Aké je bývanie v Rakúsku: Pozreli sme sa na pre a proti

Pohraničné rakúske obce sa stali útočiskom pre mnohé slovenské rodiny. Vlastný domov alebo prenájom za rozumnejšie peniaze ako v Bratislave pritiahli mnohých mladých. Prví slovenskí prisťahovalci tak v rakúskych dedinách žijú už viac než 20 rokov.

Bodaj by nie. Najmä ceny bratislavských nehnuteľností boli hlavnou motiváciou pre kúpu bytu či pozemku a následnú stavbu domu. Rovnako ako možnosti štátom dotovanej podpory pre bývanie mladých.

Najčastejšími a obľúbenými destináciami Slovákov sú obce Hainburg, Kittsee či Wolfsthal. Zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach však ceny v priebehu rokov výrazne vyhnal nahor. A hoci sa ich výška začína približovať úrovni bratislavských cien, alternatíva bývania v Rakúsku je stále v kurze.

Bývanie v Rakúsku a jeho „pre“ a „proti“

Výhody

 • Nesporným plusom je poloha a dobrá dostupnosť do Bratislavy. V porovnaní s dochádzaním zo smeru Senec rakúska alternatíva jednoznačne víťazí. Okrem toho, že z pohraničných dediniek to budete mať na skok na Slovensko bez už štandardne upchatých ciest, výhodou je i blízkosť Viedne, ktorá ponúka atraktívne množstvo pracovných miest. Výhodou je aj dobré vlakové spojenie s oboma mestami.
 • Život na rakúskej strane so sebou prináša dobrú občiansku vybavenosť, pokoj, poriadok a upravenosť ciest a verejného priestoru.
 • Rodiny s maličkými deťmi uvítajú možnosť umiestniť dieťa do rakúskej škôlky, vďaka čomu sa jednoduchšie zžije s novým a perspektívnym jazykom. Na miesto v škôlke má nárok každé dieťa od 2 a pol roka, ak má v obci rodina trvalý pobyt.
 • Mnohí Slováci si taktiež pochvaľujú kvalitu potravín a širokú ponuku výrobkov, ktoré nájdete v obchodných regáloch. Je o triedu vyššia a pestrejšia ako u nás.
 • Nekompromisnou výhodou pre dobré fungovanie rodiny je aj možnosť nájsť si a pracovať v zamestnaní s platom neporovnateľne vyšším ako u nás. Samozrejme, všetko závisí od konkrétnej pracovnej oblasti, ale pre mnohých, je práve táto skutočnosť rozhodujúca v otázke či ostať radšej na Slovensku alebo odísť.
 • Pri kúpe alebo stavbe nehnuteľnosti oceníte možnosť využitia podpory bývania, vďaka ktorej si budete môcť dovoliť lepšie podmienky financovania.

Nevýhody

 • Začiatky po presťahovaní môžu byť náročné. Vaši rakúski susedia vás neľahko, ak vôbec príjmu. Je to individuálne, no môžete sa stretnúť s ľahostajnosťou, aroganciou či odmietavým postojom. Pre Rakúšanov budete prisťahovalci. Ak však budete dodržiavať pravidlá, tak ako oni, vašim susedským vzťahom to len pomôže. Pokiaľ máte v blízkosti slovenských priateľov alebo rodinu na skok cez hranice, zvykanie si bude s ich podporou jednoduchšie.
 • Pri kúpe nehnuteľnosti, samotnom sťahovaní, sa nevyhnete byrokracii či poplatkom, ktoré vás môžu zo začiatku aj znechutiť.
 • Ceny v obchodoch sú vyššie, priamo úmerne s vyššou kvalitou. Keď však budete sledovať ponuku supermarketov, dokážete nakúpiť za rovnaké, ba dokonca aj nižšie ceny ako na Slovensku.
 • Ak vôbec neovládate nemčinu, budete to mať v začiatkoch ťažšie. Či vy, alebo deti, ktoré pri zmene školy, budú potrebovať viac času na aklimatizáciu. Aj keď to nebude jednoduché, problémy spojené s jazykovou bariérou časom prekleniete. Čím viac budete chcieť, tým skôr to bude.
 • Pri vybavovaní kúpy nehnuteľnosti, v úradnom styku, pri stavbe domu ste bez ovládania jazyka stratený. Budete potrebovať služby tlmočníka či realitného agenta (pri riešení nehnuteľnosti), ktorý bude konať vo vašom zastúpení.
 • Na základe dopytu po bývaní v Rakúsku sa, kedysi výhodné ceny za „babku“, začínajú rovnať Bratislave. Avšak, ponuky treba zvažovať individuálne a strategicky.
 • Takisto si treba dobre premyslieť, ako plánujete budúcnosť a vaše zabezpečenie na staré kolená. Pokiaľ pracujete či odvádzate poplatky za sociálne a zdravotné poistenie na Slovensku, myslite na to pri rozhodovaní o tom, kde a aké zázemie si chcete budovať.

Bývanie v Rakúsku pri Bratislave

Ak si vytipujete konkrétnu lokalitu, skúste sa dopátrať k Slovákom, ktorí tam už nejaký mesiac či rok žijú. Ich skúsenosti vám môžu veľa napovedať. Ak neviete, kde začať, skúste sa opýtať realitného makléra na referenciu. Určite neostávajte pri jednej.

Bývanie v Hainburg an der Donau

Hainburg je najvýchodnejšie stredoveké mesto v Rakúsku, ktoré sa nachádza len pár kilometrov od slovensko-rakúskych hraníc a leží na Dunaji. Slováci si tu pochvaľujú pokoj, prírodu či čistý vzduch. Atraktivitu bývania výborne dopĺňajú možnosti pre cykloturistiku a historické pamiatky. Mesto má navyše dobrú vybavenosť.

Bývanie v Kittsee

Z malebnej dedinky Kittsee sa aj vďaka prísunu nových slovenských obyvateľov oficiálne stalo mesto. Do nášho hlavného mesta sa z neho dostanete bez problémov a zápch. Život v Kittsee tiká ako hodinky. V jeho okolí nájdete pokoj, malebnosť, mnoho marhuľových sadov, ale aj základnú školu, v ktorej už taktiež otvorili čisto slovenskú triedu či najväčšiu škôlku v spolkovej krajine Burgerland.

Bývanie vo Wolfsthale

Rovnako obľúbená lokalita ponúka mladým rodinám kľud, priestor na dlhé prechádzky s deťmi popri Dunaji, pozorovanie lodí či cykloturistiku. Wolfsthal hraničí na západe s mestom Hainburg an der Donau a na východe obce sa nachádza slovenská štátna hranica. V dedine sa nachádza základná (vybrané ročníky prvého stupňa) i materská škôlka s vyrovnaným počtom slovenských a rakúskych detí.

Poplatky za bývanie v Rakúsku

Okrem toho, že si buď budete musieť kúpiť byt, dom, postaviť alebo platiť mesačný nájom sa musíte pripraviť aj na poplatky, na ktoré ste na Slovensku neboli zvyknutí. Hneď pri kúpe nehnuteľnosti musíte rátať s 10 % navýšením ceny, ktoré sa vyskladajú z dane z prevodu nehnuteľnosti (3,5 %), poplatku na katastri (1,1 %), poplatku za notára cca 2,4 % a z provízie realitnej kancelárii 3 % – z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Ak budete kúpu financovať z hypotéky, poplatok za spracovanie úveru sa môže pohybovať okolo 2 až 3 % a poplatok za zápis ťarchy v prospech banky vo výške 1,2 %.

Ak neovládate jazyk, dobrou voľbou bude výber spoľahlivej realitnej kancelárie, ktorá s vami celý proces absolvuje a vyrieši za vás aj zložité náležitosti.

Ak v Rakúsku získate trvalý alebo vedľajší pobyt a pritom budete používať auto, vznikne vám povinnosť do jedného mesiaca (od prvého prekročenia hraníc) auto prihlásiť na rakúske značky a zároveň povinnú poistku, ekologickú NOVA daň i cestnú daň platiť v Rakúsku. Zákon vychádza z predpokladu, že ak máte v Rakúsku nahlásený pobyt a zároveň máte auto, tak toto bude miesto jeho trvalého užívania. A tu prichádza problém a ďalšie poplatky navyše.

