Toto sú 3 základné typy striech pre rodinný dom: Ktorú si vybrať?

shutterstock

Strecha výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad domu, a tak by ste jej výberu mali venovať dostatočnú pozornosť. V článku sa dozviete, aké typy striech pre rodinný dom si môžete zvoliť a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých z nich.

Plochá strecha

Typickou pre modernú architektúru je rovná strecha. Vyznačuje sa jednoduchosťou – či už ide o konštrukciu, alebo jej vzhľad. Jej výhodou je, že je lacná, avšak k nevýhodám patrí náročná údržba a kratšia životnosť v porovnaní so strechami šikmými. Ak je však správne odvodnená a boli na ňu použité kvalitné materiály, bude veľmi spoľahlivá. Pre správne odvodnenie rovnej strechy je dôležitý vhodný spád. Ten by mal byť od 2 do 10 stupňov.

V rodinných domoch dokonale postačí najjednoduchšie riešenie v podobe jednoplášťovej plochej strechy. Krytiny plochých striech sú povlakové a najčastejšie sa používajú plastové alebo asfaltové pásy. Pre odolnosť voči UV žiareniu sa na ne zvykne uložiť ešte vrstva štrku. Ploché strechy je možné využiť aj ako terasy a priestory na oddych. V tom prípade je však potrebné použiť odolnejšiu konštrukciu a materiály.

plochá strecha
cezaar.tv

Šikmá strecha

Šikmá sedlová strecha so sklonom 45 stupňov je rokmi overená klasika s nádychom vidieka, avšak bez problémov si našla uplatnenie aj v modernej architektúre. Keďže sa dnes krov veľmi často využíva ako obytný priestor, myslite na to pri konštruovaní strechy. Strecha by nemala dispozične obmedzovať podkrovný priestor. Z praktických dôvodov je dôležité ho tepelne odizolovať. Moderným riešením pri šikmých strechách sú tzv. ťažké strechy, teda strechy z pórobetónu alebo keramické strechy. Majú jednoduchú konštrukciu a ich pozitívom je tiež výborná schopnosť regulovať tepelné výkyvy v podkroví.

Klasickými strešnými krytinami sú pálená a betónová škridla. Vyznačujú sa dobrými zvukotesniacimi a termoregulačnými schopnosťami, no a vďaka modernej povrchovej úprave sú odolné voči machu aj poveternostným vplyvom. Zaujímavosťou je, že môžu tiež odrážať infračervené žiarenie. Táto schopnosť chráni strechu pred prehievaním. No a niektoré strešné krytiny dokonca disponujú samočistiacou schopnosťou.

šikmá strecha
jrkvc.sk

Zelená strecha

Pri otázke, aké sú typy striech pre rodinné domy, sa určite stretnete aj so zelenou strechou. Ide o veľmi efektný a na pohľad príjemný variant zastrešenia domu. Veľkou výhodou zelenej strechy je, že vegetácia a pôda tlmia zvuk a vyrovnávajú výkyvy teploty. Pod zelenou strechou je v lete o 2 až 3 stupne chladnejšie ako pod klasickou strechou. Zelené strechy majú veľký ekologický prínos, ktorý spočíva v zadržiavaní vody zo zrážok a v zlepšovaní ovzdušia. Nevýhodou je, že sú veľmi náročné na statiku domu. Negatívom je tiež vysoká cena za zeminu, pretože jej vrstva by mala byť vysoká od 30 do 100 cm. No a ak sa pre tento typ strechy rozhodnete, budete sa musieť o zeleň aj starať.

Zaujímavou a takmer bezúdržbovou alternatívou zelenej strechy je extenzívna zelená strecha. Nie je síce určená na pravidelný pohyb ľudí, avšak nemusíte sa ňu takmer vôbec starať. Výhodou takejto zelenej strechy je, že v porovnaní s intenzívnou zelenou strechou predstavuje menšiu záťaž pre statiku vášho domu.

zelená strecha
shutterstock

Zhrnutie na záver

To, aké sú typy striech pre rodinný dom, už viete. Ak vás niektorý z nich zaujal viac ako ostatné a rozhodli ste sa, že je pre vás správnou voľbou, ešte raz si všetko premyslite a pre istotu sa poraďte s odborníkmi. Myslite nielen na dizajnovú stránku, ale aj na praktickosť a údržbu. Zelená strecha je síce krásna, avšak vyžaduje si starostlivosť. V prípade, že na údržbu nebudete mať čas a priestor, siahnite radšej po bezúdržbovej šikmej streche, ktorou nič nepokazíte.

Komentáre (Toto sú 3 základné typy striech pre rodinný dom: Ktorú si vybrať?)

  1. čo sa mi pači je vleka a biela garažova brana. Len mi vadi dekor brany. Osobne by som ho skombinovala s dekorom dveri, aby to k sebe pekne ladilo a ako celok by to vyzeralo velmi prijemne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest