Prv než sa rozhodnete pre celoživotnú investíciu v podobe kúpy podkrovného bytu a jeho prerábky, alebo hupnete do dlhodobého podnájmu v takomto type bývania, mali by ste nepochybne poznať jeho výhody, ale i nevýhody.
V tomto článku vám predstavíme tie najvýraznejšie z nich.
Šikmá vs. rovná strecha
Aj napriek tomu, že podkrovný byt, označovaný i pojmom loft, mnohých láka netradičnými šikminami, skúsenosti poukazujú na to, že lepšou voľbou sú priestory s rovnou strechou, teda bez šikmín. Bez ohľadu na to, ako dobre šikminy vyzerajú, mnohokrát však iba zbytočne oberajú o dôležitý životný priestor, čomu následne musíte prispôsobovať napríklad aj nábytok.
Pri šikmej streche je potrebné rátať i s vyššími nákladmi pri plánovaní zateplenia, keďže nutnosťou je použitie hrubších izolačných materiálov. V prípade kvalitného zateplenia však vďaka šikmým stenám a teda aj menšiemu vykurovaciemu priestoru môžete v porovnaní s klasickým bytom pri vykurovaní dokonca i ušetriť. A to rozhodne nie je na škodu.
Podkrovné bývanie = Málo svetla?
Aj keď si mnohí myslia, že v podkroví je nedostatok svetla, opak je pravdou. Práve do podkrovia totiž môžete dostať viac prirodzeného svetla ako kdekoľvek inde. Spôsobov ako na to, je hneď niekoľko – svetlovody, strešné okná či vikiere.
Vo všeobecnosti platí, že okná v šikmej rovine ponúkajú lepšie presvetlenie ako zvislé okná. Dopad slnečných lúčov môže byť určite i príjemný, ale netreba zabúdať ani na prehrievanie, a to najmä počas horúcich letných dní. Riešením však môžu byť rôzne tienidlá, ako rolety či žalúzie.
V zime zima, v lete horúco?
Pokiaľ sa rozhodnete pre podkrovný byt, náklady na vykurovanie nemusia byť veľké. Je totiž všeobecne známe, že teplo stúpa hore. V podkrovnom byte sa tak zhromažďuje i teplo z bytov nachádzajúcich sa na nižšom podlaží. Počítať však zrejme budete musieť s tepelnými stratami strešným plášťom, ktoré bývajú výraznejšie ako straty obvodom stien.
Skutočný problém však môže nastať v letných mesiacoch, kedy v byte môžete mať viac tepla, ako by mohlo byť príjemné. Okrem už spomínaných tienidiel by ste mali určite investovať aj do dobrej klimatizácie.
Vzhľadom na to, že v podkrovnom byte sa bez ohľadu na ročné obdobie teplo vždy sústreďuje v najvyššej časti strechy, nemala by vám chýbať ani ventilácia. Tá sa postará o vyrovnanú teplotu a pohyb vzduchu.
Komplikácia zvaná strecha
Pri streche ešte chvíľu zostaneme. Či už budete v podkrovnom byte v podnájme alebo si takýto byt kupujete a teda budete ho mať vo svojom vlastníctve, je dôležité uvedomiť si, že nie ste i vlastníkom strechy.
Pokiaľ vám teda bude do bytu napríklad zatekať, správca vám hneď nemusí odklepnúť rekonštrukciu strechy či jej výmenu.
Variabilita
Nespornou výhodou a zároveň v istých smeroch aj nevýhodou podkrovného bytu, je jeho veľká variabilita.
Podkrovný byt je skvelou príležitosťou na prejavenie kreativity. Môžete si ho dotvoriť podľa vašich želaní, hrať sa s farbami, tieňmi, ale napríklad i rozložením zariadenia. Ak sa počas bývania v takomto byte zmenia požiadavky členov rodiny, môžete jednoducho zmeniť i spôsob jeho využitia.
Originálne priestory si neraz vyžadujú aj originálny nábytok, vyrobený presne na mieru. Aj keď pre vás môže byť negatívom jeho vyššia obstarávacia cena, na druhej strane však môže takýto nábytok plne zodpovedať vašim predstavám.
Plusom je aj možnosť využívať všetok priestor úplne nerozdelený alebo teda čiastočne, a splniť si tak sen o priestrannom bývaní. Ten však môže ľahko pominúť spolu s príchodom detí a ich túžbou po súkromí.
Podkrovný byt má neodškriepiteľné čaro, ktoré tkvie v originalite, atraktívnych priestoroch či nádherných výhľadoch na okolie. Zabudnúť však nemožno ani na úskalia, ktorými oplýva. Aby vás vaše nadšenie neopustilo skôr, ako sa zabývate, rozhodne ich neprehliadnite.
Medzi alternatívne bývanie patrí aj slamený dom. Aké sú jeho výhody a nevýhody?
Zaujíma vás slamený dom a jeho vlastnosti, ktoré ponúka pre bývanie. Zmapovali sme pre vás základné informácie, jeho plusy aj mínusy.
S príchodom rôznych alternatív pre klasické bývanie čoraz častejšie rezonuje v trendoch bývania aj pojem slamený dom. Jeho prívlastok ho predurčuje k špekuláciám o tom, či nám dokáže ponúknuť plnohodnotný panelákový alebo tehlový život, na ktorý sme boli doteraz zvyknutí v obale slamy.
