Nevedeli ste o tom? Pravdepodobne preto, že geopatogénne zóny sú neviditeľné, podobne ako vzduch. Človek ich pocíti až po čase, keď sa prejaví ich negatívny vplyv v obývaných priestoroch. Krátkodobé pôsobenie spôsobuje u citlivejších ľudí poruchy sústredenia, úzkosť, bolesť hlavy či únavu. Dlhodobejšie vyžarovanie energie zo zemského vnútra sa zvyčajne prejavuje ochorením najslabšieho orgánu ľudského tela a môže žiaľ spôsobiť i ťažké ochorenia – rôzne druhy rakoviny, ochorenia pečene, neplodnosť, astmu a celý rad ďalších chorôb.
Už vyspelé civilizácie o nich vedeli
Geopatogénne zóny vznikajú pod zemským povrchom pri porušení celistvosti horniny prirodzeným, alebo umelým spôsobom. Môže ísť o rôzne geologické anomálie, ktoré sa nachádzajú na celom povrchu zeme, podzemné vodné toky, rôzne inžinierske siete, kanalizácie a iné.
Každé narušenie v zemskej kôre má svoje energetické vyžarovanie, ktoré pôsobí na človeka. A hoci ho nevidno, predmetom nezávislého skúmania je už viac ako sto rokov. Knihy o geopatogénnych zónach sú napísané v mnohých jazykoch a zahraniční architekti sa o nich učia na univerzitách, aby dokázali vytvoriť zdraviu “bezpečný” domov.
Škodlivý vplyv geopatogénnych zón na ľudský organizmus poznali podľa dochovaných dokumentov všetky vyspelé civilizácie. Napríklad Číňania o takzvaných “dračích chodníčkoch” vedeli tisícročia. Skôr ako začali stavať dom, si prizvali na miesto prútikára, aby určil zóny zemských vplyvov.
Starí Rimania zase v oblastiach, kde zvažovali založenie sídel pásli roky ovce. V čase zabíjačiek potom skúmali ich pečeň a keď väčšina z nich bola poškodená, rozhodli sa nestavať.
Aj v Egypte si na výbere miesta dali záležať. Na pozemok nahnali stádo kráv a budovať obydlie začali tam, kde sa statok uložil na odpočinok.
Bavorskí obyvatelia Nemecka zase umiestňovali na miesto budúcej spálne mravenisko, aby skontrolovali vhodnosť miesta pre zdravý život. Ak mravce na mieste zostali, poobzerali sa po vhodnejšej lokalite na spánok. Mravce totiž geopatogénne zóny milujú.
Na geopatogénne zóny sú ciltivé zvieratá i deti
Výbornú diagnostiku rušivých zón vedia sprostredkovať zvieratá. Psy vyhľadávajú bezpečné miesta a geopatogénnym zónam sa oblúkom vyhýbajú. Najlepšie miesto na umiestnenie postele je tam, kde si ľahne pes. Tam ho totiž nedráždi infrazvuk a necíti podprahové dráždenie. Podobne ako psy, sa geopatogénnym zónam vyhýbajú aj lastovičky, bociany či myši.
Mačky práve naopak vyhľadávajú vibrácie a oddychujú tam, kde je elektromagnetické pole narušené. A nie sú jediné! Baktérie tiež vyhľadávajú geopatogénne zóny a po vplyvom tohto žiarenia sa množia rýchlejšie. Včely, osy, mravce taktiež spája energia geopatogénneho pásma. Včely v týchto zónach produkujú oveľa viac medu a mravce si v nich budujú svoje mraveniská. Šumy, ktoré vydáva tento hmyz je podobný infrazvuku a preto geopatogénne zóny, sú pre ne vyhľadávaným miestom.
Malé deti sú tiež veľmi citlivé. Ak sa nachádzajú geopatogénnej zóne sú nepokojné a plačú. Dokonca v rámci postieľky môžu vyhľadávať miesto, aby sa škodlivým vplyvom vyhli. Je dobré ak rodičia umiestnenie postieľky v prípade nepokojného spánku prehodnotia a vyskúšajú viacero miest.
