Microgreens, mikrobylinky alebo tiež mikrozelenina: Ako ich pestovať

Bylinková záhradka je mojím spoločníkom už niekoľko rokov. Jej veľkou nevýhodou však je sezónnosť. Hoci si na zimu bylinky pravidelne suším, čerstvé sú čerstvé. Pestovanie klasických byliniek na okne v interiéri, ale nikdy nebolo nič pre mňa. Dlho som sa rozmýšľala nad vhodnou alternatívou, až som natrafila na microgreens.

Z podobných byliniek som predtým poznala len žeruchu, a tá veru mojou obľúbenkyňou nebola. No našťastie známa žerucha, nie je ani zďaleka jedinou bylinkou, ktorú je možné týmto spôsobom pestovať.

Čo je mikrogreens alebo tiež mikrozelenia

Mikrobylinky sú naklíčené rastliny, ktoré sú vysoké 7 až 10 cm. Ak sa vám zdajú podobné klíčkom, nie ste ďaleko od pravdy. Dá sa povedať, že mikrogreens, sú staršími súrodencami klíčkov. Pokiaľ sú rastliny konzumované ešte počas klíčenia, ide o klíčky. Keď tieto rastliny dorastú do prvých lístkov, ide už o mikrogreens.

Microgreens majú v kuchyni bohaté využitie

Výhody

Mikrobylinky sú plné antioxidantov, vitamínov, minerálov a živín. V zime predstavujú ideálny spôsob na dodanie potrebných vitamínov a posilnenie imunity. Ľahko ich dopestovať v domácich podmienkach v ktoromkoľvek ročnom období.

Druhy microgreens

Týmto spôsobom možno pestovať množstvo druhov bežne dostupných rastlín.

Najznámejšie sú: žerucha, roketa, reďkovka, rukola, ľan, pohánka a chia semená.

Ďalej sú obľúbené: horčica, fenikel, mäta, brokolica, šošovica, hrach, kapucínka, senovka, šalát, cvikla alebo cesnak.

Najväčší milovníci mikrozeleniny a mikrobyliniek týmto spôsobom pestujú aj: červenú kapustu, zeler, bôb, pór, slnečnicu, jačmeň, ovos, koriander, kôpor a bazalku.

Paleta rastlín, ktoré je možné pestovať ako microgreens je naozaj pestrá, základom je, aby ich semená neboli chemicky upravované. Pozor treba dať na pohánku, jej microgreens sú toxické.

Dopestované mikrobylinky nemusia byť len zelené

Ako vypestovať microgreens

Na pestovanie mikrobyliniek je dôležité používať len microgreens semená, čo sú semená,  ktoré sú určené na klíčenie a konzumovanie. Klasické semená zo záhradkárstva, nie sú na pestovanie týmto spôsobom vhodné.

Čo potrebujete k pestovaniu

Okrem vhodným semienok rastlín, k pestovaniu mikrobyliniek nepotrebujete nič extra. Ich pestovanie je nenáročné a zvládne ho aj záhradnícky antitalent. Povinnou výbavou sú iba:

 • semienka,
 • miska na klíčenie,
 • vata,
 • niečo na prikrytie misky (potravinárska fólia, mikroténové vrecko…),
 • substrát,
 • rozprašovač,
 • spodná miska bez otvorov.

Ako na to / postup

Microgreens možno pestovať viacerými spôsobmi. Pestovanie bez substrátu je najvhodnejšie pre základné mikrobylinky ako sú napríklad žerucha a horčica. Naopak, náročnejšie mikrobylinky a mikrozeleniu je vhodné pestovať so substrátom.

1. Pestovanie v miske s vodou

Do špeciálnej nakličovacej misky nalejte vodu a umiestnite sitko. Semená nasypte na sitko tak, aby boli v kontakte s vodou, ale úplne v nej neplávali. Položte na okno a nechajte vyrásť.

2. Pestovanie v miske s vatou

Do misky vložte čistú vatu a navlhčite ju rozprašovačom. Na vatu následne nasypte semená, položte na okno a nechajte vyklíčiť. Pred konzumáciou vyberte rastliny z vaty aj s korienkami a opláchnite.

Dopestovať microgreens zvládne aj záhradkársky antitalent

3. Pestovanie so substrátom

Do misky, ktorá ma na dne otvory, nasypte cca 2 až 3 cm substrátu a roztrúste naň semienka microgreens. Semená mierne zatlačte a zasypte ďalším pol centimetrom substrátu. Substrát ešte raz poriadne zatlačte a zvlhčite rozprašovačom. Pozor na preliatie, semienka by začali hniť.