Rovnako sa pripravte, že poplatky za služby budú neporovnateľne vyššie ako na Slovensku. Mala by sa v nich však odrážať aj vyššia kvalita, čo zákonite však nemusí vždy platiť.

Nájomné bývanie v Rakúsku

Ak máte menej ako 35 rokov, v Rakúsku môžete využiť možnosť podpory bývania pre mladých vo forme nájomného bývania v družstevných bytoch. Okrem veku, musíte splniť aj podmienku maximálnej výšky príjmu na jednotlivca (1600 €), na pár (okolo 3000 €) a prejsť výberom vlastníka.

V závislosti od druhu bytu budete platiť nájomné vo výške, ktorá sa pohybuje okolo rozpätia medzi 380 € – 420 €. Aj keď ide o nájom, toto bývanie vám ponúka istotu vo forme zmluvy s vlastníkom na 99 rokov. Musíte však splniť jediné, dodržiavať pravidlá a platiť. Na začiatku je potrebný vklad do družstva vo výške 20 až 25 % z hodnoty nehnuteľnosti, potom platíte nájomné a po určitom období (10 rokov) si ju môžete odkúpiť do svojho vlastníctva, ak budete chcieť alebo pokračovať v nájme. Sociálne bývanie v Rakúsku tak môže byť inšpiráciou a vzorom aj pre bývanie na našom území.

Príspevok na bývanie v Rakúsku

V závislosti od roku výstavby nehnuteľnosti, v ktorej bývate si môžete požiadať aj o dotáciu na bývanie s platnosťou na 1 rok. Po uplynutí obdobia žiadosť môžete podať opätovne. Model, na základe ktorého sa počíta výška dotácie určuje rok výstavby. Podľa neho spadáte do jedného z 3 programov na podporu bývania. Môžete oň požiadať ako vlastník, nájomca i užívateľ danej nehnuteľnosti.

Wohnbeihilfe

Výška príspevku sa vzťahuje na stavby a rekonštrukcie do 31.12.1992. Vypočíta sa na základe nákladov na bývanie s ohľadom na počet obyvateľov domácnosti a mesačný príjem v domácnosti. Mladé rodiny, ktoré majú minimálne jedno dieťa a jeden z partnerov má menej ako 35 rokov, či rodiny s minimálnym počtom 3-och detí takto môžu získať zníženie nákladov až o 30 %.

Wohnzuschuss

Tento model sa vzťahuje na výstavbu a rekonštrukcie z obdobia od 1.1.1993 do 30.6.2009. Okrem zohľadnenia pre výpočet príspevku sa berie ohľad na maximálne limity výstavby/rekonštrukcie:

 • výstavba rodinného domu do sumy 45 000,- €,
 • rekonštrukcia rodinného domu do sumy 65 000,- €,
 • výstavba bytovej jednotky do výšky nákladov výstavby,
 • rekonštrukcia bytovej jednotky do výšky nákladov rekonštrukcie.

Výška priznanej dotácie sa môže pohybovať od 1-5 % z oprávnenej sumy rekonštrukcie/výstavby ročne.

Wohnzuschuss Model 2009

Na základe zhodnotenia vašej žiadosti môžete získať príspevok v hodnote 4,50 € na jeden meter štvorcový v rámci dotácie na bývanie a 1 € na meter štvorcový ako dotáciu na náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti. Model sa vzťahuje na nehnuteľnosti skolaudované po dátume 1.07.2009.

Úver na bývanie v Rakúsku

Rovnako ako na Slovensku, aj v Rakúsku je potrebné splniť podmienky na získanie úveru vo forme zdokladovania vášho príjmu, daňových priznaní či preukázania, podľa konkrétnej banky, požadovanej finančnej zábezpeky. Pokiaľ máte slovenského zamestnávateľa, budete sa musieť pripraviť na poplatok za úradne, notárom overené preklady, ktoré stoja nielen peniaze, ale aj čas. Za prípadnú rýchlosť nad rámec si budete musieť priplatiť.

