Aké sú typy striech pre rodinný dom

Pozreli sme sa na tri základné typy striech, ktoré sa bežne používajú pri stavbe domov.

Katarína Malá

Aktualizované
7. augusta 2018

Kategórie
Stavba, Doma doma

Aké sú typy striech pre rodinný dom
5 2 hodnotení

Strecha výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad domu, a tak by ste jej výberu mali venovať dostatočnú pozornosť. V článku sa dozviete, aké typy striech pre rodinný dom si môžete zvoliť a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých z nich.

Plochá strecha

Typickou pre modernú architektúru je rovná strecha. Vyznačuje sa jednoduchosťou – či už ide o konštrukciu, alebo jej vzhľad. Jej výhodou je, že je lacná, avšak k nevýhodám patrí náročná údržba a kratšia životnosť v porovnaní so strechami šikmými. Ak je však správne odvodnená a boli na ňu použité kvalitné materiály, bude veľmi spoľahlivá. Pre správne odvodnenie rovnej strechy je dôležitý vhodný spád. Ten by mal byť od 2 do 10 stupňov.

V rodinných domoch dokonale postačí najjednoduchšie riešenie v podobe jednoplášťovej plochej strechy. Krytiny plochých striech sú povlakové a najčastejšie sa používajú plastové alebo asfaltové pásy. Pre odolnosť voči UV žiareniu sa na ne zvykne uložiť ešte vrstva štrku. Ploché strechy je možné využiť aj ako terasy a priestory na oddych. V tom prípade je však potrebné použiť odolnejšiu konštrukciu a materiály.

plochá strecha
cezaar

Šikmá strecha

Šikmá sedlová strecha so sklonom 45 stupňov je rokmi overená klasika s nádychom vidieka, avšak bez problémov si našla uplatnenie aj v modernej architektúre. Keďže sa dnes krov veľmi často využíva ako obytný priestor, myslite na to pri konštruovaní strechy. Strecha by nemala dispozične obmedzovať podkrovný priestor. Z praktických dôvodov je dôležité ho tepelne odizolovať. Moderným riešením pri šikmých strechách sú tzv. ťažké strechy, teda strechy z pórobetónu alebo keramické strechy. Majú jednoduchú konštrukciu a ich pozitívom je tiež výborná schopnosť regulovať tepelné výkyvy v podkroví.

Klasickými strešnými krytinami sú pálená a betónová škridla. Vyznačujú sa dobrými zvukotesniacimi a termoregulačnými schopnosťami, no a vďaka modernej povrchovej úprave sú odolné voči machu aj poveternostným vplyvom. Zaujímavosťou je, že môžu tiež odrážať infračervené žiarenie. Táto schopnosť chráni strechu pred prehievaním. No a niektoré strešné krytiny dokonca disponujú samočistiacou schopnosťou.


šikmá strecha
jrkvc

Zelená strecha

Pri otázke, aké sú typy striech pre rodinné domy, sa určite stretnete aj so zelenou strechou. Ide o veľmi efektný a na pohľad príjemný variant zastrešenia domu. Veľkou výhodou zelenej strechy je, že vegetácia a pôda tlmia zvuk a vyrovnávajú výkyvy teploty. Pod zelenou strechou je v lete o 2 až 3 stupne chladnejšie ako pod klasickou strechou. Zelené strechy majú veľký ekologický prínos, ktorý spočíva v zadržiavaní vody zo zrážok a v zlepšovaní ovzdušia. Nevýhodou je, že sú veľmi náročné na statiku domu. Negatívom je tiež vysoká cena za zeminu, pretože jej vrstva by mala byť vysoká od 30 do 100 cm. No a ak sa pre tento typ strechy rozhodnete, budete sa musieť o zeleň aj starať.

