Ako sa pripraviť na jeseň v záhrade

Zber ovocia a zeleniny

K najkrajším povinnostiam počas jesene v záhrade rozhodne patrí zber darov, ktoré nám naša záhrada urodila. Začiatkom jesene vrcholí zber zeleniny na zimné uskladnenie – zemiaky, cibuľu, mrkvu, petržlen a ďalšiu nechajte pred skladovaním dobre vysušiť na slniečku. Z koreňovej zeleniny si môžete pripraviť aj praktické polievkové balíčky do mrazničky.

Obraté jabĺčka do prepravky úhľadne po jednom poukladajte a uložte do chladu. Odkladajte len zdravé plody. Mäkšie plody spracujte iným spôsobom. Môžete ich zavariť, pripraviť z nich džem, usušiť alebo aj spracovať na sladučký mušt.

Postupne spracujte všetko ovocie a zeleninu, ktoré ste v záhrade mali. V záhrade nenechávajte ani poškodené plody. Pozbierajte ich a vyhoďte.

Zber úrody patrí k najkrajším záhradným povinnostiam, ktoré so sebou jeseň prináša

Starostlivosť o ovocné stromy a kry na jeseň

Po spracovaní plodov je potrebné dopriať stromčekom a krom dobrú starostlivosť. K základu jesennej starostlivosti patrí jesenné strihanie a hnojenie stromov.

Rez jabloní na jeseň

Zimný rez sa praktizuje vo vegetačnom období – od októbra do jesene, pričom kôstkoviny sa najčastejšie režú na jeseň a jadroviny až v predjarí. Poznáme viacero spôsobov rezu rastlín: plytký a dlhý rez, krátky a hlboký rez, rez na konárový kríčok, rez nad púčikom.

Každý záhradkár má svoje obľúbené tvarovanie stromčekov a podľa toho volí aj strih.

Strih stromov je dôležitý pre zabezpečenie ich ďalšej úrody

Hnojenie stromov na jeseň

Koniec jesene je ideálne obdobie na skyprenie pôdy v okolí stromov a krov. Pôdu okolo stromov rýľujeme plytšie, len tak, aby sme nepoškodili ich korene. Spolu s kyprením pôdy prevedieme aj jesenné hnojenie stromov. Ovocné stromy hnojíme fosforečnými a draselnými hnojivami. Každé tri alebo štyri roky prihnojujeme stromčeky aj maštaľným hnojom alebo kompostom.

Bylinky a trvalky – čo s nimi na jeseň?

September, to je ideálny mesiac na sušenie byliniek ako sú tymián, medovka, mäta a petržlen. Bylinky ostrihajte a dajte usušiť. Vyhnite sa však sušeniu na priamom slnku. Pripravili by ste ich tak o vôňu.

Po spracovaní úrody byliniek prichádza čas na ich zazimovanie. Odolnejšie druhy byliniek (mäta, medovka, levanduľa oregáno, tymián, šalvia, rozmarín) prezimujú aj vonku, ostatné druhy byliniek je potrebné premiestniť do interiéru. Koncom septembra záhon s bylinkami nasteľte lístím alebo slamou, aby boli korene rastlín chránené.

Podobné zazimovanie vyžadujú aj kvitnúce trvalky. Z rastlín odstráňte odkvitnuté časti a ich korene dostatočne prihrňte zeminou. Citlivejšie rastliny môžete taktiež prikryť lístím, slamou prípadne čečinou.

Výsadba drevín a kvetín

Okrem rastlín, ktoré potrebujú na zimu dostatočne pripraviť, poznáme aj rastliny, pre ktoré jeseň predstavuje ideálne obdobie výsadby.

Sadenie tulipánov na jeseň

Sadiť cibuľky tulipánov možno aj neskoro na jeseň, ale len v období, pokiaľ sa ešte neobjavili prvé mrazy. Cibuľky potrebujú do vypuknutia mrazov dostatočný čas, aby sa zakorenili. Pri sadení sa možno riadiť všeobecným pravidlom – cibuľky sadíme do dobre prekyprenej pôdy do hĺbky 3 krát väčšej než je ich veľkosť (5 cm cibuľku umiestnime 15 cm hlboko a pod.).