Ak vám úver banka schváli, predloží vám zmluvy, ktoré by ste si mali nechať skontrolovať právnikom. Opäť, ak neovládate dobre jazyk, nepoznáte právnika, sú to peniaze za preklad i právnika navyše. Napríklad, hypotéku v jednej z rakúskych bánk môžete získať od 5000 € do 720 000 € s maximálnou dobou splatnosti do 30 rokov. Horná hranica hypotéky závisí od bonity žiadateľa, jeho príjmu a schopnosti splácania. Doba fixácie závisí od ponuky jednotlivých bánk, pričom sa môžete dostať na ročný úrok okolo 1,3 %.

Banka Oberbank (pôsobí aj na Slovensku i v Rakúsku), ako jediná banka umožňuje prostredníctvom založenia rakúskej nehnuteľnosti získanie/čerpanie úveru na Slovensku.

Na záver

Bývanie v Rakúsku ponúka dobré lákadlá. Zároveň vás však v procese jeho riešenia môžu nepríjemne zaskočiť a zabrzdiť i jeho nevýhody. Niekedy to môžu byť aj maličkosti, ktoré nedokáže zachytiť žiaden článok. Prinesie ich život.

Doma je tam, kde sa cítime dobre. Áno aj, no dobre sa cítime tam, kde máme svoju komunitu, ľudí, ku ktorým patríme, s ktorými zdieľame. Zážitky, vzťahy, život. Budovať toto všetko trvá mesiace i roky. Ak to myslíte vážne, rozhodnite sa dlhodobo. Naháňať sa za výhodami a utekať pred nevýhodami cez hranice? To nemusí, ale môže byť to najlepšie. Či pre vás, to viete len vy. Rozhodnite sa podľa seba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

5 realitných expertov prezrádza: Ako nájsť skvelý byt počas obrovského dopytu?

Kúpiť si dobrý byt v dnešnej dobe obrovského dopytu, kedy trh praje viac predávajúcim ako kupujúcim, je výzva. A hovorím to aj z vlastnej skúsenosti. Na jeden byt je množstvo záujemcov a tie sa predávajú ako teplé rožky.

Ako sa teda pripraviť a zvýšiť svoje šance na nehnuteľnosť, ktorá spĺňa naše kritériá?

Riešenie sme hľadali u realitných expertov, ktorých sme sa pýtali:

Ako nájsť skvelý byt počas obrovského dopytu?

Článku sa zúčastnilo 5 expertov, ich odpovede nájdete nižšie.

Najčastejšou odpoveďou bola dôsledná príprava pri hľadaní nehnuteľnosti. Vedieť, aký byt, v ktorej lokalite, na aký účel a zhruba za koľko hľadám je kľúčové pri efektívnom hľadaní.

Zadefinované ciele vám pomôžu v rýchlom jednaní. Ak cítite, že toto je tá pravá nehnuteľnosť, je rýchle rozhodnutie kľúčom k úspechu.

Neveľmi využívanou službou na Slovensku je služba „maklér kupujúceho„. Pri tejto platenej službe vám realitný maklér pomáha hľadať nehnuteľnosť podľa zadaných kritérií. Zvyšujete si tak opäť šance na úspech. Ak sa rozhodnete hľadať na vlastnú päsť, musíte byť aktívny a venovať sa hľadaniu každý deň.

Milan Čierťažský z realitnej kancelárie Ciertazsky.sk

Realitný trh sa líši od mesta k mestu, preto sa nemôžem vyjadrovať celoplošne. Môžem však hovoriť za Bratislavu, kde žijem, kde to poznám a kde denne pomáham svojim klientom riešiť otázky týkajúce sa ich bývania.

Tipy sa však dajú aplikovať kdekoľvek.

Stav v Bratislave je taký, že dopyt naozaj prevyšuje ponuku a teda, že “dobré” byty odchádzajú z trhu okamžite. Kupujúci potom majú iba málo možností vyberať a okrem toho musia reagovať veľmi rýchlo.