Aj staršie deti sú senzibilné. Môže sa stať, že sa budú utiekať do postele svojich rodičov či súrodencov, len aby sa nemuseli zdržiavať na vlastnom lôžku. Pôsobenie týchto javov sa môže prejaviť aj pádmi z postele, či námesačnosťou.
Ako zmierniť ich vplyv?
Pôsobenie geopatogénnych zón často nevieme ovplyvniť a úplne eliminovať. Najmä čo sa týka orientácie rodinného domu či bytového domu, v ktorom máme byt. Navyše pôsobenie týchto zón ovplyvňuje aj rozloženie inžinierskych sietí, ktoré sú pevne dané. Napriek tomu môžeme zlepšiť kvalitu svojho bývania ovplyvnením vyžarovania interiéru. Každá miestnosť má svoju vlastnú energiu, ktorá je výsledkom rozloženia nábytku, doplnkov i farieb. Záleží tiež na jej dispozícii a orientácii na svetové strany, umiestení dverí a okien.
Aj keď sa nebude dať všetko u vás doma zrealizovať, na pomoc si môžete zobrať Feng šuej (ang.: Feng Shui) staroveké čínske umenie a vedu o tom ako žiť v súlade s prostredím. Vďaka jeho zásadám budete môcť využiť pôsobenie priestoru a energií, ktoré sa v ňom šíria vo svoj prospech. Aj keď ide o poznatky, ktoré vznikli a aplikujú sa v inej kultúre, netreba sa im brániť. Podobné elementy boli nájdené v mnohých starovekých kultúrach a využívajú sa po celom svete. Inšpirujte sa nimi aj vy a pocítite zmenu.
Tretinu života strávime v spálni
Prečo v súvislosti s geopatogénnymi vplyvmi spomíname práve spánok? Počas neho sme najdlhšie vystavení pôsobeniu žiarenia, čo môže naštartovať celý rad vyššie spomenutých ochorení. Spálňa je jednou z najdôležitejších miestností v dome a je to váš najosobnejší obývaný priestor. Mala by byť miestom relaxu a odpočinku.
Spálňa hlavy rodiny by mala byť podľa Feng šuej čo najďalej od vchodu a hlavnej ulice. Ak je v byte či dome viacero spální, je dobré ak nie sú umiestnené bezprostredne pri kuchyni. Jedným z dôvodov je prítomnosť rôznych pachov a blízkosť zdroja ohňa. V prípade, že je spálňa umiestnená v podkroví a nie je možné ju premiestniť, je veľmi dôležité správne umiestnenie nábytku.
Najdôležitejšie je umiestnenie postele, ktorá by sa nemala nachádzať pod šikminou. Tá pri spánku vytvára nerovnováhu a strop do tvaru A vyvoláva úzkostné pocity. Podkrovné miestnosti by mali byť vždy dostatočne osvetlené, pretože práve zosvetlenie priestoru je jedným z najlepších spôsobov ako v miestnosti zdvihnúť energiu. Je to vynikajúca metóda ako eliminovať negatívne pôsobenie šikmého stropu. Môžete to docieliť napríklad použitím svetlých farieb na steny.
Čo však v prípade, ak žijete v malom byte a spíte v jednom multifunkčnom priestore? Bez ohľadu na veľkosť miestnosti, by ste miesto svojho odpočinku mali odlíšiť od ostatného priestoru farbou, použitým materiálom a osvetlením stropov. Snažte sa medzi priestorom, kde spíte a zvyškom miestnosti vytvoriť optickú hradbu, pomocou zásten, kvetov, závesov a iných doplnkov.
Najlepšou dispozíciou pre spálňu z pohľadu orientácie je juhozápadná časť vášho domu. Okrem samotného umiestnenia spálne sú dôležitými parametrami aj tvar spálne, výška stropu, farba stien či posteľného prádla. Najlepšie je mať spálňu pravidelného pravouhlého tvaru. Okrem toho je potrebné zvlášť sa zmerať na umiestnenie a smer postele v rámci tejto miestnosti.
Kvalitu odpočinku ovplyvňujú aj farby a materiály
Farby v spálni ovplyvňujú vašu náladu a môžu mať vplyv na to ako sa cítite. Zásadným pravidlom je, že výber farby by mal byť v súlade s odpočinkom a relaxom. Pokiaľ nechcete výraznými, žiarivými farbami a vzormi stimulovať váš sexuálny život, zvoľte tlmené a jemné odtiene farieb. Vyhýbajte sa čiernej alebo tmavomodrej farbe na stenách a strope. Červené odtiene sú vhodné pre mladšie páry, nie pre starších ľudí. Tí, čo túžia po pokojnom nočnom spánku by sa však mali použitiu prevahy červenej farby vyhnúť.
Steny obložené drevom sú vhodné do juhovýchodných a východných sektorov. Veľa dreva však môže spôsobiť nespavosť. V prípade, že steny sú obložené drevom je vhodné dať na podlahu koberec, ktorý zjemní priestor a podporí rovnováhu v miestnosti. Drevo je vhodné kombinovať s textíliami svetlých farieb alebo použitím svetlých farieb na stenách.
A teraz jedno zo známych pravidiel Feng Šuej, ktoré zrejme poznáte. Zrkadlo v spálni neumiestňujte tak, aby odrážalo posteľ. Takéto umiestnenie môže spôsobiť problémy aj v pevných vzťahoch. Rovnako v detských izbách nie je vhodné umiestniť zrkadlo odrážajúce posteľ. Takto umiestnené zrkadlo pozýva do miestnosti zlé energie a keďže počas spánku sme najviac zraniteľní, nie je vhodné aby okolo nás boli negatívne vibrácie.
Charakter a vyžarovanie spálne ovplyvňujú aj použité materiály a osvetlenie. Yin komponent má v spálni dôležitú úlohu, pretože spálňa je miestom oddychu, zotavenia sa a uvoľnenia. Energia v spálni by preto mala vytvárať pokoj a ticho. Ak však patríte medzi ľudí s nedostatkom energie, nepreháňajte to príliš s energiou YIN. V tomto prípade by vám výraznejší farebný odtieň mohol v spálni ulahodiť a dodať chýbajúcu silu. Prehnané osvetlenie, veľmi kontrastné farby a kusy nábytku by mohli naopak vytvoriť prebytok energie YANG v priestore. Spálňa, v ktorej sa nachádzajú kombinácie rôznych svietidiel obsahuje nadbytočnú energiu. Zvolte skôr tlmené svetlo a s dekoráciami či výzdobou spálne to nepreháňajte.
Aj to čo v spálni robíme vytvára energiu
Vaša posteľ by mala byť využitá len na príjemné veci – na spánok, relax či milovanie. Neriešte v nej žiadne problémy, nečítajte ťažkú literatúru, ani neplánujte veci, ktoré musíte stihnúť v budúcom týždni. Takéto činnosti miesto oddychu narúšajú a výsledkom bude nespavosť či nepokojný spánok.
Dôležité je aj rozmiestnenie elektrických káblov v spálni. V bezprostrednej blízkosti postele by nemali byť zásuvky a káble. Skrine a komody treba postaviť aspoň 20 cm od postele, tak aby ste mali dostatočný priestor.
A čo technika? Rádio, notebook či televízor do spálne nepatria. Namiesto naberania síl, vás v priestore, kde si chcete oddýchnuť budú zbytočne vysávať . Telefóny si nechajte nabíjať v inej miestnosti. Na nočnom stolíku pri hlave môžete mať užitočné drobnosti, napríklad liečivý kameň (ideálne krištáľ) alebo difúzer na esenciálne oleje. Kvetom v spálni sa radšej vyhýbajte.
Aby deti spali lepšie
Pravidlá, ktoré sme spomenuli sa dajú aplikovať aj na detskú izbu. Detská alebo študentská spálňa by mala byť orientovaná na severovýchod, pretože táto svetová strana ovplyvňuje vedomosti a akademické úspechy. Posteľ v detskej izbe je dobré umiestniť k dverám, najlepšie v orientácii sever-juh. Nemala by byť preplnená hračkami ani vankúšmi, pretože dieťa potrebuje mať v posteli priestor. Často má nepokojný spánok a v posteli sa prehadzuje a presúva.
Písací stôl je vhodné umiestniť k oknu. V strede miestnosti je dobré nechať miesto na sedenie či hranie sa na zemi. Do detskej izby nepatrí zrkadlo ani sklené plochy, pretože zosilňujú vplyv geopatogénnych zón. Ich prerušenie môže napríklad zabezpečiť tečúca voda. Fontánka či akvárium v detskej izbe preto budú pre vašich najmenších správnou voľbou.
Zdroj foto: pexels.com, pixabay.com, unsplash.com
19 predsavzatí pre lepšiu domácnosť, ktoré v roku 2019 hravo zvládnete
Vstúpte do nového roka s našimi jednoduchými predsavzatiami pre domácnosť a vytvorte si pokojný, čistý a štýlový domov.
Áno, poznáme to. Zbalili ste vianočné dekorácie, aby mohli opäť zažiariť o rok a váš domov zrazu pôsobí bez nich mdlo a nevýrazne. Na stole sú zvyšky vianočného pečiva a na poličkách veci, ktoré zatiaľ nedostali svoj priestor.
Alebo vám už žiaden nezostal?
Je čas začať odznova! Pripravili sme pre vás predsavzatia zamerané na zlepšenie bývania, ktoré sú nielen štýlové, elegantné, úsporné, ale predovšetkým ľahké. Inšpirujte sa nimi u vás doma a pocítite radosť z vášho bývania.
1. Prestaňte skladovať veci, ktoré nepoužívate
Už ste niečo servírovali v pozlátenej obedovej súprave, ktorú ste dostali ako svadobný dar? A čo ten kabát, po ktorom ste túžili pred rokmi? Čakáte kým schudnete alebo bude opäť trendy? Zabudnite na to! Ak ste sa týchto vecí celý rok nedotkli, zbavte sa ich. Buďte silní, bojujte!
2. Venujte pozornosť nevyužitým častiam domu
Aj priestor za dvermi, pod pohovkou či posteľou, alebo v opačnom rohu miestnosti než zvyknete sedieť, môže mať svoju funkciu a zmysel. Iba vy to máte v rukách! Ak potrebujete využiť ich potenciál, choďte na nákupy pripravení. Odmerajte si priestor a urobte si pred nákupom prieskum. Existuje obrovské množstvo úložných riešení, háčikov, držiakov i stojanov, ktoré vám pomôžu využiť skrytý potenciál vášho interiéru.
3. Naplánujte si, ako zatočíte s problémovými zónami
Ak úroveň chaosu vo vašich kuchynských skriniach alebo na pracovnej ploche dosahuje najvyšší level a vy prepadáte beznádeji, nestresujte sa. Nie všetko v domácnosti potrebuje váš bezprostredný čas a energiu. Ak nemáte dve hodiny, aby ste sa o to postarali hneď, pridajte si úlohu do vášho to-do zoznamu. Umiestnite ho tak, aby bol viditeľný (napríklad na chladničku alebo pracovnú plochu počítača) a určite si dátum, kedy problémovej zóne dáte zbohom.
4. Vložte do priestoru kúsok seba
Obľúbené obrazy sú na zemi, lebo ste pre ne stále nenašli vhodné miesto? Fotografie z ďalekých ciest zostali na úložisku, pretože ste nemali čas ich vytriediť? Sú to výhovorky! Stavte práve na to, čo je pre vás jedinečné a pretavte vaše emócie, zážitky a vkus do vášho domova. Nepochybne sa tak stane jedinečným.
