájme s ďalšími osobami, ktoré chcú o príspevok tiež požiadať, oplatí sa vám požiadať o príspevok spoločne, nie samostatne. Ako vidíte, výška spoločného príspevku je o 33,4 € vyššia než u samostatného príspevku.

príspevok na bývanie
pexels.com

Kto automaticky spĺňa podmienky a príspevok dostane

Žiadosť o príspevok sa nebude skúmať a podmienky okamžite splní ten, kto je v hmotnej núdzi a:

 • poberá starobný dôchodok,
 • ten kto poberá starobný dôchodok, inú dôchodkovú dávku alebo sociálny dôchodok a dovŕšil 62 rokov,
 • ten, komu je poskytovaná starostlivosť v sociálnych zariadeniach celoročne s poskytnutím bývania.

Vašu žiadosť spolu s tým, či spĺňate podmienky posúdi úrad raz za šesť mesiacov.

Ako požiadať o príspevok na bývanie?

Žiadosť musíte podať osobne na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta vašeho trvalého bydliska. Zamestnanec úradu vám poskytne príslušné písomné tlačivo, ktoré následne vyplníte. Na úrade sa budete musieť preukázať, že ste vlastníkom alebo nájomcom bytu/rodinného domu a že ste uhradili všetky náklady spojené s bývaním za posledných šesť mesiacov.

O príspevok na bývanie musíte požiadať písomne a v žiadosti musí byť uvedené:

 • meno a priezvisko,
 • dátum narodenia,
 • rodné číslo, ak je pridelené,
 • adresa trvalého alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby a ďalších s ňou spoločne posudzovaných osôb na území Slovenska,
 • adresa, kde sa nachádza byt, rodinný dom alebo obytná miestnosť, ktoré oprávnená osoba a s ňou spoločne posudzované osoby užívajú na bývanie a na ktoré si oprávnená osoba uplatňuje nárok na príspevok.

Rada na záver

Záležitosti ohľadom poskytovania pomoci pre človeka v hmotnej núdzi môžu byť dosť komplikované, preto odporúčame ísť sa informovať priamo na oddelenie pomoci hmotnej núdzi UPSVaR v mieste vášho trvalého bydliska.

Komentáre (18)

 1. Dobrý deň, chcem sa opýtať o čo všetko môžem požiadať štát, som nezamestnaný a nepoberám žiadne príspevky, bývam u babky, ktorá má dôchodok 515 € ak poplati všetko jak byt, energie atď, ostane jej 150 € na celý mesiac, ďakujem za odpoveď

Ďalšie komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest