Toto sú 3 základné typy striech pre rodinný dom: Ktorú si vybrať?

shutterstock

Strecha výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad domu, a tak by ste jej výberu mali venovať dostatočnú pozornosť. V článku sa dozviete, aké typy striech pre rodinný dom si môžete zvoliť a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých z nich.

Plochá strecha

Typickou pre modernú architektúru je rovná strecha. Vyznačuje sa jednoduchosťou – či už ide o konštrukciu, alebo jej vzhľad. Jej výhodou je, že je lacná, avšak k nevýhodám patrí náročná údržba a kratšia životnosť v porovnaní so strechami šikmými. Ak je však správne odvodnená a boli na ňu použité kvalitné materiály, bude veľmi spoľahlivá. Pre správne odvodnenie rovnej strechy je dôležitý vhodný spád. Ten by mal byť od 2 do 10 stupňov.

V rodinných domoch dokonale postačí najjednoduchšie riešenie v podobe jednoplášťovej plochej strechy. Krytiny plochých striech sú povlakové a najčastejšie sa používajú plastové alebo asfaltové pásy. Pre odolnosť voči UV žiareniu sa na ne zvykne uložiť ešte vrstva štrku. Ploché strechy je možné využiť aj ako terasy a priestory na oddych. V tom prípade je však potrebné použiť odolnejšiu konštrukciu a materiály.

plochá strecha
cezaar.tv

Šikmá strecha

Šikmá sedlová strecha so sklonom 45 stupňov je rokmi overená klasika s nádychom vidieka, avšak bez problémov si našla uplatnenie aj v modernej architektúre. Keďže sa dnes krov veľmi často využíva ako obytný priestor, myslite na to pri konštruovaní strechy. Strecha by nemala dispozične obmedzovať podkrovný priestor. Z praktických dôvodov je dôležité ho tepelne odizolovať. Moderným riešením pri šikmých strechách sú tzv. ťažké strechy, teda strechy z pórobetónu alebo keramické strechy. Majú jednoduchú konštrukciu a ich pozitívom je tiež výborná schopnosť regulovať tepelné výkyvy v podkroví.

Klasickými strešnými krytinami sú pálená a betónová škridla. Vyznačujú sa dobrými zvukotesniacimi a termoregulačnými schopnosťami, no a vďaka modernej povrchovej úprave sú odolné voči machu aj poveternostným vplyvom. Zaujímavosťou je, že môžu tiež odrážať infračervené žiarenie. Táto schopnosť chráni strechu pred prehievaním. No a niektoré strešné krytiny dokonca disponujú samočistiacou schopnosťou.

šikmá strecha
jrkvc.sk

Zelená strecha

Pri otázke, aké sú typy striech pre rodinné domy, sa určite stretnete aj so zelenou strechou. Ide o veľmi efektný a na pohľad príjemný variant zastrešenia domu. Veľkou výhodou zelenej strechy je, že vegetácia a pôda tlmia zvuk a vyrovnávajú výkyvy teploty. Pod zelenou strechou je v lete o 2 až 3 stupne chladnejšie ako pod klasickou strechou. Zelené strechy majú veľký ekologický prínos, ktorý spočíva v zadržiavaní vody zo zrážok a v zlepšovaní ovzdušia. Nevýhodou je, že sú veľmi náročné na statiku domu. Negatívom je tiež vysoká cena za zeminu, pretože jej vrstva by mala byť vysoká od 30 do 100 cm. No a ak sa pre tento typ strechy rozhodnete, budete sa musieť o zeleň aj starať.

Zaujímavou a takmer bezúdržbovou alternatívou zelenej strechy je extenzívna zelená strecha. Nie je síce určená na pravidelný pohyb ľudí, avšak nemusíte sa ňu takmer vôbec starať. Výhodou takejto zelenej strechy je, že v porovnaní s intenzívnou zelenou strechou predstavuje menšiu záťaž pre statiku vášho domu.

zelená strecha
shutterstock

Zhrnutie na záver

To, aké sú typy striech pre rodinný dom, už viete. Ak vás niektorý z nich zaujal viac ako ostatné a rozhodli ste sa, že je pre vás správnou voľbou, ešte raz si všetko premyslite a pre istotu sa poraďte s odborníkmi. Myslite nielen na dizajnovú stránku, ale aj na praktickosť a údržbu. Zelená strecha je síce krásna, avšak vyžaduje si starostlivosť. V prípade, že na údržbu nebudete mať čas a priestor, siahnite radšej po bezúdržbovej šikmej streche, ktorou nič nepokazíte.

Komentáre (Toto sú 3 základné typy striech pre rodinný dom: Ktorú si vybrať?)

  1. čo sa mi pači je vleka a biela garažova brana. Len mi vadi dekor brany. Osobne by som ho skombinovala s dekorom dveri, aby to k sebe pekne ladilo a ako celok by to vyzeralo velmi prijemne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Medzi alternatívne bývanie patrí aj slamený dom. Aké sú jeho výhody a nevýhody?

slamený dom
shutterstock

S príchodom rôznych alternatív pre klasické bývanie čoraz častejšie rezonuje v trendoch bývania aj pojem slamený dom. Jeho prívlastok ho predurčuje k špekuláciám o tom, či nám dokáže ponúknuť plnohodnotný panelákový alebo tehlový život, na ktorý sme boli doteraz zvyknutí v obale slamy.

