Aké sú typy striech pre rodinný dom

Pozreli sme sa na tri základné typy striech, ktoré sa bežne používajú pri stavbe domov.

Katarína Malá

Aktualizované
7. augusta 2018

Kategórie
Stavba, Doma doma

Aké sú typy striech pre rodinný dom

Strecha výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad domu, a tak by ste jej výberu mali venovať dostatočnú pozornosť. V článku sa dozviete, aké typy striech pre rodinný dom si môžete zvoliť a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých z nich.

Plochá strecha

Typickou pre modernú architektúru je rovná strecha. Vyznačuje sa jednoduchosťou – či už ide o konštrukciu, alebo jej vzhľad. Jej výhodou je, že je lacná, avšak k nevýhodám patrí náročná údržba a kratšia životnosť v porovnaní so strechami šikmými. Ak je však správne odvodnená a boli na ňu použité kvalitné materiály, bude veľmi spoľahlivá. Pre správne odvodnenie rovnej strechy je dôležitý vhodný spád. Ten by mal byť od 2 do 10 stupňov.

V rodinných domoch dokonale postačí najjednoduchšie riešenie v podobe jednoplášťovej plochej strechy. Krytiny plochých striech sú povlakové a najčastejšie sa používajú plastové alebo asfaltové pásy. Pre odolnosť voči UV žiareniu sa na ne zvykne uložiť ešte vrstva štrku. Ploché strechy je možné využiť aj ako terasy a priestory na oddych. V tom prípade je však potrebné použiť odolnejšiu konštrukciu a materiály.

plochá strecha
cezaar

Šikmá strecha

Šikmá sedlová strecha so sklonom 45 stupňov je rokmi overená klasika s nádychom vidieka, avšak bez problémov si našla uplatnenie aj v modernej architektúre. Keďže sa dnes krov veľmi často využíva ako obytný priestor, myslite na to pri konštruovaní strechy. Strecha by nemala dispozične obmedzovať podkrovný priestor. Z praktických dôvodov je dôležité ho tepelne odizolovať. Moderným riešením pri šikmých strechách sú tzv. ťažké strechy, teda strechy z pórobetónu alebo keramické strechy. Majú jednoduchú konštrukciu a ich pozitívom je tiež výborná schopnosť regulovať tepelné výkyvy v podkroví.

Klasickými strešnými krytinami sú pálená a betónová škridla. Vyznačujú sa dobrými zvukotesniacimi a termoregulačnými schopnosťami, no a vďaka modernej povrchovej úprave sú odolné voči machu aj poveternostným vplyvom. Zaujímavosťou je, že môžu tiež odrážať infračervené žiarenie. Táto schopnosť chráni strechu pred prehievaním. No a niektoré strešné krytiny dokonca disponujú samočistiacou schopnosťou.

šikmá strecha
jrkvc

Zelená strecha

Pri otázke, aké sú typy striech pre rodinné domy, sa určite stretnete aj so zelenou strechou. Ide o veľmi efektný a na pohľad príjemný variant zastrešenia domu. Veľkou výhodou zelenej strechy je, že vegetácia a pôda tlmia zvuk a vyrovnávajú výkyvy teploty. Pod zelenou strechou je v lete o 2 až 3 stupne chladnejšie ako pod klasickou strechou. Zelené strechy majú veľký ekologický prínos, ktorý spočíva v zadržiavaní vody zo zrážok a v zlepšovaní ovzdušia. Nevýhodou je, že sú veľmi náročné na statiku domu. Negatívom je tiež vysoká cena za zeminu, pretože jej vrstva by mala byť vysoká od 30 do 100 cm. No a ak sa pre tento typ strechy rozhodnete, budete sa musieť o zeleň aj starať.

Zaujímavou a takmer bezúdržbovou alternatívou zelenej strechy je extenzívna zelená strecha. Nie je síce určená na pravidelný pohyb ľudí, avšak nemusíte sa ňu takmer vôbec starať. Výhodou takejto zelenej strechy je, že v porovnaní s intentzívnou zelenou strechou predstavuje menšiu záťaž pre statiku vášho domu.

zelená strecha
inhabitat

Zhrnutie na záver

To, aké sú typy striech pre rodinný dom, už viete. Ak vás niektorý z nich zaujal viac ako ostatné a rozhodli ste sa, že je pre vás správnou voľbou, ešte raz si všetko premyslite a pre istotu sa poraďte s odborníkmi. Myslite nielen na dizajnovú stránku, ale aj na praktickosť a údržbu. Zelená strecha je síce krásna, avšak vyžaduje si starostlivosť. V prípade, že na údržbu nebudete mať čas a priestor, siahnite radšej po bezúdržbovej šikmej streche, ktorou nič nepokazíte.