Zaujímavou a takmer bezúdržbovou alternatívou zelenej strechy je extenzívna zelená strecha. Nie je síce určená na pravidelný pohyb ľudí, avšak nemusíte sa ňu takmer vôbec starať. Výhodou takejto zelenej strechy je, že v porovnaní s intentzívnou zelenou strechou predstavuje menšiu záťaž pre statiku vášho domu.

zelená strecha
inhabitat

Zhrnutie na záver

To, aké sú typy striech pre rodinný dom, už viete. Ak vás niektorý z nich zaujal viac ako ostatné a rozhodli ste sa, že je pre vás správnou voľbou, ešte raz si všetko premyslite a pre istotu sa poraďte s odborníkmi. Myslite nielen na dizajnovú stránku, ale aj na praktickosť a údržbu. Zelená strecha je síce krásna, avšak vyžaduje si starostlivosť. V prípade, že na údržbu nebudete mať čas a priestor, siahnite radšej po bezúdržbovej šikmej streche, ktorou nič nepokazíte.

Aké sú typy striech pre rodinný dom
5 2 hodnotení

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 predsavzatí pre lepšiu domácnosť, ktoré v roku 2019 hravo zvládnete

Vstúpte do nového roka s našimi jednoduchými predsavzatiami pre domácnosť a vytvorte si pokojný, čistý a štýlový domov.

365.bank

Aktualizované
22. januára 2019

Kategórie
Doma doma

19 predsavzatí pre lepšiu domácnosť, ktoré v roku 2019 hravo zvládnete
4 9 hodnotení

Áno, poznáme to. Zbalili ste vianočné dekorácie, aby mohli opäť zažiariť o rok a váš domov zrazu pôsobí bez nich mdlo a nevýrazne. Na stole sú zvyšky vianočného pečiva a na poličkách veci, ktoré zatiaľ nedostali svoj priestor.

Alebo vám už žiaden nezostal?

Je čas začať odznova! Pripravili sme pre vás predsavzatia zamerané na zlepšenie bývania, ktoré sú nielen štýlové, elegantné, úsporné, ale predovšetkým ľahké. Inšpirujte sa nimi u vás doma a pocítite radosť z vášho bývania.

1. Prestaňte skladovať veci, ktoré nepoužívate

Už ste niečo servírovali v pozlátenej obedovej súprave, ktorú ste dostali ako svadobný dar? A čo ten kabát, po ktorom ste túžili pred rokmi? Čakáte kým schudnete alebo bude opäť trendy? Zabudnite na to! Ak ste sa týchto vecí celý rok nedotkli, zbavte sa ich. Buďte silní, bojujte!

šatník

2. Venujte pozornosť nevyužitým častiam domu

Aj priestor za dvermi, pod pohovkou či posteľou, alebo v opačnom rohu miestnosti než zvyknete sedieť, môže mať svoju funkciu a zmysel. Iba vy to máte v rukách! Ak potrebujete využiť ich potenciál, choďte na nákupy pripravení. Odmerajte si priestor a urobte si pred nákupom prieskum. Existuje obrovské množstvo úložných riešení, háčikov, držiakov i stojanov, ktoré vám pomôžu využiť skrytý potenciál vášho interiéru.


3. Naplánujte si, ako zatočíte s problémovými zónami

Ak úroveň chaosu vo vašich kuchynských skriniach alebo na pracovnej ploche dosahuje najvyšší level a vy prepadáte beznádeji, nestresujte sa. Nie všetko v domácnosti potrebuje váš bezprostredný čas a energiu. Ak nemáte dve hodiny, aby ste sa o to postarali hneď, pridajte si úlohu do vášho to-do zoznamu. Umiestnite ho tak, aby bol viditeľný (napríklad na chladničku alebo pracovnú plochu počítača) a určite si dátum, kedy problémovej zóne dáte zbohom.

4. Vložte do priestoru kúsok seba

Obľúbené obrazy sú na zemi, lebo ste pre ne stále nenašli vhodné miesto? Fotografie z ďalekých ciest zostali na úložisku, pretože ste nemali čas ich vytriediť? Sú to výhovorky! Stavte práve na to, čo je pre vás jedinečné a pretavte vaše emócie, zážitky a vkus do vášho domova. Nepochybne sa tak stane jedinečným.