Na danú tému sa dá rozprávať veľmi veľa, no skúsim moje odporúčania zhrnúť do niekoľkých stručných krokov:

 1. Rozhodnutie: Podľa mojich skúseností je najdôležitejšie sa jednoznačne rozhodnúť – idem kupovať nehnuteľnosť. A tomu prispôsobiť ďalšie kroky. Toto rozhodnutie je veľmi dôležité práve z dôvodu potrebného rýchleho konania v prípade nájdenia “dobrej” ponuky.
 2. Dôvod: Poznať presne dôvod kúpy novej nehnuteľnosti. Má to byť na bývanie? Alebo ako investícia?
 3. Financovanie: Dôležité je presne poznať svoje finančné možnosti a mať stanovený rozpočet. V prípade financovania z vlastných zdrojov je to jednoduchšie. Klient má nejaký obnos peňazí a s tým narába. V prípade financovania formou úveru jednoznačne odporúčam spoluprácu so skúseným hypotekárnym špecialistom. Spôsob financovania je potrebné mať vyriešený ešte skôr, ako sa začne samotné hľadanie nehnuteľnosti. Opäť veľmi dôležité vzhľadom na potrebu konať rýchlo.
 4. Preferencie: Vzhľadom na dôvod kúpy nehnuteľnosti je potrebné stanoviť si preferencie a požiadavky. Stretávam sa s tým, že klienti hľadajú “dokonalú” nehnuteľnosť. A potom sú často frustrovaní z toho, že ju nevedia nájsť. No podľa môjho názoru, taká nehnuteľnosť ani neexistuje. Ja klientom odporúčam stanoviť si “musí – nesmie a môže – nemusí”. Myslím tým, aby si klient rozdelil svoje preferencie a požiadavky do dvoch skupín. V prvej by mali byť také, pri ktorých nie je ochotný robiť akékoľvek kompromisy. Podľa môjho názoru sa to týka najmä lokality ako takej (okolie, vybavenosť, dostupnosť) a potom potreby samotného priestoru (rozloha nehnuteľnosti, izbovosť). V druhej skupine potom odporúčam mať preferencie, pri ktorých klient dokáže určité kompromisy urobiť. To môže byť stav nehnuteľnosti, orientácia na svetové strany, výhľad, podlažie a podobne. Takto sa klientom rozširuje portfólio vhodných nehnuteľností na kúpu.
 5. Hľadanie: Inak povedané – treba začať makať. Čo to znamená? Sedieť za PC, mať otvorené najväčšie realitné portály a sledovať ponuku. Vzhľadom na to, že je dopyt väčší ako ponuka a že “dobré” nehnuteľnosti sa predávajú okamžite, je potrebné to robiť denne. V prípade, že sa nájde nehnuteľnosť, ktorá zaujme, musí klient zodvihnúť telefón a dohodnúť si obhliadku. Následne je potrebné “utekať” na danú obhliadku a dúfať, že nás nikto nepredbehne. Keď sa klientovi podarí “vyhrať” a dohodne sa s druhou stranou, prichádzajú na rad zmluvy. A tento moment by som taktiež dal rád do pozornosti. Každý obchod musí byť v prvom rade bezpečný a to pre obe strany. Žiaľ, stretávam sa s rôznymi príbehmi, kde sa klienti dostali do nepríjemností, pretože nemali pri sebe nikoho zodpovedného a skúseného, kto by na bezpečnosť obchodu dohliadol.

Aká je teda moja najlepšia rada pre každého, kto chce kupovať nehnuteľnosť?

Aby si našiel naozaj skúseného a profesionálneho makléra, najal si ho a nechal tak všetky starosti naňho.

Čo tým klient získa? Podľa mňa to najcennejšie, ušetrí svoj čas, energiu a taktiež svoje nervy. Maklér sleduje trh každý deň, používa rôzne vyhľadávacie systémy a komunikuje s množstvom kolegov. Tak dokáže klientovi ponúknuť aj nehnuteľnosti, ku ktorým by sa inak nedostal. Okrem toho má každý špičkový maklér svojho hypotekárneho špecialistu, takže dokáže klientovi zabezpečiť tie najlepšie podmienky pre získanie hypotéky. Maklér pozná trh, má bohaté skúsenosti s množstvom nehnuteľností a vie zhodnotiť, či daná nehnuteľnosť naozaj stojí za to. Komunikuje s predávajúcimi, realizuje obhliadky a čo je veľmi dôležité, dokáže klientovi vyjednať lepšiu predajnú cenu nehnuteľnosti. Vo finále dohliada maklér na bezpečnosť celého obchodu.

