Aké je bývanie v Rakúsku: Pozreli sme sa na pre a proti

Pohraničné rakúske obce sa stali útočiskom pre mnohé slovenské rodiny. Vlastný domov alebo prenájom za rozumnejšie peniaze ako v Bratislave pritiahli mnohých mladých. Prví slovenskí prisťahovalci tak v rakúskych dedinách žijú už viac než 20 rokov.

Bodaj by nie. Najmä ceny bratislavských nehnuteľností boli hlavnou motiváciou pre kúpu bytu či pozemku a následnú stavbu domu. Rovnako ako možnosti štátom dotovanej podpory pre bývanie mladých.

Najčastejšími a obľúbenými destináciami Slovákov sú obce Hainburg, Kittsee či Wolfsthal. Zvýšený dopyt po nehnuteľnostiach však ceny v priebehu rokov výrazne vyhnal nahor. A hoci sa ich výška začína približovať úrovni bratislavských cien, alternatíva bývania v Rakúsku je stále v kurze.

Bývanie v Rakúsku a jeho „pre“ a „proti“

Výhody

 • Nesporným plusom je poloha a dobrá dostupnosť do Bratislavy. V porovnaní s dochádzaním zo smeru Senec rakúska alternatíva jednoznačne víťazí. Okrem toho, že z pohraničných dediniek to budete mať na skok na Slovensko bez už štandardne upchatých ciest, výhodou je i blízkosť Viedne, ktorá ponúka atraktívne množstvo pracovných miest. Výhodou je aj dobré vlakové spojenie s oboma mestami.
 • Život na rakúskej strane so sebou prináša dobrú občiansku vybavenosť, pokoj, poriadok a upravenosť ciest a verejného priestoru.
 • Rodiny s maličkými deťmi uvítajú možnosť umiestniť dieťa do rakúskej škôlky, vďaka čomu sa jednoduchšie zžije s novým a perspektívnym jazykom. Na miesto v škôlke má nárok každé dieťa od 2 a pol roka, ak má v obci rodina trvalý pobyt.
 • Mnohí Slováci si taktiež pochvaľujú kvalitu potravín a širokú ponuku výrobkov, ktoré nájdete v obchodných regáloch. Je o triedu vyššia a pestrejšia ako u nás.
 • Nekompromisnou výhodou pre dobré fungovanie rodiny je aj možnosť nájsť si a pracovať v zamestnaní s platom neporovnateľne vyšším ako u nás. Samozrejme, všetko závisí od konkrétnej pracovnej oblasti, ale pre mnohých, je práve táto skutočnosť rozhodujúca v otázke či ostať radšej na Slovensku alebo odísť.
 • Pri kúpe alebo stavbe nehnuteľnosti oceníte možnosť využitia podpory bývania, vďaka ktorej si budete môcť dovoliť lepšie podmienky financovania.

Nevýhody

 • Začiatky po presťahovaní môžu byť náročné. Vaši rakúski susedia vás neľahko, ak vôbec príjmu. Je to individuálne, no môžete sa stretnúť s ľahostajnosťou, aroganciou či odmietavým postojom. Pre Rakúšanov budete prisťahovalci. Ak však budete dodržiavať pravidlá, tak ako oni, vašim susedským vzťahom to len pomôže. Pokiaľ máte v blízkosti slovenských priateľov alebo rodinu na skok cez hranice, zvykanie si bude s ich podporou jednoduchšie.
 • Pri kúpe nehnuteľnosti, samotnom sťahovaní, sa nevyhnete byrokracii či poplatkom, ktoré vás môžu zo začiatku aj znechutiť.
 • Ceny v obchodoch sú vyššie, priamo úmerne s vyššou kvalitou. Keď však budete sledovať ponuku supermarketov, dokážete nakúpiť za rovnaké, ba dokonca aj nižšie ceny ako na Slovensku.
 • Ak vôbec neovládate nemčinu, budete to mať v začiatkoch ťažšie. Či vy, alebo deti, ktoré pri zmene školy, budú potrebovať viac času na aklimatizáciu. Aj keď to nebude jednoduché, problémy spojené s jazykovou bariérou časom prekleniete. Čím viac budete chcieť, tým skôr to bude.
 • Pri vybavovaní kúpy nehnuteľnosti, v úradnom styku, pri stavbe domu ste bez ovládania jazyka stratený. Budete potrebovať služby tlmočníka či realitného agenta (pri riešení nehnuteľnosti), ktorý bude konať vo vašom zastúpení.
 • Na základe dopytu po bývaní v Rakúsku sa, kedysi výhodné ceny za „babku“, začínajú rovnať Bratislave. Avšak, ponuky treba zvažovať individuálne a strategicky.
 • Takisto si treba dobre premyslieť, ako plánujete budúcnosť a vaše zabezpečenie na staré kolená. Pokiaľ pracujete či odvádzate poplatky za sociálne a zdravotné poistenie na Slovensku, myslite na to pri rozhodovaní o tom, kde a aké zázemie si chcete budovať.

Bývanie v Rakúsku pri Bratislave

Ak si vytipujete konkrétnu lokalitu, skúste sa dopátrať k Slovákom, ktorí tam už nejaký mesiac či rok žijú. Ich skúsenosti vám môžu veľa napovedať. Ak neviete, kde začať, skúste sa opýtať realitného makléra na referenciu. Určite neostávajte pri jednej.

Bývanie v Hainburg an der Donau

Hainburg je najvýchodnejšie stredoveké mesto v Rakúsku, ktoré sa nachádza len pár kilometrov od slovensko-rakúskych hraníc a leží na Dunaji. Slováci si tu pochvaľujú pokoj, prírodu či čistý vzduch. Atraktivitu bývania výborne dopĺňajú možnosti pre cykloturistiku a historické pamiatky. Mesto má navyše dobrú vybavenosť.

Bývanie v Kittsee

Z malebnej dedinky Kittsee sa aj vďaka prísunu nových slovenských obyvateľov oficiálne stalo mesto. Do nášho hlavného mesta sa z neho dostanete bez problémov a zápch. Život v Kittsee tiká ako hodinky. V jeho okolí nájdete pokoj, malebnosť, mnoho marhuľových sadov, ale aj základnú školu, v ktorej už taktiež otvorili čisto slovenskú triedu či najväčšiu škôlku v spolkovej krajine Burgerland.

Bývanie vo Wolfsthale

Rovnako obľúbená lokalita ponúka mladým rodinám kľud, priestor na dlhé prechádzky s deťmi popri Dunaji, pozorovanie lodí či cykloturistiku. Wolfsthal hraničí na západe s mestom Hainburg an der Donau a na východe obce sa nachádza slovenská štátna hranica. V dedine sa nachádza základná (vybrané ročníky prvého stupňa) i materská škôlka s vyrovnaným počtom slovenských a rakúskych detí.

Poplatky za bývanie v Rakúsku

Okrem toho, že si buď budete musieť kúpiť byt, dom, postaviť alebo platiť mesačný nájom sa musíte pripraviť aj na poplatky, na ktoré ste na Slovensku neboli zvyknutí. Hneď pri kúpe nehnuteľnosti musíte rátať s 10 % navýšením ceny, ktoré sa vyskladajú z dane z prevodu nehnuteľnosti (3,5 %), poplatku na katastri (1,1 %), poplatku za notára cca 2,4 % a z provízie realitnej kancelárii 3 % – z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Ak budete kúpu financovať z hypotéky, poplatok za spracovanie úveru sa môže pohybovať okolo 2 až 3 % a poplatok za zápis ťarchy v prospech banky vo výške 1,2 %.

Ak neovládate jazyk, dobrou voľbou bude výber spoľahlivej realitnej kancelárie, ktorá s vami celý proces absolvuje a vyrieši za vás aj zložité náležitosti.

Ak v Rakúsku získate trvalý alebo vedľajší pobyt a pritom budete používať auto, vznikne vám povinnosť do jedného mesiaca (od prvého prekročenia hraníc) auto prihlásiť na rakúske značky a zároveň povinnú poistku, ekologickú NOVA daň i cestnú daň platiť v Rakúsku. Zákon vychádza z predpokladu, že ak máte v Rakúsku nahlásený pobyt a zároveň máte auto, tak toto bude miesto jeho trvalého užívania. A tu prichádza problém a ďalšie poplatky navyše.

Rovnako sa pripravte, že poplatky za služby budú neporovnateľne vyššie ako na Slovensku. Mala by sa v nich však odrážať aj vyššia kvalita, čo zákonite však nemusí vždy platiť.

Nájomné bývanie v Rakúsku

Ak máte menej ako 35 rokov, v Rakúsku môžete využiť možnosť podpory bývania pre mladých vo forme nájomného bývania v družstevných bytoch. Okrem veku, musíte splniť aj podmienku maximálnej výšky príjmu na jednotlivca (1600 €), na pár (okolo 3000 €) a prejsť výberom vlastníka.