Výsadba ovocných stromov na jeseň

Na jesennú výsadbu sa hodia stromy jabloní, hrušiek, sliviek, višní, čerešní a kry drobného ovocia, akým sú ríbezle a egreše. Najvhodnejšími mesiacmi na výsadbu ovocných drevín sú október, prípadne začiatok novembra. Stromčeky sadíme do vykopanej jamy, ktoré sme z polovice naplnili zeminou zmiešanou s kompostom.

Za občasného zatrasenia stromčekom následne aj zvyšok jamy zaplníme zeminou. Dôležité je, aby bol priestor medzi koreňmi dobra vyplnený – nebojte sa zeminu okolo stromčeka udupať a dôkladne ju tak pritlačiť. Vysadený stromček podoprite a nezabudnite mu dopriať pravidelnú zálievku.

Výsadba novej zeleniny

Na jeseň možno zeleninu zo záhrady nielen zbierať, ale taktiež možno aj vysadiť nové rastliny niektorých druhov zeleniny. Na jesennú výsadbu sú vhodné: špenát, listový petržlen, kaleráb, reďkovka, kôpor, petržlen, mrkva a cesnak.

Zoznam jesenných povinností je poriadne dlhý

Ako správne zazimovať trávnik

Pri jesenných záhradných prácach by ste nemali zabudnúť venovať pozornosť aj trávniku. Pokosený trávnik, vyhrabte od lístia, prevzdušnite ho ošetríte špeciálnym jesenných hnojivom, ktoré ho pripraví na nadchádzajúce chladné počasie.

Ak sa chystáte zakladať nový trávnik, nenechávajte si túto povinnosť na jar, ale pustite sa do zakladania trávnika ešte na jeseň. Možno by ste to nečakali, ale jeseň je na túto povinnosť ideálnejším obdobím ako jar. Počas tohto obdobia má trávnik väčší prísun vlhkosti ako na jar, a tak ho nebude potrebné toľko polievať. Navyše, počas jesene a zimy sa v záhrade zdržiavame menej, a preto ho nebudeme toľko vystavovať náročnému zošľapaniu.

Ďalšie jesenné práce v záhrade

Na zoznam jesenných povinností, by ste si mali pripísať aj pohrabanie lístia. Kopa jesenného lístia a ďalšieho záhradného odpadu predstavuje aj ideálnu príležitosť na založenie kompostu, ak ním ešte v záhrade nedisponujete. Do kompostu môžete vyhadzovať všetok prírodný odpad, dokonca aj ten z kuchyne, a zabezpečiť si tak postupne vlastný výživný kompost pre svoje rastliny.

Jesenný odpad – ideálny základ pre kompost

Potom, ako ste ukončili všetky záhradné práce a zabezpečili záhrade dostatok závlahy, nezabudnite odstaviť prívod vody. Prvým mrazom by sa rozhodne nepotešil a mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu. Podobne vypustite aj vodu zo všetkých zberných nádob, ktoré v záhrade používate.

Zoznam povinností, ktoré so sebou prináša jeseň v záhrade je dlhý. Zber úrody, rez stromčekov, zazimovanie rastlín či výsadba nových, hnojenie rastlín, zberanie lístia, zazimovanie trávnika, to všetko sú povinností, ktoré zaberú viacero jesenných dní. Vďaka našej starostlivosti si však záhrada odpočinie sladkým zimným spánkom a na nasledujúci rok sa nám za našu pozornosť rada odmení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

24 tipov pre jesenné dekorácie: Pozrite si inšpirácie pre váš domov

pixabay

Ročné obdobie, ktoré v sebe skrýva zemité tóny, ale aj farby. Aj keď je podľa kalendára ďaleko, tieto tipy vám pomôžu preniesť sa do tohto obdobia a motivovať aj vás samých k tomu, aby ste na jeseň využili všetko, čo ponúka príroda.