Aké výhody a nevýhody má podkrovný byt?

shutterstock

Prv než sa rozhodnete pre celoživotnú investíciu v podobe kúpy podkrovného bytu a jeho prerábky, alebo hupnete do dlhodobého podnájmu v takomto type bývania, mali by ste nepochybne poznať jeho výhody, ale i nevýhody.

V tomto článku vám predstavíme tie najvýraznejšie z nich.

Šikmá vs. rovná strecha

Aj napriek tomu, že podkrovný byt, označovaný i pojmom loft, mnohých láka netradičnými šikminami, skúsenosti poukazujú na to, že lepšou voľbou sú priestory s rovnou strechou, teda bez šikmín. Bez ohľadu na to, ako dobre šikminy vyzerajú, mnohokrát však iba zbytočne oberajú o dôležitý životný priestor, čomu následne musíte prispôsobovať napríklad aj nábytok.

Pri šikmej streche je potrebné rátať i s vyššími nákladmi pri plánovaní zateplenia, keďže nutnosťou je použitie hrubších izolačných materiálov. V prípade kvalitného zateplenia však vďaka šikmým stenám a teda aj menšiemu vykurovaciemu priestoru môžete v porovnaní s klasickým bytom pri vykurovaní dokonca i ušetriť. A to rozhodne nie je na škodu.

Podkrovné bývanie = Málo svetla?

Aj keď si mnohí myslia, že v podkroví je nedostatok svetla, opak je pravdou. Práve do podkrovia totiž môžete dostať viac prirodzeného svetla ako kdekoľvek inde. Spôsobov ako na to, je hneď niekoľko – svetlovody, strešné okná či vikiere.

Vo všeobecnosti platí, že okná v šikmej rovine ponúkajú lepšie presvetlenie ako zvislé okná. Dopad slnečných lúčov môže byť určite i príjemný, ale netreba zabúdať ani na prehrievanie, a to najmä počas horúcich letných dní. Riešením však môžu byť rôzne tienidlá, ako rolety či žalúzie.

unsplash.com

V zime zima, v lete horúco?

Pokiaľ sa rozhodnete pre podkrovný byt, náklady na vykurovanie nemusia byť veľké. Je totiž všeobecne známe, že teplo stúpa hore. V podkrovnom byte sa tak zhromažďuje i teplo z bytov nachádzajúcich sa na nižšom podlaží. Počítať však zrejme budete musieť s tepelnými stratami strešným plášťom, ktoré bývajú výraznejšie ako straty obvodom stien.

Skutočný problém však môže nastať v letných mesiacoch, kedy v byte môžete mať viac tepla, ako by mohlo byť príjemné. Okrem už spomínaných tienidiel by ste mali určite investovať aj do dobrej klimatizácie.

Vzhľadom na to, že v podkrovnom byte sa bez ohľadu na ročné obdobie teplo vždy sústreďuje v najvyššej časti strechy, nemala by vám chýbať ani ventilácia. Tá sa postará o vyrovnanú teplotu a pohyb vzduchu.

Komplikácia zvaná strecha

Pri streche ešte chvíľu zostaneme. Či už budete v podkrovnom byte v podnájme alebo si takýto byt kupujete a teda budete ho mať vo svojom vlastníctve, je dôležité uvedomiť si, že nie ste i vlastníkom strechy.

Pokiaľ vám teda bude do bytu napríklad zatekať, správca vám hneď nemusí odklepnúť rekonštrukciu strechy či jej výmenu.

unsplash.com

Variabilita

Nespornou výhodou a zároveň v istých smeroch aj nevýhodou podkrovného bytu, je jeho veľká variabilita.

Podkrovný byt je skvelou príležitosťou na prejavenie kreativity. Môžete si ho dotvoriť podľa vašich želaní, hrať sa s farbami, tieňmi, ale napríklad i rozložením zariadenia. Ak sa počas bývania v takomto byte zmenia požiadavky členov rodiny, môžete jednoducho zmeniť i spôsob jeho využitia.

Originálne priestory si neraz vyžadujú aj originálny nábytok, vyrobený presne na mieru. Aj keď pre vás môže byť negatívom jeho vyššia obstarávacia cena, na druhej strane však môže takýto nábytok plne zodpovedať vašim predstavám.

Plusom je aj možnosť využívať všetok priestor úplne nerozdelený alebo teda čiastočne, a splniť si tak sen o priestrannom bývaní. Ten však môže ľahko pominúť spolu s príchodom detí a ich túžbou po súkromí.