Je to povedané iba v skratke, no som si istý, že vybrať si pre kúpu nehnuteľnosti špičkového makléra je to najlepšie, čo môže klient pre seba urobiť.

Natália Šultysová z RealitnáMaklérka.sk

Je skutočne pravda, že v aktuálnej situácii nie je potrebné dobré nehnuteľnosti predávať cez bežnú formu predaja prostredníctvom internetových portálov, ale stačí zavolať klientov (kupujúcich) a byt im priamo ponúknuť. Za veľmi dôležitý fakt považujem schopnosť makléra si počas svojej realitnej praxe vytvárať vlastnú databázu klientov a tiež ich nehnuteľností.

Dnes už neplatí, že sa predáva 1 či 2 x za život. Veľa klientov kupuje nehnuteľnosti práve za účelom budúceho predaja a práve vďaka tejto databáze vie maklér veľmi šikovne osloviť vlastných klientov či neuvažujú u predaji, najmä ak má na danú nehnuteľnosť reálny dopyt.

Ďalej, na slovenskom trhu je stále pomerne neznáma služba “maklér kupujúceho”, ktorý namiesto kupujúceho – aktívne hľadá, sleduje trh, analyzuje ponuky z iných kancelárií a klientovi pripraví ponuku na mieru.

Zatiaľ je to služba, ktorá nie je zo strany kupujúcich veľmi obľúbená, najmä ak za ňu treba zaplatiť. Preto ju veľa kupujúcich nevyužíva a hľadá na vlastnú päsť.

Alexander Krajňak z AlexanderKrajnak.sk a RE/MAX Absolute

Nájsť byt v čase, keď nám vládne trh predávajúceho, čiže kupujúcich je všade veľa a dobrých bytov je naopak žalostne málo, nie je vôbec jednoduchá vec.

Súčasná trhová situácia kupujúcim nepraje, nepodceňte preto prípravu!

Ušetríte si tak kopec času stráveného nezmyselnými obhliadkami a vyhnete sa frustrácii.

V prvom rade by ste si mali ako kupujúci pred tým než vôbec začnete chodiť po obhliadkach jasne zadefinovať svoje priority. Potrebujete jasne poznať vlastnosti a parametre, ktoré váš budúci byt musí spĺňať a naopak, ktoré pre vás nie sú podstatné a viete ich prípadne oželieť.

Bez veľmi jasnej predstavy čo, kde a v akej cenovej hladine hľadáte, sú dnes vaše šance na úspech relatívne malé a stávate sa realitným turistom bez jasného cieľa.

Na realitnom trhu je dnes veľa záujemcov, ktorí hľadajú svoju vysnenú nehnuteľnosť často systémom pokus – omyl už aj niekoľko mesiacov a stále bez úspechu. Majú pred vami istý náskok a osobné skúsenosti. Videli už aj niekoľko desiatok nehnuteľností, ktoré sa im buď nepozdávali, alebo aj pozdávali, no niekto šikovnejší im ich vyfúkol. Už väčšinou vedia, čo nechcú a aj čo presne chcú. Ich rozhodovací proces bude preto dnes už o čosi rýchlejší ako v minulosti.

Bežnou praxou je dnes aj aukcia alebo licitácia. Ak sa na trhu objaví zaujímavý byt za dobrú cenu, môžete si byť istí, že záujemcov o jeho kúpu bude hneď niekoľko. Tento boj o byt zväčša vyhrá ten, kto ponúkne najlepšiu cenu a podmienky. Buďte preto pripravení rozhodovať sa rýchlo a majte jasne zadefinované svoje finančné možnosti, ak bude treba prihodiť niečo navrch.

Ak nájdete byt, ktorý sa vám pozdáva od prvého momentu čo ste doň vstúpili a nevidíte negatíva, riešte ho aj napriek tomu, že máte ešte ďalších päť obhliadok. Ak to naopak nie je to pravé orechové a kompromisov je priveľa, choďte o dom ďalej.