5. Zmeňte niektoré prvky a čarujte s priestorom
Posunuli ste cez vianoce nábytok v obývačke tak, aby vynikol váš vianočný stromček? Ak sa vám zdá, že takáto zmena jej prospela, pokojne si ponechajte toto nové usporiadanie. Ak neviete prísť na to, čo nahradí strom ako ohnisko miesta, zamyslite sa nad tým, čo zaujme váš pohľad, keď vkročíte do izby.
Ak nemáte chuť meniť polohu nábytku, skúste zmeniť aspoň menšie interiérové prvky. V spálni napríklad pomôže výmena posteľnej bielizne či závesov. Experimentovať v nej môžete miešaním farieb a vzorov.
6. Stavte na čerstvosť a sviežosť zelene
Už rok hovoríte o tom, ako pridáte do obývačky veľkú Monsteru a na parapete urobíte prehliadku kaktusov? Teraz je ten čas! Zeleň dodá vášmu domovu čerstvý náboj a nový rozmer. Ak nemáte veľa času na starostlivosť o kvety, siahnite po tých menej náročných. Alebo si jednoducho spravte “služby” tak, aby sa do starostlivosti o živý prvok domácnosti zapojil každý člen rodiny.
7. Zbavte sa starých potravín
Skontrolujte všetky zásoby múky, cukru, korenín, strukovín či cestovín. Pozrite sa aj na zaváraniny, konzervované výrobky a zbavte sa tých, ktoré sú po záručnej dobe. Zároveň si môžete vyčistiť všetky poličky v potravinovej skrini či špajzi a zoradiť si potraviny tak, aby ste všetko s prehľadom našli.
8. Vyskúšajte si 5 minútové upratovanie
Skôr než sa dostanete do postele, spravte si každý večer krátky tréning. Nastavte si časovač a stopnite si, koľko menších úloh môžete urobiť pre domácnosť za päť minút. Ak sa do toho pustíte s chuťou, stihnete pravdepodobne vyvesiť kôš prádla, vyhodiť odpadky či umyť umývadlo vrátane kúpeľňového zrkadla. Pritom budete užitočným veciam venovať minimálny čas, za ktorý by ste si skontrolovali svoj e-mail alebo prešli feedy na Facebooku. Využiť takto môžete tiež reklamnú prestávku pri pozeraní televízie.
9. Miňte staré zásoby a kupujte to, čo skutočne potrebujete
Skôr, ako začnete nezmyselne plniť skrinky a zásuvky rovnakými položkami, zastavte sa a urobte revíziu všetkého, čo už máte doma. Vytlačte posledné zvyšky zubnej pasty či telového krému, nechajte dohorieť vonnú sviečku a do šalátu dajte zvyšné kvapky olivového oleja. Len touto jednou zmenou návyku budete menej plytvať, menej spotrebujete a spravíte doma menej neporiadku.
10. Urobte si poriadok v účtoch
Máte prehľad o svojich pravidelných výdavkoch? Viete, koľko môžete minúť? Nemusíte si každý mesiac prezerať prehľad platieb, ani rozmýšľať nad tým, čo treba ešte zaplatiť. Šikovná appka to zvládne za vás.
Nová mobilná 365 banka cez funkcionalitu inteligentný zostatok myslí na všetky vaše plánované výdavky. Zohľadní pravidelnú splátku hypotéky, trvalé príkazy, inkaso za operátora či sporenie, a tak vždy viete, koľko môžete z rodinného rozpočtu minúť, kým vám nepríde ďalšia výplata. Ak náhodou za nový nábytok zaplatíte viac, ako by ste mali, upozorní vás na to.
11. Spravte poriadok v zásuvkách a úložných košoch
Úložné priestory sú užitočné, ale nehádžte do nich náhodný obsah. Ak si myslíte, že sa vám uľaví ak všetok neporiadok zhrniete do krabice – mýlite sa. Používajte ich naopak na zoradenie druhovo podobných vecí (napríklad dajte zvlášť fotografie, krajčírske potreby, narodeninové blahoželania). Triedenie urobte poctivo a na konci nezabudnite krabicu označiť štítkom, tak aby vám jej obsah bol aj po čase ihneď jasný.