V závislosti od druhu bytu budete platiť nájomné vo výške, ktorá sa pohybuje okolo rozpätia medzi 380 € – 420 €. Aj keď ide o nájom, toto bývanie vám ponúka istotu vo forme zmluvy s vlastníkom na 99 rokov. Musíte však splniť jediné, dodržiavať pravidlá a platiť. Na začiatku je potrebný vklad do družstva vo výške 20 až 25 % z hodnoty nehnuteľnosti, potom platíte nájomné a po určitom období (10 rokov) si ju môžete odkúpiť do svojho vlastníctva, ak budete chcieť alebo pokračovať v nájme. Sociálne bývanie v Rakúsku tak môže byť inšpiráciou a vzorom aj pre bývanie na našom území.

Príspevok na bývanie v Rakúsku

V závislosti od roku výstavby nehnuteľnosti, v ktorej bývate si môžete požiadať aj o dotáciu na bývanie s platnosťou na 1 rok. Po uplynutí obdobia žiadosť môžete podať opätovne. Model, na základe ktorého sa počíta výška dotácie určuje rok výstavby. Podľa neho spadáte do jedného z 3 programov na podporu bývania. Môžete oň požiadať ako vlastník, nájomca i užívateľ danej nehnuteľnosti.

Wohnbeihilfe

Výška príspevku sa vzťahuje na stavby a rekonštrukcie do 31.12.1992. Vypočíta sa na základe nákladov na bývanie s ohľadom na počet obyvateľov domácnosti a mesačný príjem v domácnosti. Mladé rodiny, ktoré majú minimálne jedno dieťa a jeden z partnerov má menej ako 35 rokov, či rodiny s minimálnym počtom 3-och detí takto môžu získať zníženie nákladov až o 30 %.

Wohnzuschuss

Tento model sa vzťahuje na výstavbu a rekonštrukcie z obdobia od 1.1.1993 do 30.6.2009. Okrem zohľadnenia pre výpočet príspevku sa berie ohľad na maximálne limity výstavby/rekonštrukcie:

 • výstavba rodinného domu do sumy 45 000,- €,
 • rekonštrukcia rodinného domu do sumy 65 000,- €,
 • výstavba bytovej jednotky do výšky nákladov výstavby,
 • rekonštrukcia bytovej jednotky do výšky nákladov rekonštrukcie.

Výška priznanej dotácie sa môže pohybovať od 1-5 % z oprávnenej sumy rekonštrukcie/výstavby ročne.

Wohnzuschuss Model 2009

Na základe zhodnotenia vašej žiadosti môžete získať príspevok v hodnote 4,50 € na jeden meter štvorcový v rámci dotácie na bývanie a 1 € na meter štvorcový ako dotáciu na náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti. Model sa vzťahuje na nehnuteľnosti skolaudované po dátume 1.07.2009.

Úver na bývanie v Rakúsku

Rovnako ako na Slovensku, aj v Rakúsku je potrebné splniť podmienky na získanie úveru vo forme zdokladovania vášho príjmu, daňových priznaní či preukázania, podľa konkrétnej banky, požadovanej finančnej zábezpeky. Pokiaľ máte slovenského zamestnávateľa, budete sa musieť pripraviť na poplatok za úradne, notárom overené preklady, ktoré stoja nielen peniaze, ale aj čas. Za prípadnú rýchlosť nad rámec si budete musieť priplatiť.

Ak vám úver banka schváli, predloží vám zmluvy, ktoré by ste si mali nechať skontrolovať právnikom. Opäť, ak neovládate dobre jazyk, nepoznáte právnika, sú to peniaze za preklad i právnika navyše. Napríklad, hypotéku v jednej z rakúskych bánk môžete získať od 5000 € do 720 000 € s maximálnou dobou splatnosti do 30 rokov. Horná hranica hypotéky závisí od bonity žiadateľa, jeho príjmu a schopnosti splácania. Doba fixácie závisí od ponuky jednotlivých bánk, pričom sa môžete dostať na ročný úrok okolo 1,3 %.

Banka Oberbank (pôsobí aj na Slovensku i v Rakúsku), ako jediná banka umožňuje prostredníctvom založenia rakúskej nehnuteľnosti získanie/čerpanie úveru na Slovensku.

Na záver

Bývanie v Rakúsku ponúka dobré lákadlá. Zároveň vás však v procese jeho riešenia môžu nepríjemne zaskočiť a zabrzdiť i jeho nevýhody. Niekedy to môžu byť aj maličkosti, ktoré nedokáže zachytiť žiaden článok. Prinesie ich život.