Aké sú typy striech pre rodinný dom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako vyčistiť práčku v 5. jednoduchých krokoch

Katarína Malá

Aktualizované
24. augusta 2018

Ako vyčistiť práčku v 5. jednoduchých krokoch
4.1 13 hodnotení

Pre niekoho to môže byť zjavná vec, pre iných úplná novinka. Automatická práčka je obrovský pomocník, no automaticky sa sama nevyčistí. Ak jej čistotu zanedbáte, môže sa to prejaviť na sviežosti vašej bielizne, alebo v najhoršom prípade aj na životnosti samotnej práčky.

Ako vyčistiť práčku?

Nie, nebudete na to potrebovať odborníka a ani špecializované čistiace prostriedky. Vystačíte si s tým, čo s najvyššou pravdepodobnosťou už máte doma. Práčku by ste mali čistiť minimálne raz ročne. Poďme sa teda pozrieť, ako na to.

Vo videu vám ukážeme, jednotlivé kroky, vďaka ktorým bude vaša práčka čistá a bielizeň svieža ako jarný deň.

Jedlá sóda (0:51)

Jedlá sóda sa používa na mnoho iných účelov a jedným z nich je aj čistenie práčky. Nie je to nič zložité. Stačí nasypať dva hrnčeky jedlej sódy priamo do bubna práčky. Potom už len vybrať najdlhší program v kombinácii s najvyššou možnou teplotou pracieho programu. Funguje to na spredu plnené práčky, ako aj na práčky plnené zvrchu. Sóda zbaví vašu práčku nepríjemných pachov a rovnako odbúra nečistoty z bubna a hadice.

Ocot (1:28)

Každý ho doma máme, no je vhodný na mnoho iných vecí, ako len do zaváraných uhoriek. Ocot rozpúšťa vodný kameň a rovnako pohlcuje pachy a dezinfikuje. Tieto vlastnosti ho takmer predurčujú na úlohu vyčistiť práčku. Budete potrebovať iba dva hrnčeky octu. Pre vylepšenie odporúčame pridať aj päť až desať kvapiek levanduľového oleja. Celú zmes len vylejeme do bubna práčky a spustíme najdlhší prací program s najvyššou teplotou. Vďaka octu zbavíte vašu práčku baktérií a vodného kameňa. Práve vodný kameň a jeho usadzovanie skracuje životnosť a účinnosť práčky. Ocot ho odstráni aj z tak nedostupných miest, ako je hadica.

Vysušenie vlhkosti (2:07)

Vlhkosť je príčinou mnohých nepríjemností. Výnimkou nie sú ani automatické práčky. Aby sa vlhkosť vždy stihla odpariť, odporúčame nechávať otvorené dvierka na práčke vždy, kedy je to možné. Minimálne vždy po dokončení pracieho programu. Ak v práčke nezostane žiadna vlhkosť, vyhnete sa nepríjemnostiam, ako sú plesne a zatuchnutá bielizeň.

Dávkovací zásobník pracieho prášku a aviváže (2:21)

Ani šuplík, do ktorého nalievate aviváž a pridávate prací prostriedok neoplýva samočistiacou schopnosťou. Je dôležité ho preto čistiť aspoň raz za tri mesiace. Celý dávkovač sa dá jednoducho vytiahnuť. Vo väčšine prípadov je istený malou poistkou. Pre jeho vybratie postupujte podľa návodu od výrobcu. Dávkovač jednoducho vyčistíte horúcou vodou a saponátom. Na nedostupné miesta poslúži napríklad zubná kefka.

Tesnenie okolo dvierok (2:41)

Pri práčkach plnených spredu nezanedbávajte údržbu tesnenia okolo dvierok. Zachytávajú sa v ňom zabudnuté vreckovky, mince a iné predmety, ktoré ste zabudli vo vreckách. Na dôkladné vyčistenie zmiešajte čistiaci prostriedok Savo a teplú vodu v pomere 50:50. Následne do tohto mixu namočte handru, alebo nepotrebný uterák. Tým následne vytriete celé tesnenie. Nezabudnite tesnenie odhrnúť, nakoľko v tomto priestore nájdete najviac usadenín. Ak špina odoláva bežnému čisteniu, nechajte uterák pôsobiť približne 30 minút. Pokojne si môžete pomôcť aj nepotrebnou zubnou kefkou. Po dôkladnom vyčistení utrite tesnenie suchou handrou alebo uterákom.

Filter (3:00)

Posledný, no rozhodne nemenej podstatný je filter práčky, ktorý slúži na zachytávanie nečistôt ako sú nitky, vlasy alebo časti vreckoviek, ktoré by mohli práčku poškodiť. Nájdete ho v prednej časti práčky za plastovými dvierkami. Tento filter odskrutkujete a očistíte teplou vodou. Tento proces nezabudnite zopakovať každých 6 mesiacov.

Vyčistiť práčku nemusí byť nič zložité a zvládnete to aj s prostriedkami, ktoré nájdete u vás doma. Pravidelnou údržbou práčky zabezpečíte vždy sviežu bielizeň a dlhú životnosť vášho domáceho pomocníka.