12. Nekupujte ďalšie boxy, kým sa nerozhodnete čo chcete skladovať
Využívanie všetkých najnovších úložných riešení, ktoré majú šetriť priestor, často vytvára ešte väčší neporiadok. Nedovoľte, aby boli príčinou výhovoriek a dôvodom na držanie harabúrd, ktoré ani nepotrebujete.
13. Nebuďte v tom sám, zapojte rodinu
Nenechajte si na pleciach celú domácnosť. Jednoducho rozdeľte úlohy, ktoré môžu byť vykonané v konkrétnom čase každý týždeň, medzi jednotlivých členov domácnosti. Aj menšie deti môžu mať svoje malé významné úlohy. Pripomeňte im, že čas, ktorý vám pomôžu ušetriť, budete môcť stráviť spoločne zábavnejšími aktivitami.
14. Vytrieďte si šatník a využite pravidlo One Out – One In
Povedzte si dosť a vytrieďte bezohľadne všetko, čo ste nemali na sebe viac ako rok. Nečakajte kým schudnete, alebo budete kúsok opäť IN. Jednoducho veci, ktoré nenosíte zbaľte a darujte charite. Investujte do nadčasových kúskov a nehromaďte zbytočne oblečenie. Skúste sa pritom držať pravidla – jednu vec kúpim, inú vyradím.
15. Recyklujte viac
Tento rok môžete rozvinúť ešte viac vaše ekologické návyky. Pokračujte s recykláciou a osvojte si aj ďalšie inovatívne riešenia, ktoré sú ohľaduplné k prírode. Nepoľavujte vo vašom nastavení – má to zmysel!
16. Rozvíjajte dobré návyky
Niektoré veci v domácnosti nepotrebujú čas, ale správny návyk. Usteľte si posteľ každé ráno, zbavte sa špinavého riadu a vložte ho po každej večeri do umývačky, po prezlečení si uložte oblečenie tam – kam patrí (nie, nie je to žehliaca doska ani stolička). Akonáhle sa dostanete do tejto rutiny, budú vám váš recept na úhľadný domov, závidieť všetci priatelia.
17. Nastavte sa na zdravší životný štýl
Dojedli ste posledné vianočné pečivo? Je čas začať do prázdnych misiek dopĺňať ovocie, orechy či sušené bylinky. Namiesto klasických dobrôt, si do zorného poľa v kuchyni vystavte zdravú alternatívu, aby ste po nej mohli kedykoľvek siahnuť.
18. Dajte každej novej veci svoje miesto
Je ľahké nakupovať a nechať potom plné tašky na chodbe alebo pred praskajúcim šatníkom. Aj tento zlozvyk je zdrojom neporiadku. Akonáhle si domov prinesiete novú vec, nájdite jej v priestore správne (trvalé) miesto. Buďte však spravodlivý – nový úložný box, či vyžiadaná zásuvka sa nepočíta.
19. Vypracujte si týždenný systém
Ak získajte pomoc od každého člena rodiny, tak vaša domácnosť bude fungovať hladko. Nejde len o prerozdelenie klasických domácich úloh. Spravte si raz týždenne krátku rodinnú poradu a preberte si všetko čo by mohlo ovplyvniť chod domácnosti v najbližšom období. Najmä u detí sa potreby, vzhľadom na vek rôznia – je lepšie sa na všetko, čo vás čaká pripraviť.
Foto: unsplash.com, pexels.com
Tento článok vznikol v spolupráci s 365 bankou.
365 banka je nová slovenská banka, kde si vybavíte všetko online za pár minút mobilom, nikam nemusíte chodiť a účet s kartou máte zadarmo. Okrem toho môžete platiť cez Google Pay a v mobilnej appke nájdete množstvo šikovných funkcií a výhod, ako napr. vrátenie peňazí z nákupu u vybraných partnerov alebo sporenie s úrokom až 3,65 % ročne do sumy 1 500 €.