Nepresviedčajte sa, že to v budúcnosti bude inak a budete z bytu nadšení. Neudeje sa to. Ak budete mať plné zuby hľadania na vlastnú päsť, vždy sa môžete obrátiť na renomovanú realitnú kanceláriu. Aj keď vás ich služby budú niečo stáť, ušetríte si kopec času a energie, ktoré viete určite využiť príjemnejšie.

Daniela Danihel Rážová z BOND Reality

Nájsť dobrý byt v čase nízkej ponuky a cenového boomu je naozaj ťažké. V prvom rade, pokiaľ klienta netlačí čas, odporúčam nerobiť kompromisy ani čo do lokality a potrieb bývania a ani z pohľadu bezpečnosti transakcie. V čase nízkej ponuky narastá totiž nebezpečenstvo podvodov. Klienti za cenu prísľubu kúpy zaujímavého bytu často ustupujú napríklad z bezpečných spôsobov úhrad kúpnej ceny a podobne.

Pri novostavbách sa k najlepším aj cenovo najvýhodnejším ponukám dostanú klienti hneď pri spustení predaja. Nevýhodou je doba dokončenia, ale na začiatku majú klienti k dispozícii najlepšie byty za najlepšie ceny.

Klient by mal napriek nízkej ponuke hľadať to, čo mu bude dlhodobejšie vyhovovať. Kúpa bytu je niekedy aj celoživotná investícia. Pod časovým tlakom sa neoplatí robiť kompromisy, ktoré by sa časom ukázali ako chybný krok.

Andrej Pavelek z RealitníExperti.sk

V čase kedy je veľký dopyt po nehnuteľnostiach, takýto stav nazývame Trhom predávajúceho – na jednu nehnuteľnosť pripadá väčší počet potenciálnych kupujúcich. V tomto prípade majú predávajúci výhodnejšiu pozíciu v porovnaní s kupujúcimi.

Ak máte v pláne kupovať dobrý byt mali by ste sa riadiť týmito radami.

Aktívny prístup
Aktívne vyhľadávať ponuky i na tých menej známych realitných serveroch; budovať si výborné kontakty s maklérmi, ktorí Vám vedia odporučiť tieto výhodné ponuky bytov; odoberanie noviniek z realitných portálov; chodiť na obhliadky bytov v čo najkratšom termíne od uvedenia inzerátu do ponuky, aktívne sa pýtať ľudí v lokalite, v ktorej plánujete bývať, či nepoznajú niekoho, kto plánuje v najbližšej dobe predať byt.

Rýchle jednanie
Keďže viac ako 90 % ľudí v súčasnosti kupuje nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru, odporúčam Vám, aby ste si ešte pred samotným vyhľadávaním bytu vyhľadali služby toho správneho finančného či hypotekárneho poradcu. Takto zistíte približne v akej výške dostanete hypotekárny úver. Následne na stretnutí s majiteľom už viete prezentovať v akom štádiu je Vaša hypotéka a kedy cca. môže predávajúci dostať peniaze na účet. Rovnako tak zistíte, do akej výšky viete vyjednávať s majiteľom ohľadom ceny nehnuteľnosti a kedy je z tohto pohľadu byt pre Vás v súčasnej dobe nereálny.

Úloha vyjednávania
A v neposlednom rade je to otázka vyjednávania s predávajúcim. V tomto prípade odporúčam najskôr zistiť, prečo predáva nehnuteľnosť a za akých podmienok predá nehnuteľnosť. Ak toto viete, potom následne viete nájsť “spoločnú reč” s majiteľom nehnuteľnosti. Rovnako si tým získate jeho sympatie.

Rýchle zhrnutie

Ďakujem všetkým zapojeným účastníkom v článku.

Ak chcete nájsť v dnešnej dobe veľkého dopytu skvelý byt, budete potrebovať:

 1. jasne zadefinované ciele pri hľadaní nehnuteľnosti, jasné finančné možnosti
 2. aktívny prístup a rýchle rozhodovanie
 3. využitie realitnej kancelárie pri hľadaní nehnuteľnosti

Máte vlastnú skúsenosť s hľadaním bytu? Ako ste to riešili vy? Nechajte nám odkaz v komentári.