Misku prikryte, umiestnite na spodnú misku a položte na vybrané stanovisko (prostredie s konštantnou teplotou). Každý deň misku skontrolujte a ak je to potrebné, zvlhčite rozprašovačom.

Po 3 až 5 dňoch sa postupne začnú ukazovať nové rastlinky. Misku nechajte prikrytú ešte dva dni po tom, ako sa objavili prvé výhonky. Následne ju preneste na svetlo a odstráňte krytie. Rastlinky jemne zalievajte každý deň, neprelievajte.

Mikrobylinky predstavujú jednoduchý spôsob, ako si v pohodlí domácnosti vypestovať rastlinky, ktoré vám doprajú množstvo vitamínov. Pestovanie microgreens jednoducho zvládnete na bratislavskom sídlisku aj vidieckom domčeku, či je zima a či leto. Stačí vám miska s vodou, semienka, chvíľka trpezlivosti a už za týždeň sa môžete tešiť z lahodných a navyše zdravých rastliniek.

Komentáre (5)

 1. Ked mi narastie ta mikrozeleninka ,mozem si ju ostrihat a konzumovat a treba slravit dalsiu novu vysadbu alebo zacne rast z tych ostrihanych vyhonkov na novo prosim?

 2. Viete mi poradiť kde sa dajú objednať vhodné semienka na toto pestovanie , taktiež misky na toto pestovanie, celé vybavenie. Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať figovník známy tiež ako fikus

fikus
shutterstock

Tieto prevažne stálozelené stromy a kry prirodzene rastú v trópoch a subtrópoch celého sveta, pričom do rodu Ficus patria stovky druhov. Najväčšie zastúpenie majú v juhovýchodnej Ázii. V Európe voľne rastie len jeden druh – figovník obyčajný.

V tomto článku sa pozrieme na dva najčastejšie pestované druhy v interiéri: figovník lesklý a figovník kaučukový. Rastlinky sú na prvý pohľad odlišné, ale spája ich veľa spoločných znakov. Obe sa napríklad zle adaptujú na zmenu prostredia, čo sa prejavuje zhadzovaním listov. Stačí však dodržať zopár pravidiel pestovania a figovník vám v domácnosti bude robiť radosť dlhé roky.

Figovník lesklý (F. benjamina)

Tento druh figovníka je známy hlavne pod skráteným a zľudoveným menom Benjamín. Vyznačuje sa drobnými listami, ktoré sú buď zelené alebo strakaté (panašované). Vo svojej domovine dorastá až do tridsiatich metrov. V interiéroch sa pestuje ako krík, vysoký od 20 cm do 1-2 metrov. Často sa pestuje aj v stromčekovom tvare ako izbová bonsai.

figovník
pexels.com

Umiestnenie, zálievka a správna teplota

Figovník lesklý vyžaduje dostatok jasného a rozptýleného svetla. Umiestniť ho treba tak, aby naň nesvietilo priame slnečné svetlo. Rastliny so strakatým sfarbením vyžadujú viac osvetlené miesto, kým tmavozelené fikusy možno pestovať aj na tmavšom stanovišti.

Rastliny je dobré zalievať odstátou vodou až po čiastočnom obschnutí substrátu. Silná zálievka a premokrenie substrátu totiž spôsobuje opadávanie listov. V zime fikus zalievame len v nevyhnutnej miere. Fikusom prospieva teplo a vzdušná vlhkosť, v lete milujú rosenie vodou. Na pestovanie v lete je ideálna teplota do 24 ° C, v zime naopak nesmie klesnúť pod 15 ° C. Myslite na to, že rastlina veľmi zle znáša veľké teplotné zmeny a rozdiely. Figovník je háklivý na prievan, preto ho umiestnite na miesto, kde naň nebude fúkať.

Pôda, presádzanie a rozmnožovanie

Rastlina nie je náročná na pôdu. Na pestovanie je vhodný ľahký a dobre priepustný rašelinový substrát. Figovník možno pestovať aj metódou hydropónie, kedy sa rastlinka pestuje len v živnom roztoku, bez pôdy.

Na presádzanie sú vhodné skôr mladé rastliny, najlepšie vždy na jar. Staršie figovníky presádzame len zriedkavo, pretože zle reagujú na zmeny. Vhodné je v takomto prípade meniť a dopĺňať iba vrchnú časť zeminy.

Rastlinu možno, od jari do jesene, prihnojovať raz za dva týždne tekutým hnojivom na izbové zelené rastliny. V zime ju stačí honojiť raz za mesiac.

