Ako zistiť, aké bývanie hľadám – byt, dom, vlastné alebo podnájom?

shutterstock

Hľadanie miesta menom domov je jeden z najzávažnejších krokov vo vašom živote a rozhodne ide o jednu z najväčších investícií vášho života. Je preto na mieste mať dobrú základnú prípravu.

V tomto článku si ujasníme ako zistiť, aké bývanie vlastne hľadáte.

Samotné rozhodovanie sa o kúpe nehnuteľnosti sa spája s pocitom neistoty a obáv. Hoci nejde o pozitívne pocity, majú aj svoje pozitíva. Pocity nás upozorňujú na to, že rozhodnutie o kúpe bytu, či domu je natoľko závažné, že sa potrebujeme na chvíľu zastaviť a premýšľať.

Mám tu pre vás pár otázok na zamyslenie.

Oplatí sa investovať do kúpy nehnuteľnosti?

Áno.

Takto znie odpoveď, ktorú vám odporučí viac ako 80 % ľudí, ktorí už svoju nehnuteľnosť vlastní. Svoje áno vám rozhodne povedia banky, realitné kancelárie, dokonca aj váš zamestnávateľ a štát, pre ktorých nadobudnutím nehnuteľnosti získate väčšiu kredibilitu.

Možno sa to môže zdať ako mierna manipulácia alebo sociálny konštrukt, no potreba vlastniť svoje vlastné bývanie je v nás hlboko zakorenená. Poskytuje pocit istoty, poskytuje pocit, že niekam patríte.

Taktiež vám dáva finančnú slobodu, ktorú pre prenájme bytu strácate. Vo vlastnom sa môžete o všetkých poplatkom rozhodovať podľa seba a rovnako ich tak aj ovplyvňovať. Vlastné bývanie predstavuje aj nadobudnutie osobného majetku, ktorý môžete časom zhodnocovať.

Existujú situácie, kedy sa neodporúča kupovať nehnuteľnosť?

Odpoveďou je opäť áno.

Nehnuteľnosť nie je vhodné kupovať, ak je vaša aktuálna finančná situácia veľmi nestabilná. Kúpa bytu predstavuje skutočný záväzok a preto by neperspektívna práca alebo podnikanie, nemuseli pokryť všetky potrebné náklady.

Dobrým dôvodom nie je ani kúpa nehnuteľnosti, ktorá sa uskutočňuje v čase veľkých zmien v živote. Ak ste si napríklad našli novú prácu v inom meste, počkajte aspoň na skončenie skúšobnej doby.

Myslite však na to, že úplne ideálna situácia neexistuje a potreba vytvárania kompromisov bude vašim novým hobby.

Ako zistiť aké bývanie hľadám?

Aby ste došli k správnej odpovedi, je na čase vyložiť karty na stôl. Ak sa o kúpe spoločnej nehnuteľnosti rozhodujete ako pár, je dobré si k tomu v prvom rade nájsť čas. V druhom rade si každý za seba ujasnite čo od nehnuteľnosti očakávate, chceli by ste dom alebo byt, aké tam bude okolie, aký štýl sa vám páči. A teraz všetky tieto predstavy hoďte na papier a myslite výlučne na seba a svoje sny.

Ak to už máte hotovo, je čas si vymeniť papiere a prečítať si, akú predstavu má váš partner.

Ste prekvapený? Snáď pozitívne. Teraz prišiel čas na vzájomnú dohodu a kompromisy.

bývanie v centre mesta
shutterstock

Otázka: “Prečo?”

V tomto momente už presne viete, čo obaja od nového bývania očakávate, teraz je čas na trochu pragmatickosti.

Ak sa našli vo vašich vysnívaných predstavách nezhody, položte si pri kritických predstavách otázku: Prečo? Vyhnete sa tak emocionálnym rozhodnutiam, ktoré by sa mohli vymykať racionálnemu uvažovaniu a spôsobiť zbytočné nepríjemnosti.

Pri otázke: Ako zistiť, aké bývanie hľadám? Sa vynárajú ešte ďalšie potrebné parametre, ktoré by ste mali pri vašich vysnívaných predstavách vziať do úvahy.

Zasnívajte sa ešte na chvíľu a predstavte si v akej lokalite by ste chceli žiť, či by ste chceli žiť v dome alebo v byte a ako vyzerá nehnuteľnosť dispozične.

Opäť si tieto predstavy vymeňte aj so svojim partnerom a pokúste sa nájsť spoločný kompromis pre váš nový domov.

Ak ste prešli prvým krokom úspešne a zistili ste, aké bývanie hľadáte, môžete prejsť k ďalšiemu kroku a to k špecifikácii jednotlivých parametrov bývania, ktoré sme spracovali jednotlivo tak, aby ste našli ideálnu nehnuteľnosť priamo pre vás.

Postaviť si svoj dom alebo si radšej kúpiť byt? Porovnali sme výhody a nevýhody

bytové domy
shutterstock

Ak ste sa rozhodli, že chcete vlastné bývanie, je na rade zásadná otázka. Byt alebo dom?

Ste mladou rodinkou a riešite otázku bývania? Ide o jedno z najzásadnejších životných rozhodnutí, najmä, ak chcete nehnuteľnosť kupovať.