Podkrovný byt má neodškriepiteľné čaro, ktoré tkvie v originalite, atraktívnych priestoroch či nádherných výhľadoch na okolie. Zabudnúť však nemožno ani na úskalia, ktorými oplýva. Aby vás vaše nadšenie neopustilo skôr, ako sa zabývate, rozhodne ich neprehliadnite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako vzniká a zaniká podielové spoluvlastníctvo nehnuteľností?

shutterstock

Podielové spoluvlastníctvo je vlastnícky vzťah minimálne dvoch osôb k istej nehnuteľnosti (veci). Dôležité je pochopiť to, že všetci majitelia vlastnia danú vec ako celok a žiaden z nich nemá konkrétnu časť.

Výška spoluvlastníckeho podielu sa určuje percentuálne alebo zlomkom a nepredstavuje reálnu časť na veci.
Podstava spoluvlastníctva tkvie v tom, že každý sa podieľa na právach a povinnostiach v takom rozsahu, ktorý zodpovedá veľkosti jeho podielov.

Vznik podielového vlastníctva

Ak podiel nie je vyjadrený konkrétnym číslom, musí platiť zákonná domnienka o rovnosti všetkých podielov. Ako spoluvlastnícky podiel vzniká?

 • právnym predpisom,
  • dedením,
  • vysporiadaním manželstva,
  • vydržaním,
 • právnym úkonom,
  • dohodou o kúpe,
  • zmluvou o prevode spoluvlastníckeho podielu,
  • dohodou o založení spoluvlastníckych vzťahov,
 • rozhodnutím súdu.

Zaobchádzanie so spoločnou nehnuteľnosťou

Ide najmä o údržbu, opravu, úpravu a používanie spoločnej nehnuteľnosti. Pri rozhodovaní o hospodárení sa najčastejšie uplatňuje väčšinový princíp, ktorý je založený na veľkosti podielov vlastníkov.

Ako môžete nakladať so svojim podielom?

 • prevedenie na iného majiteľa,
 • darovanie,
 • prenechanie inej osobe závetom.

Ako vyzerá podielového spoluvlastníctvo reálne?

Bohužiaľ, nezhody pri spoločnom vlastníctve nie sú ničím výnimočným. Spolu so svojím súrodencom zdedíte po starej mame byt, ktorý zrekonštruujete.

Váš brat/sestra žijú v byte, ktorý máte v spoločnom vlastníctve. Pri rekonštrukcii od vás vyžadujú peniaze. Ako spoluvlastník bytu ste povinný podieľať sa na obnove a udržiavaní spoločných častí a spoločných zariadení domu, v ktorom sa byt nachádza.

Treba si uvedomiť to, že podriadiť sa musí ten, kto má menšiu časť majetku. Výnimkou sú len situácie, pri ktorých ide o podstatné zmeny pri hospodárení. Menšinové práva sú chránené predkupným právom.

Spoluvlastníci musia nehnuteľnosť predávať za rovnakú sumu ako tretej osobe, s výnimkou prevádzania nehnuteľnosti na blízku osobu.

Platenie daní

Pri daní z nehnuteľností je povolená úprava spoluvlastníkmi, najlepšie písomnou dohodou. Tiež si môžete určiť svojho zástupcu. Ak nehnuteľnosť prenajímate, každý z vlastníkov sa musí zaregistrovať na daňový úrad (samozrejme, len ak zaregistrovaný ešte nie ste).

Daňové priznanie podáva každý vlastník samostatne podľa spoluvlastníckych podielov. Príjem z prenájmu si rozdelíte a uvádzate len svoj podiel.

Zánik podielového vlastníctva

Dohodou

Táto forma je oveľa preferovanejšia. Ak neuspejete, jedinou cestou je súd. Je dôležité, aby dohoda upravovala všetky vzájomná práva, povinnosti a nároky, akými sa podielové vlastníctvo ruší. Nesmiete zabudnúť ani na zákonné ustanovenia:

 • písomnú formu,
 • uvedenie na kataster.

Rozhodnutím súdu

 • rozdelenie veci,
 • prikázanie 1. alebo viacerým spoluvlastníkom za náhradu,
 • predaj 3. osobe a rozdelenie sumy medzi spoluvlastníkov podľa veľkosti podielu.