Figovník možno rozmnožovať na jar a v lete stonkovými, mäkkými odrezkami, ktoré vďačne pustia korene aj v pohári vody. Ideálna teplota pre odrezkovanie je v rozpätí od 24° C do max. 29° C. Z jedného výhonku, na ktorom sú listy, môžete získať až niekoľko odrezkov.

figovník
pexels.com

Figovník kaučukový (F. elastica)

Figovník kaučukový je charakteristický veľkými, oválnymi, kožovitými a sýto zelenými listami. Rastlina pochádza z teplých oblastí Indi, kde žije voľne v prírode a dorastá do výšky 30 a viac metrov.

Umiestnenie, zálievka a správna teplota

Aj figovník kaučukový vyžaduje dostatok rozptýleného svetla. Vydrží aj v menej osvetlených miestnostiach, čo však môže spôsobiť jeho nedostatočný rast. Naopak v dobrých podmienkach môže tento fikus narásť 60 až 100 cm. Nové listy, ktoré majú atraktívne bronzové zafarbenie, vyrastajú z červeného obalu.

V lete treba figovník zalievať minimálne 2x do týždňa a udržiavať pôdu dostatočne vlhkú. Z zime stačí zalievať obmedziť na raz týždenne, dbajte aby ste ich v tomto období príliš nepreliali. Voda v miske pod kvetináčom by nemala byť viac ako 1 hodinu, je potrebné ju zliať.
Figovníky milujú vzdušnú vlhkosť, ktorú im možno zabezpečiť jemným striekaním nadzemných častí. Kožovité listy tiež môžete ručne utrieť aj navhlčenou hubkou. Suchý a teplý vzduch v byte však tieto figovníky znášajú pri správnej zálievke a vďaka kožovitým listom dobre, korene však musia byť pekne v teplúčku.

Pri pestovaní v lete by teplota nemala presahovať 29° C. V zime by ste mali udržiavať teplotu minimálne 15 stupňov celzia. Figovníku prospieva jemné prúdenie vzduchu v miestnosti, nemal by však byť vystavený priamemu studenému prievanu.

fikus
pexels.com

Pôda, presádzanie a rozmnožovanie

Tomuto figovníku sa výborne darí v rašelinovej alebo v hlinitej zemine. Je dobré po zakúpení rastlinky namiešať nový substrát, ktorý bude mať vyšší podiel organickej výživnej hmoty. Na zloženie zeminy však nie sú fikusy náročné, postačí ak si zakúpite hotovú namiešanú zmes pre izbové rastliny. V lete môžete do vody pridať každé 2 týždne tekuté hnojivo. Pri dobrej starostlivosti rastlina vyrastie až do výšky 2-3 metrov.

Fikus možno presádzať v prípade ak voda presakuje zhora dole, čo je znakom vyčerpanosti pôdy, alebo vtedy aj je rastlina veľká a má vysoko ťažisko. Mladšie rastlinky sa presádzajú na jar približne po dvoch rokoch, staršie exponáty po 3-5 rokoch.

Ak chcete figovník rozmnožiť odpočítajte 2 až 3 listy zhora a na kmeni spravte hladký rez. Z vrcholového odrezku vypestujete novú rastlinku. Najskôr ju ponorte do vlažnej vody a po približne 2 hodinách ponorte spodný koniec do stimulátora na množenie izbových kvetín, oklepte a vsaďte do kvetináča so substrátom alebo vlhkým pieskom.

Figovníky ronia z rany lepkavé mlieko (latex), preto pracujte pri množení v s rukavicami a ranu po reze ošetrite.

Choroby a škodcovia

Ak sa figovníku v byte nedarí, väčšinou za tým stojí nesprávna starostlivosť. Príčiny opadávania listov a chradnutia figovníka, môžu byť rôzne. Najčastejšími sú:

 • málo svetla
 • zmena prostredia
 • nízka teplota
 • nízka vlhkosť vzduchu
 • prievan
 • prehnojenie alebo naopak podvýživa (málo hnojiva)
 • preschnutie alebo naopak preliate substrátu
 • škodcovia

Figovníky ohrozujú najmä strapky, roztoče, puklice, vošky a škodlivé huby, na ktoré môžeme použiť bežné chemické prostriedky. Tmavé fľaky na listoch figovníka, môžu byť zapríčinené zmenou pestovateľských podmienok, pomôcť by mohla výmena substrátu.

Veľmi peknou izbovou rastlinou je aj odroda Ficus lyrata. Viac inšpirácií nájdete na našom INSTAGRAME.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on