Ako byty, tak aj domy majú svoje výhody a nevýhody.

Prinášame vám porovnanie stavby domu či kúpy bytu. Veríme, že vám pomôžeme v rozhodovaní byt alebo dom.

Detský sen: rodinný dom

Mnoho ľudí má 1 veľký sen. V budúcnosti mať nádherný veľký dom s ešte priestrannejšou záhradou, so štekajúcim psom a usmievavými hrajúcimi sa deťmi.

Pozrite sa bližšie na výhody a nevýhody kúpy pozemku a stavby vlastného vysnívaného domčeku.

Bungalov na dedine

Je predstavou idylického bývania pre mnohých mladých ľudí. Pekný dom na veľkom pozemku môže predstavovať akúsi formu voľnosti a zaručí vám väčšie súkromie ako bývanie v byte.

Rozsiahly zelený trávnik s bazénom môžete mať k dispozícií v každý slnečný deň.

Máte chuť na grill párty? Pozvite aj 20 známych, miesta máte dosť.

Ďalšou výhodou vlastnej záhradky je pestovanie bio zeleniny, ovocia či byliniek.

moderný rodinný dom na slovensku
shutterstock

Nevýhody bývania v dome

Domy sa väčšinou stavajú na okrajoch miest, z ktorých je do centra zlá dopravná dostupnosť.

Investícia kúpy či už do bungalova na dedine alebo domu väčších rozmerov predstavuje nemalé čiastky a zadĺženosť na desiatky rokov.

Vaše deti, ktoré vidíte rozjašené behať po dvore, budú časom vyžadovať spoločnosť rovesníkov. Kde ich však zoženiete, keď sa susedia s deťmi zdržiavajú celé dni v meste kvôli práci?

Tretím negatívom je ohradenie celého pozemku. Máte pocit, že ide o dobrovoľnú izoláciu? Zrejme trocha áno.

Postavenie domu si vyžaduje veľa peňazí, času a v neposlednom rade aj vašej drahocennej energie. Zariadenie a doladenia vás bude stáť veľa úsilia a nervov. A častokrát aj tak zistíte, že bohužiaľ, ešte stále nemáte všetko.

O tom, ako sa stanete taxikárom

Ak ste si kúpili pozemok ďalej od mesta, nepotešia vás mnohé veci. V blízkosti žiadny obchod, škôlka a škola či kultúrna inštitúcia.

Keď deti vyrastú, budete ich musieť voziť v podstate všade. To znamená, že potrebujete minimálne dve autá a stane sa z vás taxikár.

Je tu víkend, čas oddychu a relaxu. Ale o dom sa treba ustavične starať a vy budete musieť pokosiť trávnik, vyčistiť bazén, okopať zeleninu v záhradke či natrieť nedokončený plot. Stanete sa otrokom vlastného domu.

Byt priamo v meste

Bývanie v mete poskytuje určité možnosti a výhody, ktoré sa neodopierajú práve najľahšie.

Mestá majú rozvinutejšiu infraštruktúru, či ľahko dostupné rôznorodé služby. Celkovo tu máte viac možností či už pri výbere voľnočasových aktivít, pravidelného športovania alebo kultúrneho vyžitia.

Výhody bývania v byte

Starostlivosť o byt je omnoho jednoduchšia.

Upravujete a zveľaďujete iba interiér. Ak ste trocha workoholikom, či len jednoducho milujete zábavu a údržbárske práce vás nelákajú, investujte radšej do bytu. Ak bývate napr. v Bratislave, cestou z bytu do práce ušetríte hodiny , ktoré by ste inak trávili každý deň v aute cestou do svojho satelitného domčeka.

Jednou z ďalších veľkých výhod kúpy bytu sú omnoho nižšie počiatočné náklady v porovnaní s kúpou domu.

Všetko závisí na:

  • lokalite,
  • veľkosti,
  • iných faktoroch.

Má bývanie v byte aj svoje nevýhody?

Samozrejme, všetko má svoje pre aj proti. Toto rozhodnutie závisí najmä na vašich preferenciách či víziach do budúcna.
Polovica ľudí vám bude tvrdiť, že ak plánujete deti, určite bývajte v byte. Budete mať viac času na ich výchovu, starostlivosť o domácnosť či seba samých.

Ostatní budú za dom, v ktorom môže byť deti častejšie na čerstvom vzduchu a nemusíte sa o nich až tak báť.

Veľkou nevýhodou bytov môže byť práve prítomnosť susedov, ktorých budete zaiste počuť.

Dajte si pozor pri výbere nábytku. V bytoch ste obmedzení veľkosťou priestoru podstatne viac ako v priestranných domoch.

Byt alebo dom?

Väčšina ľudí túži po vlastnom rodinnom dome, ktorý predstavuje akési zidealizované riešenie bývania. V mnohých prípadoch je to len predstava, ktorá má ďaleko od reality. Ak si napíšete kritériá vášho bývania na papier, prídete napr. k výsledku, že je pre vás zatiaľ lepšie bývanie v byte. Je totiž rozdiel medzi tým, čo chete a čo skutočne potrebujete. Odpoveď na otázku byt alebo dom napokon nemusí byť vôbec taká zložitá.