V kombinácii s inými prírodnými materiálmi, ako je hlina či drevo prináša kvalitnú možnosť, ako bývať nízkoenergeticky, udržateľne, spoločensky zodpovedne a popritom i pohodlne. Tak ako každá, aj táto alternatíva sa sebou prináša určité výhody aj nevýhody.
Slamený dom a jeho výhody
Slama, v skutočnosti celulóza, je podobne ako drevo prírodným materiálom, ktorý patril k našej kultúre aj spôsobu života v minulosti. Jej využitie na stavbu domu znamená šetrenie životného prostredia. Forma, v ktorej sa slama využíva na stavbu, predstavujú slamené balíky, ktoré si môžete vyrobiť sami (ak máte doma lis na slamu) alebo jednoducho kúpiť od farmára či z poľnohospodárskeho družstva. Poľnohospodársky odpad sa tak mení na stavebný materiál, ktorý životnému prostrediu či pri vzniku, či zániku nijak neuškodí.
Slama ma výbornú izolačnú vlastnosť. Slamený dom nemusíte zatepľovať, pretože samotná slama je perfektným izolantom, ktorý tento typ stavia medzi nízkoenergetické varianty. Spoločne v kombinácii s externým doteplením ponúka pasívny štandard pre vaše bývanie.
Rovnako ide o materiál, ktorý sa v prípade kvalitného spracovania vyznačuje dlhou trvácnosťou. Má podobné vlastnosti ako drevo, ktoré veľmi dobre poznáme, a preto poznatky o ňom môžeme pri stavbe čiastočne využiť aj pri nej.
Veľké plus výstavby slameného domu môžeme nájsť aj rýchlosti jeho hrubej stavby. Nosnou konštrukciou stavby sú samotné baly slamy alebo drevená stĺpiková či rámová konštrukcia, do ktorej sa použijú samonosné baly. Zvolený výber konštrukcie ovplyvňuje aj voľbu zakladania. Zabudovanie balíkov pre malý dom môže tak trvať iba 2 dni. Počiatočné stavanie zvládnete aj svojpomocne alebo s priateľmi, podobne ako iné fázy projektu.
Existujú aj nevýhody?
Ťažko povedať či ide o nevýhody. Výstavba slamených domov v našom regióne nie je bežnou záležitosťou, čo predstavuje prvú, a azda aj kľúčovú slabú stránku tejto alternatívy. Na trhu nie je dostatočná osveta o problematike. Zároveň chýba široká ponuka dodávateľov, ktorí zastrešia kvalitný návrh projektu i jeho realizáciu.
Taktiež ani legislatívne opatrenia nie sú slame ako materiálu naklonené. Slama ako stavebný materiál nemá zákonom podložené technické osvedčenie ani certifikát. Ak sa rozhodnete stavať slamený dom svojpomocne, rozhodnutie stojí na stavebnom úrade. Môže vo vašom prípade prižmúriť oko. Na trhu však existuje aj prefabrikovaný systém ecococon, ktorý je certifikovaný. Predstavuje riešenie, ktoré vám môže zabezpečiť dodávateľ.
Postup pri získaní stavebného povolenia nie je rozdielny od klasickej murovanej stavby. K vypracovaniu projektu pre získanie stavebného povolenia je však potrebné projektantom dodať podklady, ktoré sú potvrdením resp. certifikátom o požiarnych skúškach.
Ani toto by ste nemali podceniť
V prípade dokončovacích prác by ste mali mať na zreteli, že ideálna voľba pre omietku je hlina. V interiéri môžete jej konzistenciu (jemná/hrubá) ovplyvňovať primiešavaním piesku, ktorý omietku ochráni aj pred praskaním. Slamený dom je voľbou, ktorá ide ruka v ruke s prírodnými materiálmi.
Tak ako sú oni rázovité, bude rázovitá aj atmosféra domu. Či už v interiéri alebo exteriéri (prekrýva sa opakovaným vápenným náterom). Aby ste sa ušetrili sklamaniu, mali by ste si byť svojim rozhodnutím istý. S hlinou je spojená aj náročnosť na čas, nakoľko steny si vyžadujú niekoľko náterov a každý z nich musí poriadne vyschnúť.
Veľkou slabou stránkou či skôr hrozbou pre slamený dom je neznalosť materiálu, jeho vlastnosti, potrieb na kvalitu spracovania v procese návrhu projektu a realizácie. Pri nesprávnom zaobchádzaní môže slama napríklad začať hniť. Je veľmi dôležité, aby bol projekt domu premyslený a dobre spracovaný. Ideálne pod alebo s odborným dohľadom.
Pri stavbe môžete ušetriť na materiáli, no na druhej strane pracnosť postupov a zvyšok stavby si svoju cenu vyžiadajú. Nejedná sa o štandardný materiál, preto napríklad ani inštalácia sietí nie je štandardnou, a to sa odrazí na cene, tak ako v prípade iných dokončovacích prác. Nedá sa tak povedať, či v prípade ceny ide o plus alebo mínus.
Slamený dom nie je na Slovensku bežnou záležitosťou, avšak ani nereálnou. Je viac o presvedčení vás ako jeho budúceho majiteľa žiť ekologicky a komfortne v jednom. Možnosti, ako ho realizovať za najlepšiu cenu si nájdete alebo si vás nájdu postupne samé.