5. Zmeňte niektoré prvky a čarujte s priestorom

Posunuli ste cez vianoce nábytok v obývačke tak, aby vynikol váš vianočný stromček? Ak sa vám zdá, že takáto zmena jej prospela, pokojne si ponechajte toto nové usporiadanie. Ak neviete prísť na to, čo nahradí strom ako ohnisko miesta, zamyslite sa nad tým, čo zaujme váš pohľad, keď vkročíte do izby.

Ak nemáte chuť meniť polohu nábytku, skúste zmeniť aspoň menšie interiérové prvky. V spálni napríklad pomôže výmena posteľnej bielizne či závesov. Experimentovať v nej môžete miešaním farieb a vzorov.

6. Stavte na čerstvosť a sviežosť zelene

Už rok hovoríte o tom, ako pridáte do obývačky veľkú Monsteru a na parapete urobíte prehliadku kaktusov? Teraz je ten čas! Zeleň dodá vášmu domovu čerstvý náboj a nový rozmer. Ak nemáte veľa času na starostlivosť o kvety, siahnite po tých menej náročných. Alebo si jednoducho spravte “služby” tak, aby sa do starostlivosti o živý prvok domácnosti zapojil každý člen rodiny.


7. Zbavte sa starých potravín

Skontrolujte všetky zásoby múky, cukru, korenín, strukovín či cestovín. Pozrite sa aj na zaváraniny, konzervované výrobky a zbavte sa tých, ktoré sú po záručnej dobe. Zároveň si môžete vyčistiť všetky poličky v potravinovej skrini či špajzi a zoradiť si potraviny tak, aby ste všetko s prehľadom našli.

8. Vyskúšajte si 5 minútové upratovanie

Skôr než sa dostanete do postele, spravte si každý večer krátky tréning. Nastavte si časovač a stopnite si, koľko menších úloh môžete urobiť pre domácnosť za päť minút. Ak sa do toho pustíte s chuťou, stihnete pravdepodobne vyvesiť kôš prádla, vyhodiť odpadky či umyť umývadlo vrátane kúpeľňového zrkadla. Pritom budete užitočným veciam venovať minimálny čas, za ktorý by ste si skontrolovali svoj e-mail alebo prešli feedy na Facebooku. Využiť takto môžete tiež reklamnú prestávku pri pozeraní televízie.

9. Miňte staré zásoby a kupujte to, čo skutočne potrebujete

Skôr, ako začnete nezmyselne plniť skrinky a zásuvky rovnakými položkami, zastavte sa a urobte revíziu všetkého, čo už máte doma. Vytlačte posledné zvyšky zubnej pasty či telového krému, nechajte dohorieť vonnú sviečku a do šalátu dajte zvyšné kvapky olivového oleja. Len touto jednou zmenou návyku budete menej plytvať, menej spotrebujete a spravíte doma menej neporiadku.

10. Urobte si poriadok v účtoch

Máte prehľad o svojich pravidelných výdavkoch? Viete, koľko môžete minúť? Nemusíte si každý mesiac prezerať prehľad platieb, ani rozmýšľať nad tým, čo treba ešte zaplatiť. Šikovná appka to zvládne za vás.

Nová mobilná 365 banka cez funkcionalitu inteligentný zostatok myslí na všetky vaše plánované výdavky. Zohľadní pravidelnú splátku hypotéky, trvalé príkazy, inkaso za operátora či sporenie, a tak vždy viete, koľko môžete z rodinného rozpočtu minúť, kým vám nepríde ďalšia výplata. Ak náhodou za nový nábytok zaplatíte viac, ako by ste mali, upozorní vás na to.


11. Spravte poriadok v zásuvkách a úložných košoch

Úložné priestory sú užitočné, ale nehádžte do nich náhodný obsah. Ak si myslíte, že sa vám uľaví ak všetok neporiadok zhrniete do krabice – mýlite sa. Používajte ich naopak na zoradenie druhovo podobných vecí (napríklad dajte zvlášť fotografie, krajčírske potreby, narodeninové blahoželania). Triedenie urobte poctivo a na konci nezabudnite krabicu označiť štítkom, tak aby vám jej obsah bol aj po čase ihneď jasný.