Doma je tam, kde sa cítime dobre. Áno aj, no dobre sa cítime tam, kde máme svoju komunitu, ľudí, ku ktorým patríme, s ktorými zdieľame. Zážitky, vzťahy, život. Budovať toto všetko trvá mesiace i roky. Ak to myslíte vážne, rozhodnite sa dlhodobo. Naháňať sa za výhodami a utekať pred nevýhodami cez hranice? To nemusí, ale môže byť to najlepšie. Či pre vás, to viete len vy. Rozhodnite sa podľa seba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako vzniká a zaniká vecné bremeno pri nehnuteľnosti?

shutterstock

Vlastníte nehnuteľnosť, no získali ste k nej aj niečo navyše?

Vecné bremeno je jednou z foriem užívania nehnuteľnosti v prospech niekoho iného. Stretnúť sa s ním môžete nielen vtedy, keď byt kupujete, ale prekvapiť vás môže skutočne kdekoľvek.

Ako porozumieť vecnému bremenu?

Pozrite sa na to spolu s nami.

Čo je vecné bremeno

Jeho presnú definíciu nájdete v Občianskom zákonníku.

V skratke však vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Ak vo vás táto poučka evokuje miernu náročnosť, vysvetliť vám to môžu aj tieto príklady.

Máte svojich rodičov, ktorí vlastnia rodinný dom. Zveria ho práve vám alebo súrodencom, no pod podmienkou vlastného dožitia. Rodič má teda v tomto prípade právo doživotného užívania svojej nehnuteľnosti.

Ďalším príkladom môžu byť aj pozemky, napríklad prejazd automobilom cez cudzí pozemok, či právo umiestnenia aj takej maličkosti, akou je napríklad reklamná tabuľa. Aj na základe týchto príkladov je samozrejmé, že práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.

Užívateľ aj nadobúdateľ, sú teda oprávnení vecným bremenom užívať cudziu vec, znášať náklady, a v prípade, že danú nehnuteľnosť užíva aj vlastník, sú obaja povinní znášať rôzne potrebné opravy, či náklady podľa miery spoluužívania.

Ako vzniká vecné bremeno?

Môžete ho získať týmito spôsobmi:

 1. Písomná zmluva – vecné bremeno, ktoré sa vypracúva k pozemku týmto spôsobom, by malo obsahovať aj plán, prípadne nákres s konkrétnymi údajmi z geodetického oddelenia. 
 2. Závet v spojení s rozhodnutím o dedičskom konaní- vecné bremeno tu vzniká priamo smrťou a určuje, kto bude povinný toto vecné bremeno konať/trpieť.
 3. Schválená dohoda dedičov – konkrétni dediči sa dohodnú napríklad o užívaní nejakej časti zdedenej nehnuteľnosti (napr. pozemku, záhrady).
 4. Rozhodnutie príslušného orgánu, najmä súdu.
 5. Zo zákona.
 6. Výkonom práva (vydržaním).

Zmluvu k vecnému bremenu zriaďuje väčšinou vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ to osobitný zákon neudáva inak, alebo neoprávňuje tým aj ďalšie osoby.

Ako zaniká vecné bremeno

Tak, ako ste k vecnému bremenu prišli, môže naozaj jednoducho zaniknúť. Väčšinou sa to deje týmito spôsobmi:

 1. Zo zákona – smrťou oprávnenej osoby, ale aj vtedy, ak už vecné bremeno neslúži potrebám, pre ktoré bolo zriadené. Zo zákona však môže zaniknúť aj prevodom v rámci konkurzu.
 2. Rozhodnutím konkrétneho orgánu – súd väčšinou rozhoduje o konkrétnych zmenách a nepomeroch.
 3. Splynutím – oprávnený človek z vecného bremena sa stane vlastníkom nehnuteľnosti, ktorá je ním zaťažená.
 4. Uplynutím času alebo doby, na ktorú bolo vecné bremeno zriadené.
 5. Splnením rozväzovacej podmienky (jednou z nich môže byť konkrétny priestor, ktorý je potrebný len do určitej miery a do určitého času).
 6. Premlčaním, ktoré sa nevzťahuje na vecné bremená zriadené zákonom.

V prípade využívania vecného bremena nielen konkrétnou osobu, ale aj každým ďalším vlastníkom nehnuteľnosti, je potrebné urobiť ešte jeden krok. Zapísanie do katastra nehnuteľnosti na list vlastníctva vecným bremenom zaťaženej nehnuteľnosti.

Čo na záver?

Ak máte nehnuteľnosť zaťaženú vecným bremenom, stráca svoju trhovú hodnotu. Poriadne si teda premyslite každý krok, ktorý je s ňou spojený.