V kombinácii s inými prírodnými materiálmi, ako je hlina či drevo prináša kvalitnú možnosť, ako bývať nízkoenergeticky, udržateľne, spoločensky zodpovedne a popritom i pohodlne. Tak ako každá, aj táto alternatíva sa sebou prináša určité výhody aj nevýhody.

stoh slamy
pexels.com

Slamený dom a jeho výhody

Slama, v skutočnosti celulóza, je podobne ako drevo prírodným materiálom, ktorý patril k našej kultúre aj spôsobu života v minulosti. Jej využitie na stavbu domu znamená šetrenie životného prostredia. Forma, v ktorej sa slama využíva na stavbu, predstavujú slamené balíky, ktoré si môžete vyrobiť sami (ak máte doma lis na slamu) alebo jednoducho kúpiť od farmára či z poľnohospodárskeho družstva. Poľnohospodársky odpad sa tak mení na stavebný materiál, ktorý životnému prostrediu či pri vzniku, či zániku nijak neuškodí.

Slama ma výbornú izolačnú vlastnosť. Slamený dom nemusíte zatepľovať, pretože samotná slama je perfektným izolantom, ktorý tento typ stavia medzi nízkoenergetické varianty. Spoločne v kombinácii s externým doteplením ponúka pasívny štandard pre vaše bývanie.

Rovnako ide o materiál, ktorý sa v prípade kvalitného spracovania vyznačuje dlhou trvácnosťou. Má podobné vlastnosti ako drevo, ktoré veľmi dobre poznáme, a preto poznatky o ňom môžeme pri stavbe čiastočne využiť aj pri nej.

Veľké plus výstavby slameného domu môžeme nájsť aj rýchlosti jeho hrubej stavby. Nosnou konštrukciou stavby sú samotné baly slamy alebo drevená stĺpiková či rámová konštrukcia, do ktorej sa použijú samonosné baly. Zvolený výber konštrukcie ovplyvňuje aj voľbu zakladania. Zabudovanie balíkov pre malý dom môže tak trvať iba 2 dni. Počiatočné stavanie zvládnete aj svojpomocne alebo s priateľmi, podobne ako iné fázy projektu.

Existujú aj nevýhody?

Ťažko povedať či ide o nevýhody. Výstavba slamených domov v našom regióne nie je bežnou záležitosťou, čo predstavuje prvú, a azda aj kľúčovú slabú stránku tejto alternatívy. Na trhu nie je dostatočná osveta o problematike. Zároveň chýba široká ponuka dodávateľov, ktorí zastrešia kvalitný návrh projektu i jeho realizáciu.

Taktiež ani legislatívne opatrenia nie sú slame ako materiálu naklonené. Slama ako stavebný materiál nemá zákonom podložené technické osvedčenie ani certifikát. Ak sa rozhodnete stavať slamený dom svojpomocne, rozhodnutie stojí na stavebnom úrade. Môže vo vašom prípade prižmúriť oko. Na trhu však existuje aj prefabrikovaný systém ecococon, ktorý je certifikovaný. Predstavuje riešenie, ktoré vám môže zabezpečiť dodávateľ.

Postup pri získaní stavebného povolenia nie je rozdielny od klasickej murovanej stavby. K vypracovaniu projektu pre získanie stavebného povolenia je však potrebné projektantom dodať podklady, ktoré sú potvrdením resp. certifikátom o požiarnych skúškach.

Ani toto by ste nemali podceniť

V prípade dokončovacích prác by ste mali mať na zreteli, že ideálna voľba pre omietku je hlina. V interiéri môžete jej konzistenciu (jemná/hrubá) ovplyvňovať primiešavaním piesku, ktorý omietku ochráni aj pred praskaním. Slamený dom je voľbou, ktorá ide ruka v ruke s prírodnými materiálmi.

Tak ako sú oni rázovité, bude rázovitá aj atmosféra domu. Či už v interiéri alebo exteriéri (prekrýva sa opakovaným vápenným náterom). Aby ste sa ušetrili sklamaniu, mali by ste si byť svojim rozhodnutím istý. S hlinou je spojená aj náročnosť na čas, nakoľko steny si vyžadujú niekoľko náterov a každý z nich musí poriadne vyschnúť.

Veľkou slabou stránkou či skôr hrozbou pre slamený dom je neznalosť materiálu, jeho vlastnosti, potrieb na kvalitu spracovania v procese návrhu projektu a realizácie. Pri nesprávnom zaobchádzaní môže slama napríklad začať hniť. Je veľmi dôležité, aby bol projekt domu premyslený a dobre spracovaný. Ideálne pod alebo s odborným dohľadom.

Pri stavbe môžete ušetriť na materiáli, no na druhej strane pracnosť postupov a zvyšok stavby si svoju cenu vyžiadajú. Nejedná sa o štandardný materiál, preto napríklad ani inštalácia sietí nie je štandardnou, a to sa odrazí na cene, tak ako v prípade iných dokončovacích prác. Nedá sa tak povedať, či v prípade ceny ide o plus alebo mínus.

Slamený dom nie je na Slovensku bežnou záležitosťou, avšak ani nereálnou. Je viac o presvedčení vás ako jeho budúceho majiteľa žiť ekologicky a komfortne v jednom. Možnosti, ako ho realizovať za najlepšiu cenu si nájdete alebo si vás nájdu postupne samé.