12. Nekupujte ďalšie boxy, kým sa nerozhodnete čo chcete skladovať

Využívanie všetkých najnovších úložných riešení, ktoré majú šetriť priestor, často vytvára ešte väčší neporiadok. Nedovoľte, aby boli príčinou výhovoriek a dôvodom na držanie harabúrd, ktoré ani nepotrebujete.

13. Nebuďte v tom sám, zapojte rodinu

Nenechajte si na pleciach celú domácnosť. Jednoducho rozdeľte úlohy, ktoré môžu byť vykonané v konkrétnom čase každý týždeň, medzi jednotlivých členov domácnosti. Aj menšie deti môžu mať svoje malé významné úlohy. Pripomeňte im, že čas, ktorý vám pomôžu ušetriť, budete môcť stráviť spoločne zábavnejšími aktivitami.

14. Vytrieďte si šatník a využite pravidlo One Out – One In

Povedzte si dosť a vytrieďte bezohľadne všetko, čo ste nemali na sebe viac ako rok. Nečakajte kým schudnete, alebo budete kúsok opäť IN. Jednoducho veci, ktoré nenosíte zbaľte a darujte charite. Investujte do nadčasových kúskov a nehromaďte zbytočne oblečenie. Skúste sa pritom držať pravidla – jednu vec kúpim, inú vyradím.

15. Recyklujte viac

Tento rok môžete rozvinúť ešte viac vaše ekologické návyky. Pokračujte s recykláciou a osvojte si aj ďalšie inovatívne riešenia, ktoré sú ohľaduplné k prírode. Nepoľavujte vo vašom nastavení – má to zmysel!


16. Rozvíjajte dobré návyky

Niektoré veci v domácnosti nepotrebujú čas, ale správny návyk. Usteľte si posteľ každé ráno, zbavte sa špinavého riadu a vložte ho po každej večeri do umývačky, po prezlečení si uložte oblečenie tam – kam patrí (nie, nie je to žehliaca doska ani stolička). Akonáhle sa dostanete do tejto rutiny, budú vám váš recept na úhľadný domov, závidieť všetci priatelia.

17. Nastavte sa na zdravší životný štýl

Dojedli ste posledné vianočné pečivo? Je čas začať do prázdnych misiek dopĺňať ovocie, orechy či sušené bylinky. Namiesto klasických dobrôt, si do zorného poľa v kuchyni vystavte zdravú alternatívu, aby ste po nej mohli kedykoľvek siahnuť.

18. Dajte každej novej veci svoje miesto

Je ľahké nakupovať a nechať potom plné tašky na chodbe alebo pred praskajúcim šatníkom. Aj tento zlozvyk je zdrojom neporiadku. Akonáhle si domov prinesiete novú vec, nájdite jej v priestore správne (trvalé) miesto. Buďte však spravodlivý – nový úložný box, či vyžiadaná zásuvka sa nepočíta.

19. Vypracujte si týždenný systém

Ak získajte pomoc od každého člena rodiny, tak vaša domácnosť bude fungovať hladko. Nejde len o prerozdelenie klasických domácich úloh. Spravte si raz týždenne krátku rodinnú poradu a preberte si všetko čo by mohlo ovplyvniť chod domácnosti v najbližšom období. Najmä u detí sa potreby, vzhľadom na vek rôznia – je lepšie sa na všetko, čo vás čaká pripraviť.

Foto: unsplash.com, pexels.com


Tento článok vznikol v spolupráci s 365 bankou.

365 banka je nová slovenská banka, kde si vybavíte všetko online za pár minút mobilom, nikam nemusíte chodiť a účet s kartou máte zadarmo. Okrem toho môžete platiť cez Google Pay a v mobilnej appke nájdete množstvo šikovných funkcií a výhod, ako napr. vrátenie peňazí z nákupu u vybraných partnerov alebo sporenie s úrokom až 3,65 % ročne do sumy 1 500 €.